درد قفسه سینه، دلایل و علایم آن

-قفسه-سینه.jpg

درد قفسه سینه

دلایل درد قفسه سینه می‌تواند از مشکلات جزئی مانند سوء هاضمه یا استرس تا فوریت‌های پزشکی جدی مانند حمله قلبی یا انسداد ریوی، متفاوت باشد.

یافتن علت درد در قفسه سینه شما می‌تواند چالش برانگیز باشد، به خصوص اگر هرگز علائم قبلی نداشته‌اید.

حتی پزشکان تصمیم‌گیری سختی در مورد اینکه آیا درد، علامت یک حمله قلبی است یا موردی با اهمیت کمتر مانند سوء هاضمه است را دارند.

اگر بیش از چند دقیقه درد غیر قابل توضیح قفسه سینه تجربه کردید، به جای اینکه خودتان دنبال تشخیص علت باشید، سریعاً به دنبال کمک پزشکی باشید.

درد قفسه سینه دومین علت مراجعه به اورژانس در ایالات متحده آمریکا است. در سراسر جهان، درد قفسه سینه 20 تا 40 درصد از جمعیت عمومی را تحت تأثیر قرار می دهد.

علائم درد جناغ سینه مربوط به قلب

درد جناغ (قفسه سینه) می تواند در شکل های مختلف ظاهر شده و این موضوع به عامل بروز آن بستگی دارد. گاهی اوقات علت بروز درد ربطی به قلب شما ندارد. با این حال بدون معاینه پزشک نمی توان در این زمینه مطمئن بود.

با این که درد در قفسه سینه معمولا مرتبط با بیماری قلبی است؛ بسیاری از افرادی که مشکل قلبی دارند می گویند حس ناآرامی و ناراحتی خاصی را تجربه می کنند و نمی توان به آن یک درد گفت.

درمان درد قفسه سینه توسط دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد در کلینیک درد راد تهران

در حالت عمومی، درد جناغ سینه مرتبط با حمله قلبی و یا دیگر مشکلات قلب ممکن است همراه با علائم خاصی باشد که در ادامه لیستی از آن ها را آورده ایم:

 • حس فشار، سنگینی، سوزش یا سفتی در سینه
 • دردی مشکوک و خطرناکی که حس خرد شدن داشته و به پشت، گردن، فک، شانه ها و یک یا هر دو بازوی شما منتقل می شود
 • دردی که بیش از چند دقیقه به طول انجامد و با فعالیت بدنی تشدید شود؛ یا دردی که از بین رفته و ناگهان برمی گردد و یا شدت آن متفاوت می شود
 • تنگی نفس
 • عرق سرد
 • سرگیجه یا ضعف
 • حالت تهوع یا استفراغ
 • درد قفسه سینه هنگام نفس عمیق کشیدن
 • علائم درد جناغ سینه غیر قلبی

این که بخواهیم تفاوت بین درد جناغ مرتبط با مشکلات قلبی را از دیگر انواع آن تشخیص دهیم کار سختی است. با این حال، درد اگر مرتبط با قلب فرد نباشد معمولا علائم و ویژگی های لیست زیر را دارد:

 1. طعم ترش یا حسی این که غذا دوباره وارد دهان می شود.
 2. مشکل در بلع
 3. دردی که هنگام تغییر موقعیت بدن بهتر یا بدتر می شود.
 4. دردی که هنگام تنفس عمیق یا سرفه، شدید می شود.
 5. حساسیت و درد زمانی که به قفسه سینه خود فشار وارد می کنید.
 6. دردی که ساعت ها بطور مداوم وجود دارد.
  علائم شناخته شده سوزش قلب – حس سوزش و درد پشت استخوان سینه – ممکن است در اثر مشکلات مربوط به قلب یا معده پدیدار شوند.

نوبت گیری دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد

بیشتر بخوانید: عمل لیزر دیسک کمر چیست و چگونه انجام می شود ؟

علت ایجاد درد در جناغ سینه

درد در قفسه سینه ناشی از کرونا

در قفسه سینه یکی از علائم نادر کووید 19 است. بر اساس تعریف سازمان بهداشت جهانی، اگر کرونا داشته باشید، شما در قفسه سینه ی خود حس تنگ شدن و سفتی دارید و یا احساس می کنید که انگار نمی توانید به راحتی نفس عمیق بکشید.

تنگی قفسه سینه و تنگی نفس سومین علامت کرونا ویروس (COVID-19) و یکی از علت های جدی کرونا است که خود به خود و بدون سرفه اتفاق می افتد (تب، خستگی و سرفه خشک از شایع ترین علائم بیماری کرونا هستند).

بنابراین گرچه درد قفسه سینه به تنهایی در فهرست نشانه های کرونا وجود ندارد، اما به عنوان یک علامت جدی بیماری کرونا همراه با دشواری در تنفس، تنگی نفس، درد یا فشار سینه و ….ذکر شده است.

چرا افراد مبتلا به کرونا ممکن است دچار درد قفسه سینه شوند؟

گاهی شدت سرفه ها در بیماران کرونایی به حدی زیاد است که سبب فشار بر روی عضلات و دنده های قفسه سینه می شود. علاوه بر این، ملتهب بودن ریه ها نیز به تنهایی برای ایجاد درد کافی ست!

اگر دچار درد قفسه سینه هستید که با تب، از دست دادن بو و سرفه همراه است، ممکن است که کرونا باشد.

به طور متوسط 5 تا 6 روز طول می کشد تا علائم کرونا (symptom of COVID-19) در فرد آلوده، خود را نشان دهد اما ممکن است این حالت تا 14 روز نیز زمان ببرد.

درد قفسه سینه مرتبط با قلب

مثال‌هایی از درد قفسه سینه که ناشی از مشکلات قلبی است، شامل موارد زیر می‌شود:

حمله قلبی

حمله قلبی ناشی از انسداد جریان خون است و اغلب در اثر وجود یک لخته خونی رخ می‌دهد که مانع از رسیدن خون به عضله قلبی می‌شود.

آنژین

آنژین اصطلاحی است که برای نشان دادن درد قفسه سینه ناشی از ضعیف بودن جریان خونی که به سوی قلب می‌رود، استفاده می‌شود.

این مشکل اغلب در اثر تجمع پلاک‌های ضخیم روی دیواره‌های درونی سرخرگ‌هایی که خون را به قلب می‌رسانند، رخ می‌دهد. این پلاک‌ها موجب تنگ شدن سرخرگ‌ها شده و خونرسانی به قلب را به خصوص در جریان فعالیت محدود می‌کنند.

رابطه مدت زمان آنژین و حمله قلبی

فارغ از احساسات ناشی از درد قفسه سینه، مسئله دیگر بازه زمانی درد قفسه سینه است. اگر تنها چند ثانیه درد را در ناحیه قفسه سینه حس می‌کنید، پس جای چندان نگرانی نیست. درد ناشی از حمله قلبی حداقل ۵ دقیقه طول می‌کشد و معمولا بیشتر از ۲۰ تا ۳۰ ممتد طول نمی‌کشد.

دردی که پس از ورزش و فعالیت سخت ظاهر می‌شود، اما پس از کمی استراحت از بین می‌رود نیز می‌تواند نشان دهنده تنگی رگ‌های خونی باشد که خون را به قلب می‌آورند.

این مورد احتمالا به تدریج عامل حمله قلبی باشد، اما همیشه هم اینطور نیست. از این رو، بهتر است علائم را با پزشک معالج خود در میان بگذارید.

