درد ران پا و علت ها و درمان انواع دردهای آن

moradi-1.jpg

کشاله ران Groin جایی است که شکم شما تمام شده و ران شما شروع می‌شود. علل بسیاری از دردهای کشاله ران در خود لگن یا مفصل ران است.

درد کشاله ران پا می‌تواند کاملاً آزاردهنده باشد زیرا به میزان زیادی بر توانایی‌های حرکتی شما اثر می‌گذارد. درد کشاله ران یک درد شایع است که بسیاری از افراد به آن مبتلا می‌شوند. این درد زمانی ایجاد می‌شود که عضلات، رباط‌ها یا استخوان‌های قسمت بالای پا دچار آسیب‌دیدگی یا ضرب‌دیدگی شوند. این درد بیشتر در افرادی که عادت دارند در هنگام راه رفتن، دویدن و انجام فعالیت‌های سنگین فیزیکی فشار زیادی روی پای خود وارد کنند ایجاد می‌شود. برخی علل دیگر نیز ممکن است باعث ایجاد درد در کشاله ران شوند.

شدت و درمان درد کشاله ران پا اساساً به علل زمینه‌ای ایجادکننده آن و شدت آسیب‌دیدگی بستگی دارد. بیشتر دردها و آسیب‌دیدگی‌های ران با فیزیوتراپی به موقع بهبود می‌یابند.

عوامل بسیاری می‌تواند علت درد کشاله ران در ناحیه بالای زانو شود. درد پا که ناحیه ران یا بالای زانو را درگیر می‌کند، یک عارضه شایع است. درد در این ناحیه می‌تواند ناشی از بافت درون ران باشد یا ممکن است ناشی از دیگر قسمت‌های بدن مانند قسمت تحتانی کمر باشد. درد قسمت بالایی پا و درد کشاله ران پا بسته به علتی که از آن ناشی می‌شود در محدوده خفیف و آزاردهنده تا شدید و ناتوان‌کننده قرار می‌گیرد. اگر در مورد درد این ناحیه نگران هستید یا درد شما مداوم است و حتی بدتر شده است و یا اینکه با علائم نگران‌کننده از قبیل متورم شدن، قرمزی و تب همراه است حتماً با پزشک خود مشورت کنید.

آناتومی (کالبد شناسی)

قسمت بالایی پا بین مفصل لگن و مفصل زانو قرار دارد و با ماهیچه‌ها، رباط‌ها، عصب‌ها، رگ‌های خونی و بافت‌های پیوندی احاطه شده است. درد کشاله ران می‌تواند از هرکدام از این عناصر تشکیل‌دهنده ناشی شود. استخوان ران تنها استخوان قسمت بالایی پا است و در صورتی که این استخوان شکسته شود، عفونت کند، دچار کوفتگی شود یا تومور داشته باشد، می‌تواند درد زیادی در این ناحیه ایجاد کند. ران پا از چندین مجموعه ماهیچه مختلف ازجمله ماهیچه‌های رانی، ماهیچه همسترینگ یا پشت ران و ماهیچه‌های کشاله ران تشکیل می‌شود.

علت این درد چیست؟

بیشتر بخوانید درد مزمن لگن؛ علت و تشخیص آن

فشار روی عصب پوستی بیرونی ران پا که حس قسمت بالایی ران را تامین می کند باعث بروز علائم سوزشی ران می شود که عبارتند از:
– گزگز (سوزن سوزن شدن) و بی حسی قسمت خارجی ران
– درد سوزشی در داخل و یا روی سطح پوست بیرون ران
این علائم معمولا در یک طرف بدن (یک ران) ایجاد می شوند و بعد از راه رفتن و ایستادن بدتر می گردند.
درد سوزشی ران پا زمانی بروز می کند که عصب پوستی بیرون ران که حس این قسمت را فراهم می کند، تحت فشار قرار بگیرد.
این عصب کاملا حسی است و تاثیری روی توانایی استفاده از (تحرک) عضلات پا ندارد.
در بیشتر افراد این عصب بدون ایجاد مشکلی از انتهای ران به قسمت بالای ران می رود. اما در این بیماری، این عصب زیر رباط کشاله ران گیر می افتد. این رباط در امتداد کشاله ران، از قسمت شکم به قسمت بالایی ران می رود.
چاقی و یا اضافه کردن وزن، فشار روی عصب پوستی بیرون ران را افزایش می دهند

