-اسکلتی-عضلانی-2.jpg

درد عضلانی اسکلتی به درد در عضلات، استخوان ها، رباط ها، تاندون ها و اعصاب اشاره دارد. شما می توانید این درد را فقط در یک ناحیه از بدن مانند کمر احساس کنید.
همچنین اگر به بیماری گسترده ای مانند فیبرومیالژیا مبتلا هستید، می توانید آن را در سراسر بدن خود داشته باشید.
دردهای اسکلتی عضلانی مزمن در کشورهای توسعه‌یافته و در حال توسعه از هر چهار نفر، توسط یک نفر گزارش شده است .

اتیولوژی دردهای اسکلتی عضلانی در همه جوامع چند عاملی است و مشاغلی که در آن فاکتورهای خطر وجود دارد، بیشتر اتفاق می‌افتد.
بین یک‌سوم تا یک‌چهارم کارگران اروپایی دردهای اسکلتی عضلانی را گزارش می‌دهند و به نظر می‌رسد در کارگران جوان بیشتر از همکاران مسن‌تر است.

این دردها می‌توانند به صورت موضعی، منطقه‌ای یا گسترده ایجاد شود. وضعیت بالینی درد از یکی به دیگری منتقل می‌شود، ناهنجاری‌های حسی بیشتر با افزایش درد به صورت گسترده در شرایط مزمن بیماری رخ می‌دهد.
دردهای اسکلتی عضلانی دردی است که در ناحیه‌ای از بدن مانند عضلات، رباط‌ها، استخوان‌ها یا مفاصل در آن منطقه به وجود می‌آید.
درد می‌تواند بر اثر مشکلات جدی موضعی مانند تومور، شکستگی‌، عفونت‌ یا دلایل سیستماتیک و عصبی ایجاد شود. دردهای اسکلتی عضلانی بسیار شایع است و افراد در هر سن، جنسیت و پیشینه اجتماعی و جمعیت‌شناختی جامعه را درگیر می‌کند.

افرادی که کارهای طولانی و تکراری انجام می‌دهند مانند تایپیست‌ها و بافنده‌ها، سندرم دردهای عضلانی و اسکلتی در آنها بیشتر به وقوع می‌پیوندد.
علائم ابتلا به این سندرم، درد شدید در محدوده عضله و محدودیت حرکت در طول عضله همچنین احساس درد تیرکشنده است همچنین گاهی علائم درد عصبی هم ممکن است بروز یابد در حالی که اثری از درگیری عصبی نیست.

این نوع دردها که در هر سن یا هر گروه جنسی مشاهده می‌شود، می‌توانند به دلیل استفاده بیش از حد اندام‌ها، ضربات مستقیم به عضلات و حرکات تند و ناگهانی ایجاد شوند.
نوع قرار گرفتن اندام‌ها نظیر بد نشستن یا بی‌حرکتی طولانی مدت بدن از دیگر عوامل ایجاد دردهای اسکلتی – عضلانی است.

انواع درد اسکلتی عضلانی

رایج‌ترین انواع دردهای اسکلتی عضلانی به شرح زیر است:

 • درد استخوان
  آسیب‌هایی مانند شکستگی استخوان یا سایر آسیب‌های اسکلتی عضلانی منجر به درد استخوان می‌شود. معمولا کمتر مواردی مانند ایجاد تومور باعث درد استخوان می‌شود.
 • درد مفصل
  سفتی و التهاب اغلب باعث ایجاد درد مفصل می‌شود. برای اکثر افراد درد مفصل با استراحت کردن بهتر و با فعالیت بدتر می‌شود.
 • درد عضلانی
  اسپاسم عضلات، گرفتگی عضلات و آسیب‌دیدگی‌ها می‌تواند منجر به درد عضلانی شوند. علاوه بر این برخی از عفونت‌ها یا تومورها نیز از دیگر مواردی است که منجر به درد عضلانی می‌شود.
 • درد تاندون و رباط
  بافت‌هایی مانند رباط‌ها و تاندون‌ها نوارهای محکمی هستند که مفاصل و استخوان‌های شما را به یکدیگر متصل می‌کند. پیچ‌خوردگی، کشیدگی و آسیب‌دیدگی بیش از حد می‌تواند منجر به درد تاندون یا رباط شود.