 • دایسکشن آئورت (Aortic dissection): در این وضعیت مرگبار، سرخرگ اصلی که از قلب خارج می‌شود یعنی آئورت درگیر می‌شود. لایه‌های درونی این رگ خونی از هم جدا شده و خون بین لایه‌ها نفوذ کرده و می‌تواند موجب پارگی آئورت شود.
 • پریکاردیت (Pericarditis): این بیماری التهاب کیسه اطراف قلب است. این وضعیت معمولا موجب درد تیزی می‌شود که در هنگام نفس کشیدن یا در حالت دراز کشیدن تشدید می‌شود.

علل گوارشی درد قفسه سینه

درد قفسه سینه می‌تواند در اثر اختلالات دستگاه گوارش از جمله موارد زیر رخ دهد:

سوزش سر دل: این حس دردناک و سوزش‌دار در پشت استخوان سینه زمانی رخ می‌دهد که اسید معده از معده وارد مری می‌شود.
اختلالات بلع: اختلالات مری می‌تواند موجب دشواری بلع و حتی دردناک شدن عمل بلع شوند.
مشکلات کیسه صفرا یا لوزالمعده: سنگ کیسه صفرا و التهاب کیسه صفرا یا لوزالمعده می‌تواند موجب دردی در ناحیه شکم شده که به قفسه سینه سرایت می‌کند.

درد قفسه سینه مرتبط با استخوان‌ها و عضلات

برخی از انواع دردهای قفسه سینه مربوط به استخوان‌ها و عضلاتی هستند که دیواره قفسه سینه را تشکیل می‌دهند. این موارد عبارتند از:

کوستوکندریت (Costochondritis): در این وضعیت، غضروف‌های قفسه سینه مخصوصا غضروفی که دنده‌ها را به استخوان سینه متصل می‌کند، ملتهب و دردناک می‌شود.

عضلات دردناک (Sore muscles): سندرم‌های درد مزمن مانند فیبرومیالژی (Fibromyalgia) می‌توانند باعث درد مداوم قفسه سینه شود که مرتبط با عضله است.

دنده‌های آسیب دیده: دنده ضربه خورده یا شکسته می‌تواند موجب درد قفسه سینه شود.

درد قفسه سینه بر اثر مشکلات ریه

بسیاری از اختلالات ریوی می‌توانند موجب درد قفسه سینه شوند مانند:

آمبولی ریه: این مشکل زمانی اتفاق می‌افتد که لخته خونی در یکی از سرخرگ‌های ریوی جای می‌گیرد و مانع از خون‌رسانی به بافت ریه می‌شود.

پلورزی (Pleurisy): اگر غشایی که ریه‌ها را می‌پوشاند، ملتهب شود، می‌تواند موجب درد قفسه سینه‌ای شود که در هنگام تنفس یا سرفه تشدید می‌شود.

روی هم افتادگی ریه (Collapsed lung): درد قفسه همراه با روی هم افتادگی ریه معمولا به طور ناگهانی شروع شده و تا ساعت‌ها ادامه دارد و معمولا با تنگی نفس همراه است.

روی هم افتادگی ریه زمانی رخ می‌دهد که هوا در فضای بین ریه‌ها و دنده‌ها نفوذ می‌کند.

فشار خون ریوی: این وضعیت زمانی رخ می‌دهد که فشار خون در سرخرگ‌هایی که خون را به ریه‌ها می‌برند، زیاد باشد. این امر موجب درد قفسه سینه می‌شود.

علل دیگر درد قفسه سینه

درد در قفسه سینه می‌تواند ناشی از موارد زیر نیز باشد:

درد قفسه سینه به علت حمله پانیک یا وحشت‌زدگی

اگر فرد دارای دوره‌هایی از ترس شدید همراه با درد قفسه سینه، ضربان قلب بالا، تنفس سریع، تعریق فراوان، تنگی نفس، تهوع، سرگیجه و ترس از مردن باشد، ممکن است دچار حمله پانیک شده باشد.

زونا عاملی برای درد قفسه سینه

زونا ناشی از فعال شدن مجدد ویروس آبله مرغان است و می‌تواند موجب درد در ناحیه قفسه سینه و ظهور نواری از تاول در منطقه کمر تا نزدیکی دیواره قفسه سینه شود.

چه زمانی برای درد قفسه سینه باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر این علائم را همراه با درد سینه دارید، به اورژانش زنگ بزنید:

 1. احساس ناگهانی فشار، فشردگی، تنگی، یا خرد شدن زیر استخوان سینه.
 2. درد که به فک، دست چپ و یا عقب کشیده می شود.
 3. درد شدید سینه و ناگهانی، به خصوص بعد از عدم فعالیت به مدت طولانی.
 4. گیجی، سرگیجه، ضربان قلب سریع و یا تنفس سریع یا تعریق شدید.
 5. فشار خون کم و یا ضربان قلب بسیار کم.

**اگر این علائم را دارید با پزشک خود تماس بگیرید:

 • تب، لرز، یا سرفه کردن خلط زرد – سبز
 • مشکل در بلعیدن
 • درد قفسه سینه شدید که از بین نمی رود

علائم معمولی وجود دارند که نشان می‌دهند درد قفسه سینه شما می‌تواند فیزیکی باشد.

اخیراً چیز سنگینی را بلند کرده‌اید یا حرکت داده‌اید

قفسه سینه، عضلات بین دنده‌ها و ناحیه‌ای که از آن به پشت و استخوان سینه متصل می‌شوند، نسبت به تروما بسیار حساس‌اند. خیلی از ما تمام مدت به عضلات سینه خود آسیب می‌زنیم بدون اینکه حتی متوجه شویم!

مثلاً اگر شما بدنتان را خوب گرم نکنید و وزنه‌های سنگین بلند کنید یا شدت تمرینات خود را تدریجاً و به شیوه‌ای ایمن بالا نبرید، می‌توانید عضله یا تاندونی را در سینه‌تان بیش از اندازه بکشید.

این نوع آسیب حتی می‌تواند زمانی که کاناپه را در اتاق هُل می‌دهید تا دکوراسیون ر عوض کنید هم رخ دهد! به طور کل، اگر اخیراً فشار زیادی به بالاتنه‌تان وارد کرده‌اید، علت درد قفسه سینه‌تان می‌تواند همین باشد.

شما ممکن است هر جایی از بدنتان که بین چانه و نافتان قرار دارد و یا حتی پایین‌تر هم احساس ناراحتی کنید.

گیج‌کننده به نظر می‌رسد اما یادتان نرود که خیلی از ارگان‌های بدن در سینه قرار دارند، مثلاً قلب، ریه‌ها و مری که همگی عصب‌های مشترکی دارند.

هر چیزی در این ناحیه که ملتهب شود یا آسیب ببیند می‌تواند در بخش بزرگی از بدنتان ایجاد درد و ناراحتی کند.

مثلاً یک آمبولی ریه یا زمانی که تأمین خون به سمت یکی از ریه‌ها به دلیل لخته خون محدود و مسدود می‌شود، می‌تواند درد قفسه سینه ایجاد کند.

سایر علائم شامل تنگی نفس (تلاش برای تنفس عمیق‌تر ممکن است دردتان را تشدید کند)، احساس سبُکی در سر یا احساس منگی، تندی نبض، سرفه با خون و از حال رفتن می‌شود.

یکی دیگر از علت‌های شایع درد قفسه سینه، ریفلاکس اسید معده یا نوع شدیدتر آن ریفلاکس گاستروازوفاگال (GERD) می‌باشد.

ریفلاکس اسید معده زمانی روی می‌دهد که اسید معده به سمت مری بالا می‌آید و علائمی شبیه درد قفسه سینه، سوزش سر دل، مشکلات بلع، احساس انسداد در حلق و … ایجاد می‌کند.

