درد مچ دست ، علت و درمان آن

post-3.jpg

درد مچ دست

منظور از درد مچ دست هر گونه احساس ناراحتی در مچ است، یکی از شایع‌ترین دلایل درد مچ دست، سندروم تونل کارپ یا کارپال است، اما عللی دیگر مانند التهاب مفصل، نقرس، آسیب استخوانی و بافت نرم اطراف مفصل هم در ابتلا به این عارضه نقش دارند.
انجام حرکات مکرر در مچ دست در فعالیت‌هایی مانند خیاطی، نقاشی و تایپ در ایجاد التهاب در مچ دست و فشار بر عصب مدیان که از تونل کارپ عبور می‌کند، دخالت دارد، این عصب حس انگشتان شست، دوم و سوم و بخشی از انگشت چهارم و حرکت عضلات ناحیه کف دست در سمت انگشت شست را تامین می‌کند؛ از دیگر عوامل ایجاد کننده سندروم تونل کارپ می‌توان به چاقی، بارداری، نزدیک شدن به دوران یائسگی، دیابت، کم‌کاری‌تیروئید و التهاب مفصلی اشاره کرد.

در مچ دست انسان، یک مفصل وجود دارد که نقش بسیار مهمی برای حرکت ابتدایی دست ایفا می کند. به طوری که بخش عمده ای از فعالیت ها روزانه انسان، مانند؛ نوشتن، جواب دادن به تلفن، تایپ کردن و… به کمک مفصل مچ دست انجام می شود. از این رو هرگونه درد در مچ دست باعث اخلال در انجام فعالیت های روزانه انسان می شود. بنابراین به محض احساس درد در ناحیه مچ، باید برای درمان آن اقدام کنید و برای این کار لازم است که علت آن را بدانید تا بتوانید از روشی درست برای درمان مچ دست خود استفاده کنید.

دست و مچ دست شما چگونه عمل می‌کنند؟

مچ دست و دست، ساختارهای پیچیده‌ای هستند که از استخوان‌های بیشمار، مفاصل بین این استخوان‌ها، رباط‌هایی که آنها را ثابت نگه می‌دارند و ماهیچه‌هایی که قدرت و حرکت شما را فراهم می‌کنند، تشکیل شده است. شما در طول یک روز، در حین فعالیت‌هایی مانند آماده شدن صبحگاهی، خوردن غذا، تایپ کردن و نوشتن از دست، انگشتان و مچ دست خود استفاده بسیاری می‌کنید. ماهیچه‌هایی که انگشتان شما را حرکت می‌دهند در دست قرار دارند و به سوی مچ دست کشیده شده‌اند که شبکه‌های بسیار پیچیده‌ای را ایجاد می‌کند. مشکلات دست و مچ آن می‌تواند ناشی از استفاده بیش از حد، آسیب دیدگی یا تغییراتی که به طور طبیعی در بدن شما ایجاد می‌شود، باشد.

این ساختار پیچیده را می‌توان به سه قسمت تقسیم کرد:

انگشتان، دست و مچ دست. هر انگشت، از سه استخوان تشکیل شده است؛ به جز انگشت شست که دو استخوان دارد. پنج استخوان متاکارپال، دست را تشکیل می‌دهند. مچ دست از هشت استخوان کوچک تشکیل شده است که در مجموع استخوان‌های کارپال نامیده می‌شوند. استخوان‌های ساعد، یعنی استخوان زند زبرین و زند زیرین، به کارپال متصل می‌شوند و آنچه که ما آن را مفصل مچ دست می‌دانیم را تشکیل می‌دهند.

مچ دست دارای رباط‌های مختلفی است که هر یک از استخوان‌های کارپال را به سایر استخوانهای ساعد و انگشتان متصل می‌کنند. استخوان‌ها با رباط به یکدیگر متصل می‌شوند که به فراهم شدن ثبات کمک می‌کنند. رباط‌های بسیاری وجود دارند که هر یک از استخوان‌ها را به مچ و دست، متصل می‌کنند. هرگونه آسیب به هر یک از این رباط‌ها می‌تواند منجر به درد و بی‌ثباتی در دست یا مچ دست شود.

در درون دست، عضلات بسیاری وجود دارد که به حرکت هر یک از انگشتان دست کمک می‌کنند. برخی از این عضلات دارای تاندون‌هایی هستند که از مچ دست تا استخوانی به نام تونل کارپال کشیده شده‌اند و تونل کارپال با بافت نرمی که می‌تواند التهاب را در این تاندون‌ها به دام بیاندازد، پوشانده شده است. التهاب در این ناحیه می‌تواند منجر به درد، ضعف و حتی بی‌حسی در دست و انگشتان دست شود.

درد مچ دست باعث بروز یک یا چند مورد از علائم ریز می‌شود، چنانکه این عارضه می‌تواند غضروف، تاندون‌ها، عضلات و استخوان‌های موجود در ناحیه مچ دست را درگیر کند.

