بلاک عصب سوپرا اوربیتال چیست؟

-اوربیتال-4.jpg

سوپرا اوربیتال به ناحیه ای اطلاق می شود که بلافاصله بالای کاسه چشم، جایی که در انسان ابروها در آن قرار دارند. نشان دهنده چندین ویژگی آناتومیکی است، مانند: شریان سوپرا اوربیتال. سوراخ سوپرا اوربیتال.

بلوک عصبی سوپرا اوربیتال اغلب برای انجام بی حسی ناحیه ای صورت استفاده می شود زیرا مزایای متعددی نسبت به ارتشاح بافت موضعی دارد.
یک بلوک عصبی اغلب با مقدار کمتری از دارو نسبت به انفیلتراسیون موضعی به بیهوشی می رسد. علاوه بر این، بر خلاف انفیلتراسیون بافتی موضعی، بلوک های عصبی می توانند بدون ایجاد اعوجاج بافتی، بیهوشی ایجاد کنند.
بنابراین، بلوک عصبی سوپرا اوربیتال یک جایگزین مناسب برای موقعیت هایی مانند پارگی های صورت است که در آن اعوجاج بافت غیرقابل قبول است.

به طور کلی، بی حسی منطقه ای زمانی ایده آل است که ناحیه مورد نظر توسط یک عصب سطحی عصب دهی شود. عصب سوپرا اوربیتال عصب حسی را به پلک فوقانی، پیشانی و پوست سر تأمین می کند و تقریباً تا بخیه لامبدوئیدال گسترش می یابد.

اناتومی و فیزیولوژی

تشخیص آناتومی مناسب برای این روش بسیار مهم است، زیرا مبتنی بر نقطه عطف است. عصب فوق اوربیتال یکی از شاخه های انتهایی عصب سه قلو است.
عصب سه قلو به سه شاخه تقسیم می شود: عصب چشم (V1)، عصب فک بالا (V2) و عصب مندیبولار (V3).
عصب فوق اوربیتال شاخه ای از عصب چشم است. این عصب حسی به دو شاخه انتهایی مجزا منشعب می شود که به عصب فوق تروکلر کوچکتر و عصب فوق اوربیتال بزرگتر معروف است.
عصب فوق اوربیتال از طریق دهانه ای در بالای مدار به نام شکاف فوق اوربیتال یا سوراخ فوق اوربیتال از جمجمه خارج می شود که در یک سوم داخلی حاشیه فوق اوربیتال، 2 تا 3 سانتی متر جانبی از خط وسط قرار دارد.
سپس عصب از پیشانی بالا می رود و به ناحیه قدامی پوست سر ختم می شود، بنابراین ورودی حسی برای بافت ها تا ناحیه بخیه لامبدوئیدال (اتصال استخوان های جداری و اکسیپیتال) فراهم می کند.
عصب supratrochlear اطلاعات حسی را در ناحیه کوچکی که نزدیک به خط وسط است ارائه می دهد. سوراخ فوق اوربیتال را می توان با نگاه مستقیم به جلو و سپس قطع مردمک در سطح برجستگی مداری بیمار به صورت بصری شناسایی کرد.
لمس این ناحیه ناحیه مورد نظر برای انجام این بلوک عصبی را نشان می دهد. اکثر خروجی های عصب فوق اربیتال به صورت بریدگی (73.8%) و بقیه به صورت روزنه (26.2%) وجود داشتند.
خروجی های جانبی در 18.9 درصد جمجمه ها دیده شد. از جمجمه‌های بررسی‌شده، 1/55 درصد بریدگی‌های دو طرفه فوق‌اوربیتال، 6/8 درصد سوراخ‌های دو طرفه فوق‌اوربیتال، و 3/36 درصد دارای بریدگی در یک طرف و سوراخ در سمت مقابل بودند.

فراتر از لبه اوربیتال، عصب فوق اوربیتال دارای دو بخش است که به طور مداوم وجود دارد:
(1) یک تقسیم سطحی (مدیانی) که از روی عضله فرونتالیس می گذرد و منبع حسی را به پوست پیشانی و فقط به حاشیه قدامی پوست سر ارائه می دهد.
(2) یک تقسیم عمیق (جانبی) که در سرتاسر پیشانی جانبی بین galea aponeurotica و pericranium به عنوان عصب حسی به اسکالپ فرونتوپاریتال می‌رود.