علل شایع فشار روی این عصب شامل هر مشکلی است که فشار روی کشاله ران را زیاد کند، مانند :
– پوشیدن لباس تنگ مثل شلوار تنگ، کمربند و شکم بند سفت
– چاقی یا افزایش وزن
– بستن کمربند یک وسیله سنگین
– بارداری
– بافت زخمی در نزدیکی کشاله ران در اثر صدمات بدنی و یا عمل جراحی در قبل
آسیب عصب بیرونی ران مثلا در اثر بیماری دیابت یا فشار کمربند ایمنی خودرو در تصادفات رانندگی نیز باعث بروز این درد می شود.

عواملی که خطر ابتلا به این درد را زیاد می کنند، عبارتند از:
– وزن بالا : چاقی و یا اضافه کردن وزن، فشار روی عصب پوستی بیرون ران را افزایش می دهند.
– بارداری : بزرگ شدن شکم در حاملگی، فشار اضافی روی کشاله ران وارد می کند، جایی که عصب پوستی خارج ران می گذرد.
– دیابت: آسیب عصب در اثر بیماری دیابت می تواند باعث درد سوزشی ران شود.
– سن : افراد ۳۰ تا ۴۰ ساله بیشتر در معرض خطر ابتلا به این درد هستند.

راه های تشخیص درد

در بیشتر موارد، پزشک بر اساس وضعیت سلامتی و بیماری های شما و با معاینه بدنی، متوجه درد سوزشی خارج ران می شود.
پزشک به پایی که درد می کند، دست می زند و از شما می پرسد درد پایتان چطوری است. همچنین از شما می خواهد محل بی حسی یا درد را نشان دهید.

علائم درد ران پا

شروع تدریجی درد ران پا
درد مزمن در استخوان ران پا به‌ صورت تدریجی شروع می‌شود و به‌ گونه‌ای است که ورزشکار آسیب‌دیده نمی‌تواند زمان یا موقعیت بروز آسیب‌دیدگی را تعیین کند. شاید این وضعیت مدتی است که شما را درگیر خود کرده و یا بر اثر بروز یک آسیب‌دیدگی شدید در گذشته به وجود آمده باشد.

درد در قسمت جلو ران پا
درد یا آسیب‌دیدگی قسمت جلوی ران یکی دیگر از دلایل بروز درد در ران و کشاله ران است. آسیب‌دیدگی شدید ران به ‌طور ناگهانی روی می‌دهد و شامل کشیدگی (پارگی) عضله یا کوفتگی می‌باشد که بر اثر تصادف یا اصابت و برخورد مستقیم ایجاد می‌گردند. درد مزمن یا درد تدریجی جلوی ران به ‌مرور زمان به وجود می‌آید.

درد پشت ران
درد یا آسیب‌دیدگی پشت ران پا می‌تواند حاد بوده و یا به‌طور ناگهانی آغاز شود و یا مزمن باشد و به‌مرور زمان بروز پیدا کند و یا به دنبال یک آسیب‌دیدگی شدید که به‌درستی التیام نیافته ایجاد گردد. شایع‌ترین علت بروز این نوع درد، کشیدگی عضلات پشت ران می‌باشد.

درد کشاله ران
درد کشاله ران یا درد قسمت میانی استخوان ران معمولاً به عضله پهن داخلی مرتبط است. درد کشاله ران نیز می‌تواند به عضله خیاطه ارتباط داشته باشد.