اگر شما نوع خفیف این علائم را دست‌کم دو بار در هفته داشته باشید یا علائمتان متوسط تا شدید و دست کم یک‌بار در هفته باشند، ریفلاکس‌تان تبدیل به GERD‌ خواهد شد.

در حال گذراندن دوره‌ی ماهانه‌تان هستید

ممکن است درد قفسه سینه‌تان به چرخه‌ی قاعدگی‌تان مربوط باشد. این ناراحتی اغلب در دو هفته‌ی منتهی به پریودتان اتفاق می‌افتد و دلیل آن نیز نوسانات هورمونی است.

تغییرات هورمونی موجب دردی کرخت‌کننده و سنگین می‌شود که هر دو سینه را تحت تأثیر قرار می‌دهد، بنابراین شاید احساس کنید تمام سینه‌تان درد می‌کند. همچنین ممکن است احساس کنید سینه‌های‌تان پُر از هوا و متورم شده‌اند.

البته ممکن است هر ماه وقتی که به پریودتان نزدیک می‌شوید به این درد عادت کرده باشید؛ اما اگر اخیراً مصرف قرص‌های هورمونی ضدبارداری که موجب تثبیت نوسانات معمول هورمونی می‌شوند را متوقف کرده باشید، ممکن است با درد قفسه سینه‌ی غافلگیرکننده‌ای مواجه شوید.

همیشه وقتی در معرض محرک‌های بخصوصی قرار می‌گیرید، دچار درد قفسه سینه می‌شوید.

یکی دیگر از علت‌های شایع درد قفسه سینه، ریفلاکس اسید معده یا نوع شدیدتر آن ریفلاکس گاستروازوفاگال (GERD) می‌باشد.

ریفلاکس اسید معده زمانی روی می‌دهد که اسید معده به سمت مری بالا می‌آید و علائمی شبیه درد قفسه سینه، سوزش سر دل، مشکلات بلع، احساس انسداد در حلق و … ایجاد می‌کند

وقتی به علائم آسم فکر می‌کنید، احتمالاً فوراً کسی را تجسم می‌کنید که نفس نفس می‌زند تا هوا بگیرد؛ اما آسم می‌تواند سبب درد قسه سینه نیز بشود و علت آن، التهاب راه‌های هوایی است.

محرک‌های معمول این عارضه شامل گرده‌ها، مایت‌های خاک، موی حیوانات، هوای سرد، دود، ورزش و … می‌شود.

شاید فکر کنید اگر آسم داشته باشید قطعاً خودتان می‌دانید اما این احتمال وجود دارد که بدون آنکه بفهمید دچار آسم شوید.

بنابراین اگر متوجه شدید هر بار که در گرد و خاک قرار می‌گیرید یا با سگ دوست‌تان بازی می‌کنید دچار مشکلاتی مانند درد قفسه سینه و تنگی نفس می‌شوید، ممکن است دچار آسم باشید.

ریسک فاکتورهای بیماری قلبی را دارید

دردقفسه سینه ارتباط زیادی با ریسک فاکتورهای بیماری قلبی نیز دارد. یعنی افرادی که ریسک فاکتورهای بیماری قلبی را دارند بیشتر ممکن است دچار درد قفسه سینه ناشی از یک مشکل جدی قلبی شوند.

این ریسک فاکتورها شامل فشارخون بالا، کلسترول بالا، دیابت، عادت به سیگار کشیدن، داشتن اضافه وزن یا چاقی، نداشتن تحرک بدنی، سن بالای 55 سال برای خانم‌ها و 45 سال برای آقایان و داشتن سابقه خانوادگی بیماری قلبی می‌شود.

درد قفسه سینه‌تان زمانی روی می‌دهد که فشار فیزیکی زیادی به خود وارد می‌کنید، و خیلی زود با استراحت رفع می‌شود.

این ویژگی‌ها، علائم کلاسیک آنژین قلبی هستند که علامتی از یک مشکل قلبی مانند بیماری عروق کرونری است که می‌تواند زمانی رخ دهد که قلب شما خون اکسیژن‌دار کافی دریافت نمی‌کند.

ناراحتی مرتبط با آنژین قلبی اغلب به صورت احساس فشار، گرفتگی و یا احساس سوزش بیان می‌شود. همچنین شاید در گردن‌تان، آرواره، حلق، شکم و یا پشتتان احساس ناراحتی کنید و یا حالت تهوع یا تنگی نفس داشته باشید.

با یک مثال اینطور می‌توان توضیح داد که مثلاً شما برای دویدن بیرون می‌روید و وقتی خیلی به خودتان فشار می‌آورید احساس ناراحتی می‌کنید، اما وقتی سرعت خود را کم می‌کنید، کم‌کم احساس ناراحتی‌تان برطرف می‌شود.

البته در چنین موقعیتی، مقداری احساس ناراحتی طبیعی است، اما درد و ناراحتی و سوزش نامتناسب با سطح فعالیتتان که می‌دانید برای شما معمول نیست، مطمئناً توجه‌تان را جلب خواهد کرد.

در سمت چپ سینه‌تان دردی احساس می‌کنید که تا سایر قسمت‌های بدنتان نیز پخش می‌شود

قلب شما در سمت چپ بدنتان است، بنابراین درد در این قسمت می‌تواند با یک حادثه‌ی قلبی مانند حمله قلبی مرتبط باشد. علاوه بر دردی واضح در سمت چپ، ممکن است احساس فشردگی و فشار و سنگینی نیز بکنید؛

اما یک حمله قلبی نیز می‌تواند سبب این علائم در وسط سینه‌تان بشود. این درد به هر صورتی که بروز کند، اغلب بیشتر از چند دقیقه طول می‌کشد، فروکش می‌کند و دوباره برمی‌گردد.

هرچند دردقفسه سینه، شایع‌ترین علامت حمله قلبی در مردان و زنان است اما زنان معمولاً علائم ِ کمتر شناخته‌شده‌ای را در این مواقع تجربه می‌کنند، مثلاً دردی که به پشت، شانه‌ها و آرواره می‌زند، تنگی نفس، تهوع، استفراغ و از حال رفتن.

علل درد سمت راست قفسه سینه:

گاستریت یا ورم معده:

اصطلاح گاستریت (gastritis) حاکی از التهاب پوشش داخلی معده است. مصرف بیش از حد الکل، سوء هاضمه و یک دوز (میزان تجویز شده دارو) طولانی مدت از داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAID)، برخی از علل بسیار مهم التهاب معده به شمار می‌روند.

ممکن است گاستریت پس از صدمه‌ی جسمی نیز ایجاد شود، که شامل تروما یا عفونت‌های میکروبی همچون باکتری‌ و ویروس می‌باشد. روزه‌داری نیز می‌تواند به ورم معده منجر شود.

گاستریت می‌تواند موجب درد قفسه سینه شود، به این دلیل که معده به طور مستقیم با قسمت پایینی قفسه‌ی سینه در تماس است.

هنگامی که اسفنکتر (عضله‌ی تنگ کننده) قلبی به درستی عمل نکند، اسید و شیره‌ی گوارشی از معده به سمت گلو ریفلاکس یا برگردانده می‌شود.

هنگامی که اسید ریفلاکس شده به مری می‌رسد، موجب سوزش قلب یا سر دل و درد مزمن می‌گردد، و همچنین ممکن است فرد به هنگام نفس کشیدن در سمت راست قفسه احساس درد داشته باشد.

آسیب به دیواره ى قفسه ى سینه:

اگر عضلات و استخوان های دیواره قفسه سینه شما به نوعی تحت فشار قرار گرفته باشند یا آسیب دیده باشند، هر نوع حرکتى می تواند درد ایجاد کند.