بیماران مبتلا به نورالژی سوپرا اوربیتال با درد، حساسیت، هیپوستزی و آلوداینیا در ناحیه ای که توسط عصب آسیب دیده تامین می شود، مراجعه می کنند.

شکستگی سقف اوربیتال، ترومای بلانت به صورت، تومورهای مدار چشم، عینک شنای محکم و کلاه ایمنی موتورسیکلت می تواند باعث گیر افتادن عصب فوق اوربیتال شود.

درمان عصب سوپرا اوربیتال توسط دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد در کلینیک درد راد در تهران

موارد منع بلوک عصبی فوق اوربیتال عبارتند از:

  1. امتناع بیمار
  2. تحریف نشانه های تشریحی
  3. عفونت پوشاننده در محل تزریق
  4. آلرژی به بی حس کننده های موضعی

سوپرا اوربیتال از کجا می آید؟

شریان سوپرا اوربیتال از شریان چشمی در حفره اوربیتال منشا می گیرد. بلافاصله پس از انشعاب، از عصب بینایی عبور می کند و سپس در امتداد مرز میانی بالابر palpebrae superioris و عضلات رکتوس فوقانی به سمت جلو می رود.
عصب فوق اوربیتال از عصب فرونتال امتداد می یابد که به عصب فوق تروکلر نیز تقسیم می شود.
هر عصب سوپرا اوربیتال از شکافی خارج می شود که می توانید در امتداد لبه استخوان پیشانی توسط ابرو خود احساس کنید. معمولاً 2.7 سانتی متر از خط وسط صورت یافت می شود.

عصب سوپرا اوربیتال چه می کند؟

عصب سوپرا اوربیتال عصب حسی را به پلک فوقانی، پیشانی و پوست سر تأمین می کند و تقریباً تا بخیه لامبدوئیدال گسترش می یابد.
از آنجایی که عصب فوق اربیتال ناحیه قابل توجهی از عصب حسی را فراهم می کند، کاندیدای اصلی برای بلوک عصبی منطقه ای است.

درد سوپرا اوربیتال چیست؟

نورالژی سوپرا اوربیتال یک اختلال نادر است که از نظر بالینی با سه گانه زیر مشخص می شود:
1) درد پیشانی در ناحیه ای که توسط عصب فوق اوربیتال تامین می شود، بدون تغییر سمت.
2) حساسیت بر روی شکاف فوقانی یا مسیر عصب 3) تسکین مطلق

علت درد عصب سوپرا اوربیتال چیست؟

نورالژی سوپرا اوربیتال به دلیل تحریک عصب فوق اوربیتال (SON)، شاخه ای از عصب سه قلو، عصب اصلی که حس را از پیشانی به خط سر ایجاد می کند، ایجاد می شود.
علل نورالژی سوپرا اوربیتال عبارتند از تروما، جراحی پلاستیک، زونا یا سایر عفونت های ویروسی.

علائم و نشانه ها

عصب فوق اوربیتال از رشته های عصب فرونتال که بزرگترین شاخه عصب چشم است به وجود می آید. عصب فرونتال از طریق شکاف اربیتال فوقانی وارد مدار شده و از زیر پریوستئوم سقف مدار عبور می کند.
عصب فرونتال یک شاخه جانبی بزرگتر به نام عصب فوق اوربیتال و یک شاخه داخلی کوچکتر به نام عصب فوق تروکلر ایجاد می کند. هر دو از مدار خارج می شوند.
عصب فوق اوربیتال الیاف را تا انتهای پوست سر می فرستد و عصب حسی را به پیشانی، پلک فوقانی و قدامی پوست سر ارائه می کند.
درد نورالژی فوق اوربیتال به صورت درد مداوم در ناحیه فوقانی و پیشانی همراه با پارستزی‌های ناگهانی و شوک مانند در توزیع اعصاب سوپرا اوربیتال مشخص می‌شود.
گاهی اوقات، بیمار مبتلا به نورالژی فوق اوربیتال شکایت می کند که موهای جلوی سر “درد” دارند. بلوک عصبی سوپرا اوربیتال در تشخیص و درمان نورالژی فوق اوربیتال مفید است.