درد در قسمت خارجی ران
درد قسمت خارجی یا ناحیه جانبی ران می‌تواند به علت یک آسیب‌دیدگی شدید یا مزمن باشد. معمولاً صدمات شدید در قسمت بیرونی ران در ورزشکارانی که ورزش‌های خاصی انجام می‌دهند معمولاً از وارد شدن ضربات مستقیم یا بروز کوفتگی یا هماتوم (ورم خونی) ناشی می‌شود.

درد عضله چهار سر ران
درد عضله چهار سر ران ممکن است در هر یک از عضلات تشکیل‌دهنده این عضله روی دهد و ممکن است مزمن و یا حاد باشد. گروه عضلانی چهار سر ران یعنی ماهیچه پهن جانبی، ماهیچه پهن میانی، ماهیچه پهن درونی و ماهیچه راست رانی در هنگام کشیدگی یا پارگی دردناک می‌شوند. درد عضله ران با منشأ سیستم عصبی نیز می‌تواند حاد، مبهم یا سوزنده باشد.

شروع ناگهانی درد ران پا
درد حاد در ران و کشاله ران پا می‌تواند تیز و همراه با سوزش باشد و به علت کشیدگی یا پارگی عضله به وجود می‌آید. ممکن است درد شدید ران پا از بالا بودن فشار این اندام و همراه شدن آن با خونریزی ناشی شده باشد. درد ناگهانی ران و کشاله ران در اثر کشیدگی و کوفتگی عضله به دنبال وارد شدن ضربه مستقیم می‌تواند درد شدید و سختی باشد.

تورم ران
معمولاً تورم ناحیه ران از کوفتگی و یا پارگی عضله ناشی می‌شود. همچنین ممکن است تورم همراه با درد کشاله ران به علت شکستگی سر استخوان ران یا لگن باشد و در این صورت باید درخواست کمک‌های اورژانسی کنید. عارضه‌هایی مثل ترومبوز وریدهای عمقی (DVT)، واریس، لیپوما، لخته‌های خونی، دمل، عفونت و یا اﻧﻔﺎرﮐﺘﻮس ﻋﻀﻠﻪ دﯾﺎﺑﺘﯽ نیز می‌توانند علت تورم ران یا کشاله ران باشند.

درد در قسمت فوقانی ران
درد در قسمت بالایی جلو ران می‌تواند شدید یا مزمن باشد. درد قسمت بالایی پشت ران معمولاً به آسیب‌دیدگی عضله همسترینگ یا گروه‌های عضلانی ارتباط دارد. این نوع درد ممکن است در عضلات چهار سر ران براثر بروز کشیدگی عضله ران یا کوفتگی یا کبودی پا به علت ضرب‌دیدگی به وجود آید همچنین در موارد بروز کشیدگی در تاندون مستقیم رانی، درست در بالای عضلاتی که در جلوی ران واقع هستند ایجاد می‌شود.

علت های درد ران

چه چیزی باعث درد کشاله ران می شود؟ دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد

درد ران به علت آسیب عضلات
عضلات ناحیه ران با دو مکانیسم میتوانند موجب بروز درد ران شوند. یکی کشیده شدن این عضلات و دیگری پارگی کامل آنها. عضلات چهارسر در جلوی ران، عضلات همسترینگ در پشت ران و یا عضلات ادکتور در سطح داخلی ران هر کدام به تنهایی یا با هم میتوانند در حین ورزش یا حوادث کاری یا سوانح دچار کشیدگی یا پارگی شوند.
مهمترین علامت این آسیب ها احساس درد در ران است. کشیدگی یا پارگی عضلات چهارسر ران موجی احساس درد در جلوی ران میشود. آسیب عضلات همسترینگ دردی در پشت ران بوجود میاورد و کشیدگی یا پارگی عضلات ادکتور یا نزدیک کننده ران موجب بروز درد در سطح داخلی ران یا کشاله ران میگردد.

درد ران به علت سندروم ایلیوتیبیال باند
ایلیوتیبیال باند یک نوار بافتی کلفت و قوی است که در سطح خارجی ران قرار داشته و از لگن تا زیر زانو امتداد میابد. حوادث ورزشی و یا آسیب های حین کار میتوانند موجب کشیدگی این بافت شوند. مهمترین علامت این کشیدگی احساس درد در سطح خارجی ران است.