درمان درد اسکلتی عضلانی توسط دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد در کلینیک درد راد در تهران

اختلالات اسکلتی عضلانی چه قسمت هایی از بدن را تحت تاثیر قرار می دهد؟

اختلالات اسکلتی عضلانی (MSDs) ماهیچه ها، اعصاب، عروق خونی، رباط ها و تاندون ها را تحت تاثیر قرار می دهد.

علت درد مزمن اسکلتی عضلانی چیست؟

نمونه هایی از شرایط کاری که ممکن است منجر به WMSD شود شامل بلند کردن معمول اجسام سنگین، قرار گرفتن روزانه در معرض ارتعاشات کل بدن، کار معمول بالای سر، کار با گردن در وضعیت خم شدن مزمن، یا انجام کارهای تکراری با فشار است.
تروما به یک ناحیه (حرکات تند، تصادفات خودکار، افتادن، شکستگی، رگ به رگ شدن، دررفتگی و ضربه های مستقیم به عضله) نیز می تواند باعث درد اسکلتی عضلانی شود.
سایر علل درد عبارتند از: فشار وضعیتی، حرکات تکراری، استفاده بیش از حد و بی حرکتی طولانی مدت

علائم درد عضلانی و اسکلتی چیست؟

افراد مبتلا گاهی اوقات شکایت دارند که تمام بدن آن ها درد می کند. احتمال دارد در عضلاتشان احساس کشیدگی یا کار بیش از حد داشته باشند. گاهی اوقات، ماهیچه ها پیچ خورده یا می سوزند.

علائم در افراد مختلف متفاوت است، اما علائم متداول آن عبارتند از:

 1. درد
 2. خستگی
 3. اختلالات خواب

نوبت گیری دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد

عوارض جانبی

عوارض مرتبط با سندرم درد عضلانی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

بروز اختلال در خواب
علائم این درد ممکن است خواب شبانه را دشوار کند و می‌تواند فرد را در پیدا کردن موقعیت مناسب برای خوابِ راحت، با مشکل روبرو کند. حرکات در خواب موجب وارد کردن ضربه به نقطه تریگر شود و فرد را از خواب بیدار کند.

فیبرومیالژیا
برخی تحقیقات نشان می‌دهد که سندرم درد عضلانی ممکن است در بعضی از افراد به فیبرومیالژیا تبدیل شود. فیبرومیالژیا یک بیماری مزمن است که درد گسترده‌ای دارد.
محققان بر این باورند که مغز افراد مبتلا به فیبرومیالژیا به مرور زمان نسبت به سیگنال‌های درد حساس‌تر می‌شوند.

آیا اختلالات اسکلتی عضلانی دائمی هستند؟

اختلالات اسکلتی عضلانی معمولاً با گذشت زمان ایجاد می شوند. آنها می توانند باعث درد مداوم و گاهی آسیب دائمی شوند.

6 اختلال اسکلتی عضلانی چیست؟

شرایط اسکلتی عضلانی شامل شرایطی است که بر موارد زیر تأثیر می گذارد:

 • مفاصل مانند استئوآرتریت، آرتریت روماتوئید، آرتریت پسوریاتیک، نقرس، اسپوندیلوآرتریت؛
 • استخوان‌ها مانند پوکی استخوان، استئوپنی و شکستگی‌های شکنندگی مرتبط، شکستگی‌های ضربه‌ای.
 • عضلات، مانند سارکوپنی؛

ارزیابی دردهای اسکلتی عضلانی

در تلاش برای تعیین علت درد مفاصل، پزشکان ابتدا تعیین می کنند:

 • چند و کدام مفاصل درگیر هستند
 • آیا قسمت مرکزی اسکلت (مانند ستون فقرات و لگن) درگیر است یا خیر
 • چه درد مفاصل حاد باشد یا مزمن
 • چه عواملی باعث تسکین یا تشدید درد می شود
 • این که آیا علائم دیگری روی سایر اندام ها تأثیر می گذارد (به عنوان مثال، راش، تب، یا خشکی چشم)

تعیین این عوامل سرنخ های مهمی را در مورد اینکه چه اختلالی احتمالاً باعث درد می شود به دست می دهد.

