آندوسکوپی دیسک کمر و مزایای آن

post.jpg

آندوسکوپی دیسک چیست؟

یکی‌ از نوین‌ترین و پیشرفته‌ترین روش‌های جراحی، آندوسکوپی است.
آندوسکوپی (درون پژوهی) روشی است که با استفاده از برشی کوچک و وارد کردن دوربینی با توان بینایی بالا می‌توان اندام‌های درونی‌ بیمار را بر روی یک صفحه تلویزیون دید و از این امکان برای بهتر و دقیق‌تر یافتن محل ضایعه و در نتیجه بهتر عمل کردن استفاده کرد.
عمل جراحی آندوسکوپی دیسک کمر با پیشرفت تکنولوژی و گسترش سیستم‌های دیجیتالی و دوربین‌های پرقدرت و بسیار ظریف توانایی‌هایی جدیدی نیز در سیستم پزشکی ایجاد شد.

آندوسکوپی دیسک کمر توسط دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد در کلینیک درد راد در تهران
کاربرد این جراحی در رشته جراحی مغز و اعصاب نیز چون دیگر رشته‌ها چهره این جراحی و نحوه درمان و پیش‌آگهی‌ بیماران را به نحو نا باورانه‌ای دگرگون کرده است.
امروزه در انجام جراحی‌های دیسک؛ تکنیک جراحی فول آندوسکوپی دیسک کمر در کلینیک درد راد مورد استفاده قرار گرفته و خوشبختانه نتایج مطلوبی به دنبال داشته است.

آندسکوپ چیست؟

آندوسکوپی دیسک کمر توسط دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد در کلینیک درد راد در تهران
آندسکوپ وسیله‌ایست که با آن می‌توان، تصویر مهره‌ها را با بزرگنمایی بسیار عالی دید. نیاز به ایجاد شکاف عمیق در کمر و یا نیاز به برداشتن استخوان‌ها و عضلات برای جراحی دیسک نیست و به راحتی می‌توان دیسکی که بر عصب فشار آورده را بیرون آورد.

مزایای جراحی دیسک به روش آندوسکوپی

جراحی اندوسکوپی رویکرد جدیدی برای درمان تنگی کانال نخاعی و بیرون زدگی دیسک کمر ایجاد کرده است.

تکنیک جراحی آندوسکوپی باعث کمترین صدمه به بافت‌های اطراف ستون فقرات می‌شود. به این صورت که اعصاب و کانال نخاعی کاملا دست نخورده باقی می‌ماند و احتمال عوارض و چسبندگی‌های بعد از عمل جراحی به حداقل می‌رسد.

با توجه به آسیب بافتی حداقل در این روش جراحی، عمل جراحی اندوسکوپی با درد کمتری (در مقایسه با جراحی باز) همراه است، بنابراین نیازی به بیهوشی عمومی نمی‌باشد.

پس مزایای آندوسکوپی به شرح زیر است

 • درد بسیار کم حین جراحی
 • عدم آسیب به بافت عصبی و عضلات
 • عدم آسیب به کانال نخاعی
 • امکان خارج کردن کامل دیسک برحسب نظر فوق تخصص درد
 • طول کوتاه عمل جراحی (30 الی 45 دقیقه)
 • درصد وفقیت بسیار بالای عمل دیسک

کاربردهای عمل آندوسکوپی

 • آرتریت و خارهای استخوانی ستون فقرات
 • بیماری فاست مزمن (درد و اسپاسم کمر هنگام تکیه دادن به پشت)
 • برجستگی دیسک
 • اسپوندیلولیستزی (سر خوردن مهر)
 • رادیکولیت یا رادیکولوپاتی
 • فتق دیسک
 • درد سیاتیک
 • عمل جراحی ناموفق کمر
 • دیسکوژنیک یا درد پایین کمر
 • تنگی فورامینال (تنگی کانال نخاعی)