بیشتر بخوانید: تزریق زانو و انواع تزریق ژل برای درمان آرتروز و درد زانو

علائم مچ درد عبارتند از:

 • درد استخوان مچ دست
 • احساس ضعف در عضلات
 • التهاب همراه با قرمزی
 • احساس داغی در منطقه ملتهب
 • کاهش توانایی حرکت دادن مچ دست
 • دردهایی که به انگشتان، شانه یا بازو کشیده می‌شوند
 • تغییر شکل مچ دست که به وضوح قابل رؤیت است
 • بی‌حسی یا مورمور شدن مچ
 • تغییر رنگ ناحیه متورم مچ
 • ایجاد یک حس غیرمعمول در دست
 • تب بالا (بیش از ۵/۴۰ درجه) به همراه درد مچ

نوبت گیری دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد

چه زمانی برای درد مچ دست باید به پزشک مراجعه کرد؟

تمام درد مچ دست به مراقبت پزشکی نیاز ندارد, کشیدگی عضله و کشیدگی ماهیچه معمولاً با اعمال یخ، استراحت و داروهای ضد درد کاهش می یابد و درمان می شود. اما اگر درد و تورم بیش از چند روز طول بکشد و یا بدتر شود، حتما باید به پزشک خود مراجعه کنید. تشخیص و درمان به تاخیر افتاده می تواند منجر به بهبود ضعیف، کاهش محدوده حرکتی و ناتوانی طولانی مدت شود.

علت درد مچ دست

۱. نشانگان مجرای مچ دستی یا سندروم تونل کارپ

درمان درد مچ دست توسط دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد در کلینیک درد راد در تهران

سندروم تونل کارپ وضعیتی است که با ضخیم شدن رباط دست رخ می‌دهد و اعصاب را تحت فشار قرار می‌دهد. وقتی اعصاب تحت فشار قرار می‌گیرند، درد، بی‌حسی و ضعف در دست‌ها به‌وجود می‌آید. افرادی که دچار چاقی مفرط هستند یا به دیابت و آرتروز مبتلا هستند بیشتر در خطر این سندروم هستند. این مشکل به‌خاطر فعالیت‌های زیاد دست نظیر بلند کردن اشیا، تایپ کردن و استفاده از اشیایی که باعث حرکت دست می‌شوند نیز ایجاد می‌شود.

۲. آرتروز

درمان درد مچ دست توسط دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد در کلینیک درد راد در تهران

 

آرتروز نیز باعث التهاب مفاصل می‌شود و نتیجه‌ی ساییدگی غضروف‌ استخوان‌هاست. این موضوع می‌تواند مفاصل بخش‌های مختلفی ازجمله مفصل دست را تحت تأثیر قرار بدهد. این مشکل بیشتر در افراد میان‌سال و مسن دیده می‌شود و سابقه‌ی ارثی آن نیز در ابتلا بی‌اثر نیست.

۳. آرتریت روماتوئید

آرتریت روماتوئید (رماتیسم مفصلی) یکی از بیماری های خودایمنی است که طی آن سیستم ایمنی بدن، بافت‌های سالم را از بین می‌برد و اگر مفاصل دست تحت تأثیر قرار بگیرند، درد مچ دست ایجاد می‌شود.

۴. بیماری دِکوروان

این بیماری باعث می‌شود تا تاندون‌ها و مچ دست در ناحیه‌ی پوشش اطراف شست ملتهب و متورم بشود. علت دقیق دکوروان مشخص نیست، اما در بیشتر موارد به‌خاطر کار کردن زیاد با دست یا صدمه و ضربه دیدن ایجاد می‌شود. از علائم آن می‌توان به صدای مفاصل در قسمت داخل مچ اشاره کرد. تورم و ضعف در مچ، ساعد و شست نیز از سایر نشانه‌ها است.

۵. سندروم آسیب فشار تکراری

همان‌طور که از نام این سندروم مشخص است، علت ابتلا به آن انجام مداوم کارهای دستی مانند تایپ کردن و بافتن و… است. کار کشیدن زیاد از مچ دست باعث تورم و فشار آمدن به اعصاب اطراف آن می‌شود. این سندروم مفاصل مختلفی ازجمله مچ دست را در بدن درگیر می‌کند.

۶. آسیب شدید فیبروکارتیلاژ مثلثی

غضروف رشته‌ای (فیبروکارتیلاژ) در قسمت صورتی مچ دست قرار دارد و مانند لایه‌ یا پوششی حمایتی برای استخوان‌های کوچک عمل می‌کند. ممکن است غضروف در طول زمان ازبین برود یا بر اثر صدمه پاره بشود.

۷. تاندونیت مچ دست

درمان درد مچ دست توسط دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد در کلینیک درد راد در تهران

تاندونیت نیز ازجمله انواع درد مچ دست است که به‌خاطر پارگی‌های جزئی، آزردگی و التهاب مچ ایجاد می‌شود. این وضعیت هم معمولا به‌خاطر کار کشیدن زیاد از مچ دست رخ می‌دهد.

۸. آماس مچ دست

بورس یا کیسه‌ی سینوویال، کیسه‌ای حاوی مایع سینوویال است که بین دو بافت قرار می‌گیرد و حرکت آنها را نسبت به هم ساده می‌کند. وقتی این کیسه‌ها ملتهب می‌شوند، تورم رخ می‌دهد. این مشکل در نقاط مختلف بدن مثل مچ دست رخ می‌دهد. از علائم آن می‌توان به ناراحتی در مچ دست، قرمز شدن این ناحیه و تورم اشاره کرد.

۹. کیست گانگلیون

درمان درد مچ دست توسط دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد در کلینیک درد راد در تهران

درمان درد مچ دست توسط دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد در کلینیک درد راد در تهران

 

 

 

 

 

این درد مچ دست به‌خاطر کیست‌های بافت نرمی است که با مایع پر شده‌اند و اغلب روی مچ دست در مقابل کف دست و ناحیه‌ی مفاصل کف دست ایجاد می‌شوند. کیست‌های کوچک‌تر معمولا بیشتر از کیست‌های بزرگ‌تر آسیب ایجاد می‌کنند.

