سلول های بنیادی و درمان دیسک کمر

-های-بنیادی-3.jpg

کمر درد مزمن اثرات اجتماعی و اقتصادی قابل توجهی بر بیماران و بودجه مراقبت های بهداشتی دارد. مشکل در شناسایی علل دقیق انحطاط دیسک با تکنیک‌های تشخیصی و تصویربرداری مدرن امروزی به بزرگی مشکل اضافه می‌شود.
با توجه به آنچه گفته شد، روش‌های درمان غیرجراحی و جراحی فعلی برای کمردرد دیسکوژنیک در برآورده کردن انتظارات در بسیاری از بیماران و از این رو چالش‌ها شکست خورده است.

هدف از درمان بازسازی سلول های بنیادی جدید، درمان بیماری دژنراتیو دیسک (DDD) با بازگرداندن سلولی بودن دیسک و تعدیل پاسخ التهابی است. انتخاب مناسب بیمار برای موفقیت درمان با سلول های بنیادی بسیار مهم است.
روش‌های بازسازی برای درد دیسکوژنیک در حال حاضر بر استفاده از سلول‌های اولیه جمع‌آوری‌شده از دیسک‌های بین مهره‌ای یا سلول‌های بنیادی از منابع دیگر اعم از اتوژنیک یا آلوژنیک تمرکز دارند.

ریز محیطی که در آن سلول‌های بنیادی کشت می‌شوند، نقش مهمی در هدایت یا حفظ تولید فنوتیپ‌های مورد نظر دارد و ممکن است پتانسیل بازسازی آن‌ها را افزایش دهد.
این امر منجر به تمرکز ویژه تری بر روی نوآوری تکنیک های کشت موثرتر، وسایل حمل و نقل و داربست برای کاربرد سلول های بنیادی شده است.

اگرچه درمان با سلول های بنیادی ممکن است یک گزینه درمانی جایگزین جذاب ارائه دهد، هنوز مطالعات بالینی بیشتری برای ایجاد ایمنی و امکان سنجی چنین درمانی مورد نیاز است.

در روش سلول های بنیادی منبع دریافت سلول معمولا از مغز استخوان یا چربی های شکمی است که پس از کشت دادن یا تغلیظ شدن و تزریق به بافت آسیب دیده، توانایی تبدیل شدن به سلول‌های سازنده همان عضو را دارد.

یعنی وقتی که سلول های گرفته شده به عضله، عصب یا استخوان تزریق شود، تبدیل به همان نوع بافت می‌شود یعنی دقیقا شبیه فرآیندی که سلول‌های جنینی انجام می‌دهند.

مطالعه ای که توسط محققان یک شرکت داروسازی انجام شد، نشان داد که با تزریق سلول های بنیادی به ستون فقرات افراد مبتلا به کمر درد مزمن، ناراحتی حدود نیمی از این افراد برای دو سال و در برخی موارد برای دستکم سه سال از بین رفت.

محققان معتقدند که سلول های بنیادی تزریق شده با حفظ آب میان دیسک ها باعث می شوند مهره هایی که خشک شده و ترک خورده اند، دوباره پر شوند.

نمونه سلول‌های بنیادی فعال شده که قبلا از بیمار گرفته شده، طی چند دقیقه به داخل دیسک تزریق و بیمار پس از یک ساعت به‌صورت سرپایی ترخیص می‌شود.
پس از چند روز استراحت نسبی نیز قادر به انجام فعالیت های عادی روزانه است.

سلول درمانی چیست؟

درمان با سلول های بنیادی که به آن طب احیاکننده نیز گفته می شود، یک روش سرپایی است که منبع اصلی درد را بدون دارو، جراحی یا زمان بهبودی طولانی هدف قرار می دهد.

این روش از توانایی شفای خود بدن برای بازسازی بافت‌های آسیب‌دیده، کاهش درد مزمن و ترمیم جراحات به طور موثرتر استفاده می‌کند.
سلول های بنیادی می توانند به استخوان، غضروف یا سلول های چربی تبدیل شوند تا روند بهبودی بدن را تحریک کنند.

بسیاری از نواحی بدن سلول‌های بنیادی را در خود جای داده‌اند، اما استخوان‌های لگن سرشار از این سلول‌ها هستند و می‌توان آن‌ها را به سرعت و به راحتی برداشت کرد.

در عرض چند دقیقه پس از برداشت، سلول های بنیادی آماده استفاده خواهند بود. ناحیه ای که قرار است سلول های بنیادی را دریافت کند برای آماده سازی برای تزریق استریل و بی حس می شود.