درد ران به علت مشکلات مفصل ران
هر دردی و به هر علتی که در مفصل ران ایجاد شود میتواند در ران احساس شود. یعنی درد میتواند در کشاله ران احساس شده و به جلوی ران تیر بکشد ولی ممکن است بدون احساس درد در خود مفصل ران، درد تنها در جلوی ران احساس گردد.
بطور مثال سائیدگی مفصل ران، شکستگی های این مفصل، سیاه شدن سر استخوان ران یا عفونت های مفصل ران همگی میتوانند موجب بروز درد ران شوند. کلا هر دردی که بتواند در کشاله ران ایجاد شود میتواند بجای کشاله ران در جلوی ران احساس شود.

درد ران به علت مشکلات خونرسانی به ران
مشکلات عروق خونی ران میتوانند موجب بروز درد در آن شوند. دو علت مهم برای این مشکلات یکی تنگ شدن عروق و دیگری ایجاد لخته خون در مسیر رگ ها است. درد ناشی از مشکلات عروقی به علت کاهش رسیدن اکسیژن به بافت عضلانی ایجاد میشود. از خصوصیات درد ران با منشا عروقی این است که شدت درد هنگام فعالیت بدنی و با راه رفتن افزایش میابد.

درد ران به علت سیاتیک
از شایعترین علل درد ران سیاتیک است. سیاتیک به معنای دردی است که مشنا عصبی داشته و از ران به ساق امتداد میابد. شایعترین علل سیاتیک هرنی یا فتق دیسک بین مهره ای و تنگی کانال نخاعی است. دردهای سیاتیکی معمولا در پشت ران احساس میشوند.

درد ران به علت مشکلات عصب رانی
عصب حسی ران از جلوی ران عبور میکند و تحت فشار قرار گرفتن این عصب به هر علتی میتواند موجب بروز درد در جلوی ران شود. این درد معمولا همراه با احساس سوزش یا داغی در پوست جلوی ران است. دردی که در جلوی ران به علت فشار به عصب رانی ایجاد میشود را مرالژی پارستتیکا میگویند.

درد ران به علت شکستگی استرسی
ران بزرگترین و محکم ترین استخوان بدن است. با این حال ممکن است به علت ضربات مکرر ورزشی یا کاری دچار شکستگی های مویی شود که به آن شکستگی استرسی میگویند. تمرینات شدید ورزشی یا نظامی میتواند موجب شکستگی استرسی ران شود. همچنین افراد مبتلا به پوکی استخوان بیش از دیگران در معرض ابتلا به این بیماری هستند.
علامت عمده شکستگی استرسی ران احساس درد در عمق ران یا در کشاله ران است که بخصوص در هنگام ورزش و فعالیت بدنی افزایش میابد. شروع درد ناشی از شکستگی استرسی ران مانند شکستگی های دیگر حاد نیست و بصورت تدریجی و مزمن است.

درد ران به علت عفونت
عفونت در هر قسمتی از ران میتواند موجب درد آن شود. این عفونت میتواند در بافت های نرم مانند عضلات باشد یا در استخوان ران ایجاد شود که به آن استئومیلیت ران میگویند.

درد ران به علت تومورها
تومورهای استخوان ران یا تومورهای بافت نرم ران چه خوش خیم و چه بدخیم میتوانند موجب درد ران شوند. درد این تومورها بسته به محل آنها میتواند در هر ناحیه ای از ران احساس شود.