۱۰. رگ‌به‌رگ شدن مچ دست

رگ‌به‌رگ شدن یا پیچ خوردن مچ دست معمولا زمانی ایجاد می‌شود که مچ به‌شکل برعکس و به‌سمت عقب خم می‌شود و پیچ می خورد. این خمیدگی و پیچ‌خوردگی در برخورد با زمین و سطحی مشخص رخ می‌دهد و باعث کشیدگی رباط دست می‌شود.

درمان درد مچ دست

استراحت و تعدیل و اصلاح حرکتی
اولین اقدام درمانی برای بسیاری از بیماری‌ها که باعث ایجاد درد در مچ دست شده است، استراحت دادن به مچ تا فروکش کردن تورم شدید آن است.

استفاده از حرارت و یخ
درمان با یخ یا گرما برای کاهش درد و افزایش انعطاف‌پذیری مچ دست به کار می‌رود. گرمادرمانی یا سرمادرمانی ممکن است به تمرینات ورزشی که فیزیوتراپیست به شما توصیه می‌کند همراه باشد.

گرما قبل از انجام حرکات و برای افزایش گردش جریان خون به کار می‌رود. با گرمادرمانی حرکات روان‌تر شده، درد در ناحیه مفصل کاهش یافته و عضلات آرام می‌شوند.

سرمادرمانی پس از انجام حرکات برای کاهش گردش جریان خون، کاهش تورم و کاهش درد و التهاب به کار می‌رود.

داروهای ضدالتهاب
بسیاری از داروهایی که برای درمان آرتروز به کار برده می‌شود می‌تواند به عنوان تسکین دهنده درد یا کاهنده تورم و التهاب مورد استفاده قرار گیرد. برخی از این داروها عبارتند از: مسکن تایلنول غیرمخدر، دراوهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAID) و پمادهای موضعی

استفاده از مچ‌بند طبی

درمان درد مچ دست توسط دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد در کلینیک درد راد در تهران
مچ‌بند می‌تواند به بیمارانی که مچ دست آنها رگ به رگ شده و درد می‌کند کمک کند و همچنین استفاده از آن برای کسانی که مچ دست آنها در معرض آسیب است نیز می‌تواند مفید باشد.

درمان‌های جراحی
اگر درمان‌های غیرجراحی نتوانست درد مچ دست را کاهش دهد و کیفیت زندگی شما به دلیل وجود این درد به شدت تحت تأثیر قرار گرفته است ممکن است دکتر وریانی انجام عمل جراحی را توصیه کند.

هدف از انجام عمل جراحی کاهش درد همراه با حفظ و بهبود عملکرد دست است. معمولاً این عمل با حذف یا به حداقل رساندن تماس‌های استخوان روی استخوان انجام می‌شود.

شکستگی شدید استخوان‌ها: جراح ممکن است با استفاده از تجهیزات فلزی قسمت‌های شکسته شده استخوان را در کنار هم قرار داده و به یکدیگر متصل کند.

سندرم تونل کارپال: اگر علائم شما شدید است، ممکن است نیاز به انجام عمل جراحی برای شکافتن تونل کارپال و برداشتن فشار از روی عصب میانی باشد. در خلال این عمل جراحی سقف تونل کارپال که رباط کارپال نامیده می‌شود شکافته شده و عصب میانی مچ دست که تحت فشار قرار دارد آزاد می‌شود.

ترمیم تاندون یا رباط: در بعضی موارد برای ترمیم و اصلاح تاندون یا رباط پاره شده باید از عمل جراحی استفاده کرد.

درمان آرتروز با تعویض مفصل: در روش تعویض مفصل از ایمپلنت‌ها برای جایگزینی قسمت آسیب‌دیده استخوان و غضروف مفصل استفاده می‌شود. هدف از انجام این عمل جراحی بازگرداندن عملکرد و توانایی حرکتی و همچنین کاهش درد مفصل می‌باشد.

عمل جراحی آرتروسکوپی مچ دست: برخی بیماری‌های مچ دست برای شناسایی یا درمان نیاز به انجام عمل جراحی دارند. عمل جراحی آرتروسکوپی یک روش درمانی برای درمان برخی علل ایجاد کننده درد در مچ دست است.

درمان‌های فیزیکی
درمان‌های فیزیکی در افزایش سرعت روند بهبودی نقش بسزایی دارند. فیزیوتراپیست حرکات مختلف و ملایم ورزشی را برای افزایش قدرت عضلات و بهبود دامنه حرکتی مفصل مچ دست طراحی می‌کند. البته شما باید فقط ورزش‌هایی را که جراح به شما اجازه انجام آنها را داده انجام دهید.

ورزشهای مفید در پیشگیری و درمان سندرم تونل کارپال

درمان درد مچ دست توسط دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد در کلینیک درد راد در تهران

قبل از هرچیز باید متذکر شد که چنانچه به سندرم تونل کارپال یا مچ در مبتلا شده اید پیش از هر چیز باید به دست خود استراحت بدهید. این استراحت مادامی که گزگز انگشتان ادامه دارد باید تداوم داشته باشد و پس از آن با نظر پزشک به ورزشهای زیر برای تقویت عضلات مچ دست پرداخت:

– خم نمودن مچ دست به سمت جلو: این حرکت باید به صورت آرام و ملایم بوده و حدود 5 ثانیه مچ دست را در این وضعیت قرار دهید. این حرکت باید روزی سه بار و هر بار 10 مرتبه تکرار شود.

