کوستوکندریت (مفاصل دنده اي- غضروفي) چیست ؟

-3.jpg

کوستوکندریت چیست؟

کوستوکندریت يك شرايط دردناك در قفسه سينه است كه سبب درد در سينه ميشود. خوشبختانه بيماري جدي نيست اما عوامل ديگر درد سينه مي توانند جدي تر باشند.
براي شناخت كوستوكندريت بايد كمي در مورد قفسه سينه بدانيد. قفسه سينه يك ساختار استخواني است كه از ريه هاي داخلش محافظت مي كند. استخوانها سخت و محكم هستند و خم يا جابه جا نميشوند.

با اين وجود، ريه هاي ما نياز به جابه جايي دارند تا بتوانيم نفس بكشيم. وقتي نفس خود را به داخل مي دهيم، قفسه سينه ما نيز باز ميشود. براي اين كار، دنده ها گاهي نياز دارند حركت كنند.

غضروف ها اين امكان را فراهم مي آورند. غضروف نرمترين و انعطاف پذيرترين ماده (اما خيلي محكم) كشف شده در مفاصل بدن هستند.

غضروف ها دنده ها را به استرنوم (قفسه سينه) و استرنوم را به ترقوه متصل مي نمايند. مفاصل بين دنده ها و غضروفها مفاصل دنده اي-غضروفي ناميده ميشود و مفاصل بين استرنوم و ترقوه، مفاصل دنده اي-ترقوه اي ناميده ميشود.
پيشوند “كوستو” به معناي در رابطه با دنده ها است. “كندر” يعني در رابطه با غضروف و “يت” يك پسوند پزشكي به معناي التهاب است.

در كوستوكندريت يا در مفاصل دنده اي- غضروفي يا در مفاصل دنده اي- ترقوه اي (يا هر دو) التهاب وجود دارد. اين التهاب توليد درد و حساس شدن مي كند كه با حركت يا فشار بدتر ميشود.

نشانگان‌ تايتز مشابه كوستوكنديت است. اين دو بيماري اغلب (به اشتباه) به جاي هم به كار برده ميشوند. با اين وجود، نشانگان تايتز يك بيماري متفاوت است.

علائم مشابهي دارد كه در نتيجه التهاب است اما اغلب سبب آماس مفاصل در مفاصل دنده اي-غضروفي، دنده اي- جناغي يا دنده اي- ترقوه اي ميشود.
کوستوکندریت التهاب ناحیه اتصال دنده ها به غضروف متصل به جناغ است. کوستوکندریت باعث درد قفسه سینه می شود ، به خصوص با لمس ناحیه.

این یک بیماری خوش خیم است که اغلب بدون درمان خود به خود برطرف می شود.
کوستوکندریت التهاب ناحیه اتصال دنده ها به غضروف متصل به جناغ است. کوستوکندریت باعث درد قفسه سینه می شود ، به خصوص با لمس ناحیه.

این یک بیماری خوش خیم است که اغلب بدون درمان خود به خود برطرف می شود. درد قفسه سینه ناشی از کوستوکندریت باید از درد جدی تر از جمله حمله قلبی ، پریکاردیت و سایر موارد متفاوت باشد.

کاستوکندریت علت شایع درد قفسه سینه در کودکان و نوجوانان است.

کوستوکندریت التهاب غضروف در قفسه سینه است. این حالت معمولاً روی غضروف دنده های بالا یی به استخوان سینه به نام استرنوم متصل می شوند.
این محل مفصل کوستوکندریت یا مفصل کوستواسترنال نامیده می شود. درد قفسه سینه ناشی از کوستوکندریت می تواند از خفیف تا شدید باشد.

موارد خفیف ممکن است باعث شود که قفسه سینه شما در تماس و یا فشار آوردن بر مفصل قفسه سینه احساس ناراحتی یا درد داشته باشد.

موارد شدید ممکن است سبب درد شدید و غیر قابل تحمل شود که باعث تداخل با زندگی می شود و از بین نمی رود. این وضعیت معمولاً چند هفته طول می کشد ، اما در بعضی موارد ممکن است نیازبه درمان هست.

درمان کوستوکندریت توسط دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد در کلینیک درد تهران

چرا به کوستوکندریت مبتلا می شویم؟

در کستوکندریت، التهاب در غضروف چندین دنده وجود دارد و علت اصلی ابتلا به این بیماری هنوز شناخته نشده است ولی بسیاری از بیماران مبتلا به این بیماری ممکن است سرفه طولانی مدت را تجربه کرده باشند یا فعالیت جسمی (جا به جا کردن جسمی سنگین) یا فعالیت بدنی را گزارش کنند که موجب خستگی بازوهایشان شده باشد.