درد ران پا در بارداری
در دوران بارداری با رشد جنین رحم مادر در حال گسترش است که همین فرآیند باعث بروز درد و ناراحتی در لگن و ران می شود. این درد در دوران بارداری در ناحیه کشاله ران احساس می شود و در اواسط سه ماه دوم بارداری شدت می گیرد. مادران باردار برای تسکین چنین دردهایی می توانند از راه های زیر استفاده کنند:
استراحت کردن
استفاده از کمپرس آب گرم
ماساژ دادن ران پا در حمام
انجام نرمش ها و حرکت ورزشی مخصوص برای تقویت و درمان درد ران پا در بارداری

درد ران به علت مشکلات داخلی
درد ران ممکن است به عللی خارج از محوطه ران ایجاد شود. شایعترین این علل عبارتند از:

درمان درد ران توسط دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد در کلینیک درد راد تهران

درد هرنی یا فتق در ناحیه شکاله ران یا در خود ران
درد بیماری های بیضه در آقایان مانند دردهای ناشی از واریکوسل یا پیچش بیضه
درد مشکلات رحم و تخمدان در خانمها و دردهای قاعدگی
درد ناشی از انسداد مجاری ادراری مثلا به علت سنگ های سیستم ادراری
این درد ها معمولا در سطح داخلی ران احساس میشوند.

درد در قسمت خارجی ران

درد در قسمت خارجی ران به علت های گوناگون میتواند بوجود بیاید از جمله:
بورسیت ناحیه برجستگی خارجی ران
تحریک عصب در اثر فتق دیسک کمر
تحریک یا صدمه به عصب حسی ناحیه خارجی ران
نقاط ماشه ای
تورم یا صدمه در مفصل وصل کننده لگن و ستون فقرات(ساکروایلیاک)
سندرم باند ایلیو تیبیال
تشخیص ایجاد کننده اصلی درد در میان علت های ممکن با پزشک متخصص است زیرا درمان هر یک با دیگری متفاوت است. به عنوان نمونه، درتحریک عصب در اثر فتق دیسک باید توجه منعطف به فتق دیسک باشد و مشکالت ثانویه ان، در بورسیت ناحیه برجستگی خارجی ران میتوانیم از دارو، یخ و تزریق در محل استفاده نماییم.

سندرم باند ایلیو تیبیال:
در این سندرم باندی که از لبه لگن در باال تا زانو در پایین کشیده شده است دردناک میشود. علت درد ممکن است کم کاری یا بر عکس پرکاری این بافت باشد. کم کاری بافت به علت سفت شدن باند در اثر بی حرکتی و کم شدن خاصیت ارتجاعی ان ایجاد میشود. پرکاری یا به علت فشار اضافه با این ناحیه است مانند ورزش اضافه یا به علت کم کاری و ضعف عضالت همکار با این باند در فعالیتهای روزمره باشد؛ عضالتی مانند عضله های لگن و جلو ران

تشخیص درد کشاله ران

در بیشتر موارد درد کشاله ران نیازی به درمان پزشکی ندارد. با این حال، در صورت تجربه کردن دردی مداوم و شدید به همراه تب یا تورم باید با یک پزشک مشورت شود.

این علائم می توانند بیانگر یک وضعیت جدی تر باشند. پزشک علائم فرد را ارزیابی کرده و در ارتباط با فعالیت های جسمانی اخیر او سوال خواهد کرد. این اطلاعات در تشخیص مشکل به پزشک کمک خواهند کرد. پس از آن، پزشک در صورت نیاز یک معاینه فیزیکی را علاوه بر آزمایش های دیگر انجام خواهد داد.

آزمایش فتق
در این آزمایش پزشک یک انگشت خود را به درون کیسه بیضه فرو کرده و از بیمار می خواهد تا سرفه کند. سرفه کردن فشار درون شکم را افزایش داده و روده ها را به سمت مجرای فتق فشار می دهد.

آزمایش اشعه ایکس و سونوگرافی
در صورتی که یک شکستگی استخوانی، توده بیضه ای یا کیست تخمدانی سبب درد کشاله ران شده باشد، این آزمایش ها در تشخیص آن به پزشک کمک خواهند کرد.

آزمایش شمارش کامل سلول های خونی (CBC)
این نوع آزمایش خون می تواند به تعیین وجود یا عدم وجود یک عفونت کمک کند.