– خم نمودن مچ دست به سمت عقب: این حرکت باید به صورت ملایم و آرام باشد و 5 ثانیه در این وضعیت قرار گیرد. این حرکت نیز باید سه بار در روز و هر بار 10 مرتبه تکرار شود.

– حرکت به پهلوی مچ دست: در این حرکت مچ دست آسیب دیده باید به آرامی به پهلو حرکت داده شده و به مدت 5 ثانیه در این وضعیت بماند و دوباره به حالت اول برگردد. این حرکت را باید فرد سه بار در روز و هر بار 10 مرتبه انجام دهد.

– حرکت کششی مچ دست: در این حرکت لازم است هر دو کف دست را روی یک میز قرار داده و به آرامی وزن خود را به روی مچ دست منتقل نمایید و به دستان خود تکیه دهید. هر با این حرکت را 15 تا 30 ثانیه انجام داده و سه بار در روز این حرکت را تکرار نمایید.

– کشش مچ دست. در این حرکت لازم است مچ آسیب دیده توسط مچ سالم به جلو و عقب کشیده شود و هر کدام 15 تا 30 ثانیه بطول انجامد و هر یک از این حرمتها را دوبار در روز انجام شود.

– باز کردن و بستن انگشتان: انگشتان در دست آسیب دیده را باز کرده و به نمایید آرامی بر روی مفصل میانی انگشتان خم به طوری که 5 ثانیه در این حالت قرار گیرد. لازم است این حرکت سه بار و هر بار 10 مرتبه انجام شود.

– خم کردن مچ دست آسیب دیده و جلو و به عقب: در این حرکت لازم است یک لیوان و یا قوطی را با کف دست گرفته و به سمت بالا و پایین نگه دارید. لازم است این حرکت 5 ثانیه طول بکشد و سه بار در روز و هر بار 10 مرتبه انجام شود.

– تقویت انگشتان دست آسیب دیده: در این حرکت یک توپ پلاستیکی نرم باید به مدت 5 ثانیه فشرده شود. بهتر است این حرکت 10 بار در روز انجام شود.


3.7 47 آرا
امتیاز مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
326 نظر
قدیمی‌ترین
جدیدترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
.....
.....
3 سال قبل

سلام روزتون بخیر
دختری 18ساله هستم که 4روزه درد در ناحیه خارجی مچ دارم و انگشتان و کف دستم هم درد میکنه و حتی شب گذشته به ساعد و شانه هم درد ادامه پیدا کرد. باید چی کار کنم؟؟

B
B
3 سال قبل

سلام خسته نباشید
ببخشید میگم من مچ دست رو یکی توی بچگیم کشیده و از اون زمان تا الان من درد مچ رو دارم.(۱۱ سالمه)
میشه بگید دلیل این درد چیه؟

صدرا
صدرا
پاسخ به   B
5 ماه قبل

سلام
منم اینطوریم🥺

محمدی
محمدی
3 سال قبل

سلام وقتتون بخیر،
ببخشید یک سوال داشتم خدمتتون،

خانم 35 ساله هستم، قبلا هرزگاهی درد مبهم (مبهم منظورم اینه دقیقا نمیدونم ریشه اش کجا هست) در پشت دست و انگشتان دست چپ داشتم که هر وقت گوشی موبایل زیاد دست میگرفتم شروع میشد و با استراحت رفع میشد.
الان یک هفته است درد مبهم پشت دست چپ و 3 انگشت وسط دارم، درد در ناحیه ساعد دست هم پخش میشه و کمی هم در بازو. صبحها که از خواب بلند میشم راحتترم و درد ندارم اما عصرها شروع میشه و حس سوزن سوزن شدن و سرما دارم.
چند روزی هست درد مشابه در دست راستم هم شروع شده اما از ناحیه مچ و پشت دست.

خواستم نظر شما رو جویا بشم که علتش چی میتونه باشه و چطور بهتر میشه؟

متشکرم

حسن ربیعی
حسن ربیعی
3 سال قبل

سلام جناب دکتر بنده ۴۶سالمه وحدود دوساله مچ دست چپم بعضی مواقع دردمیگیره هنگام درد بابلندکردن اجسام ویا فشاردادن مشکلی ندارم ولی زمانی که بخواهم بافشار مانع چرخیدن مچ دستم بشم ویا هنگام بازکردن درب قوطی وچلاندن لباس شسته دردشدید میشه وبا استفاده ازکلنگ برای کندن زمین دچار درد شده بعضی وقتا حدود یک ماه درد نداره ممنون میشم بفرمایید چه درمانی راپیشنهاد میفرمایید

روح اله مرادی
روح اله مرادی
پاسخ به   حسن ربیعی
2 سال قبل

احتمالا اسکافویید مچ دستتون اسیب دیده حتما یک عکس بگیرید

محسن منصوری
محسن منصوری
3 سال قبل

سلام .خسته نباشی دکتر .مدت 10روزه مچ دست راستم کنار انگشت شستم .درد زیادی داره .مخصوصان وقتی انگشت شستم به طرف داخل دست فشارمیدم دردش خیلی زیادمیشه وتابالای وچ دستم کشیده میشه دردش

