بورسیت تاندون زانو ( بورسیت پس آنسرین ) چیست ؟

-آنسرین.jpg

بورسیت آنسرین در قسمت داخلی‌تر زانو اتفاق می‌افتد. بورسیت آنسرین بین رباط کو لترال مدیال و تاندون‌های زانوی مدیال متصل به مفاصل، گراسیلیس، سارتوریوس و عضلات سمیتندینوسوس قرار می‌گیرد.
بورسیت پس آنسرین زانو معمولا زمانی ایجاد می‌شود که از زانو بیش از حد استفاده می‌شود و اغلب روی دونده‌ها تأثیر می‌گذارد.

این بیماری یکی از علل شایع درد زانو می باشد.

پنجه غازی (پیز انسرین) به منطقه ای در پروگزیمال تیبیا (استخوان درشت نی) در قسمت آنترومدیال (قدامی داخلی) گفته می شود که محل اتصال تاندون سه عضله سارتوریوس، گراسیلیس و سمی تندینوزوس می باشد.


التهاب حاد حداقل یکی از این تاندون ها را، تندونیت پیس آنسرین، آزردگی مزمن آن را، تندینوز پیس آنسرین و التهاب بورس زیر محل اتصال تاندون ها را، بورسیت پس آنسرین می نامند.

-توجه: این بیماری می تواند با بیماری آرتروز زانو همراه باشد و در صورت بی توجهی به این بیماری و درمان آرتروز بتنهایی، بیمار بهبود چندانی در علایمش احساس نخواهد کرد.

شایعترین علت درد در سمت داخلی زانو، تقریباً شش سانتیمتر پایینتر از مفصل زانو به علت بورسیت پس آنسرین Pes anserine است.

بورس پس آنسرین در قسمت زیر زانو و در سمت داخل آن قرار دارد و مابین تاندون های همسترینگ Hamstring و استخوان درشت نی است.

عضلات همسترینگ در سمت پشت و داخل ران قرار گرفته و مسئول خم کردن زانو هستند. این عضلات توسط تاندون همسترینگ به قسمت های بالایی ( و در سمت داخل) استخوان درشت نی متصل میشوند.
کمی بالاتر از محلی که این تاندون به استخوان متصل میشود بورس پس آنسرین بین تاندون و استخوان قرار گرفته تا حرکت آنرا بر روی استخوان تسهیل کند.

شایع ترین علل بورسیت پس آنسرین عبارتند از:

 • استرس مکرر:

  فعالیت‌هایی که در آن از سه عضله به طور مکرر استفاده می‌شود، مانند دویدن (به ویژه در سربالایی)، دوچرخه‌سواری، شنا (به‌ویژه سینه‌پشتی)، و حرکات پهلو به پهلو می‌تواند باعث اصطکاک و فشار بر بورس شود.

 • ضعف/سفتی عضلانی:

  ضعف و/یا سفتی در عضلات لگن و زانو می‌تواند باعث افزایش تنش روی تاندون‌های پس آنسرین شود که به خود تاندون آسیب می‌رساند و فشار بر بورس را افزایش می‌دهد.
  همسترینگ سفت یکی از علل شایع بورسیت پس آنسرین است.

 • تکنیک‌های ضعیف تمرین:

  اشتباهات تمرینی مانند افزایش ناگهانی مسافت یا شدت، گرم نکردن بدن و کشش ناکافی می‌تواند بر ناحیه فشار وارد کند.

 • سایر شرایط پزشکی:

  التهاب مفاصل مرتبط با آرتریت می تواند باعث تورم بورس شود. مطالعات نشان داده است که تقریباً 20 درصد از افراد مبتلا به استئوآرتریت زانو از بورسیت پس آنسرین رنج می برند.
  افراد مبتلا به دیابت نوع 2 یا ازگود شلاتر نیز بیشتر در معرض ابتلا به بورسیت هستند.

 • جنسیت:

  بورسیت پس آنسرین در زنان شایع تر است، به دلیل پهن تر بودن لگن و زاویه مفصل زانو.

درمان بورسیت پس آنسرین توسط دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد در کلینیک درد راد در تهران

 

 • تغییر بیومکانیک:

  تغییرات ظریف در موقعیت استخوان‌های ساق پا و بافت‌های نرم، مانند صافی کف پا یا صافی پا می‌تواند فشار بیشتری را بر ناحیه Pes Anserine وارد کند.

چاقی:

وزن بیشتری از ناحیه وارد می شود و فشار بر بورس زانو را افزایش می دهد.

 • تروما:

آسیب مستقیم مانند ضربه به ناحیه pes anserinus می تواند منجر به تورم بورس شود.