مزایای جراحی آندوسکوپی دیسک کمر

 • عدم نیاز به بستری شدن در بیمارستان
 • کوتاه شدن زمان طول عمر
 • عدم نیاز به برش و شکاف عمیق در ستون فقرات و ایجاد شکاف کوچک بین
 • عفونت و عوارض کمتر بعد از جراحی دیسک کمر
 • کاهش خونریزی و دردهای مزمن بعد از عمل جراحی
 • میزان چسبندگی کمتر بعد از جراحی دیسک کمر
 • محل کوچک تر برش جراحی ۲ – ۱٫۵ سانتیمتر
 • آسیب حداقل به عناصر نرمال ناحیه
 • طول عمل کوتاه
 • امکان ترخیص بیمار عصر روز عمل
 • انجام فعالیت بلافاصله پس از عمل
 • بازگشت به کار بعد از ۴-۶ هفته

با وجود مزایای فوق، تجربه جراح در میزان موفقیت بسیار مهم است.

در برخی موارد که بیرون زدگی شدید است (دو طرفه و مرکزی) ، استفاده از اندوسکپیک دیسک کمری مفید نیست و در برخی موارد انجام روش های معمول با برداشتن کامل دیسک و فشار آن بر عناصر عصبی بهتر و موفق تر از برداشتن ناکافی دیسک با آندوسکوپ است.

عمل آندوسکوپی دیسک چگونه انجام می‌شود؟

ابتدا با استفاده از کلیشه‌های رادیولوژی و ام آر آی محل ورود آندوسکوپ دقیقاً تعیین می‌گردد این مسیر را اصطلاحاً مسیر بی خطر (Safe zone) می‌نامند.

بدین معنا که عبور وسایل از این مناطق هیچ عارضه‌ای برای بیمار ایجاد نمی‌کند در محل عمل برش کوچک و در مسیر حرکت آندوسکوپ داروی بی‌حسی موضعی تزریق می‌گردد و لذا بیمار هیچگونه دردی را احساس نمی‌کند و در حین عمل بیدار و هوشیار می‌باشد.

آندوسکوپی دیسک کمر توسط دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد در کلینیک درد راد در تهران

ابتدا با راهنمایی وسیله رادیولوژی (فلوروسکوپ) یک برش نیم سانتی متری در محل ورود وسائل آندوسکوپی داده می‌شود از این برش لوله‌های کوچکی به سمت دیسک پاره شده وارد می‌شوند.

پس از رسیدن این لوله‌ها به محل بیرون زدگی دیسک در سوراخ بین مهره‌ای (فورامن) دوربین آندوسکوپ وارد شده و بیرون زدگی دیسک مشاهده گردیده و سپس بوسیله فورسپس (چنگک)های خاص که از طریق لوله آندوسکوپ وارد می‌شود قسمت دیسک پاره شده کنده و خارج می‌شود.

پس از آن دیواره دیسک با رادیوفرکوئنسی RF ترمیم می‌گردد و در پایان آندوسکوپی لوله‌ها خارج می‌شوند و محل ورود نیم سانتی متری در پوست فقط یک عدد بخیه کوچک می‌شود.

نتیجه عمل آندوسکوپی دیسک کمر

اکثر بیمارانی که جراحی دیسک کمر انجام داده‌اند، نتایج مطلوبی از این جراحی دریافت کرده‌اند؛ طبق آمار به دست آمده 80 درصد از بیماران، پس از انجام این جراحی بهبود یافته‌اند.

دوران نقاهت جراحی آندوسکوپی دیسک کمر

در اکثر موارد بیمارانی که عمل آندوسکوپی دیسک کمر انجام داده‌اند، پس از گذشت 24 ساعت از جراحی، ترخیص شده و به منزل باز می‌گردند ؛

معمولا بیماران پس از گذشت 2 هفته می‌تواند به انجام فعالیت‌های شخصی خود بپردازند؛ اما برای انجام فعالیت‌های ورزشی باید مدتی صبر کنند.

دیسک‌هایی را می‌توان با جراحی آندوسکوپی دیسک درمان کرد؟

۱ – برای درمان آندوسکوپی دیسک بیماران انتخاب می‌شوند که درد یک طرف دارند. مثلا درد سیاتیکی پای چپ یا راست دارند. بنابراین اگر بیماری درد سیاتیکی در دو طرف راست و چپ داشته باشد، معمولاً مناسب برای عمل آندوسکوپی نیست.