سودا
سودا
3 سال قبل

سلام دختر ۲۰ساله هستم و نزدیک ۱ماه هست درد دست دارم اوایل از آرنج تا پایین بود بعدش به بازو سرایت کرد دردش ی مدت کم شد بعد چند روز باز شدیدا مچ دستم درد می‌کنه.و نمیتونم کار کنم باهاش ب شدت درد آزار دهنده ای داره مثل کشیده شدن چیزی تو دستم چیکار باید بکنم به پزشکم مراجعه کردم اما هنوز وضعیتم همینه

فرهمند
فرهمند
3 سال قبل

سلام دکتر وقت بخیر.
یه دختر ۱۸ ساله هستم و مدتیه حدود چند سال مچ دستم درد میکنه و جدیدا حدود چند هفتست انگشت شستم از استخوان تراپزیوم تا نوک انگشتم به شدت درد میگیره و در حین برداشتن وسیله ایی تیر می کشه،و همچنین مفصل های جلویی انگشتام درد دارن.و الان تو وضعیت کرونا نمیدونم مطب برم یا نه،نظر شما چیه؟!

حسین
حسین
3 سال قبل

سلام
اقای دکتر بیشتر از یک ماه میشه انگشت شصت دست چپم و کمتر دست راستم تا مچ دست یکدفعه تیر میکشه انگشتان دیگر هم همینطور ولی درد کمتر در نقاط مختلف دست چپم این درد میاد از مچ به پایین ایا به قلب مرتبط هست ممنون.

الهام
الهام
3 سال قبل

سلام، خانمی 40 ساله هستم و یک هفته گذشته با کف دستم محکم روی قالب شیرینی پزی کوبیدم، کف دستم، سمت انگشت کوچک چند روزی درد داشت ولی روزبه روز دردش شدیدتر شده و مجبور به مصرف مسکن هستم و الان حتی مچ دستم هم درد و ضعف شدید دارم، لطفا راهنماییم کنید

حسن
حسن
3 سال قبل

سلام من حدود ۲ماهه که مچ دستم درد میکند شبها هم خیلی درد میکند حالت تب میکنم خابم نمی بره چه کار کنم

مهسا
مهسا
3 سال قبل

سلام من بعد از اینکه خونه تکونی میکنم یا اینکه تو یک روز از،دستم زیاد کار میکشم دست درد شدیدی میگیرم که از شانه شروع میشه تا انگشتهام طوریکه دیگه نمیتونم هیچ کاری انجام بدم حتا پماد ویشکا هم استفاده میکنم بل سشوار گرم میکنم جواب نمیده به نظرتون مشکلش چیه نیازی هست برم دکتر ؟

مهسا
مهسا
3 سال قبل

من چطور،میتونم از جناب دکتر سوال بپرسم

شهلا
شهلا
پاسخ به   مهسا
28 روز قبل

سلام من ۳ سال پیش ،تنگی کانال دشتم در هر دودست عمل کردم خوب شد ولی بازم بداز س سال دوباره درد داره،چ باید کرد

رادمان
رادمان
3 سال قبل

سلام اقای دکتر ورزش بدنسازی انجام میدم هدود یک ماهیست مچ دستم از قصمت سمت انگشت کوچک هنگام چرخش حساس درد دررگ بغل نچ دست دارم الانم یک هفتس اسحراحت دارم بازم کمی درد دارد چکار کنم

اعظم
اعظم
3 سال قبل

سلام دختر ۱۸ ساله ام حدود دو ماهه هر دو مچ دستش درد داره و به تازگی زانودرد در خواب هم اضافه شده و درد مفاصل هم داره ولی تب نداره و ضعف و خستگی هم ندارن به نظرتون به چه پزشکی مراجعه کنم و آزمایشات پیشنهادی شما چیه چون خیلی نگرانم خدایی ناکرده نکنه روماتیسم مفصلی باشه تو رو خدا یه جواب بدید

پیام
پیام
پاسخ به   اعظم
2 سال قبل

دقیقا منم این مشکلو ۷.۸ ماهه دارم.خیلی بده.بعضی اوقات حس میکنم فلج دارم میشم

علی
علی
3 سال قبل

سلام وقت بخیر
من ۴۰ سالمه و هر ۶ ماه به مدت ۲۰ روز از ناحیه مچ دست چپ
قسمت روی دست دچار درد شدیدی می شوم و نمی توانم زیاد خم و راست کنم
و هیچ گونه برآمدگی تورم و تغییر رنگ ندارد
در رادیولوژی هم هیچ گونه علامتی مشخص نیست

هادی
هادی
3 سال قبل

سلام
حدودا دو ماهه که متوجه شدم که استخوان نخودی دستم بزرگتر شده و خیلی درد می کنه و پوستش قرمز شده و درد داره و واستخوان نحودی دچار برآمدگی شده
علتش چیه ؟

دیمن
دیمن
3 سال قبل

با سلام خسته نباشید من خانم 38 ساله هستم که مدت 20 سال هست که این بیماری رادارم اما این اوایل درد مچ دست چپم به شدت زیاد شده و به دکتر هم مراجعه کردم و شوک و نوار هم انجام دادم و گفتند که کیست های ریز و درشت به همراه دیسک گردن دارم قرص های زیادی برام نوشتن اما تاثیری نداشته. ممنون میشم که راهنماییم کنید و جوابمو بدین🙏