علائم کوستوکندریت

علامت اصلی کستوکندریت درد در قفسه سینه است. اما میزان این درد متغیر است و به عنوان یک درد تیز یا کسل کننده توصیف می شود. دردی که اغلب با حرکات بالا تنه، با تنفس عمیق و اعمال جسمی سنگین تشدید می شود.

دردی که هنگام فشار دادن قفسه سینه در قسمت های کاستوکندرال احساس می شود، نشان دهنده کوستوکندریت است و همچنین حرکات بازو با احساس درد همراه است. درد اغلب، در یک طرف قفسه سینه احساس می شود.
بیماران شروع تدریجی درد و تورم غضروف فوقانی محل اتصال کوستوکندر را گزارش می کنند.

علائم ممکن است به تدریج رخ دهد و پس از چند روز خود به خود از بین بروند، اما ممکن است سالها طول بکشد تا از بین برود.

حتی پس از برطرف شدن علائم، ممکن است درد در همان نقطه یا در دنده دیگری برگردد. از دیگر علائم این بیماری، از دست دادن حرکت طبیعی ستون فقرات همراه با درد قفسه سینه است.

بیشتر بخوانید : درد قفسه سینه ،دلایل و علایم آن

چه کسانی بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری کوستوکندریت قرار دارند؟

بیشتر زنان و یا افراد بالای ۴۰سال به بیماری کوستوکندریت مبتلا می شوند.
همچنین کسانی که در یکی از شرایط زیر باشند در معرض ابتلا به این بیماری هستند این شرایط عبارتند از:

 • شرکت در فعالیت های شدید
 • انجام کار های دستی سنکین
 • آلرژی و قرار داشتن در معرض عوامل التهابی

و ابتلا شدن به برخی از بیماری ها خطر ابتلا به بیماری کوستوکندریت را افزایش می دهد این بیماری ها عبارتند از :

 • آرتریت روماتوئید
 • اسپوندیلیت انکیلوزان
 • آرتریت واکنشی(سندرم بازنشستگی )

درمان کوستوکندریت توسط دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد در کلینیک درد تهران

چه عواملی باعث کاستوکندریت می شود؟

علت دقیق کوستوکندریت در اکثر افراد ناشناخته است. اما شرایطی که ممکن است باعث آن شود شامل موارد زیر است:

 • ضربه به قفسه سینه ، مانند ضربه صریح ناشی از تصادف یا سقوط اتومبیل
 • فشارهای جسمی ناشی از فعالیت ها ، مانند وزنه برداری سنگین و ورزش های سنگین
 • برخی ویروس ها یا شرایط تنفسی مانند سل و سفلیس که می توانند باعث التهاب مفصل شوند
 • انواع خاصی از آرتروز
 • تومورها در ناحیه مشترک costostern

توصیه هایی برای پیشگیری از بیماری کوستوکندریت

 1. برداشتن بارهای سنگین به طور ناگهانی می تواند عضلات قفسه سینه را تحریک کند.
 2. افراد جوان باید کوله پشتی سنگین خود را با رعایت احتیاط حمل کنند.
 3. بزرگسالان نیز باید کار های دستی را با احتیاط انجام دهند.

آزمایشات و تشخیص بیماری

در طول معاینه فیزیکی، پزشک امتداد استخوان قفسه سینه را بررسی می کند تا مناطق حساس به لمس و متورم را تشخیص دهد.

پزشک ممکن است قفسه سینه و یا بازوها را به روش خاصی حرکت دهد تا علایم خود را نشان دهند.

درد ناشی از کوستوکندریت بسیار شبیه به درد همراه با بیماری های قلبی و ریوی، مشکلات دستگاه گوارش و آرتروز است.

از آنجا که آزمایش خاصی برای تشخیص کوستوکندریت وجود ندارد، پزشک با انجام آزمایش های دیگر_ مانند نوار قلب، عکس برداری با اشعه ایکس، سی تی اسکن و ام آر آی _ وجود یا عدم وجود دیگر شرایط ایجاد کننده ی علایم یکسان را تایید می کند.

درمان کاستوکندریت توسط دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد در کلینیک درد تهران

عوارض کوستوکندریت چیست؟

در صورت عدم درمان درد طولانی مدت ناشی از کوسکوندریت، می تواند باعث ناتوانی شود. به طور معمول درمان التهاب و درد باعث می شود که نهایتا التهاب غضروف و دنده ها از بین برود.

اگر شما به بیماری مزمن مزمن مبتلا هستید، هنگام ورزش یا انجام فعالیت های خاص، ممکن است درد – حتی با درمان – برگشت پذیر باشد. در این موارد ممکن است؛

شما نیاز به مراقبت طولانی مدت داشته باشید تا مطمئن شوید این التهاب در کیفیت زندگی و توانایی شرکت در فعالیت های روزانه تأثیر نمی گذارد.