نوبت گیری دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد

کاربرد های بلاک سوپرا اوربیتال

این بلاک برای تشخیص و درمان نورالژی (اختلال عصب که باعث درد می شود) های عصب سوپرا اربیتال استفاده می شود.
کاربرد تشخیصی به این صورت است که اگر بعد از انجام بلاک موقت درد بیمار کنترل شد نورالژی این عصب تایید می شود.
دیگر کاربرد این بلاک درمان درد ناشی از هرپس زوستر (زونا) در ناحیه عصب دهی شده توسط این عصب است. در صورتی که هدف از انجام بلاک کنترل درد هرپس زوستر باشد، باید بلاک عصب سوپرا تروکلار (Supratrochlear) هم همزمان با این بلاک انجام شود.
دیگر کاربرد این بلاک، ایجاد بی حسی موضعی برای جراحی های پلک فوقانی و پوست پیشانی است. این بلاک همچنین برای بی حس کردن پیشانی سر برای انجام ترمیم های پارگی های پوست این ناحیه هم کاربرد دارد.

اگر عصب سوپرا اوربیتال آسیب ببیند چه اتفاقی می افتد؟

عصب سوپرا اوربیتال که شاخه انتهایی عصب سه قلو است، پوست پیشانی و پوست سر فرونتوپاریتال را عصب دهی می کند. بنابراین، آسیب به عصب سوپرا اوربیتال می تواند منجر به پارستزی یا کم هوشی پوستی شود که آن را عصب می کند.

چه چیزی باعث سردرد سوپرا اوربیتال می شود؟

این اختلال ممکن است در اثر تصادف (ضربه مستقیم به پیشانی در ناحیه تامین‌شده توسط این عصب)، عفونت (التهاب سینوس فرونتال) یا سایر علل ناشناخته ایجاد شود.

نورالژی سوپرا اوربیتال یکی دیگر از علل احتمالی سردردهای شدید است. این به دلیل آسیب به عصب سوپرا اوربیتال درست بالای (فوق: بالای) چشم (مدار: حفره چشم) است.
افرادی که این درد را گزارش می کنند ممکن است سابقه ضربه به سر یا حتی سیاهی چشم قبلی داشته باشند.

درمان عصب سوپرا اوربیتال توسط دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد در کلینیک درد راد در تهران

کرانیوتومی سوپرا اوربیتال

سوپرا اوربیتال قسمت ابرو و یا بالای چشم را شامل می‌شود. از این جراحی برای خارج کردن تومور و غده‌های هیپوفیز یا غده‌ای که در قسمت جلویی مغز بوده و محل‌های نزدیک به چشم و اعصاب بینایی وجود دارند استفاده می‌شود.

عوارض این جراحی ممکن است با اختلال های بینایی و از دست دادن بینایی همراه باشد.

درمان سوپرا اوربیتال چیست؟

انعقاد حرارتی فرکانس رادیویی با هدایت اولتراسوند یک درمان ایمن و موثر برای بیماران نورالژی سوپرا اوربیتال است که به درمان های محافظه کارانه پاسخ ضعیفی می دهند.
این بیماران با کاهش تدریجی بی حسی، به تسکین درد طولانی مدت عالی دست یافتند.

خطر بلوک عصبی سوپرا اوربیتال چیست؟

عوارض بلوک عصبی سوپرا اوربیتال ممکن است شامل موارد زیر باشد: ایجاد هماتوم یا تورم پلک. اکیموز دور چشمی با تاخیر عفونت


0 0 آرا
امتیاز مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظر
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات

دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد در کلینیک درد راد


درباره دکتر


دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد در کلینیک درد راد در تهران است. در بهترین کلینیک درد و مجربترین پزشکان در زمینه کنترل یا درمان انواع دردهای شایع در حال فعالیت هستند.
مشترک ما شوید


با عضویت در لیست مشترکین ما از آخرین اخبار مطلع شوید و در جریان همه خبرهای قرار بگیرید.تمام حقوق محفوظ است. طراحی توسط تک نئو

0
سوالی دارید؟ لطفا نظر بگذارید.x