بورسیت پس آنسرین اغلب با تاندونیت همراه است که در آن پارگی های کوچک در تاندون پس آنسرین ایجاد می شود. تشخیص واضح بین این دو مشکل دشوار است، اما علل، علائم و درمان اساساً برای هر دو یکسان است.

علائم

برخی علائم بورسیت پس آنسرین شامل موارد زیر می باشند:

درد در قسمت داخلی زانو و یا وسط استخوان تیبیا، حدود 2 تا 3 اینچ پایین تر از مفصل زانو
افزایش درد هنگام ورزش یا بالا رفتن از پله

نوبت گیری دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد

بورسیت پس آنسرین چقدر شایع است؟

بورسیت پس آنسرینوس در بین ورزشکاران شایع است.
این وضعیت در بزرگسالان مبتلا به آرتروز و افرادی که اضافه وزن دارند نیز شایع است. از نظر آماری، درد قدامی زانو یا درد زانو در جلوی زانو، در زنان بالای 50 سال مبتلا به چاقی شایع‌تر است.

عوارض

عوارض بورسیت پس آنسرین نادر است اما معمولاً ناشی از عدم درمان است. اینها می تواند شامل افزایش درد و التهاب همراه با ضعیف شدن ماهیچه ها و تاندون های اطراف مفصل زانو باشد.

تشخیص

پس از معاینه بیمار توسط پزشک ممکن است از روش های تصویربراداری زیر نیز استفاده شود:

رادیوگرافی:
از رادیوگرافی به منظور رد کردن بیماری های دیگر مانند شکستگی استرسی (stress fracture) پروگزیمال تیبیا و بیماری های همراه مانند استئوکندروم و استئوکندریت دیسکان که می توانند باعث بورسیت پس آنسرین شوند استفاده می شود.

MRI:
روش انتخابی برای تایید تشخیص بورسیت پس آنسرین MRI می باشد.

درمان بورسیت پس آنسرین توسط دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد در کلینیک درد راد در تهران

درمان بورسیت پس آنسرین

مهمترین اقدامات درمانی برای بورسیت پس آنسرین عبارتند از :

 • قطع فعالیت های ورزشی و استراحت
 • سرد کردن موضع درد روزی 4-3 بار و هر بار 20 دقیقه با کیسه حاوی خرده یخ
 • استفاده از داروهای ضد التهاب مثل بروفن و ناپروکسن
 • گاهی پزشک معالج اقدام به تزریق کورتیکوستروئید در محل بورس برای کاهش التهاب میکند.

تأثیر فیزیوتراپی بر درمان بورسیت پس آنسرین

فیزیوتراپ شما با شما همکاری خواهد کرد تا برنامه درمانی خاصی را طراحی کند که به بهبودی شما سرعت می‌بخشد، از جمله تمرینات و درمان‌هایی که می‌توانید در خانه انجام دهید.
فیزیوتراپی به شما کمک می‌کند به سبک زندگی و فعالیت‌های عادی خود بازگردید. اگر در عرض 24 تا 48 ساعت پس از آسیب به فیزیوتراپ مراجعه کنید، ممکن است درمانگر به شما توصیه کند:

 • با پرهیز از پیاده‌روی یا هر فعالیتی که باعث درد می‌شود، به ناحیه موردنظر استراحت دهید.
 • هر 2 ساعت یک‌بار به مدت 15 تا 20 دقیقه کمپرس یخ را روی محل قرار دهید.
 • برای خدمات بیشتر، مانند دارو یا آزمایش‌های تشخیصی، با پزشک مشورت کنید.

بسته به شرایط و اهداف شما، برنامه توان‌بخشی شما ممکن است شامل درمان‌هایی باشد:

کاهش درد و تورم:
فیزیوتراپ شما ممکن است از انواع مختلفی از درمان‌ها برای کنترل و کاهش درد و تورم شما استفاده کند، از جمله یخ، گرما، اولتراسوند، تحریک الکتریکی، نوار چسب، تمرینات و درمان عملی مانند ماساژ.

بهبود حرکت:
فیزیوتراپ شما فعالیت‌ها و درمان‌های خاصی را برای کمک به بازگرداندن حرکت طبیعی در زانو و پا انتخاب می‌کند.
این حرکات ممکن است با حرکات غیرفعال شروع شود که فیزیوتراپیست برای شما انجام می‌دهد تا به آرامی پا و مفصل زانو خود را حرکت دهد و سپس به سمت تمرینات فعالی که خودتان انجام می‌دهید، پیشرفت کند.