دردهای مرتبط با التهاب غضروفی و دنده ای می تواند موارد دیگری را نشان دهد.

دردهای قفسه سینه معمولاً ممکن است به این معنا باشد که شما عارضه قلبی دارید، بنابراین هنگام احساس درد در قفسه سینه، فوراً به پزشک مراجعه کنید تا مطمئن شوید که دچار حمله قلبی نشده اید.

همچنین ممکن است نشان دهنده ی ذات الریه باشد.

درد قفسه سینه همراه با التهاب علامت شایع فیبرومیالژیا است. در فیبرومیالژیا ممکن است موارد زیر ممکن است در قفسه سینه خود احساس کنید:
●درد در تمام بدن
●خستگی و عدم توانایی در استراحت به دلیل درد
●در تمرکز یا تمرکز مشکل دارید
●احساس افسردگی
●سردردها
اگر درد سینه را در کنار این علائم تجربه می کنید، درمورد آزمایش فیبرومیالژیا با پزشک خود مشورت کنید.

درک این شرایط می تواند به شما در رفع علائم کمک کند و اطمینان حاصل کند که زندگی روزمره شما را مختل نمی کند.

درمان کوستوکندریت

دکترها معمولاً برای درمان کوستوکندریت از روش‌های غیر تهاجمی و محافظه‌کارانه استفاده می‎کنند. استراحت و اجتناب از ورزش‌های سنگین که به دیوارۀ قفسۀ سینه فشار می‎آورند می‎تواند کمک کننده باشد.

به همین ترتیب داروهای ضد درد غیر نسخه‌ای مثل ایبوپروفن یا استامینوفن می‎تواند مؤثر باشد.
بچه‎های زیر 18 سال به دلیل وجود احتمال ابتلا به سندرم ری باید از مصرف آسپیرین خودداری کنند.
در موارد نادر، دکتر برای کاهش میزان درد و التهاب ممکن است تزریق لیدوکایین یا کورتیکوستروئیدها را تجویز کند. دیگر درمان‎هایی که می‎توانند برای تسکین درد سینه مؤثر باشند عبارتند از:
• مصرف داروهای ضد سرفه برای قطع سرفه و کاهش فشار وارد شده بر غضروف
• درمان فیزیکی برای کاهش تنش در دیوارۀ قفسۀ سینه
اگر این درمان ‏ها برای کاهش میزان کوستوکندریت در فرد مؤثر نباشند، وی باید برنامه درمانی دیگری را با دکتر خود پیگیری کند.

درمان کاستوکندریت توسط دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد در کلینیک درد تهران

تغییر سبک زندگی

سبک زندگی هر فرد می‌تواند در به وجود آمدن التهاب در غضروف قفسه سینه بسیار تاثیر گذار باشد. در صورتی که شما دچار چنین اختلالی هستید پزشک از شما می‌خواهد که سبک زندگی خود را عوض کنید.

همانطور که در قسمت بالا اشاره کردیم پزشک از شما می‌خواهد از برداشتن اجسام سنگین یا فعالیت جسمانی سنگین خودداری کنید زیرا به قفسه سینه فشار زیادی وارد می‌‌کند.

پزشک از شما می‌خواهد که از موارد زیر پیروی کنید:

 • از مزایای فیزیوتراپی بهره مند شوید.
 • پزشک از شما می‌خواهد که به اندازه کافی استراحت کنید تا بدن بتواند به ترمیم خود بپردازد.
 • استفاده از کمپرس سرد و گرم می‌تواند به کنترل درد و کاهش التهاب در ناحیه قفسه سینه کمک کند.
  علاوه بر مواردی که در قسمت بالا به آن اشاره کردیم پزشک از شما می‌‌خواهد سبک زندگی خود را عوض کنید و اطلاعات لازم در ارتباط با سطح درد را در اختیار او قرار دهید.

در صورتی که تغییر سبک زندگی ‌بتواند به بهبود مشکل شما کمک کند باید از همین روش پیروی کنید.

اما در صورتی که تغییر سبک زندگی هیچ تاثیری در بهبود مشکل شما نداشته باشد پزشک از شما می‌خواهد که به انجام دادن برخی فعالیت‌های خاص بپردازید تا از میزان درد قفسه سینه کاسته شود.

تسکین درد همراه با کوستوکندریت

در مواردی که درد شدیدتر است برای تسکین درد میتوان از روش های درمانی از قبیل اوزون تراپی و بلاک عصب و RF یا لیزر درمانی بهره برد که انتخاب این روش ها منوط به شدت درد بیمار و تشخیص پزشک از طریق MRI همراه با سونوگرافی است.

