درد نوروپاتیک چیست و چگونه درمان میشه ؟

-نوروپاتیک.jpg1_.jpg

درد نوروپاتیک، درد ناشی از اعصاب آسیب‌دیده است. این درد متفاوت از پیام‌های درد منتقل شده از بافت آسیب دیده (افتادن، بریده شدن، یا زانوی آرتروزی) در طول اعصاب سالم است.

درد نوروپاتیک توسط داروهایی درمان می‌شود که با داروهای درد ناشی از بافت آسیب‌دیده متفاوت است.

داروهایی مانند پاراستامول یا ایبوپروفن معمولا در درد نوروپاتیک موثر نیستند، در حالی که داروهایی که گاهی اوقات برای درمان افسردگی یا صرع استفاده می‌شوند ممکن است در برخی از افراد مبتلا به درد نوروپاتیک بسیار موثر باشند.

درد نوروپاتیک عبارت است از درد ناشی از اثر مستقیم یک ضایعه یا بیماری که سیستم سوماتوسنسوری (حسی-پیکری) را تحت تاثیر قرار می دهد و این درد ممکن است علت محیطی (Peripheral) یا مرکزی (Central) داشته باشد.

در ارتباط با درد نوروپاتیک ناشی از عوامل محیطی می توان به دیابت و گیلن باره و درد نوروپاتیک ناشی از علت مرکزی به بیماری ام اس و سکته مغزی اشاره کرد.

درد نوروپاتیک بیشتر یا نسبتا در زمان های اخیر مورد بررسی قرار گرفته است و می تواند در گروه درد مزمن قرار گیرد.

این درد در پی بروز تغییراتی در سیستم عصبی ایجاد شده که منجر به حفظ حس درد در بافت آسیب‌دیده حتی پس از بهبود آسیب/زخم می‌شود.

در اغلب موارد، آسیبی که باعث بروز این نوع درد می‌شود مستقیماً سیستم عصبی محیطی و یا مرکزی را درگیر می‌کند.

درد نوروپاتیک می‌تواند با تروما (Trauma، آسیب روحی ناشی از یک واقعۀ ناگوار) و یا بیماری‌هایی نظیر دیابت، مرتبط باشد.

از جمله سندرم‌های القاکنندۀ درد نوروپاتیک می‌توان به موارد زیر اشاره نمود: نوروپاتی وابسته به دیابت (Diabetic Neuropathy) نورالژی عصب سه‌قلو (Trigeminal Neuralgia) که یکی از دردناکترین دردهای بشری است.

دسیپرامین (desipramine) یک داروی ضدافسردگی سه‌حلقه‌ای مشابه با داروهای کلاس آمي‌تريپتيلين (amitriptyline) است، که به‌طور گسترده‌ای برای درمان درد نوروپاتیک توصیه می‌شوند.

دسیپرامین نیز ممکن است در این شرایط دردناک مفید باشد. در سال 2014، ما جست‌وجوهایی را برای یافتن کارآزمایی‌های بالینی انجام دادیم که در آنها از دسیپرامین برای درمان درد نوروپاتیک استفاده شد.

بیشتربخوانید: کنترل درد سرطان در بیماران سرطانی

علل درد نوروپاتی

شایع‌ ترین علل درد نوروپاتی را می‌توان به چهار گروه اصلی به شرح زیر تقسیم‌ بندی کرد:

 • تصادف و سانحه

  آسیب دیدن بافت، عضله یا مفصل منجر به بروز درد نوروپاتیک می‌شود. به همین نحو آسیب دیدن و ناراحتی‌های کمر، پا و مفصل ران نیز آسیبی درازمدت را به عصب‌ها وارد می‌کند.

ممکن است آسیب اولیه التیام یابد، اما آسیب سیستم عصبی برطرف نمی‌شود. در نتیجه بیمار تا سال‌ها بعد از سانحه از دردی مداوم رنج می‌برد.

تصادف یا آسیب‌دیدگی درگیر کننده‌ی ستون فقرات نیز به درد نوروپاتیک دامن می‌زند.

فتق دیسک و تحت فشار قرار گرفتن نخاع نیز به فیبرهای عصبی دور ستون فقرات آسیب می‌زند.

