dr-siamak-moradi-ozone-therapy.png

اوزون تراپی چیست؟

اوزون تراپی یا ازن تراپی یک درمان تزریقی و یکی از شیوه‌های جراحی بسته دیسک کمر و ستون فقرات است که با افزایش جریان خون در مفصل و مهیا کردن مواد لازم برای ترمیم بافت‌های آسیب دیده باعث درمان می‌شود.

این تزریق ترکیبی است از پروکائین برای کاهش درد، هورمون‌های استروئید برای کاهش فعالیت سیستم ایمنی بدن، مهیاکردن مواد لازم برای بهبودی بافت‌ها، مواد ضدالتهاب هومیوپاتی (همسان درمانی)، گاز ازن و اکسیژن است که باعث بازسازی سلول‌ها می‌شود.

اوزون تراپی مانند هر روش درمانی دیگری دارای عوارض جانبی است که در ادامه این مقاله ذکر شده است. اوزن تراپی روش درمانی تقریبا جدید است و در ایران نیز برای بیماران استفاده می‌شود. هزینه و قیمت ازن تراپی به تعداد جلسات درمانی مورد نیاز بیمار بستگی دارد.

فواید اوزون تراپی

در یک تقسیم‌بندی کلی می‌توان سکته‌های مغزی را به سه گروه تقسیم کرد:

 1. سکته مغزی ایسکمیک: حدود ۸۷ درصد از تمام موارد مربوط به سکته مغزی ایسکمیک است. این عارضه در نتیجه انسداد عروق خونی به وسیله لخته‌ها و عدم خون‌رسانی ایجاد می‌شود. زمینه این نوع از انسداد، ایجاد رسوب چربی در پوشش دیواره‌های رگ است که تصلب شرایین نامیده می‌شود.
 2. سکته مغزی هموراژیک: سکته هموراژیک مسئول حدود ۱۳ درصد از موارد سکته مغزی است. این عارضه از پارگی در یک رگ شکننده و خونریزی در مغز ناشی می‌شود. خون تجمع می‌یابد و بافت مغز اطراف را فشرده می‌کند. انواع آن شامل خونریزی داخل مغزی و خونریزی زیر عنکبوتیه است.
 3. حمله ایسکمیک گذرا (TIA): این عارضه اغلب با نام «سکته مغزی کوچک» یا «سکته مغزی هشداردهنده» شناخته می‌شود؛ هشداری که باید آن را بسیار جدی گرفت. TIA به وسیله لخته ایجاد می‌شود. تنها تفاوت سکته مغزی و حمله ایسکمیک گذرا، انسداد موقت آن است.

اوزون تراپی دکتر سیامک مرادی

در این حمله علائم به سرعت ایجاد می‌شوند و زمان نسبتا کوتاهی طول می‌کشند. بیشتر این سکته‌ها کمتر از 5 دقیقه و به طور متوسط حدود 1 دقیقه طول می‌کشند. هنگامی که حمله ایسکمیک گذرا به پایان می‌رسد، معمولا موجب صدمه دائمی به مغز نمی‌شود.

در ابتدا شما می‌توانید بعد از درمان انتظار کاهش درد بلافاصله بعد از انجام تزریق را داشته باشید همچنین با استفاده از این درمان غضروف‌ها و بافت‌های شما بازسازی می‌شوند (این درمان می تواند روی زانو تاثیر بیشتری داشته باشد) این درمان باعث بهبودی آسیب دیدگی‌های مزمن، بازسازی مفاصل، بهبودی مفصل ناشی از آسیب دیدگی‌های ورزشی و بهبودی کلی از درد مفاصل، ماهیچه‌ها و عصب‌ها شود.

