درد لگن ؛دلایل، علائم و درمان آن

درد-لگن.jpg

مفصل ران یک مفصل گوی و حفره‌ای است که به حرکت پاها هنگام انجام فعالیت‌های روزمرّه‌ای چون راه رفتن و بالا و پایین رفتن از پله‌ها کمک می‌کند. این مفصل با وجود برخورداری از یک دامنه حرکتی مناسب، بسیار پایدار است و به ندرت، حتی پس از وارد شدن ضربه‌ی شدید، دچار دررفتگی و درد باسن و لگن می‌شود.

درد استخوان لگن مشکل رایجی است که میتواند به دلائل متعددی ایجاد شود. شناسایی محل دقیق درد لگن سرنخ مهم و موثری در تشخیص علت درد باسن است. اختلالات ناحیه لگن باعث ایجاد درد در ناحیه داخلی مفصل لگن وکشاله ران میشود. درد لگن درناحیه خارجی لگن، ناحیه بالای ران و بالای باسن معمولا ناشی از اختلال در ماهیچه ها، لیگامنت های، تاندون ها و بافت های نرم دیگری در اطراف مفصل لگن است. علت درد باسن در بعضی از مواقع می تواند بیماری دیگر نواحی بدن مانند اختلال در ناحیه تحتانی مفصل کمر و زانو ایجاد شود. به این نوع دردها، دردهای ارجاعی گفته میشود. در اکثر موارد اکثر درد لگن با درمان های خانگی و خود مراقبتی کنترل می شوند.

علائم مربوط به درد لگن

درد می‌تواند علائم بسیار زیادی به همراه داشته باشد، بعضی از شایع‌ترین این علائم عبارتند از:

 1. گرفتگی عضلات ناشی از قاعدگی
 2. درد قاعدگی
 3. خونریزی، لکه‌بینی یا ترشحات واژنی
 4. درد و ناراحتی هنگام دفع ادرار
 5. یبوست یا اسهال
 6. نفخ یا انباشتگی گاز معده
 7. خونریزی در زمان حرکت شکم
 8. درد شدید در زمان رابطه جنسی
 9. تب یا یخ کردن بدن
 10. درد در ناحیه مفصل لگن
 11. درد در کشاله ران

علل درد استخوان لگن

پارگی لابروم:

پارگی لابروم مفصل ران، عبارت است از پاره شدن غضروف حلقه مانند دور حفره‌ی حقه‌ای که نقش ضربه‌گیر را برای مفصل ران بازی می‌کند.

سینوویت:

این عارضه معمولاً در ورزشکاران و به همراه دیگر عارضه‌های مربوط به مفصل ران ایجاد می‌شود. پارگی لابروم، آرتروز، پیچ‌خوردگی رباط‌ها و یا کندروپاتی (در انتهای استخوان‌ها) ازجمله عارضه‌هایی می‌باشند که ممکن است باعث ایجاد سینوویت شده و یا همراه با آن وجود داشته باشند.

استئوآرتریت در مفصل ران:

استئوآرتریت یک عارضه‌ی تخریبی است که در اثر فرسایش در مفصل ران به وجود می‌آید. ما علائم، علل و روش‌های درمان آن را بررسی می‌کنیم.

شکستگی لگن در اثر فشار:

این نوع شکستگی، یک ترک باریک در استخوان بزرگ لگن می‌باشد که در اثر فشار یا ضربات مکرر ایجاد می‌شود نه یک ضربه‌ی محکم و یا یک حادثه.

دررفتگی مفصل ران:

دررفتگی مفصل ران زمانی اتفاق می‌افتد که سر گوی مانند استخوان ران از کاسه‌ی مفصل واقع در استخوان لگن خارج شود. در بیشتر موارد، این اتفاق نیازمند وارد شدن ضربه‌ی شدید به استخوان ران می‌باشد.

پیچ‌خوردگی مفصل ران:

این عارضه در اثر آسیب یکی از رباط‌های دربرگیرنده‌ی مفصل ران ایجاد می‌شود. این آسیب با وارد شدن نیروی بسیار شدید به پا و در اثر کشیده شدن بیش‌ازحد یکی از رباط‌ها ایجاد می‌شود و چندان رایج نیست.