معمولاً از نوعی راهنمایی تصویری مانند سونوگرافی استفاده می‌شود تا اطمینان حاصل شود که سلول‌های بنیادی دقیقاً در جایی که باید باشند قرار می‌گیرند. سپس، سلول‌های بنیادی تزریق می‌شوند تا پاسخ درمانی را در بدن ایجاد کنند.

درمان با سلول های بنیادی می تواند برای کاهش کمردرد شما مورد استفاده قرار گیرد، اما همچنین می تواند بیماری های دیسک دژنراتیو، آرتریت، اعصاب تحت فشار، برخی از شکستگی های استخوان و برخی شرایط ارتوپدی را درمان کند.

سلول های بنیادی در درمان دیسک گردن توسط دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد در کلینیک درد راد در تهران

چه کسانی کاندیدای خوبی برای تزریق سلول های بنیادی جهت درمان دیسک کمر هستند؟

برای بیماران جهت درمان دیسک کمر، ابتدا درمان‌های ابتدایی انجام می‌شود.
درمان‌هایی مانند مصرف دارو، فیزیوتراپی، تزریق داروهای تسکین درد و … انجام می‌گیرد، چنانچه بیمار پاسخی مناسبی به چنین درمان‌هایی ندهد، راهکارهای پیشرفته‌تری مانند تزریق سلول‌های بنیادی بنا به صلاحدید پزشک متخصص انجام می‌گیرد.

معمولا جوان‌ترها که یک یا دو مهره از دیسک‌شان آسیب دیده است، کاندیدای مناسب‌تری نسبت به مسن‌ترها هستند؛ چراکه در برخی مواقع مسن‌ترها به درمان‌های گسترده‌تری نیاز خواهند داشت.

 • آیا در همه بیماران مبتلا به دیسک کمر، استفاده از سلول های بنیادی برای درمان دیسک کمر قابل انجام است؟

این درمان مربوط به دیسک‌هایی است که دچار آسیب و تخریب شده‌اند.

نوبت گیری دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد

در افراد بالغ سلول‌های بنیادی را از کدام منابع می‌توان به‌دست آورد؟

دو منبع مهم جهت به دست آوردن سلول‌های بنیادی عبارتند از:

مغز استخوان: فرآیند استخراج سلول‌های بنیادی به این روش دردناک است و در هر نوبت 50 تا 60 هزار سلول استخراج می‌شود.
چربی: با استفاده از لیپوساکشن بسیار کم تهاجم طی یک فرآیند 20 دقیقه‌ای با انجام بی‌حسی موضعی حدود 40 میلیون سلول بنیادی از چربی ناحیه‌ی شکمی برداشت می‌گردد.

درمان با سلول های بنیادی مزایای زیادی دارد، از جمله:

 • بهبود تسکین درد و کاهش التهاب
 • افزایش عملکرد و دامنه حرکت در ناحیه آسیب دیده
 • زمان بهبودی کوتاه‌تر در مقایسه با روش‌های درمانی سنتی
 • راه حل درمانی طبیعی و طولانی مدت
 • جایگزین موثر برای مداخله جراحی
 • عمل سرپایی بدون بیهوشی

معایب درمان با سلول های بنیادی چیست؟

 • عوارض جانبی پیوند سلول های بنیادی یا مغز استخوان
 • درد دهان و گلو. …
 • تهوع و استفراغ. …
 • عفونت. …
 • خونریزی و تزریق خون. …
 • پنومونیت بینابینی و سایر مشکلات ریوی. …
 • بیماری پیوند در مقابل میزبان. …
 • بیماری انسداد وریدی کبد (VOD) …
 • شکست پیوند.

در طول روند مورد نظر چه اتفاقی می افتد؟

اغلب اوقات، درمان با سلول های بنیادی برای کمردرد با برداشت سلول های بنیادی از مغز استخوان بیمار شروع می شود.
دستگاهی به نام سانتریفیوژ سلول های برداشت شده را پردازش می کند تا ترکیبی به نام Concentrate Aspirate مغز استخوان یا BMAc ایجاد کند که حاوی سلول های بنیادی مورد نیاز و همچنین فاکتورهای رشد و پلاکت های غنی از فاکتور رشد است تا به بازسازی بافت آسیب دیده کمک کند.

هنگامی که غلظت سلول های بنیادی آماده شد، یک پزشک با تجربه از یک سرنگ برای تزریق آن به دیسک تحلیل رفته استفاده می کند.
این یک روش بسیار ظریف است و فقط باید توسط یک پزشک مجرب و آموزش دیده انجام شود. حتی در این صورت، یک فناوری اشعه ایکس بلادرنگ به نام فلوروسکوپی برای انجام صحیح تزریق ضروری است.