اوزون درمانی می‌تواند در مفاصل، زیرپوست و داخل تاندون‌ها و ماهیچه‌ها تزریق شود پاسخگویی افراد به این درمان متفاوت است اما در شرایط خاص افراد به ۳تا ۵جلسه برای درمان نیاز دارند اکثر افراد بعد از انجام این روش با کاهش درد مواجه می‌شوند. در ادامه مواردی که ازن تراپی برای آنها نتیجه بخش است ذکر شده:

 1. برای درمان هرگونه درد
 2. اوزون درمانی کمر درد و گردن درد برای دردهای شدید مفصل کمر و گردن
 3. آسیب دیدگی تاندون روتاتور کاف
 4. آرتروز زانو و لگن (درمان لگن دراین روش کمتر نتیجه بخش است)
 5. بیرون زدگی و فرسودگی دیسک کمر و گردن (برای درمان موارد شدید بیرون زدگی دیسک استفاده نمی‌شود)
 6. سندروم تونل کارپال
 7. درد عصب و رگ سیاتیک
 8. سینوزیت (شدید یا ملایم)
 9. اختلال آرنج تنیس بازان (تنیس البو)
 10. درد و اختلالات لگن
 11. عفونت‌های دندان
 12. بهبودی بعد از جراحی مفاصل
 13. شکستگی‌های غیر قابل درمان
 14. جراحات
 15. آسیب دیدگی‌های ورزشی

 

نوبت گیری دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد

 

اوزون تراپی دکتر سیامک مرادی

درمان با اوزون تراپی

اوزون تراپی، درمانی با ترکیبی از گاز اوزون و مواد برای بازسازی بافت ها درمفاصل و نواحی که با کاهش اکسیژن مواجه است تزریق میشود تا باعث تحریک در روند بهبودی شود. این درمان برای بازسازی بافت ها ی آسیب دیده، بیماری آرتروز و اختلالات دیسک های ستون مهره ها استفاده میشود.

دلیل اینکه تعدادی ازبافت های آسیب دیده سریعتر از بافت ها دیگر بهبود میابند وجود جریان خون بیشتردراین نواحی است بنابراین مهیا کردن موارد بهبودی و مواد مغذی در مفصل میتواند باعث افزایش جریان خون و بهبودی بافت های آسیب دیده شود.

اگر چه این مواد مغذی ممکن است از خون جدا شوند و درخون انباشته نشوند و باعث جریان ضعیف خون و کاهش اکسیژن، مواد مغذی و موارد بهبودی در نواحی آسیب دیده شود.

سپس این روند باعث کاهش روند بهبودی و ساخت مواد اسید لاکتیک در بافت ها میشود در نهایت افزایش استیدلاکتیک در بافت های آسیب دیده باعث ایجاد درد میشود زمانیکه همه این موارد وجود داشته باشند سیستم ایمنی بدن نمی تواند به بازسازی و ترمیم بافت ها کمک کند.

این روند می تواند با استفاده از تزریق ازن به صورت دائمی بهبود یابد اوزون درمانی با کمک سه مکانیسم درمانی باعث درمان میشود.

درابتدا اکسیژن به بهبود بافت های آسیب دیده کمک میکند دومین تاثیر اوزون است اوزون یک ماده بی ثبات است وبه سرعت به اکسیژن تبدیل میشود درحین روند تبدیل، هر مولکول اکسیژن میتواند بافت ها را اکسید کند.

تحقیقات نشان میدهد که اکسیداسیون باعث تحریک موارد رشد میشود گاز ازن حاوی ۳ مولکول اکسیژن است و اوزون است، به دلیل ساختاری که دارد میتواند روند اکسیداسیون را انجام دهد و بلافاصله اکسیژن مورد نیاز بافت ها را فراهم کند و باعث تحریک رشد بافت ها و بازسازی و توانبخشی آنها شود.

سومین راهی که اوزون تراپی باعث درمان می شود بهبودی بدن با استفاده ازهومیوپاتی (همسان درمانی) ضدالتهابی است دراین روند ویتامین ها و مواد معدنی برای کاهش التهاب و افزایش جریان خون در بافت های آسیب دیده تزریق میشود این کار باعث رساندن مواد مغذی و مواد رشد به بافت ها می شود و بافت ها را بازسازی میکند.

