بورسیت تاندون عضله سمی ممبرانوس چیست ؟

-ممبرانوس-1.jpg

سومین نوع از بیماری بورسیت زانو، بورسیت سمی ممبرانوس می باشد که در پشت زانو ایجاد می شود و عارضه ای است که با آرتروز همراه می باشد.

این نوع از بورسیت زانو بین تاندون همسترینگ و عضله گاسترو در ساق پا قرار دارد. تحریک این ناحیه که به کیست بیکر یا کیست پاپیتال معروف است باعث تورم و درد پشت زانو می‌شود. دو نوع بورسیت دیگر عبارتند از بورسیت اینفراپاتلار و بورسیت ایلوتیبیال

سمی ممبرانوس در هر دو مفصل ران و زانو گسترش می یابد و در نتیجه مسئول حرکات متعدد در مفاصل است. با این حال، سمی ممبرانوس در ارتباط با سایر عضلات همسترینگ برای انجام عملکرد خود کار می کند.

هنگامی که پاها به طور محکم روی زمین قرار می گیرند، نیمه غشایی باعث انبساط در لگن می شود، که بالاتنه را به حالت ایستاده می کشد.
سمی ممبرانوس (همراه با semitendinosus) همچنین می تواند باعث چرخش داخلی ران در زمانی که مفصل ران به طور کامل کشیده شود. هنگامی که پاها از روی زمین آویزان می شوند، باعث خم شدن زانو و چرخش داخلی ساق روی ران می شود.

سمی ممبرانوس و سایر ماهیچه های خلفی ران هر زمان که فرد به طور متقارن بایستد غیرفعال هستند. با این حال، هنگامی که فرد بیش از حد به جلو متمایل می شود، سمی ممبرانوس فعال می شود و حرکت رو به جلو را خنثی می کند. بنابراین لگن را تثبیت می کند.

سمی ممبرانوس داخلی ترین عضله از سه عضله همسترینگ در ران است. این نام به این دلیل است که منشا تاندون صاف دارد. این عضله به صورت خلفی در ران، تا عمق عضله نیمه تاندینوس قرار دارد. مفصل ران را گسترش می دهد و مفصل زانو را خم می کند.
عضله سمی ممبرانوس که از تاندون غشایی منشا آن نامیده می شود، در پشت و سمت داخلی ران قرار دارد. این عریض‌تر، مسطح‌تر و عمیق‌تر از نیمه‌تندینوسوس (که با آن نقاط درج و اتصال بسیار نزدیکی دارد) است. عضله با قسمت بالایی عروق پوپلیتئال همپوشانی دارد.

دو عمل عضله سمی ممبرانوس چیست؟

منشاء برداشت فوق جانبی از توبروزیته ایسکیال
عمل مفصل ران: اکستنشن ران و چرخش داخلی مفصل زانو: خم شدن و چرخش داخلی ساق پا تثبیت لگن

آیا سمی ممبرانوس می تواند باعث زانو درد شود؟

تاندونوپاتی سمی ممبرانوس (SMT) یک علت غیر معمول زانو درد مزمن است. به دلیل عدم درک این وضعیت، ممکن است تشخیص داده نشده یا درمان ناکافی باشد. بروز تاندونوپاتی نیمه غشایی در جمعیت ورزشکار ناشناخته است و احتمالاً در بیماران مسن‌تر شایع‌تر است.

بورسیت سمی ممبرانوس توسط دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد در کلینیک درد راد در تهران

مکانیسم های شایع التهاب تاندون عضله سمی ممبرانوس:

خم شدن های مکرر زانو موجب افزایش اصطکاک تاندون سمی ممبرانوس با کپسول مفصلی ، کندیل میانی فمور ، قسمت میانی پلاتو تیبیا و تاندون semitendinosus می شود.
افزایش اصطکاک و تکرار فشار یا استرس ناگهانی تاندون می تواند منجر به تغییرات دژنراتیو در تاندون و همچنین تحریک بورس شود.