پزشکان برای کمک به تعیین این عوامل و کشف سایر یافته های مهم که می تواند به تعیین علت درد کمک کند، معاینه فیزیکی انجام می دهند.

گاهی اوقات، نوع درد نشان می دهد که درد از کجا شروع شده است. به عنوان مثال، دردی که با حرکت بدتر می شود، نشان دهنده یک اختلال اسکلتی عضلانی است.

درد همراه با اسپاسم عضلانی نشان می دهد که درد ناشی از یک اختلال عضلانی است (گاهی اوقات یک آسیب مزمن نخاعی).

محل تورم یا محل حساسیت زمانی که پزشک آن ناحیه را (مثلاً یک مفصل، رباط یا بورس) احساس می کند (لمس می کند) یا به طور غیر فعال مفصل را حرکت می دهد، اغلب نشان دهنده منبع درد است.
با این حال، اغلب این ویژگی های درد منشا یا علت آن را نشان نمی دهد. بنابراین، پزشکان معمولاً تشخیص خاصی را بر اساس وجود علائم دیگر، یافته‌های معاینه فیزیکی و اغلب نتایج آزمایش‌های آزمایشگاهی و اشعه ایکس قرار می‌دهند.

به عنوان مثال، بیماری لایم اغلب باعث درد مفاصل همراه با تورم و بثورات چشمی مانند گاو نر می شود و آزمایش خون آنتی بادی ها را در برابر باکتری های عامل بیماری لایم نشان می دهد.

نقرس با حمله ناگهانی درد، تورم و قرمزی در مفصل در پایه انگشت شست پا یا سایر مفاصل مشخص می شود. آزمایشات مایع مفصلی به طور کلی وجود کریستال های اسید اوریک را نشان می دهد.

درمان درد اسکلتی عضلانی توسط دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد در کلینیک درد راد در تهران

 • آزمایش کردن
  آزمایش خون فقط برای حمایت از تشخیصی که پزشک پس از معاینه انجام می دهد مفید است. تشخیص تنها با آزمایش خون انجام نمی شود یا تایید نمی شود.

نمونه‌هایی از این آزمایش‌های خون شامل فاکتور روماتوئید و آنتی‌بادی‌های ضد هسته‌ای است که برای کمک به تشخیص علل شایع آرتریت، مانند آرتریت روماتوئید و لوپوس اریتماتوی سیستمیک استفاده می‌شوند.
معمولاً چنین آزمایشاتی تنها در صورتی توصیه می شود که علائم به طور خاص چنین اختلالی را نشان دهد.

 • تست آزمایشگاهی
  نماد آنتی بادی ضد هسته ای (ANA):

اشعه ایکس عمدتاً برای تصویربرداری از استخوان ها استفاده می شود، اما ماهیچه ها، تاندون ها و رباط ها را نشان نمی دهد.

معمولاً اگر پزشک مشکوک به شکستگی یا، کمتر به تومور یا عفونت استخوانی باشد، یا برای بررسی تغییراتی که تأیید می‌کند فرد دارای نوعی آرتریت است (مثلاً آرتریت روماتوئید یا استئوآرتریت) عکس‌برداری با اشعه ایکس انجام می‌شود.

تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI):

بر خلاف اشعه ایکس ساده، می‌تواند ناهنجاری‌های بافت‌های نرم مانند ماهیچه‌ها، بورسا، رباط‌ها و تاندون‌ها را شناسایی کند.

بنابراین، MRI ممکن است زمانی استفاده شود که پزشک مشکوک به آسیب به یک رباط یا تاندون اصلی یا آسیب به ساختارهای مهم داخل مفصل باشد.
ممکن است در ارزیابی بسیاری از شرایط دردناک بهتر از یک اشعه ایکس استاندارد نباشد. ام آر آی می تواند شکستگی هایی را که با اشعه ایکس قابل مشاهده نیستند، تشخیص دهد.