اوزون درمان در مدت زمان ۶ ماه و طی ۳ تا ۵ مرحله تزریق، انجام میشود و به صورت دائمی باعث اصلاح بافت های اسیب دیده و کاهش درد که در مراحل اولیه درمان آشکار است، میشود.

در حین انجام اوزون تراپی توصیه میشود که بیماران برای توانبخشی مفصل از درمان های کایروپراکتییک و فیزیوتراپی استفاده کنند تا ضعف بدن خود را که ناشی ازآسیب دیدگی ها ی مزمن است کاهش دهند.

اوزون تراپی دکتر سیامک مرادی

آمادگی

در هنگام انجام اوزون تراپی شما باید آرامش خود را حفظ کنید ممکن است نقاط تزریق کمی دردناک شود اما پزشکان برای کاهش این درد از مسکن های بی حس کننده قبل و بعد از جراحی استفاده می کنند از داروهایی مانند ناپروکسین، آسپیرین وایبوپروفن حداقل دو روز قبل از انجام جراحی استفاده نکنید.

ممکن است قبل از تزریق برای شما داروهایی مانند تایلنول، ترامادول، ویکودن، نارکو ویا داورهای دیگر تجویز شود و مصرف مکمل های روغن ماهی را دو روز قبل ازجراحی قطع کنید.

در صورتیکه به مسکن های قوی تر از تایلنول نیاز داشته باشید پزشک برای شما تجویز خواهد کرد همچنین ممکن است شما تمایل به انجام درمان هایی مانند طب سوزنی، ماساژ، فیزیوتراپی درروز تزریق یا یک روز بعد از انجام آن داشته باشید.

پزشکان ممکن است از یک متخصص فیزیوتراپی در حین انجام تزریق کمک بگیرند مخصوصا در صورتیکه تزریق درتاندون های بزرگ، مفاصل گردن و کمر انجام شود.

روش انجام اوزون تراپی

اوزون تراپی دردناک نیست یا با درد کمی همراه است و بیماران بلافاصله بعد از جراحی با بهبودی مواجه میشوند.

به دلیل اینکه در بافت آسیب دیده گاز تزریق میشود ممکن است تا یک ساعت یا حداکثر تا چند روز با تورم روی ناحیه تزریق مواجه شوید این درمان شامل دو قسمت است در ابتدا مواد طبیعی برای مهیا کردن مواد لازم سلولها تزریق میشود.

این تزریق حاوی مواد دکس تروس، سالین، ویتامین B و ترکیباتی از مواد هومیوپاتی لازم است بخش دوم این درمان تزریق گاز ازن در نواحی آسیب دیده برای مهیا کردن اکسیژن لازم و ایجاد انرژی در بافت ها انجام میشود این روند باعث بازسازی بافت ها میشود.

 

اوزون تراپی دکتر سیامک مرادی

توصیه میکنیم که اوزون تراپی را برای مدت زمان ۲ هفته و ۳ مرتبه برای هر ناحیه آسیب دیده انجام دهید اما در بعضی موارد بیشتر از این مقدار نیاز است سرعت پاسخگویی بدن شما به این درمان به سن،سلامتی،مدت ابتلا به بیماری واقداماتی که برای درمان انجام داده اید بستگی دارد اکثر افراد با ۳مرتبه انجام این جراحی به بهبودی دست یافته اند.

جلسات درمانی برای اکثرافراد یک مرحله درمان کافی است کاهش علائم بیماری بوسیله این روش رضایت بخش است و بیمار به درمان مجدد نیازی ندارد بیماران برای تحریک بیشتر بافت برای بازسای و ترمیم مراحل دیگر اوزون تراپی را انجام میدهند هیچ محدودیتی برای تزریق این ماده وجود ندارد.

یک بیمار می تواند یک مرحله تزریق انجام دهید و بیمار دیگر ۴ مرحله درمان باید انجام دهد باید بعد از تزریق به بهبودی بیمارتوجه شود. درصورتیکه به ۳یا ۴مرحله درمان نیازدارید وبهبودی حاصل نشده است مواد دیگری باید قبل از انجام تزریق مورد توجه قرارگیرد.