سلول های بنیادی در درمان دیسک گردن توسط دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد در کلینیک درد راد در تهران

تزریق سلول های بنیادی چقدر طول می کشد؟

تزریق سلول های بنیادی یک روش سریع ستون فقرات است که معمولاً حدود یک ساعت طول می کشد.
با مشاوره با یکی از پزشکان برای غربالگری مناسب و تشخیص کمردرد شما شروع می شود. بلافاصله پس از تزریق می توانید آن را ترک کنید و در عرض 4 تا 6 هفته نتایج حاصل از تزریق را مشاهده خواهید کرد.

مدت زمان نقاهت پس از تزریق سلول های بنیادی چقدر است؟

عملاً هیچ زمان بهبودی پس از تزریق سلول های بنیادی مورد نیاز نیست. این فرآیند یک روش سریع در مطب با کمترین درد است. در اطراف محل تزریق، مانند هر تزریق، درد موضعی وجود خواهد داشت
پس از عمل سریع و در مطب، می توانید فوراً آن را ترک کرده و فعالیت های روزانه را از سر بگیرید. نتایج معمولاً چهار تا شش هفته پس از تزریق مشاهده می شود.

آیا سلول های بنیادی می توانند کمردرد من را تسکین دهند؟

در تئوری، درمان با سلول های بنیادی هیچ محدودیتی ندارد. از آنجایی که سلول‌های بنیادی ما مسئول بهبودی خود هستند، تزریق‌ها می‌توانند زمان استراحت پس از آسیب را کاهش دهند و همچنین به شما امکان می‌دهند از توانبخشی دردناک جلوگیری کنید.
اگرچه تعداد زیادی آزمایش باید انجام شود، دانشمندان بر این باورند که این نوع درمان ممکن است روزی برای فهرست گسترده ای از بیماری ها قابل استفاده باشد.
یکی از این موارد بیماری دژنراتیو دیسک و کمردرد همراه با این بیماری است. دیسک های ستون فقرات شما می توانند به دلایل متعددی تحلیل بروند، اما در هر صورت منجر به مشکلات کمر می شود.
درمان معمولی برای بیماری دیسک دژنراتیو کمر شامل موارد زیر است:

 • داروهای OTC
 • داروهای ضد التهاب.
 • فیزیوتراپی
 • بسیج ستون فقرات.
 • عمل جراحي.

برای برخی از بیماران، سلول های بنیادی می توانند به عنوان یک گزینه مناسب برای درمان عمل کنند. ب
ا توجه به این واقعیت که آنها توانایی تبدیل شدن به هر نوع سلولی در بدن را دارند، سلول ها می توانند برای روند بهبودی ارزشمند باشند.

هنگامی که یک پزشک مدیریت درد در Farmingdale به دیسک های بین مهره ای تزریق می شود، سلول های بنیادی یک اثر ضد التهابی و تعدیل کننده ایمنی ایجاد می کنند.
این به نوبه خود بخشی از درد شما را کاهش می دهد و همچنین احتمالاً روند تخریب را کاهش می دهد.

سلول های بنیادی در درمان دیسک گردن توسط دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد در کلینیک درد راد در تهران

آیا سلول های بنیادی می توانند دیسک ستون فقرات را دوباره رشد دهند؟

سلول های بنیادی را می توان به طور مستقیم جدا و گسترش داد، یا با حامل های زیست سازگار (مثلاً هیدروژل ها) ترکیب کرد یا با ژن های هدف ترانسفکت کرد، سپس به هسته پالپوس دیسک بین مهره ای آسیب دیده تزریق شد که به طور بالقوه منجر به بازسازی دیسک می شود.

میزان موفقیت تزریق سلول های بنیادی چقدر است؟

بر اساس یک کارآزمایی، درمان با سلول های بنیادی در بیش از 45 درصد از بیماران به نتایج مثبتی دست یافته است.
بیماران در کمتر از 6 ماه بهبودی را مشاهده کردند که در مقایسه با جراحی کمر که معمولاً زمان بهبودی بسیار طولانی دارد، بسیار خوب است.


0 0 آرا
امتیاز مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظر
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات

دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد در کلینیک درد راد


درباره دکتر


دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد در کلینیک درد راد در تهران است. در بهترین کلینیک درد و مجربترین پزشکان در زمینه کنترل یا درمان انواع دردهای شایع در حال فعالیت هستند.
مشترک ما شوید


با عضویت در لیست مشترکین ما از آخرین اخبار مطلع شوید و در جریان همه خبرهای قرار بگیرید.تمام حقوق محفوظ است. طراحی توسط تک نئو

0
سوالی دارید؟ لطفا نظر بگذارید.x
()
x