توموگرافی کامپیوتری (CT):

نسبت به اشعه ایکس حساس تر است و اغلب برای به دست آوردن جزئیات بیشتر در مورد شکستگی یا مشکل استخوانی که با اشعه ایکس ساده پیدا شده است، استفاده می شود.

در صورتی که ام آر آی قابل انجام نباشد یا در دسترس نباشد سی تی اسکن مفید است.

سایر آزمایشات تصویربرداری عبارتند از:

سونوگرافی، آرتروگرافی (روشی اشعه ایکس که در آن یک رنگ رادیوپاک به فضای مفصلی تزریق می‌شود تا ساختارها، مانند رباط‌های داخل مفصل را مشخص کند)، و اسکن استخوان.

این آزمایشات ممکن است به پزشکان در تشخیص برخی شرایط کمک کند. پزشکان ممکن است نمونه ای از استخوان، پوشش مفصل (سینوویوم)، یا سایر بافت ها را برای بررسی زیر میکروسکوپ (بیوپسی) بردارند.

آزمایش مایع مفصلی اغلب در صورت متورم شدن مفصل انجام می شود. پزشکان ابتدا با استریل کردن محل با محلول ضد عفونی کننده و سپس بی حس کردن پوست با یک ماده بی حس کننده، مایع را از مفصل خارج می کنند.

سپس یک سوزن به مفصل وارد می شود و مایع مفصلی خارج می شود (روشی که آسپیراسیون مفصل یا آرتروسنتز نامیده می شود). این روش باعث درد کم یا بدون درد می شود.

این مایع معمولاً از جمله برای باکتری هایی که می توانند باعث عفونت شوند آزمایش می شود و زیر میکروسکوپ برای کریستال هایی که باعث نقرس و اختلالات مربوط به آن می شوند بررسی می شود.

درمان درد اسکلتی عضلانی توسط دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد در کلینیک درد راد در تهران

چگونگی درمان درد اسکلتی عضلانی

روش های درمانی مختلفی، مانند درمان های دستی یا همراه، برای بهبود افراد مبتلا به این عارضه استفاده می شود. برای برخی افراد که به درد اسکلتی عضلانی حاد دچار هستند، این تکنیک ها به بهبود سریع فرد کمک می کنند.

 • داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی برای درمان التهاب و درد استفاده می شوند.
  در بیماران مبتلا به اختلالات اسکلتی عضلانی، مانند فیبرومیالژیا، داروهایی برای افزایش سطح سروتونین و نوراپی نفرین (انتقال دهنده های عصبی که خواب، درد و عملکرد سیستم ایمنی را کنترل می کنند) در بدن تجویز می شوند.
  برخی داروهایی که برای کمک به خواب تجویز می شوند، عبارتند از زولپیدم، ازوپیکلون و راملتئون.

روش های درمانی دیگر عبارتند از:

 • تزریق داروهای بی حس کننده یا ضد التهاب در اطراف بخش های دردناک.
 • ورزش هایی که شامل تقویت و کشش عضلات می شود.
 • طب سوزنی یا طب فشاری
 • تکنیک های ریلکسیشن یا بیوفیدبک
 • دستکاری استخوان ( یک سیستم ارزیابی شده و روزش درمانی طراحی شده که از طریق بازگرداندن عملکرد طبیعی بدن، سعی در حفظ سلامت بدن دارد.).
 • مراقبت کایروپرکتیک
 • ماساژ درمانی

0 0 آرا
امتیاز مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظر
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات

دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد در کلینیک درد راد


درباره دکتر


دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد در کلینیک درد راد در تهران است. در بهترین کلینیک درد و مجربترین پزشکان در زمینه کنترل یا درمان انواع دردهای شایع در حال فعالیت هستند.
مشترک ما شوید


با عضویت در لیست مشترکین ما از آخرین اخبار مطلع شوید و در جریان همه خبرهای قرار بگیرید.تمام حقوق محفوظ است. طراحی توسط تک نئو

0
سوالی دارید؟ لطفا نظر بگذارید.x