در نتیجه، ممکن است در هنگام خواب به درد دچار شوید، به خصوص اگر اغلب موقعیت خود را عوض مى کنید یا بر روى قفسه ى سینه مى خوابید.

بیماری‌های کیسه صفرا:

تشکیل سنگ کیسه صفرا یکی از شایع‌ترین بیماری‌های کیسه صفرا است. سنگهای صفراوی، در اکثر موارد در داخل مثانه ایجاد می‌شوند.

با این حال، مواردی نیز وجود داشته‌اند که در آن سنگ در داخل مجاری صفراوی تشکیل شده است. این وضعیت می‌تواند موجب درد قفسه‌ی سینه به هنگام بلع شود.

سنگ کیسه صفرا درد بسیار زیادی ایجاد می‌کند، به این دلیل که سنگ‌ها موجب آزار بافت داخلی کیسه صفرا می‌شوند.

کیسه صفرا در نیمه بالایی معده قرار دارد که با قفسه سینه ادغام می‌باشد. سایش این سنگ یکی از علل شایع درد قفسه سینه است. سنگهای صفراوی می‌توانند با دارو و درمان شکسته شوند. در برخی موارد، جراحی نیز می‌تواند برای کاهش درد بکار گرفته شود.

علاوه بر سنگ کیسه صفرا، کیسه صفرای کلسیفیه و عفونت کیسه صفرا یا التهاب کیسه صفرا که معمولاً هنگامی رخ می‌دهد که یک سنگ صفرایی، مجرای سیستیک را مسدود سازد دو علت احتمالی درد در سمت راست قفسه می‌باشند. درد ممکن است بعد از خوردن غذاهای پرچرب بدتر شود.

رودل یا سوزش سر دل:

بعد از خوردن، خم شدن، کار کردن یا حتی زمانی که در شب دراز می کشید، اشاره می کند و این معمولاً از برگشت اسید ناشی می شود، که زمانی اتفاق می افتد که اسید معده شما به مری برگردد که علاوه بر درد قفسه سینه، ممکن است:

 • احساس سوختگی در گلو داشته باشید.
 • به سختی آب دهان را قورت دهید.
 • احساس می کنید که غذا در وسط گلو و یا سینه شما گیر کرده است.
 • یک مزه اسیدی، نمکین و یا ترش را در پشت گلو داشته باشید.
 • رودل به شکم ناراحت اشاره می کند.

اگرچه رودل معمولاً باعث درد سینه نمی شود، اما ممکن است در کنار سوزش سردل رخ دهد.

پانکراتیت:

پانکراتیت التهاب در پانکراس است که می‌تواند درد ثابت در سمت راست قفسه سینه ایجاد کند.

پانکراس در قسمت فوقانی شکم و پشت معده واقع شده است. پانکراس؛ آنزیم‌های گوارشی که برای هضم غذا موثرند را از خود منتشر می‌کند.

اگر کار پانرکاس (لوزالمعده) متوقف شود؛ آنزیم‌های تجمع پیدا می‌کند. تجمع این آنزیم‌ها باعث التهاب پانکراس می‌شود. سنگ کیسه صفرا نیز می‌تواند به پانکراتیت منجر شود.

درد پانکراس معمولا از دنده‌ها در وسط بدن شروع می‌شود و به قفسه سینه، کمر یا پهلو سرایت می‌کند. درد قفسه سینه از پانکراتیت می‌تواند در سمت چپ یا راست رخ دهد. علاوه بر این درد شما ممکن است تهوع، استفراغ، از دست دادن اشتها و نفخ را نیز تجربه کنید.

اگر درد شدید طولانی‌تر از ۳۰ دقیقه دارید و استفراغ یا تهوع شدید است؛ حتما به پزشک مراجعه کنید.

ذات الجنب:

بین ریه‌ها و دیواره قفسه سینه یک غشاء نازک به نام پرده جنب وجود دارد. پرده جنب می‌تواند به دلیل یک عفونت ویروسی یا باکتریایی، یا آسیب قفسه سینه و تجمع لخته خون ملتهب شود.

هر گونه التهاب پرده جنب (ذات الجنب) درد تیزی در قفسه سینه ایجاد می‌کند. درد می‌تواند بسیار شدید بوده و با سرفه کردن تشدید شود.

اگر ریه راست تحت تاثیر است، ذات الجنب؛ درد سمت راست ایجاد می‌کند. اگر این درد بیش از چند روز ادامه دارد و یا اگر درد همراه با تنگی نفس یا سرفه خونی است حتما باید به پزشک مراجعه کنید.

ذات الریه:

پنومونی بیماری ریوی دیگری است که می‌تواند درد قفسه سینه شدید که بستگی به نوع آسیب ریوی دارد، ایجاد کند.

پنومونی عفونت تنفسی است که اغلب ناشی از آنفولانزا، آسم یا عفونت ریه است. درد قفسه سینه و سینه پهلو می‌توانند نشانه‌هایی مانند سرفه، تب شدید و لرز داشته باشند.

همراه با علائم معمول ذات الریه، درد شدید که هنگام سرفه کردن بدتر می‌شود، احساس خواهد شد.

اگر شما دچار سکته مغزی شده اید، ممکن است در معرض خطر بیشتری برای درد سمت راست قفسه سینه به علت ذات الریه باشید.

مجله Neurohospilalist گزارش داد که پنومونی مرتبط با سکته مغزی اغلب در سمت راست قفسه سینه؛ به جای سمت چپ رخ می‌دهد. دلیل این است که دستگاه تنفسی راست به نای نزدیک‌تر است.

پنومونی می‌تواند یک بیماری بالقوه کشنده باشد. پس به محض ابتلا به پزشک مراجعه کنید. کسانی که بیشتر در معرض خطر هستند شامل کودکان، سالمندان و افراد با سیستم ایمنی ضعیف می‌باشند.

پنوموتوراکس:

درد قفسه سینه شدید در سمت راست با ابتلای ریه راست به پنوموتوراکس نیز رخ می‌دهد. پنوموتوراکس با آسم، فیبروز سیستیک یا سل ایجاد می‌شود و به ریه‌ها آسیب وارد می‌کند.

درد تیز و شدید که با سرفه کردن بدتر می‌شود علامت اصلی پنوموتوراکس است. اگر بیماری شدید باشد، ممکن است تنگی در قفسه سینه، آبی شدن پوست، سرگیجه، خستگی و ضربان قلب سریع نیز احساس شود.

کوستوکندریت (عفونت دنده):

درد قفسه سینه یکی از علائم اصلی کوستوکندریت است. این وضعیت زمانی روی می دهد که غضروف دنده ملتهب شود.

درد آن می تواند شدید یا خفیف باشد. اگر چه این درد به طور معمول در سمت چپ سینه احساس می شود، اما ممکن است در سمت راست سینه نیز بروز پیدا کند.

دیگر علائم آن عبارتند از:

بروز درد در کمر و شکم
بدتر شدن درد در زمان سرفه یا نفس عمیق
نکته: درد قفسه سینه ناشی از کوستوکندریت شبیه به حمله قلبی یا دیگر بیماری های مرتبط با قلب است؛ بنابراین باید به پزشک مراجعه کنید.

سینه پهلو:

عفونت در یک یا هر دو ریه باعث ایجاد سینه پهلو می شود.

سینه پهلو باعث می شود که شما سرفه کنید که گاهی سرفه همراه با خلط است و این امر می تواند علت درد سمت راست قفسه سينه و یا در هر دو طرف قفسه سینه شود. همچنین ممکن است در زمان تنفس، دچار درد قفسه سینه شوید.