پیشگیری

برخی از نکاتی که به جلوگیری از درد بالای ران کمک می کند عبارتند از:

● حفظ فعالیت جسمی
● انجام ورزش های کششی در میانه نشستن های طولانی مدت
● انجام حرکات کششی قبل و بعد از ورزش
● همکاری با یک مربی مجرب برای تعیین سطح سلامتی شما و فعالیت مناسبی که منجر به آسیب بیش از حد نمی شود
● مدیریت و کنترل عوارضی مانند دیابت و آرتریت

عوارض جانبی درد ران

درد ران اگر بدون درمان رها شود، بدتر می شود و ممکن است به سایر نقاط بدن هم بزند. این وضعیت باعث می شود که حرکات فرد کند شوند و درد مزمنی پدید آید.
مهمترین عارضه درد ران این است که اگر لخته خون در پا وجود داشته باشد، ممکن است از جای خود سست شود و باعث ایجاد آمبولی شود. آمبولی در اثر مسدود شدن عروق بروز می کند.
آمبولی در عرض چند دقیقه باعث مرگ می شود. اگر دچار درد شَدید پا شدید و علت آن را نمی دانستید یا دردتان ظرف چند روز بهبود نیافت، می بایست به پزشک مراجعه کنید.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید ؟

اگر درد مداوم یا غیرمعمول در ناحیه کشاله ران را تجربه می کنید ، پزشک شما می تواند منبع ناراحتی را شناسایی کرده و یک برنامه درمانی تهیه کند. قطعاً اگر علایم زیر را دارید پزشک خود را ببینید:

  • شما علائم جسمی قابل توجهی مانند برآمدگی در کنار استخوان پیبیک خود دارید که می تواند نشان دهنده فتق باشد.
  • احساس می کنید که ممکن است دچار عفونت ادراری شوید ، معالجه مهم است. عفونت ادراری بدون درمان می تواند منجر به عفونت کلیه شود.
  • شما علائم سنگ کلیه را دارید.
  • اگر درد کشاله ران شما ناگهانی و شدید باشد یا همراه علایم زیر باشد:
  • تب
  • استفراغ
  • تنفس سریع و پی در پی
  • ضعف ، سرگیجه
    اینها می تواند علائم تعدادی از بیماری ها از جمله پارگی کیست تخمدان باشد.

درمان درد ران پا

دردی که در پا منتشر می شود به طور کلی یکی از عللش بیرون زدگی دیسک است اما گاهی مشکلات خاص عضلات ناحیه دقیقا علایم مشابه را تکرار می کنند و از آنجا که مفاهیم درگیری عضلات و علایم ناشی از آنان در دنیا به تازگی مورد توجه پزشکان قرار گرفته است معمولا پزشکان با تجربه و حاذق قدیمی به آن توجهی نمی کنند. از شواهدی که مبی بر درگیری عضلانی می باشد بهبود علایم با استفاده از گرما و کیسه آب گرم است. علائم درد را با دقت بررسی کنید. ببینید چه چیز درد ران پای شما را بدتر و چه چیز درد ران پا را بهتر می‌کند. مخصوصا به‌ نوع فعالیتی که بر شدت یا طول مدت درد ران پا و علت درد کشاله ران موثر است توجه کنید.

برای کاهش درد اگر حرکت دادن مداوم یا مکرر پا جزئی از کار شما است، بهتر است در فواصل کاری استراحت کنید.
ران پا را خنک کنید. گذاشتن کیسه یخ روی ران پا برای چند روز، جهت تسکین درد ناشی از آسیب‌دیدگی مؤثر است. هر بار تکه‌های یخ را در حوله‌ای پیچیده‌ و به‌ مدت ۱۵ دقیقه روی ناحیه دردناک بگذارید. اما فقط در دردهای ناشی از آسیب‌دیدگی یخ به‌کار ببرید، چون یخ درد بیماری‌های عروقی را تشدید می‌کند.
دلایل عمده درد (به ویژه درد ناشی از تکرار حرکات کششی یا وارد آمدن صدمات به صورت مکرر) به کمک روش‌های مراقبتی محافظه‌کارانه قابل درمان است. درمان درد کشاله ران بطور عمده عبارت است از استراحت، کمپرس یخ و بالا بردن و حرکت دادن بافت‌ها و اعضای آسیب‌دیده، تمرینات تقویتی و کششی، اصلاح فعالیت‌های روزانه، ورزش‌های ماساژی و روش‌های درمانی فیزیکی خاص مانند درمان با لیزر سرد و فراصوت.