علل شایع ایجاد التهاب تاندون عضله سمی ممبرانوس عبارتند از:

ضربه مستقیم به خلف بخش داخلی زانو
استرس تاندون به دلیل کشش ناگهانی شدید
فعالیتهایی که شامل تکرار و یا استفاده شدید از زانو و باسن است (وزنه برداری یا کوهنوردی ، دویدن)
برنامه بدنسازی نادرست و عدم گرم کردن صحیح قبل از فعالیت
استحکام و انعطاف پذیری ضعیف عضله
سایر آسیب های همراه مثل کندرو مالاسی پاتلا و پارگی منیسک
پاهای صاف و تراز نامناسب زانو

این عارضه در افراد مسن مبتلا به استئوآرتریت که دچار استئوفیت زانو می باشند نیز ممکن است رخ دهد.
در اکثر موارد بورس زیر این تاندون نیز ملتهب می شود. همچنین عصب پرونئال نیز از این منطقه عبور می کند که در مواردی ممکن است بصورت همزمان و یا جداگانه آسیب ببیند.

مایع اضافی در زانو به عنوان مثال از آسیب زانو، آرتریت یا نقرس می تواند به بورسا نفوذ کند و باعث تورم آن شود. در واقع آرتریت شایع ترین علت بورسیت سمی ممبرانوس پشت زانو است.

نوبت گیری دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد

سمی ممبرانوس چه حرکتی را کنترل می کند؟

سمی ممبرانوس، نزدیک ترین به وسط بدن شماست. این همسترینگ مفصل زانوی شما را خم می کند، ران شما را در مفصل ران شما گسترش می دهد و چرخش داخلی را برای لگن و ساق پا ارائه می دهد.

آیا سمی ممبرانوس عضله همسترینگ است؟

سمی ممبرانوس بزرگترین ماهیچه همسترینگ است و از قسمت جانبی توبروزیته ایسکیال سرچشمه می گیرد و به عمق نیمه تاندینوزوس و عضله دوسر فموریس می رسد.

بورسیت سمی ممبرانوس توسط دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد در کلینیک درد راد در تهران

چگونه بورسیت سمی ممبرانوس را درمان می کنید؟

درمان باید با استراحت نسبی، یخ، داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی و ورزش های توانبخشی شروع شود. در اقلیت مواردی که بیش از 3 ماه باقی می مانند، تزریق کورتیکواستروئید در محل قرار دادن تاندون ممکن است موثر باشد.

تزریق کورتیزون به بورس برای کاهش التهاب همراه با لیدوکائین برای کاهش درد و تایید تشخیص ممکن است توصیه شود. جراحی برای برداشتن بورس ملتهب به ندرت مورد نیاز است و معمولاً تنها پس از حداقل 6 ماه درمان محافظه کارانه در نظر گرفته می شود.

چگونه سمی ممبرانوس خود را تقویت کنم؟

روی زمین دراز بکشید و یک نوار مقاومتی به دور پایین یک پا حلقه کنید. پا را با نوار مقاومت به هوا دراز کنید و پا را به سمت خود بکشید. شما باید کشش را در پشت ساق احساس کنید. می توانید با کشیدن بیشتر باند، شدت کشش را افزایش دهید.

برای نیمه‌تندینوز و سمی ممبرانوس، ددلیفت رومانیایی بهترین تمرین برای حرکت غیرعادی بود. با این حال برای حرکت متحدالمرکز، افزایش ژامبون گلوت بهترین است.


4 1 رای
امتیاز مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظر
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات

دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد در کلینیک درد راد


درباره دکتر


دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد در کلینیک درد راد در تهران است. در بهترین کلینیک درد و مجربترین پزشکان در زمینه کنترل یا درمان انواع دردهای شایع در حال فعالیت هستند.
مشترک ما شوید


با عضویت در لیست مشترکین ما از آخرین اخبار مطلع شوید و در جریان همه خبرهای قرار بگیرید.تمام حقوق محفوظ است. طراحی توسط تک نئو

0
سوالی دارید؟ لطفا نظر بگذارید.x