۲ – بیمارانی مناسب برای آندوسکوپی دیسک هستند که درد اندام تحتانی یا درد سیاتیک آنها بیشتر از درد کمر باشد بنابراین بیمارانی که فقط درد کمر دارند معمولاً مناسب برای آندوسکوپی نیستند.

۳ – بیمارانی که در ام آر آی آنها علائم کلسیفیه شدن یا استخوانی شدن دیسک دیده نشود یا پارگی دیسک در یک طرف باشد مناسب برای عمل آندوسکوپی هستند. بنابراین بیمارانی که دیسک آنها در مرکز قرار گرفته یا دچار کلسیفیه استخوان شده است برای این کار مناسب نیستند.

۴ – بیمارانی که علاوه بر پارگی دیسک، تنگی کانال نخاعی دارند، معمولاً مناسب برای عمل آندوسکوپی نیستند زیرا نمی‌توان آندوسکوپ را وارد از طریق سوراخ بین مهره تنگ وارد فضای دیسکی کرد.


5 3 آرا
امتیاز مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
25 نظر
قدیمی‌ترین
جدیدترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
محمد خسروشاهى
محمد خسروشاهى
3 سال قبل

سلام خسته نباشيد روش نو وجالبى هست از اينكه نسبت به جراحى باز ريسك خيلى كمى داره عاليبنده سوالى داشتم اينكه آيا بهبودى بعد از جراحى دائمي هست ويا بايد هر چند وقت باير عمل تكرار شود واينكه هزينه چقدره

شهلا طاهری
شهلا طاهری
3 سال قبل

با سلام وعرض ادب آقای دکتر مادر من سر خوردگی ستون فقرات دارن الان از اکتبر امسال تا به حال تو رختخواب هستن میخواستم ببینم آدرس مطب شما کجا هست ‌تلفن تماستونو میخواستم خودم لندن زندگی میکنم مادرم ایرانه دکترا گفتن که باید عمل شه من دنبال دکتر خوب میکردم اندوسکپی عملش کنه هزینه اش هم برام مهم نیست ممنون میشم برای من به این ایمیل آدرس اطلاعات اونو بفرستید shahla.taherie@yahoo.co.uk

احسان فتح آبادی
احسان فتح آبادی
3 سال قبل

من دیسک کمرمو ب روش باز جراحی کردم ولی متاسفانه دیسکم عود کرده
میخواستم ببینم با روش بسته(تزریق دیسکوژل یا
(آندوسکوپی و لیزر
میتونم مجدد عمل کنم و مشکلمو حل کنم
الان درد زیادی در ناحیه کمر و دوپا دارم
ممنون

احسان فتح آبادی
احسان فتح آبادی
پاسخ به   دکتر سیامک مرادی
3 سال قبل

بله همون دیسک
نمیشه با اندوسکوپ مقدار دیسکی ک ب عصب فشار میاره رو برداشت ؟

رضا
رضا
3 سال قبل

سلام دکتر
حدود ۶ سال پیش بادرد کمر وسیاتیک سمت چپ مدت ۶ ماه مبتلا شدم وبعداز ۶ ماه با آب درمانی حدود ۴ سال خوب بودم بعد سال پنجم دوباره با درد داخل کمر وبعد سیاتیک سمت چپ حدود یک ماه دچارشدم وباآب درمانی دوباره خوب شدم تا ۸ ماه وامسال چون بعلت کرونا استخر نبود شروع به ورزش کردم که دوباره کمرم ازسمت راست درد گرفت وپای راسمتم سیاتیکش درد گرفت وبعداز یک هفته الان خوب هستم به نظر شما باید جراحی بکنم تا دوباره این درد برنگردد آیا با آندوسکوپ کمر از بین میرود تو ام آر آی دررفتگی کم دیسک ۴ دارم لطفا راهنمایی کنیداگه درست میشه تا بیام انجام بدهم ممنون