دیگر علائم سینه پهلو عبارتند از:

 • مشکل تنفس
 • تب
 • تعرق
 • لرز
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • اسهال
  نکته: اگرچه ممکن است بتوانید با استفاده از دارو های خانگی، علائم خود را تسکین دهید، اما بهتر است برای تشخیص به پزشک مراجعه کنید. اگر عفونت درمان نشود، سینه پهلو می تواند مرگبار باشد.

تومورهای سینه:

برخی از تومورهای سینه جدا از سرطانی بودن و یا نبودنشان می توانند موجب ایجاد درد در قفسه سینه شوند، همانطور که تومور در حال رشد است مسلما درد و یا ناراحتی هم به دنبال آن ایجاد خواهد شد.


4.1 76 آرا
امتیاز مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
455 نظر
قدیمی‌ترین
جدیدترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
Mrym
Mrym
2 سال قبل

سلام خستهونباشید
من چند روزیه که سرفه خشک میکنم بدون هیچ نفس تنگی ولی قفسه سینم انگار خشکه که سرفم میگیره بد الان تازه قفسه سینم درد گرفته

سانازمحمدی
سانازمحمدی
پاسخ به   Mrym
2 سال قبل

سلام خداقوت ..اقای دکتر من ۱۱روز کرونا گرفتم ۲۵سالمه امشب یکم ابگوشت خوردم سینم تاپشت کمرم میسوزه سی تی دادم دکتر گفت۵درصدریت درگیرشده میترسم الان بیشتر شده باشه بااین سوزش که دارم….چندهفته دگ خوب میشم🥺استرس منوکشت

Last edited 2 سال قبل by سانازمحمدی
الهام
الهام
2 سال قبل

سلام،،روز بخیر
من تقریبا یک روز میشه که موقع نفس عمیق کشیدن سمت راست سینه ام درد خیلی شدیدی میگیره و تیر می کشه..
به نظرتون چی میتونه باشه؟!

غلامرضا خوشی
غلامرضا خوشی
پاسخ به   الهام
2 سال قبل

شاید ازمصرف داروی خاص باشه

فاطمه
فاطمه
2 سال قبل

درود جناب دکتر من ۳۴ سالمه یکهفته الی دوهفته قبل پریودیم و بعدش زیر قفسه سینه ام سمت راست ب طرز فجیعی درد میگیره قبل این ک کرونا بیاد حساس نمیشدم اما الان ی دستگاه پالس خریدم هرشب اکسیژن خونم اندازه میگیرم ۹۸ همیشه ترس التهاب لوزالمعده ام دارم بیش از صدتا دکتر رفتم بغیر دکتر زنان نظرشما چیه ؟میتونه از استرس باشه چون من میگرن داشتم دارو میخوردم ولی الان دیگه دوساله دارو مو زیر نظر دکتر قطع کردم توراخدا کمکم کنین ممنون‌

جناب دکتر من سونو کبدوصفرام رفتم همه چی نرمال بود .دکتر متخصص گوارش اصفهان گفتن باید اندوسکپی بشم ولی من نرفتم از ترس التهاب لوزالمعده

محبوبه یوسفی
محبوبه یوسفی
پاسخ به   دکتر سیامک مرادی
2 سال قبل

خوب گفتید واقعا باید بره پیش روانپزشک مراجعه کنن

مرتضی
مرتضی
2 سال قبل

سلام حدود دو سال است سمت چپ قفسه سینه ام درد دارد و بیشتر موقع خواب تشدید میشود به نحوی که بعضی مواقع تا میخوابم بعد از نیم ساعت از خواب میپرم

زهره فرد
زهره فرد
پاسخ به   مرتضی
1 سال قبل

ریفلاکس اسید معده و ورم معده هم باعث پریدن از خواب می شود

بابک
بابک
2 سال قبل

سلام آقای دکتر
مدتی هست که در سمت بالای چپ قفسه سینه ام دردی داری نبض طو ی پیدا میشه گاهی چند ثانیه گاهی یک تا پنج دقیقه و با تغییر حالت نشستن یا خوابیدن از بین میره و بر میگرده تقریبا دو ماهی میشه لطفا نظرتونو میشه بفرمایید احتمال چه مشکلی هست

فاطمه
فاطمه
2 سال قبل

سلام دكتر وقت بخير ، چند روزه كه من در محل اتصال دنده ها به جناغ احساس درد ميكنم به خصوص زماني كه نفس عميق ميكشم يا دست هامو بالا ميبرم ، سابقه هيچ ناراحتي قلبي ندارم . علت چيه و بايد چكنم؟

Farzad.Rs
Farzad.Rs
پاسخ به   دکتر سیامک مرادی
2 سال قبل

دکتر جان، سلام. وقت به خیر.
بزرگوار ، من هم دقیقا همین مشکل رو دارم، یعنی درد در ناحیه میان سینه و جناغ و دست راست که این موارد رو هم باید بهش اضافه کنم.
پخش شدن درد، به صورت چرخشی در جناغ، گاهی سمت چپ سینه که خیلی کمتر از نواحی دیگست/ سمت راست سینه/ کتف راست و بازوی راست/
درد پشت گردن ( تقریبا مداوم)

و در آخر ، بدترینش
درد در قسمت پشت بدن. کمی پایین تر از میان دو کتف ( تقریبا وسط کمر). که این درد بسیار شدید و مداوم هست. طوری که نفس کشیدن رو برام سخت میکنه.درد این ناحیه ، رابطه مستقیم با دست راست و گردن داره. یعنی با چرخش گردن به سمت راست، درد تشدید میشه و وقتی گردنم رو به سمت چپ میخوام بچرخونم ، به قدری درد، شدید میشه که کاملا مانع چرخش میشه و قادر به انجامش نیستم.
زمانی هم که دست راست رو کش و قوس میدم( مانند حالت رفع خستگی) ، باز این درد، شدید میشه، و دستم برای چند دقیقه توانش رو از دست میده، جوری که بلند کردن لیوان آب ، خیلی برام سخت میشه و دستم به لرزش میافته.

۲، ۳ روزی میشه که این حالت رو دارم ، ولی خیلی کمتر و خفیف تر بود. امروز خیلی شدید شده.
تقریبا دو ماه قبل هم، حالتی مثل حالت حمله قلبی داشتم. ( درد شدید ، احساس سنگینی، فشار،… در سمت چپ قفسه سینه/ حالت خفگی، تنگی نفس/ بی حالی/ عرق سرد؛ که حدودا تا ۲، ۳ ساعت ادامه دار بود)

شرمنده
این رو میخواستم اضافه کنم که با نفس عمیق مشکلی نیست و درد، روند طبیعی خودش رو داره، ولی با عطسه یا سرفه، درد خیلی شدید میشه. با بلند شدن از تخت یا صندلی هم ، باز دردم شدید میشه(ناحیه پایینتر از میان دو کتف ،وسط کمر / کتف راست)

ممنون میشم نظرتون رو بفرمایید.
تشکر

Saeid
Saeid
2 سال قبل

با سلام آقای دکتر من چند روزه حالت تهوع دارم ولی از معده ام نیست و فشار خون هم نرماله و اکو قلب هم کردم مشکلی نبود ولی این حالت تهوع خیلی اذیتم میکنه و آزمایش خون هم دادم همه چیز نرمال بود قبلا شب ها حالت تهوع داشتم و کمی درد سینه سمت راست و پشت کمر ام هم درد میکرد جدیدا حالت تهوع ام تقریبا همه روز باهامه و چند تا متخصص قلب رفتم گفتند چیزی نیست باید هولدر ببندی اگر راهنمایی کنی ممنون میشم