محمود
محمود
3 سال قبل

سلام همسر من 4 سال پیش بابت ضربه ای به گردن ،از آن تاریخ مچ دست و رگ گردن درد می کند و با کوچکترین بار مچ درد و گردن درد دارد عکس mri و عکس رادیولوژی و 10 جلسه فیزیوتراپی انجام شد ولی خوب نشد ضمنا با بلندکردن بار سنگین در مچ دست التهاب ایجاد می شود یک بار توسط یک دکتر اعلام گردد که بیماری دکرون هست و گچ گرفته و آمپول به ساق دست زده شد ولی درد 1000برابر بیشتر شد که ما مجبور شدیم به خاطر درد بسیار کچ رو جدا کنیم در ضمن از اون موقع که آمپول زده شده درد دائم دارد که با انواع قرص های که دکتر های ارتوپد داده شده از جمله آلفینیکس و سلوکسیب و غضروف ساز و ویتامین d3و …درد کاهش پیدا نکرده خواهشمندم تمنا دارم راهنمایی نمایید ضمنا دکترآخرین دکتر که آقای دکتر سینا دکتر ارتوپد هست رفتیم 3 تا آمپول جهت تزریق در مفصل به نام آمپول کورتیکواستروئید استات داده که هنوز تزریق نکردیم

Yasna
Yasna
3 سال قبل

سلام
اقای دکتر دختری 17 ساله هستم حدود دوسال پیش استخوان مچ دستم شکست و بعد از دوبار گچ گرفتن هنوز هرچند مدت ی بار دست درد شدید میگیرم و به طوریکه دردش تا شانه و کتفم کشیده میشه البته حس میکنم ماهیچه ای ک بین انگشت شصت و اشارم قرار داره از همون زمان یکم برامده و سفت هستش

Mk
Mk
3 سال قبل

سلام وقت بخیر .دیروز که نشسته بودم و فشار بیشتر وزنم رو به یکی از دستام داده بودم مچ دستم درد گرفت و یه مقدار خیلی خیلی کم ورم کرده الان دو روز شده و من هنوز درد دارم و ورمش نخوابیده .علتش چیه آقای دکتر؟

هلما
هلما
3 سال قبل

سلام من پدرم مچ دستش بعد از چند مدت درد میگیره یا بعضی مواقع پاش درد میگیره باید چی کار کرد دکتر هم رفته اما بازم درست نشده خواهش میکنم بهم راهنمایی بدین

مبین
مبین
3 سال قبل

سلام خسته نباشید. چن وقت بدنسازی کار کردم و یه روز مچ دست چپم درد تقریبا شدیدی گرفت و تو جهت بالا و پایین درد نسبتا شدید داشت که با مچبند خوب شد تقریبا ولی وقتی به سمت پایین خم میکردم قسمت مرکزی مچم از سمت بیرون درد میگرفت و یه نطقه بود وسط مچ که با انگشت فشارش میدادم اونجا بیشتر درد میگرفت. و موقع شنا سوئدی خیلی اذیت میشدم و بعد مدت ها الان با مچم شنا میرم و بالانس باز شروع شده و حالت عادی درد نداره ولی بالانسو و حرکات فشاری دیگه نمیتونم برم. یه سال از درد اولیه میگذره. درمانش چیه

لیلا
لیلا
3 سال قبل

سلام و عرض ادب خانمی ۵۰ ساله هستم مدت سه روزه انتهای انگشت شصت دست راستم تا مچ وحتی ساعد دردناکه طوری که نه چیزی میتوانم بردارم نه حرکت بدم کمی ورم داره و قرمزه … کار زیاد از مچ دستم کشیدم … به نظر شما علت چیست ؟چه اقدامی لازم است ؟ با سپاس

لیلا
لیلا
3 سال قبل

سلام و عرض ادب خانمی ۵۰ ساله هستم مدت سه روزه انتهای انگشت شصت دست راستم تا مچ وحتی ساعد دردناکه طوری که نه چیزی میتوانم بردارم نه حرکت بدم کمی ورم داره و قرمزه … کار زیاد از مچ دستم کشیدم … به نظر شما علت چیست ؟چه اقدامی لازم است ؟ با سپاس

م
م
3 سال قبل

سلام
مچ دست راستم درد میکنه.
اینقدر که وقتی از جا بلند میشم بزنم زمین ضعف میکنم

چیکار باید بکنم.

پری
پری
3 سال قبل

سلام خانوم۲۸ساله هستم الان چندین ساله نخودی دست راستم برآمده هست و در اثر کوچکترین ضربه حتی لمس نخودی دست به شدت درد میگیره طوری ک دردش تا عصب های مغزمم میرسه و بعد از دو سه دیقه دردش خوب میشه و نخودی دستم بیشتر برآمده تر میشه و بیرون زدگیش به وضوح دیده میشه عکس برداری انجام شد چیری نشون نمیده میتونم بپرسم علتش چیه؟

آکو
آکو
3 سال قبل

سلام وخسته نباشید من ۱۸ سالمه مچ دست راستم درد می کند شاید ۳ سال میشه ویک برآمدگی روی مچ م دارم که فشارش میدم انگار استخوانه(خیلی سفته)وعکسم گرفتم دکتر گفت مشکلی ندارم واین هم باید اضافه کنم که موقعی فشار برای مچم میارم درد میگیره ودر شرایط عادی درد نمی کنه ومحلش هم درست مانندمحل اون کیست کانگتیون هس که عکس و گذاشتین کوچیکه خیلی بزرگ نیست ممنون میشم راهنمایی کنند