بهبود انعطاف‌پذیری:
بورسیت پس آنسرین اغلب به عضلات سفت همسترینگ (پشت ران) مربوط می‌شود. فیزیوتراپ شما تعیین می‌کند که آیا عضلات همسترینگ یا سایر عضلات ساق شما سفت هستند یا خیر و به شما آموزش می‌دهد که چگونه آن‌ها را کشش دهید.

بهبود قدرت:
برخی تمرینات به بهبودی در هر مرحله از بهبودی کمک می‌کند. فیزیوتراپیست شما، تمرینات و تجهیزات صحیح را انتخاب کرده و به شما آموزش می‌دهد تا به طور پیوسته قدرت و قدرت عضلانی خود را بازیابی کنید.
این‌ها ممکن است شامل استفاده از وزنه‌های کاف، نوارهای کششی، تجهیزات وزنه‌برداری و تجهیزات ورزشی قلبی، مانند تردمیل یا دوچرخه‌های ثابت باشد.

بهبود تعادل:
بازیابی حس تعادل پس از آسیب بسیار مهم است. فیزیوتراپیست شما ممکن است تمریناتی را برای بهبود مهارت‌های تعادلی به شما آموزش دهد.

تسریع زمان بازیابی:
فیزیوتراپ شما در انتخاب بهترین درمان‌ها و تمرین‌ها آموزش‌دیده و با تجربه است تا به بهبودی، بازگشت به سبک زندگی عادی و رسیدن به اهدافتان سریع‌تر از آنچه به تنهایی انجام می‌دهید، کمک کند.

بازگشت به فعالیت‌ها:
در ابتدا، فیزیوتراپیست شما ممکن است توصیه کند که فعالیت‌هایی را که باعث تشدید وضعیت شما می‌شوند را برای مدتی کاهش دهید یا حذف کنید.

فیزیوتراپیست شما اهداف شما را با شما در میان می‌گذارد و یک برنامه درمانی را تنظیم می‌کند تا به شما کمک کند آن‌ها را به ایمن‌ترین، سریع‌ترین و مؤثرترین راه ممکن برآورده کنید.
ممکن است تمرین‌های خاص، فعالیت‌های بازآموزی کار و تکنیک‌ها و تمرین‌های ورزشی خاص را بیاموزید تا به شما در دستیابی به اهداف منحصربه‌فرد خود کمک کند.

درمان بورسیت پس آنسرین توسط دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد در کلینیک درد راد در تهران

مراقبت شخصی

می توان با استراحت دادن به مفصل، استفاده از بانداژ الاستیک و یخ چندین بار در روز و داروهای ضد التهابی بدون نسخه درد را تسکین داد.

این وضعیت در موارد زیر بدتر می شود:

ادامه ی کشش بر روی بورس و یا مفصل زانو به دنبال دویدن
عدم کاهش وزن

چه زمانی باید به پزشک مراجعه شود؟

اگر نشانه ای از عفونت مثل تب، گرمی مداوم و یا قرمزی در اطراف مفصل زانو و یا درد شدید وجود داشته باشد، باید فورا به پزشک اطلاع داده شود.
اگر این درد با درمان ها و مراقبت های انجام شده در منزل بهبود نمی یابد هم باید به پزشک اطلاع داده شود.

چه مدت طول می کشد تا بورسیت پس آنسرین بهبود یابد؟

اکثر افراد مبتلا به بورسیت پس آنسرین در حدود شش تا هشت هفته بهبود می یابند. ممکن است برای موارد شدیدتر بیشتر طول بکشد. اگر استراحت کنید و به دنبال درمان مناسب باشید، احتمالاً سریعتر بهبود خواهید یافت.

چرا بورسیت پس آنسرین دردناک است؟

پس آنسرین بورس برای کاهش اصطکاک بین تاندون ها و استخوان درشت نی عمل می کند.
تروما، انحطاط یا استفاده بیش از حد – به خصوص خم شدن مکرر زانو به داخل (والگوس یا “زانو ضربه ای”) یا استرس چرخشی ممکن است بورسا را ​​برای تولید مایع بیش از حد تحریک کند و در نتیجه التهاب دردناکی ایجاد کند.


0 0 آرا
امتیاز مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظر
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات

دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد در کلینیک درد راد


درباره دکتر


دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد در کلینیک درد راد در تهران است. در بهترین کلینیک درد و مجربترین پزشکان در زمینه کنترل یا درمان انواع دردهای شایع در حال فعالیت هستند.
مشترک ما شوید


با عضویت در لیست مشترکین ما از آخرین اخبار مطلع شوید و در جریان همه خبرهای قرار بگیرید.تمام حقوق محفوظ است. طراحی توسط تک نئو

0
سوالی دارید؟ لطفا نظر بگذارید.x