شایان
شایان
2 سال قبل

سلام وقت بخیر
من حدود ۷ ۸ ماهی هست که درد قفسه سینه دارم و دو هفته پیش روانپزشکم به همین خاطر علاوه بر قرص سرترالین برای درد سینه ام قرص گاباپنتین ۱۰۰ نوشت اما هنوز هم این درد ادامه داره و تپش قلب هم دارم و گاهی احساس میکنم تند تند نفس میکشم یا تنگی نفس دارم به نظرتون مشکلم اضطراب و استرسه یا ممکنه چیز دیگه ای هم باشه؟

زهره فرد
زهره فرد
پاسخ به   شایان
1 سال قبل

دردهای گوارشی هم میتونه باشه

مژگان
مژگان
2 سال قبل

با عرض سلام وخسته نباشید
جناب اقای دکتر من حدودا دو ماهه که درد از جناق سینه بطرف سمت راست دارم بطوری که گاها به کتف راست از پشت میزنه و در روز حدودا یکسات و نیم مدام این درد را دارم و وقتی به اوج میرسه همراه با تنگی نفس هست وقتی روبه بهبودی میره انگار توی قفسه سینه درد بخش میشه و حتی طرف چپ را هم فرامیگیره،،با کار وبا استراحت ربطی نداره اون درد خودش را داره اما همه روز این اتفاق میفته و شب و روز وساعت خاصی نداره ،،فقط شب که میخوابم اصلا این اتفاق نمیوفته و ارومم بنظرتون تشخیص چیه و چیکار باید بکنم؟ با تشکر فراوان

تکتم
تکتم
2 سال قبل

سلام من بیماری کولیت زخمی دارم و یک هفته میشه که احساس درد در ناحیه قفسه سینه دارم چند ثانیه درد میکنه و بعدش خوبه ولی در هر ساعت پنج شش بار تکرار میشه

مهناز
مهناز
2 سال قبل

سلام،وقتتون بخیر
من ۲۸ سالمه و حدود دو هفته هست که درد قفسه سینه و سوزش در قفسه سینم دارم و دردم در حدی هست که تیر میکشه و پشتمم به شدت درد میگیره،علائم دیگه ای ندارم،چند ماه پیش سردرد و نوسان فشار خون داشتم که پزشکم گفتن التهاب عروق هست و ناگفته نماند تقریبا یک ماه دیگه کنکور دارم و تقریبا استرس هم دارم،ممنون میشم اگر نظرتون رو بفرمائید

علی
علی
2 سال قبل

سلام من شبها که میخوابم بعد از مدت کوتاهی از سوزش قفسه سینه بیدار میشم.الان چند روزه دوباره اینجور شدم.سرفه هم اصلا نمیکنم.فقط میترسم‌.انگار که توی قفسه سینه ام سوزن سوزنی میشه.چکار کنم دکتر

مهناز
مهناز
2 سال قبل

سلام . من 40 سال سنمه. چند روزه صبح که بیدار میشم زیر گلو و بالای قفسه سینم دردی در حدود چند ثانیه شدید احساس می کنم. بعد خوب میشه. البته رفلاکس معده همیشگی دارم.

علی
علی
پاسخ به   مهناز
2 سال قبل

به روانپزشک به مراجعه کنید

محسن
محسن
2 سال قبل

سلام.هرچند وقط ی بار قفسه سینم درد میگیره که به فک یا گلو ک بعضی وقتا به حالت خفه گی هم منجر میشه.
میشه لطف کنید و بگید علت چییه و چیکار باید بکنم.
مچکرم.

زینب کاری
زینب کاری
2 سال قبل

سلام ببخشید دو سه روز هست که قفسه سینم جایی که استخوانها هستن درد میکنه و از داخل احساس سوزش دارم ولی معدم نیست. موقع راه رفتن بیشتر میشه یا نفس عمیق. ممنون میشم راهنماییم کنید.

Zahra
Zahra
2 سال قبل

سلام چند روزی هست که نزدیک ب قفسه سینه سمت راستم خیلی خفیف تیر میکشه ،علتش چیه؟

حسین
حسین
2 سال قبل

باسلام اقای دکتر
من دو شبه که در سمت چپ سینه سه انگشت پایینتر ازجناغ سینه یه درد همیشگی‌حس‌میکنم که امروز به پشت کمر هم گسترش‌پیدا کرده ، موقع صرفه بسیار دردناکه و انگار چاقوی نوک تیزی‌رو در دنده هام فرو میکنن، جرات نمیگنم صرفه بکنم، تست اکو ونوار قلب گرفتم پیش‌متخصص قلب‌گفت وضعیت قلبت عادیه و به قلبت ارتباطی نداره،‌ ناپروکسن و داروهای معده مصرف‌کردم اما بدتر شدم ، لطفا منو راهنمایی کنید

Moradi
Moradi
2 سال قبل

سلام.خسته نباشید من چند ماهی هست درد در ناحیه جناغ قفسه سینه ام دارم وقتی هم به حالت روی شکم می خوابم دردش یک دفعه ای میاد سراغم و خیلی دردش زیاده.به نظرتون مشکل از چیه وچیکارباید بکنم؟

رضا
رضا
2 سال قبل

سلام وقت بخیر .
بنده ۲۳ سالمه و از زمان کودکی در دو سمت قفسه سینه و زیر دنده ها که نزدیک معده هم هستش احساس درد دارم و درد همیشگی هستش هیچ وقت قطع نمیشه و یا دردش زیاد نمیشه به یک روال عادی و قابل تحمل درد میکنه.پزشک متخصص ریه ،قلب،غدد داخلی و کلیه رفتم و گفتن مشکلی نیس حتی گفتند ی درد طبیعی هست اما واقعا دیگ از درش خسته شدم لطفا کمکم کنید .ممنون

سوران
سوران
2 سال قبل

سلام اولا که من نمیدونم قفسه سینه کجا تا کجا رو شامل میشه. ولی چند روزه وسطای سینم انگار سنگینه مثلا چیز سنکینی خورده باشم. سرفه و اینا ندارم. میتونه نشانه کرونا باشه. و اینکه لطفه توضیح بدین قفسه سینه کجاست دقیقا

پری
پری
2 سال قبل

سلام خسته نباشید.من 1 هفته پیش بخاطر یبوستم شربت لاکسمل مصرف کردم ک صبح بصورت ناشتا همراه با اب خوردم بعدش دیگه تا ظهر هیچی نخوردم.از اون روز قفسه سینه سمت چپم خیلی درد میکنه گردنو گلو حتی دستمم درگیر کرده .بعد از خوردن غذا انقدر دردش زیاد میشه ک حتی نفس کشیدن هم برام سخت میشه.ممکنه علت رو بگین؟

لیلا طوسی
لیلا طوسی
2 سال قبل

سلام خسته نباشید
دوروزه درد گلو همراه با درد قفسه سینه دارم
وقتی استرس بهم وارد شد این درد ها اومد
چه دکتری باید برم؟

Zohresadat
Zohresadat
2 سال قبل

سلام آقای دکتر
چند روز مانده بود به پایان دوره عادت ماهانه احساس میکردم قلبم تیر میکشه
و الآن بعد از گذشت یک هفته متوجه شدم روزها درد برطرف میشه و شبها تا صبح درد دارم و الآن دردرا در سمت راست قفسه سینم هم حس میکنم.
درد من هم در سمت چپ و هم در سمت راست به صورت ضربان هایی با درد است مانند فشردن دست دوست که میگیرید و ول میکند اما مرتب هر چند ثانیه
ممنون میشم راهنماییم کنید.
ببخشید طولانی شد.