بستن پا با بند مخصوص برای درمان درد

درمان درد ران توسط دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد در کلینیک درد راد تهران

برای درمان درد کشاله ران ، ران پا را ببندید.باند پیچی کشی، درد و ورم ماهیچه‌های جلو و پشت ران پا را تسکین می‌دهد. برای تسکین درد التهاب همراه با لخته سیاهرگی، پوشیدن جوراب واریس خوب است. پوشیدن زانوبند ممکن است رگ‌ها را فشرده و با کم کردن جریان خون، درد پا را بیشتر کند.
پا را بلند کنید. بالا گرفتن پای آسیب دیده، مایع جمع شده در آن را تخلیه کرده و درد و ورم را کم می‌کند. این کار سنگینی دردناک ناشی از التهاب همراه با لخته سیاهرگی را نیز کاهش می‌دهد.
ران پا را گرم کنید. گرم‌کردن ملایم پا، درد ناشی از گرفتاری‌های عروقی مثل التهاب همراه با لخته سیاهرگی را تسکین می‌دهد. اما تا سه روز بعد از آسیب‌دیدگی پا را گرم نکنید، چون این کار، ورم آن را بیشتر می‌کند.

درمان در خانه

استراحت
حداقل یک تا دو هفته برای بهبودی ناحیه آسیب دیده استراحت کنید.

داروهای ضد درد
گزینه هایی مانند تیلنول و ادویل برای درمان کوتاه مدت درد عالی هستند.

یخ
کمپرس یخ روشی آسان برای کاهش درد می باشد.

گرما
در برخی افراد ممکن است کمپرس گرم بیشتر از کمپرس یخ موثر باشد.

پشتیبانی
پوشیدن لبای های تنگ می تواند کمک کننده باشد.

کشش
کشش صحیح ناحیه آسیب دیده در طول بهبودی می تواند مفید باشد و قبل از هر تمرین باید انجام شود.

درمان های پیشرفته

فیزیوتراپی
یک فرد حرفه ای می تواند تکنیک های پیشرفته و مربوط به قسمت خاص آسیب دیده را آموزش دهد.

اشعه ایکس
پزشک ممکن است از اشعه ایکس یا برخی از انواع تصویر برداری مانند سی تی یا ام آر آی برای ارزیابی علت درد کمک بگیرد.

تزریق استروئید
اگر درد شما ناشی از التهاب در ناحیه مفصلی یا اطراف آن باشد، استروئیدها می توانند این مشکل را درمان کنند.

آنتی بیوتیک ها
اگر پزشک مشکوک به عفونت باکتریایی باشد، ممکن است آنتی بیوتیک ها را تجویز کند.

جراحی
جراحی می تواند در موارد آسیب شدید عضلانی و شکستگی های استخوانی یا مشکلات دیگری مانند فتق مورد نیاز باشد.

ورزش‌های مناسب برای درد کشاله ران تا زانو کدامند؟

یک برنامه تمرینی کاملاً منظم، بهترین روش برای درمان مشکلات کشاله ران تا زانو است. اگرچه توصیه می‌شود برای طراحی روال مناسب شرایط خود با یک فیزیوتراپ یا متخصص طب فیزیکی کار کنید.

ورزش کشش ران در حالت ایستاده

درمان درد ران توسط دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد در کلینیک درد راد تهران
ورزش کشش ران در حالت ایستاده برای درد کشاله ران تا زانو
نحوه انجام این کشش:

در حالی که پاهای خود را از هم باز کرده‌اید، بایستید.
وزن خود را روی پای چپ بیندازید.
اجازه دهید زانوی چپ شما خم شود. در این وضعیت باید کشش را در ران پای راست خود احساس نمایید.
کف پاهای خود را چسبیده به زمین نگه دارید؛ در حالی که پنجه‌های پای شما به سمت جلو قرار گرفته‌اند.
۲۰ تا ۳۰ ثانیه در این وضعیت باقی بمانید.
حرکت کششی را روی طرف دیگر بدن خود انجام دهید و سپس روی هر طرف بدن سه بار حرکت را انجام دهید.