بهبودی

برای اکثر بیماران داشتن یک رژیم غذایی مناسب حاوی پروتئین، و استراحت کافی ازمواردی است که به ریکاوری و احیا بعد از تزریق کمک میکند بسیاری ازبیماران به اشتباه بعد از تزریق به سرعت به انجام تمرینات فیزیکی شدید می پردازند که این کار اشتباهی است و روند بهبودی وساخت کلوژن را به تاخیرمی اندازد.

به گفته پزشکان بیماران بعد از تزریق اوزون به دو روز استراحت نیازدارند و در صورت نیاز میتوانند ۲تا ۳هفته بعد از تزریق با دقت کافی فعالیت های شدید وطولانی مانند (اسکی، بسکتبال، حاکی روی چمن و سطوح پیشرفته یوگا) و حرکات پرشی را انجام دهند.

بسیاری از بیماران برای کاهش التهابات تا دو روز پس از تزریق از پدهای گرم و سپس کمپرس یخ و بالانگهداشتن برای اندام های تحتانی (مانند پا) استفاده میکنند همچنین برای کاهش درد و التهابات از مواد و داروهای طبیعی به غیر از ایبوپروفن، آلیو، مورتین، آسپیرین و یا داروهای ضد التهاب بدون استروئید دیگر مانند سلبرکس استفاده می کنند.

اوزون تراپی دکتر سیامک مرادی

پزشکان برای کاهش دردهای شدید شل کننده عضلات یا داروی نارکوتیک را توصیه می‌کنند بیماران ممکن است از مواد طبیعی مانند پماد کاپسایسین و… استفاده کنند اما باید از مصرف روغن ماهی و مکمل‌های این ماده تقریبا دو هفته بعد از انجام تزریق خودداری کنند پزشکان توصیه می‌کنند برای تسریع در روند بهبودی بیماران می‌توانند از مکمل های غذایی خاصی در رژیم غذایی خود استفاده کنند.

عوارض اکثر افرادی که از دردهای شدید مفاصل رنج می‌برند معتقدند امید کمی در استفاده از روشهای درمانی برای کاهش درد همراه با عوارض جانبی کم و سلامتی بدون ایجاد هیچ گونه مشکلی وجود دارد.

یکی از عوارض اوزون تراپی بازگشت درد در نواحی است که تزریق انجام شده است اما این اتفاق به ندرت ایجاد می‌شود صرف نظر از این عارضه‌ای که ممکن است ایجاد شود این روش هیچ گونه عوارض دیگری در پی ندارد.

در حال حاضر اوزون تراپی در ایران نیز تجویز می‌شود که در کلینیک درد دکتر سیامک مرادی این جراحی انجام می‌گیرد.

برای انجام این درمان می‌توانید از طریق صفحه تماس با ما ارتباط برای قرار کنید و یا از طریق صفحه تعیین وقت، وقت ویزیت خود را تعیین کنید.


3.7 6 آرا
امتیاز مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظر
قدیمی‌ترین
جدیدترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
سمانه صیامی
سمانه صیامی
2 سال قبل

سلام
کمر درد شدید دارم به پاهام و کف پام درد سرایت کرده از انجام کارهای روزانه معذورم
دکتر مرادی کار اوزون انجام میدن و قبمت این کار چقدر هستش؟


دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد در کلینیک درد راد


درباره دکتر


دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد در کلینیک درد راد در تهران است. در بهترین کلینیک درد و مجربترین پزشکان در زمینه کنترل یا درمان انواع دردهای شایع در حال فعالیت هستند.
مشترک ما شوید


با عضویت در لیست مشترکین ما از آخرین اخبار مطلع شوید و در جریان همه خبرهای قرار بگیرید.تمام حقوق محفوظ است. طراحی توسط تک نئو

2
0
سوالی دارید؟ لطفا نظر بگذارید.x