مهدیه
مهدیه
2 سال قبل

سلام من۲۵سالمه ودوسه ساله که درد وسوزش ناگهانی توی فقسه سینه حس میکنم.مربوط به فعالیت واسترس نمیشه و موقع دردشدیدش سوزش بدی روحس میکنم ونمیتونم نفس بکشم وبعد از چند دقیقه سوزشش کم میشه .میخوام بدونم مشکلم چیه وباید به چه پزشکی مراجعه کنم؟سرگیجه وبی حالی وضعف دارم مدام و چندین مرتبه به متخصص داخلی مراجعه کردم گفتن هیچ مشکلی ندارم.

همابهمنی
همابهمنی
2 سال قبل

سلام علت دردقفسه سینه هراز گاهی همراه با قلنج زیاد بین دو کتف چی میتونه باشه در ضمن تنگه نفس های هم هراز گاهی پیش میاد ممنون

ایناز
ایناز
2 سال قبل

سلام . من دیشب به باشگاه رفتم و اولین جلسه ی تمرین بدن سازی رو پشت سر گذاشتم. از زمانی که از باشگاه برگشتم علاوه بر درد عضلانی وحشتناکی که به سراغم اومد درد در قفسه ی سینه هم ازارم میده و الان چن ساعتیه که اصلا بهتر نشده. قبلا هم وقتی اولین جلسه رو میگذروندم درد عضلانی داشتم ولی این دفعه درد عضلانی کمتری دارم اما بجاش درد قفسه ی سینه دارم . به حدی که اصلا نتونستم شب بخوابم….
این رو هم اضافه کنم که حساسیت فصلی دارم و در پاییز و زمستون سرفه های خشک و وحشتناکی به سراغم میاد ممنون میشم راهنماییم کنین

خانوم
خانوم
2 سال قبل

سلام وقتتون بخیر ممنونم از توضیحاتتون
من 32سالمه و یک هفته س ک در پشت قفسه سینه سمت راستم درد دارم و اوایل با نفس عمیق درد تشدید میشد اما الان فقط درد دارم،با استراحت کمتر شده،دو هفته قبل پریود هستم،و اینکه تا 5ماه پیش قرص دوناژست مصرف میکردم،الان ب نظرتون مشکلم چی میتونه باشه؟

یلدا
یلدا
2 سال قبل

سلام. دخترم هفت سالشه چند روزی هست که قفسه سینه ی سمت چپش گاهی درد میگیره و امروز هم کتف سمت چپش درد گرفت. و توی گلو احساس میکنه چیزی هست و گاهی خیلی خفیف حالت تهوره و دل درد میگیره. علتش چیه ؟

زهره فرد
زهره فرد
پاسخ به   یلدا
1 سال قبل

ریفلاکس و مشکلات گوارشی میتونه باشه

نوری
نوری
2 سال قبل

سلام پسر ۱۴ساله قفسه سینه سمت راستش .بعضی وقتها درد میکنه یا تیر میکشه علتش چی میتونه باشه؟

Mahsa
Mahsa
2 سال قبل

سلام وقتتون بخیر ببخشید خواهر من چند روزه احساس سنگینی وحالت گرما را در قفسه سینه سمت چپش احساس میکنه طرفای قلبش دستاش که میزاره رو قلبش ضربانش تند میزنه علتش چیه

Yalda
Yalda
2 سال قبل

آقای دکتر ، یکی دو روزی هست که قفسه سینم درد می‌کنه و دردش هم متوقف نمیشه به طور مداومه،اول سمت راست قفسه سینم بیشتر درد میگرفت اما حالا بیشتر سمت چپ قفسه سینم درد می‌کنه و حتی نفس عمیق میکشم درد میگیره و و قلبم هم در کنارش درد میکنه،مخصوصا زمانی که بخوام یکم بلند حرف بزنم قلبم ضربانش خیلی میشه و درد بیشتر میشه 🤷ممکنه چه مشکلی باشه ؟

آرش
آرش
2 سال قبل

سلام من از دیروز قفسه سینه ام سمت چپ درد میکنه و تیر میکشه مثلا هر چند دقیقه یه بار اینجور میشه و چند با تیر میکشه و دوباره چن دقیقه دیگه همینطوری تیر میکشه
میخواستم دلیل تیر کشیدنو بدونم و بدونم چیکار باید کنم؟

لیلا
لیلا
2 سال قبل

سلام
مدتیه همینکه شروع به راه رفتن میکنم،فشار شدیدی در قفسه سینه م ایجاد میشه کا نفس کشیدن رو برام سخت میکنه و ترجیح میدم که ماسکم رو پایین بیارم و بایستم
بنظرتون چه مشکلی برام پیش آمده؟؟؟؟؟

مهسا
مهسا
2 سال قبل

سلام اقاقی دکتر ببخشید من چند روزه فشار سنگینی روی قفسه سینه ام دارم وحالت گرمایی بالای قلبم احساس میکنم فشار سمت چپ قفسه سینه ام احساس میکنم علتش چیه نگرانم

طاهره
طاهره
2 سال قبل

من یک روز است که در قفسه سینه و پشت قفسه سینه هم راست و هم چپ احساس درد قابل تحمل دارم .ایا می تواند نشانه کرونا باشد .؟البته با تغییر وضعیت فیزیکی بهتر یا بدتر میشود چند وقت پیش 15 .20 روز پیش هم حالت ترشح کردن داشتم که انگار غذا به گلو برگشت داده شده

سعادت
سعادت
2 سال قبل

با سلام و احترام

علت درد شدید در قفسه سینه سمت چپ زیر سینه که هنگام نفس عمیق دردناک است چیست. البته سابقه درد در قفسه سینه دارم و متخصص بارها گفته به قلب مربوط نیست. هم چنین آریتمی شدید قلبی دارم و همیشه پروپرانول مصرف میکنم. با تشکر

زینب
زینب
2 سال قبل

سلام.وقتتون بخیر.
آقای دکتر مدتی هست استخوانهای قفسه سینه ام درد داره که گاها با معده درد و تنگی نفس و درد کمی در دست چپم همراه است.اکثر اوقات ریفلاکس معده هم دارم.سنگ کلیه هم دارم. لطفاً راهنمایی بفرمایید.

محمد
محمد
2 سال قبل

سلام یک چند روزی است درد قفسه سینه دارم انگار زیر اوستخان هام درد میگیره و دردش تا ساعت ها ادامه داره بعضی موقع ها سمت چپ درد میگیره بعضی موقع ها وسط قفسه سینم

پژمان
پژمان
2 سال قبل

سلام اقای دکترضمن سلام وخسته نباشی.من چندوقتی درددرناحیه سینه سمت چپ دارم.ب دکترقلب هم مراجعه کردم.نوارقلب وآزمایش خون هم دادم همه چیزم خوب بودولی بازم این درد روحس مکنم.انگارتیرمیکشه سمت چپ سینم وسمت پایین.بنظرتون بایدچیکارکنم ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

الی
الی
2 سال قبل

سلام و وقت بخیر
حدود 3 ماه هست که احساس گرفتگی زیر قفسه سینه و گاهی ورم و نفخ شدید دارم و همینطور سوهاضمه، سونوگرافی شکم و لگن انجام شد و مشکلی نبود، آزمایش خون، ادرار و مدفوع انجام شد، کمی کم خونی داشتم که سابقه هم داشتم و میکروب معده
دو هفته آنتی بیوتیک آموراکس، مترونیدازول به همراه بیسامین و نکسیفارم خوردم و نکییفارم و بیسامین تا یک ماه ادامه داشت، الان که قرص ها تموم شده باز علایم سوهاضمه مخصوصا بعد وعده ناهار دارم و اگر دراز بکشم کلا احساس میکنم چیزی سر معدم سنگین شده و سردرد میگیرم ، همینطور احساس گرفتگی در قفسه سینه و زیر قفسه سینه دارم، رفلاکس خیلی ندارم اما بعد غذا تا یک ساعت طعم ترشی دارم و صبح ها سوزش گلو
درد سوزشی و تهوع ندارم
ممنون میشم راهنمایی بفرمایید، آدم مضطربی هستم، آیا مراجعه به روانپزشک کمک کننده هست؟ سابقه پنیک دارم