درمان کاستوکندریت توسط دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد در کلینیک درد تهران

چه هنگامی باید به دکتر مراجعه کرد

اگر فردی دچار درد قفسۀ سینه باشد، نباید سر خود در این مورد تصمیم بگیرد که این درد ناشی از کوستوکندریت است یا یکی از مشکلات مرتبط به قلب. در عوض، فرد باید بلافاصله به پزشک مراجعه کند.
اگر فرد جوانی که در خطر دچار شدن به حملات قلبی نیست این علایم را احساس می‎کند، در صورتی که درد سوزان باشد و با استراحت بهبود نیابد باید بلافاصله به اورژانس پزشکی مراجعه کند.
اگر فردی بر مبنای علایم موجود در خود به دکتر مراجعه کرده و با تشخیص کوستوکندریت مواجه شده باشد، هنوز هم مواردی هست که فرد باید بر مبنای بروز آنها بلافاصله به بخش اورژانس مراجعه کند.

این موارد عبارتند از:
• احساس بی‎حالی یا حالت غش، گیجی یا دوار سر
• احساس اینکه قلب دارای تپش نامنظم است یا تپش آن خیلی سریع‎تر از معمول است
• دردی که به مرور زمان تشدید می‎شود یا نمی‎توان با داروهای ضد درد آن را تسکین داد
• دچار شدن به حالت تنگی نفس
• تب بالای 37 درجه در افراد بزرگسال
• بالا آوردن خلط تیره رنگ یا خونی همراه سرفه
اگر درد قفسۀ سینه به بازوها، گردن، شانه، فک، یا پشت انتشار یابد، فرد باید بلافاصله به پزشک اورژانس مراجعه کند.


3.4 14 آرا
امتیاز مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
7 نظر
قدیمی‌ترین
جدیدترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
مصیب حسام
مصیب حسام
2 سال قبل

با سلام .دکتر بنده یه ساله که درد دارم زمانی که دراز میکشم درد پشت قفسه سینه و مجبورم روی سینه بخوابم که بازهم درد دارم زمان بلند شدن درد بسیار شدید تا حدی که نفسم بند میاد کمرمو نمیتونم صاف کنم.مرکز درد هم جناق سینه و پشت قفسه سینه س.دکتر هم رفتم گفتن باید شیش تا آمپول ماهی دوبار بزنم که قیمت آزادش یک ودویسته چکار کنم میشه راهنمایی م کنید . واقعا درد دارم

مقدم
مقدم
پاسخ به   دکتر سیامک مرادی
1 سال قبل

آقای دکتر من همین مشکلو دارم عکسبرداری کردم چیزی تو عکس نبود و دردم همچنان ادامه داره.لطفا راهنمایی کنید

مقدم
مقدم
پاسخ به   مصیب حسام
1 سال قبل

سلام.منم همین مشکلو دارم .لطفا اگر روش درمان رو دونستین به منم اطلاع بدین

مژده غلامی
مژده غلامی
پاسخ به   مصیب حسام
1 سال قبل

سلام عزیز ،چون درداتون تجربه کردم شرایطتو واقعا درک میکنم من به خاطر این مشکل خیلی درگیر دکتر قلب شدم …ولی تشخیص دادند درد از علی نیست .و به من فوق تخصص درد را معرفی کردند الانم تحت درمانم اما احساس میکنم خیلی بهترم ….تا حالا نمیدونستم دکتر فوق تخصص درد داریم

امیرحسین رجب زاده
امیرحسین رجب زاده
1 سال قبل

سلام خسته نباشید
من چند وقته وسط قفسه سینم درد میگیره
حالت عادی هم نه، وقتی خدمو رو به عقب یا بالا کش میدم یا زیاد میپیچونم بدنمو به سمتای چپو راست فقط تو این حالت ها درد میگیره دلیلش میتونه چی باشه؟
چند بارم شده خدمو کش دادنی یه صدایی مثل صدای شکستن قلنج داده وسط سینم

Last edited 1 سال قبل by امیرحسین رجب زاده
سعید
سعید
پاسخ به   امیرحسین رجب زاده
1 روز قبل

سلام لطفا اگر به جوابی رسیدین حتما به منم اطلاع بدین چون دقیقا منم همین مشکل‌ رو دارم تشکر


دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد در کلینیک درد راد


درباره دکتر


دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد در کلینیک درد راد در تهران است. در بهترین کلینیک درد و مجربترین پزشکان در زمینه کنترل یا درمان انواع دردهای شایع در حال فعالیت هستند.
مشترک ما شوید


با عضویت در لیست مشترکین ما از آخرین اخبار مطلع شوید و در جریان همه خبرهای قرار بگیرید.تمام حقوق محفوظ است. طراحی توسط تک نئو

7
0
سوالی دارید؟ لطفا نظر بگذارید.x