کشش ران در حالت نشسته

درمان درد ران توسط دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد در کلینیک درد راد تهران
کشش ران در حالت نشسته برای درد کشاله ران تا زانو
این کشش ساده که گاهی اوقات کشش پروانه نیز نامیده می‌شود، برای کشش کشاله ران و بخش داخلی ران به کار می‌رود. در اینجا نحوه انجام صحیح آن توضیح داده شده است.

در یک موقعیت نشسته قرار بگیرید.
زانوی خود را خم کرده و کف پاهای خود را به هم بچسبانید.
پاهای خود را با دست‌ها نگه دارید و آرنج‌های خود را روی زانوها قرار دهید.
اجازه دهید زانوهای شما به سمت پایین حرکت کنند تا به زمین نزدیک شوند. در این وضعیت باید کمر خود را صاف نگه دارید (قوز نکنید). شما می‌توانید به آرامی با وارد کردن فشار ملایم به زانوها به وسیله آرنج‌های خود، فشار ملایمی به بخش داخلی کشاله ران اعمال کنید. شما باید در این وضعیت کشش ملایم و تنش در کشاله ران خود را احساس نمایید. فشار زیادی وارد نکنید (قوانین انجام کشش صحیح را بیاموزید) نیروی زیادی به زانوهای خود وارد نکنید.
به مدت ۲۰ تا ۳۰ ثانیه کشش را نگه دارید. کشش را آزاد کنید و این حرکت را ۳ بار تکرار نمایید.
برای افزایش کشش می‌توانید پاهای خود را به سمت داخل کشاله ران به هم نزدیک‌تر کنید.
همانطور که انعطاف پذیری شما بیشتر می‌شود؛ می‌توانید با خم کردن کمر به سمت جلو، کشش عمیق‌تری در مفاصل ران و کمر خود ایجاد نمایید. نفس خود را بیرون بدهید و به سمت جلو خم شوید کمر خود را صاف نگه دارید و اجازه دهید قفسه سینه شما تا حد امکان به سطح زمین نزدیکتر شود.

کشش کشاله ران با اسکوات

درمان درد ران توسط دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد در کلینیک درد راد تهران
کشش کشاله ران با اسکوات برای درد کشاله ران تا زانو
این کشش کشاله ران تا حدی پیشرفته‌تر است و با کشش ران از دو طرف، ورزش را شدیدتر می‌کند.

بایستید و پاهای خود را کاملا از هم باز کنید؛ به نحوی که انگشتان پای شما به سمت بیرون قرار داشته باشند.
به آرامی حرکت اسکوات را انجام دهید تا جایی که زانوهای شما مستقیماً روی سطح مچ پاها قرار بگیرند و تا ۹۰ درجه خم شوند.
دست‌های خود را روی بالای بخش داخلی ران قرار داده و برای باز کردن مفصل ران آنها را به سمت بیرون فشار ملایمی بدهید. در این وضعیت در عضلات کشاله ران هر دو پا احساس کشیدگی خواهید داشت.
۲۰ تا ۳۰ ثانیه در این حالت باقی بمانید، سپس استراحت کنید و این حرکت را سه بار تکرار نمایید.


ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های ستاره دار الزامی است.
با کلمات کوتاه


دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد در کلینیک درد راد در تهران است. در کلینیک درد بهترین و مجربترین پزشکان در زمینه کنترل یا درمان انواع دردهای شایع در حال فعالیت هستند.
مشترک ما شوید


با عضویت در لیست مشتریکن ما از آخرین اخبار مطلع شوید و در جریان همه خبرهای قرار بگیرید.