ناشناس
ناشناس
2 سال قبل

سلام و قت بخیر
29 ساله هستم
حدود 3ماه هست که علایم سوهاضمه دارم به این صورت که بعد از غذا مخصوصا وعده ناهار به شدت احساس سنگینی دارم زیر قفسه سینه و قفسه سینه
گاهی احساس نفخ روده و معده و گاهی احساس ورم دارم، درد سوزشی ندارم و درد به پشت و بین دو کتف و کتف چپ و راست کشیده میشه
سونوگرافی شکمی و لکنی انجام شد و مشکلی نبود، همینطور آزمایش خون، ادرار و مدفوع برای انگل و میکروب که میکروب معده داشتم و کمی کم خونی که سابقه داشتم
2هفته درمان 4 دارویی مترونیدازول، نکسیفارم، بیسامین و آموراکس انجام دادم که بیسامین و نکسیفارم رو تا یک ماه ادامه دادم
ولی تغییری در علایمم ایجاد نشد و همون علایم سوهاضمه و درد و گرفتگی قفسه سینه دارم
رفلاکس مخفی دارم، صبح ها سوزش گلو و تا یک ساعت بعد غذا خوردن احساس ترشی دهان
ممنون میشم راهنمایی کنید، سابقه پنیک دارم آیا روانپزشک رو توصیه میکنید؟
ممنون از پاسخگوییتون

QS
QS
2 سال قبل

سلام من دیروز بعد از چندین سال به رشته ورزشیم برگشتم و همه ی حرکات و تمرین هارو خیلی عادی انجام دادم و مشکلی نداشتم(با ماسک ورزش کردم)امروز وقتی از خواب پاشدم عضلاتم درد میکرد و اینکه قفسه سینم طوری درد میکنه که انگار یه مسافت طولانی رو دویدم و با دهان نفس کشیدم
الان من نميدونم برم ازمایش کرونا بدم یا نه؟

پژمان
پژمان
2 سال قبل

باسلام وعرض خسته نباشی.چندوقتی هست که سینه طرف چپم دردمیکنه.دردش نقطه ای هردقیقه یک جا دردمیکنه.وبعضی وقتا هم تیرمیکشه.ب دکترمراجعه کردم.گفت دردمعدس.ولی من معدم مشکلی نداره.دوباره شروع ب دردگرفتن کرد.وب پیش دکترمتخصص قلب رفتم تمام ازمایشات روازگرفتم وهیچ مشکلی نداشت قلبم.ولی دوباره بعدازچندوقت بازم این دردسراغم امده.بعضی وقتهاهم سمت راستمم دردمیکنه.کلا دردقفسه سینم چنددقیقه دردمیکنه چنددقیقه اصلا دردنمیکنه بنظرتوبایدچیکارکرد.تااین مشکل روحل کنم ممنون میشم راهنمای کنید

فاطمه
فاطمه
2 سال قبل

با سلام خدمت شما
من نزدیک به یک سال پیش یهویی سمت راست سینه ام ب طور شدیدی حدود دو دقیقه درد گرفت و بعد از اون بعضی مواقع ، بیشتر در زمانی ک در مدت طولانی تحرک.کمی دارم ب سراغم میاد و گاهی پشتم هم درد میگیره ممنون میشم راهنماییم کنید

م. کریمیان
م. کریمیان
2 سال قبل

سلام یک ماهه که درد در جناق سینه دارم اول پشت کتف هم درد داشت رفتم دکتر پماد پیروکسیکام و قرص متاکاربامول نوشت استفاده کردم درد کتفم و بازوم خوب شد. ولی درد قفسه سینه همچنان هست به دکتر مراجعه کردم گفت از معده است و معده عصبی شده و کولیت عصبی روده داری . قرص پنتوپرازول صبح ناشتا . قرص کلدینیوم سی و قرص دمپریدون نیم ساعت قبل ناهار و شام گفته بخورم. ولی هنوز درد جناق سینه دارم وقتی از خواب پا می شم و همینطور که نفس می کشم به رکوع که می رم و زیاد که پشت کامپیوتر می شینم زیاد می شه . لطفا به من راهنمایی کنید

محمد
محمد
2 سال قبل

سلام من چندروزی هست سمت راست سینه ام در می‌کنه و گاهی نیز به کمرم میکشه با نفس کشیدن در میگیره و موقع خواب نیز زیاد میشه و به مفصل دست راستم هم بعضی اوقات میره و گاهی نیز به کمر ؛مشکلم چیه؟! خودم حس میکنم گرفتی ماهیچه هست ولی سه روز؟!!!

امیرحسین محمودی
امیرحسین محمودی
2 سال قبل

سلام دکتر خسته نباشد
دکتر من وقتی نفس میکشم یا کمی حرکت میکنم زیز پستانم چپم تیر میکشه

اکسوال
اکسوال
2 سال قبل

سلام خسته نباشید
اقای دکتر من دیشب ۵ دقیقه بعد خوردن شام یه حالتی توی ریه و قفسه سینم حس کردم که فک کردم بخاطر خوردن زیاد غذاس اما این حالته زیاد جدی نبود ساعت ۵ صبح از شدته درده قفسه سینه یا ریم حالا درست نمیدونم کدومش از خواب پا شدم و دیگه نتونستم بخوابم و این درد به دستامم زده خیلی درد میکنه.
اقای دکتر این درد میتونه علامت کرونا باشه؟

فاطمه
فاطمه
2 سال قبل

سلام حدودا ۵ ماهی میشه که سمت چپ قفسه سینه ام و قلبم و اطراف اون یوقتایی به شدت تیر می‌کشه و میسوزه و درد می‌کنه و خیلی وقتا هم دست چپم بی حس هستش و رگ گردنم میگیره مخصوصا وقتی حرکتی می‌خوام انجام بدم یا میخندم به شدت میگیره یک ماه پیش رفتم پیش دکتر عمومی اورژانس نوار قلب گرفت و گفت یه جاهایی از نوار قلب اوکی نیست و قرص برای کمتر کردن دردش نسخه کرد و گفت بخور تموم شد اگه خوب نشدی برو پیش متخصص وقتی دور قرصا تموم شد هنوز خوب نشده بودم رفتم و دکتر متخصص اکو گرفت و گفت هیچی نیست و با اینکه گفتم اون قرص هیچ تاثیری ندارد بازم نسخه کرد برام هنوزم که هنوزه درد می‌کنه و دردش عادی نیست نمی‌دونم دیگه چیکار کنم میشه راهنمایی کنید

محمد
محمد
2 سال قبل

سلام نصف شب گذشته با درد قفسه سینه از خواب بیدار شدم. درد در وسط قفسه سینه ام بود و غیر قابل تحمل به طوری که انگار با مشت به قفسه سینه ام ضربه وارد شده و به مدت ۵,۶ دقیقه طول کشید. چی میتونه باشه؟


دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد در کلینیک درد راد


درباره دکتر


دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد در کلینیک درد راد در تهران است. در بهترین کلینیک درد و مجربترین پزشکان در زمینه کنترل یا درمان انواع دردهای شایع در حال فعالیت هستند.
مشترک ما شوید


با عضویت در لیست مشترکین ما از آخرین اخبار مطلع شوید و در جریان همه خبرهای قرار بگیرید.تمام حقوق محفوظ است. طراحی توسط تک نئو

455
0
سوالی دارید؟ لطفا نظر بگذارید.x