فاطمه
فاطمه
3 سال قبل

سلام وقتتون بخیر جناب دکتر
۲۰ ساله هستم و دو روزه که در مچ دست چپم علاوه بر درد ، احساس ضعف و داغی میکنم ، هر چندماه یکبار این اتفاق میفته ولی این سری درد و ضعف بیشتر دارم ممنون میشم علت و درمانش رو بگید

خاطره
خاطره
3 سال قبل

سلام آقای دکتر خسته نباشید
من حدود یکساله مچ هر دو دستم به شدت ضعیفه و کارایی مثل نوشتن و بلند کردن وزن بالای 1 کیلو خیلی برام سخت شده. احساس ضعف در مچ دست هام دارم و در هنگام صبح و شب موقع خواب درد خیلی شدیدتره.. بین دو کتف و شونه هام احساس سوزش و درد دارم و به طوری که با پوشیدن پالتو دردش بسیار شدید میشه و تحمل نمیکنم.قبلا دکتر ارتوپد رفتم ولی معاینه نکردن و مسکن دادن که هیچ بهبودی حاصل نشد.تشخیص شما چیه؟ پیش چه دکتری مراجعه کنم؟چه عکس برداری انجام بدم.

سمانه
سمانه
3 سال قبل

سلام وقتتون بخیر ببخشید خانمی 34 ساله هستم حدود 1 ساله مچ دست نمیشه گفت کنار مچ دستم گودی بالای شصت دستم درد میکنه رفتم دکتر عکس گرفتم گفت مشکوکه بعد گفت آمپول باید بزنی تو دستت منم ترسیدم برم، علتش چیه ممنون اگه راهنماییم کنید

ارش
ارش
3 سال قبل

سلام وقت بخیر ۳۰ ساله هستم.مچ دستم درد میکنه یک خط کمرنگ قرمز هم روی خط مچم افتاده.مشکل چی هست
.سپاس.

میکائیل
میکائیل
3 سال قبل

سلام
خسته نباشین
چیزی در حدود ۳ یا ۵ روز است که من تو ناحیه ی مچ دست و قسمت های پایینی انگشت شست ام درد زیادی دارم،گاهی اوقات درد کم میشه ولی اکثر مواقع درد شدید است و با کوچکترین حرکت یا چرخش یا فشاری درد شدیدی رو حس میکنم.
میخواستم بدونم که باید نگران باشم یا نه و اینکه علتش چی است.(16 سالم است)
ممنون میشم جواب بدین.

صدف
صدف
3 سال قبل

سلام من دختر 14 ساله ای هستم از صبح که بیدار شدم مچ دستم به شدت درد میکنه به نظرتون مشکل جی میتونه باشه؟

فرناز
فرناز
3 سال قبل

سلام ، در زمان بارداری دچار سندرم تونل کارپل شدم ولی بعد زایمان برطرف شد، الان بعد از گذشت ۲ سال ، ۳،۴ روز هست که دردی مشابه از انگشت شصت و اشاره تا مچم دارم که دائمیست. لطفا بفرمایید به کدام متخصص باید مراجعه کنم.

علی
علی
3 سال قبل

سلام من دست خودم را فشار دادم والان روی دستم درد میکنه وزیاد نمیتونم تکونش بدم ورم هم کرده باید چیکارکنم

محمد
محمد
3 سال قبل

سلام. حدود یک سال است که اگر چند دقیقه با دست هایم چیزی را بلند کنم ( شستن ظرف) از ناحیه مچ دست درد ایجاد میشه و همچنین موقع نوشتن گرفتن خودکار برای من مشکل است و بعد از حدود یک دقیقه در ناحیه مچ دست درد ایجاد می شود. به نظرتون مشکل چی میتونه باشه؟

محمد مهدی
محمد مهدی
3 سال قبل

سلام خدمت جناب دکتر من رزمی کار هستم و همین الان یهویی شصت دستم و مچم وقتی حرکت میدم تیر میکشه علتش چیه

یوسفی
یوسفی
3 سال قبل

با سلام خدمت شما بزگوار
من مغازه داشتم اما مغازه رو جمع کردم.الان سر ساختمون کار میکنم و فشار زیادی روی مچ دست راستم وارد میشه و حدود یک سالی میشه که درگیرم با درد اوضاع اقتصادی خوبی هم ندارم که کارم رو عوض کنم ممنون میشم راهنمایی کنین

عاطی
عاطی
3 سال قبل

سلام من ۲۶ سالمه و و یه کیست گلیگلیون داشتم و دوستان گفتن ماساژ بده با آبگرم میره ولی نرفت ولی بعد یه مدت اقدام کردم برای عمل آزمایشمو دادم ولی یه حسی خالی شدن رو احساس کردم و دستمو نگاه کردم و کیست نبود ولی حالا بعد حدود ی ماه همون ناحیه مدام ک دستمو حرکت میدم درد میکنه نمیتونم حرکت شنا برم یا دستمو بچرخونم بدجور درد میگیره مشکلم چیه چیکار کنم

mm
mm
3 سال قبل

سلام روزتون بخیر
مادر من چند وقته ک از ناحیع مچ دست دچار درد شد بعد از چند وقت دقیقن بالای انگشت شصتش یه برآمدگی ایجاد شد و یعضی وقتا درد میکرد الان ی چند وقته ک موقع کار کردن خیلی درد میکنه تمام انگشتانش بی حس میشع بنظرشما مشکلش چیه؟! و چطوری باید درمان بشه!؟