احسان فتح آبادی
احسان فتح آبادی
3 سال قبل

سلام آقای دکتر
سلام آقای دکتر
سرخوردگی مهره کمر رو هم میتوانید با روش غیر جراحی (یا عمل بسته) برطرف کنید؟
من ۳ ماه پیش عمل باز دیسک کمر انجام دادم و متاسفانه الان سرخوردگی مهره آخر کمرمو دارم و درد بسیار شدیدی تو پایین کمر و باسن و پشت ران و پشت زانو و پشت ساق پام دارم ک دردم غیرقابل تحمل شده واسم
گفتند باید عمل کنم
واسه همین مزاحم شدم خدمتتون تا ببینم واسه سرخوردگی مهره کمر نیز میتوانید مشکلمو حل کنید
ممنونم

سید فهیم ایراندوست
سید فهیم ایراندوست
3 سال قبل

با عرض سلام. آقای دکتر توضیحاتی درباره ناراحتی پدرم که طبق MRI تنگی کانا نخاعی دارد را خدمتتان عرض میکنم
بیمار ۷۰ ساله، با سابقه جراحی قلب باز (۸ سال قبل)، مشکل اصلی در قسمت نشیمنگاه (باسن) و پشت ران و عضلات پشت پا که بعد از چند دقیقه راه رفتن عضلات سفت میشن و راه رفتن سخت میشه و باید بشینن حتمن. 
گزگز در پاها کم است و اگرچه از ناراحتی شکایت دارد اما تا حدی فعلا قابل تحمل است.
پیشنهاد شما چیست؟ آیا فیزیوتراپی میتواند کمک کننده باشد؟ یا جراحیهای غیرتهاجمی؟
ممنون

علیرضا عبداله زاده
علیرضا عبداله زاده
3 سال قبل

سلام
….برداشت دیسک به روش آندوسکوپ انجام میدید
…..هزینش چنده

رضا مرادي
رضا مرادي
3 سال قبل

آقاي دكتر سلام وقت بخير.
باباي بنده داراي تنگي نخاع هستن و ام ار اي انجام دادن ميشه عكس رو براي شما ارسال كنم تا ببينين ميشه عمل كرد. از شهرستان تماس ميگيرم🙏🏻🙏🏻

علیرضادالوند
علیرضادالوند
2 سال قبل

سلام بنده پارسال لیزر دیسک انجام داد اما بعد از مدت کوتاهی عود کرد چون رعایت نکردم و کار کردم
خواستم بدونم میشه آندوسکوپی کرد و نتیجه میده و میشه عکس ام آر آی براتون بفرسم

Amir
Amir
2 سال قبل

سلام دکتر من چند جلسه اورون تراپی کردم تو مطب که تغییری نکردم پیش جراح مغز و اعصاب رفتم گفتن عمل اندوسکوپی میخواستم بدونم تزریق دیسکوژل بهتره یا اندوسکوپی و احتمال عود کردن کدوم کمتره و میتونم به ورزش برگردم؟؟؟

Last edited 1 سال قبل by دکتر سیامک مرادی
مسعود قنادیان
مسعود قنادیان
2 سال قبل

سلام خسته نباشید مادرمن دچارجابجایی ستون فقرات ودرد شدید درناحیه کمر وپا هستن پزشکها تاکید به عمل دارن آیا به روش آندوسکوپی میشه ایشون رو عمل کرد؟ ممنونم

علی اسدی
علی اسدی
2 سال قبل

سلام. برای افرادی ک به درمان با لیزر پاسخ ندادن میشه از آندوسکوپ استفاده کرد؟


دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد در کلینیک درد راد


درباره دکتر


دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد در کلینیک درد راد در تهران است. در بهترین کلینیک درد و مجربترین پزشکان در زمینه کنترل یا درمان انواع دردهای شایع در حال فعالیت هستند.
مشترک ما شوید


با عضویت در لیست مشترکین ما از آخرین اخبار مطلع شوید و در جریان همه خبرهای قرار بگیرید.تمام حقوق محفوظ است. طراحی توسط تک نئو

25
0
سوالی دارید؟ لطفا نظر بگذارید.x