بورسیت مفصل ران:

این عارضه که با نام بورسیت تروکانتر نیز شناخته می‌شود، عبارت است از التهاب بورس که کیسه‌ای کوچک و حاوی مایع است و اصطکاک بین تاندون و استخوان را کاهش می‌دهد. بورس می‌تواند دچار التهاب شده و موجب احساس درد در ناحیه‌ی لگن و باسن شود.

مفصل ران صدادار:

عارضه‌ای است که معمولاً در رقاص‌ها دیده شده و در طی آن صداهایی از درون مفصل شنیده شده و احساس عجیبی را به همراه خواهد داشت.

لغزش سر استخوان ران:

این عارضه زمانی ایجاد می‌شود که گردن یا سر استخوان ران دچار شکستگی شده باشد. این عارضه در پسران بین ۱۱ تا ۱۶ سال بیشترین شیوع را داشته و به‌تدریج و با گذشت زمان ایجاد می‌شود.

آرتروز مفصل ران:

آرتروز مفصل ران عارضه‌ی شایعی است که باعث مشکلات مربوط به مفصل گوی و کاسه در محل برخورد استخوان لگن و استخوان ران می‌شود. با بروز آرتروز، مفصل عادی دچار التهاب و درد می‌شود.

استئونکروز:

استئونکروز مفصل ران، عارضه‌ای است که در طی آن خون‌رسانی به استخوان‌های این مفصل دچار اشکال می‌شود. با آسیب‌دیده سلول‌های استخوانی، مقاومت استخوان تا حد زیادی تحلیل رفته و استخوان نسبت به شکستگی آسیب‌پذیر می‌شود.

درد سیاتیک چگونه تشخیص داده می‌شود؟

معاینات دقیق پزشکی برای تشخیص علت مشکلات ستون فقرات و تعیین روش درمانی مناسب انجام می‌شود. معاینات و ارزیابی‌های تشخیصی عبارتند از بررسی سوابق بیماری و معاینات بالینی. در برخی موارد تصویربرداری (مانند تصویربرداری به وسیله اشعه ایکس، سی تی و ام آر ای) و آزمایش‌های بررسی قدرت عضلات و واکنش و رفلکس عضلانی نیز انجام می‌شود.

راه های کاهش درد لگن

اگر درد شما ناچیز است، نیازی به پزشک ندارید. نکات زیر را برای مراقبت از خودتان امتحان کنید:

1- ورزش آرام و ملایم: اگرچه برخی ورزش ها باعث ایجاد ناراحتی می شوند، ولی در کل ورزش کردن برای بدن مفید است تا مضر.

2- کاهش وزن: فقط کاهش 5/2 تا 5/4 کیلوگرم از وزن اضافی بدن، باعث کاهش درد و ناراحتی شما به میزان قابل توجهی می شود.

3- استراحت کردن: از خم کردن مکرر ناحیه لگن و فشار مستقیم روی آن خودداری کنید. روی آن قسمت لگن که درد می کند نخوابید و از نشستن طولانی مدت خودداری کنید.

4- داروهای مسکن: استفاده از داروهای مسکن مثل استامینوفن، بروفن و ناپروکسن می تواند درد لگن را کاهش دهد.

5- استفاده از یخ و یا گرما: چند قطعه یخ را در داخل یک کیسه فریزر قرار دهید. سپس داخل یک حوله بپیچید و روی قسمتی از لگن که درد می کند، قرار دهید.

همچنین گرم کردن قسمت دردناک لگن با استفاده از دوش آب گرم می تواند عضلات را برای انجام ورزش های کششی آماده کند که درد را کم می کنند.

اگر درمان های خانگی فوق کمکی به کاهش درد لگن شما نکردند، نزد پزشک متخصص بروید.


ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های ستاره دار الزامی است.
با کلمات کوتاه


دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد در کلینیک درد راد در تهران است. در کلینیک درد بهترین و مجربترین پزشکان در زمینه کنترل یا درمان انواع دردهای شایع در حال فعالیت هستند.
مشترک ما شوید


با عضویت در لیست مشتریکن ما از آخرین اخبار مطلع شوید و در جریان همه خبرهای قرار بگیرید.