یاسین
یاسین
3 سال قبل

سلام آقای دکتر وقت بخیر چند روزی هست دست چپم وسط مچ دست درد میکنه و وسط مچم زمانی که دستم را خم میکنم یک گردی بالا میاد چند سال پیش هم همینطور شدم رفتم شکسته بند خوب شدم اما الان مجدد همینطور شدم برای درمان بتید چکارکنم؟

کبرا فتحی
کبرا فتحی
3 سال قبل

سلام دکتر
۳۳ سالمه، چند ماهه درد مچ دست راست اذیتم میکنه، گاهی شدید میشه و تا ساعدم پیشروی میکنه ولی گاهی دردش خیلی کمتره. دستمو نمیتونم خیلی خم کنم چون درد میکنه

وحید
وحید
3 سال قبل

سلام آقای دکتر . من چند سال قبل به خاطر برداشتن اجسام سنگین مچ دستم درد گرفت .الانم اگر از مچ دستم زیاد استفاده نکنم یا استراحت کنم تقریبا خوب میشه ولی دوباره بخوام اجسام سنگینی بردارم به فشار بندازن دوباره مچ دستم درد میکنه . به نظرتون باید چیکار کنم مچ دستم بهبود پیدا کنه

سمیرا
سمیرا
3 سال قبل

با درود و سپاس
من 37 سالمه و کار روزانه منزل و کار خودم هم با کامپیوتر ا ست که فعالیت روزمره ام می باشد. چند وقتی است هر دو دستم از مچ تا نوک انگشتان احساس درد و ضعف دارم به ویژه انگشت شصت و اشاره ها و رگ های روی دستم … ممکن است راهنمایی ام فرمایید؟

ارمان کاظمی
ارمان کاظمی
3 سال قبل

سلام اقای دکتر،
من ۱۷ سالمه از دیشب حس میکنم مچم یه مقدار ضعف درد نداره ولی یه حس اذیت داره فک کنم بخاطر گرفتن بیش از هد تلفنه با استراحت درست میشه یا باید ماینه بشم

amir mohammad
amir mohammad
3 سال قبل

سلام پسر ۱۸ ساله هستم و چند روزیه که مچ هر دو دستم درد میکنه و با مسکن خوب میشه ولی وقتی با کامپیوتر کار میکنم دوباره درد میگیرهو بعضی وقتا درد تا شونه هم میرسه.چه کنم؟

هنا
هنا
3 سال قبل

سلام من دختر ۱۸ ساله هستم مچ دست چپم درد می‌کنه به طوری‌که به بازم هم میرسه درد قبلاً هم یبار این اتفاق افتاد برام شب قبل دست راستم بود الان دست چپ

علی
علی
3 سال قبل

سلام
من ۳۳ سالمه. ۵ روز پیش، صبح که از خواب بلند شدم فهمیدم که مچ دست چپم خیلی درد میکنه و چیزی شبیه کشیدگی حس کردم. با اینکه اتفاقی روزهای قبل براش نیفتاده بود. بعد از چند روز درد کمی فروکش کرد و فقط موقع انجام کار یا بلند کردن اجسام، یا هر گونه کاری با شست دستم مثل چرخش یا برداشتن، درد موضعی شدیدی از انگشت شست تا مچ (تا ۵ پنج سانت بالاتر از مچ دستم) به سراغم میاد. از اون مهمتر اینکه وقتی انگشتتان دستم رو از هم باز میکنم و باره میبندم انگشت شستم گیر میکنه و صدای ترق میده (مثل وقتی که قولنج می شکونیم). احساس میکنم بعد از ۵ روز بدتر هم شده. با معاینه دستم فهمیدم که همه درد و درگیری ناشی از انگشت شست و اون بخشی از مچ که به انگشت شست متصل میشه محدود میشه. یک بار هم بطور کنترل شده و آرام انگشت شستم رو کشیدم و درد شدیدی از سر انگشت تا بالای مچ احساس کردم. بخاطر اون گیر کردن دائمی انگشت شستم حتی کار با موبایل هم سخت کرده. ممنون میشم منو راهنمایی بکنید و بفرمایید دقیقا به چه متخصصی مراجعه کنم.

رسولی
رسولی
3 سال قبل

سلام من یه نقاشم و باید به مدت طولانی اتود بزنم و طراحی کنم، مچ دستم هربار به شدت درد میگیره، چیکار کنم که این اتفاق نیفته؟

مهسا
مهسا
3 سال قبل

سلام آقای دکتر
۲۲ سالمه یه هفته میشه که مچ دست چپمو ورزش می دم کمی صدای حرکت مفاصل شنیده می شه و یا وقتی دارم ارگ می زنم از قسمت اولنا تیرمیکشه بعد چند دقیقه استراحت درد متوقف می شه می خواستم بدونم مورد جدی ای هست که پیگیرش باشم یا نه؟


دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد در کلینیک درد راد


درباره دکتر


دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد در کلینیک درد راد در تهران است. در بهترین کلینیک درد و مجربترین پزشکان در زمینه کنترل یا درمان انواع دردهای شایع در حال فعالیت هستند.
مشترک ما شوید


با عضویت در لیست مشترکین ما از آخرین اخبار مطلع شوید و در جریان همه خبرهای قرار بگیرید.تمام حقوق محفوظ است. طراحی توسط تک نئو

326
0
سوالی دارید؟ لطفا نظر بگذارید.x