 • عفونت

  عفونت یکی از علل شایع درد نوروپاتیک است. بیماران مبتلا به HIV یا ایدز از دردی رنج می‌برند که علت قابل توضیحی ندارد. عفونت سیفلیس نیز با درد سوزشی و تیر کشنده‌ی غیرقابل توضیح همراه است.

زونا نیز موجب بروز درد نوروپاتیک مزمن می‌شود، ویروس آبله مرغان عامل بیماری زونا است.

 • جراحی

  سندرم اندام خیالی نوع نادری از درد عصبی است که بعد از قطع دست یا پا شروع می‌شود. مغز بیمار، علی‌رغم قطع شدن عضو همچنان فکر می‌کند که سیگنال‌های درد را از عضو قطع شده دریافت می‌کند.

آنچه عملاً اتفاق می‌افتد این است که عصب‌های نزدیک عضو قطع شده سیگنال‌های اشتباهی را به مغز می‌فرستند. درد اندام خیالی به جز دست یا پا، در انگشتان دست و پا، گوش و دیگر عضوهای جراحی شده‌ی بدن نیز احساس می‌شود.

 • بیماری

  درد نوروپاتیک یکی از علائم یا عوارض بیماری‌ها و عارضه‌های مختلفی مانند ام اس ، میلوم مولتیپل وسرطان است.

البته تمام بیماران مبتلا به این عارضه‌ها دچار درد نوروپاتیک نمی‌شوند، اما برخی از درد عصبی نیز رنج می‌برند. دیابت عامل 30 درصد از موارد درد نوروپاتی است. دیابت مزمن بر شیوه‌ی عملکرد عصب‌ها اثر می‌گذارد.

بیماران دیابتی دچار بی‌حسی و کاهش حسی می‌شوند که درد، سوزش و گزگز دست و پا و انگشتان را به دنبال دارد. درمان سرطان نیز یکی از علل درد نوروپاتیک است.

شیمی درمانی و پرتودرمانی بر سیستم عصبی اثر می‌گذارد و موجب تولید سیگنال‌های درد غیرمعمولی می‌شود.

علل دیگر درد نوروپاتی عبارت است از:

 • کمبود ویتامین ب
 • مشکلات تیروئید
 • مشکلات عصب صورت
 • آرتریت ستون فقرات
 • نوروپاتی دیابتی – این نوعی از آسیب عصبی است که می تواند در افراد مبتلا به دیابت اتفاق بیفتد.
 • نوروالژی پست هرپتیک -نوعی درد نوروپاتیک است که بعد از برطرف شدن ضایعات حاد زونا دیده می شود.
 • سندرم تونل کارپال: نوعی از درد نورپاتیک است که در اثر فشار روی عصب مدین در مچ دست ایجاد می‌شود،درد ممکن است از نوک انگشتان تا گردن احساس شود.
  اما بعضی اوقات، پزشکان نمی توانند تشخیص دهند که چه چیزی باعث ایجاد درد نوروپاتی فرد می شود.

نوبت گیری دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد

آیا به آزمایش نیاز است؟

شاید پزشک و پرستار شما درباره علائمتان از شما بپرسد و آزمایشی انجام دهد. آنها ممکن است این موارد را انجام دهند:

• آزمایش‌های خون
• آزمایش‌های عصبی برای بررسی اینکه آیا اعصاب شما به طور عادی کار می‌کنند یا نه

درمان اختلال روان‌تنی توسط دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد در کلینیک درد راد تهران

علایم دردهای نوروپاتیک چیست؟

بیماری نوروپاتی محیطی گزگز کردن، بی‌حسی یا خواب رفتن و احساس سوزش در تمام بدن به ویژه در دست و پا را به همراه دارد.

عامل‌های مختلفی باعث ابتلا به نوروپاتی محیطی می‌شود که از آن جمله می‌توان به آسیب‌های تروماتیک، بیماری و قرار گرفتن در معرض مواد سمی اشاره کرد.

نوروپاتی محیطی از آسیب دیدن یا التهاب عصب‌های سیستم عصبی محیطی نشأت می‌گیرد. این عصب‌ها از نخاع به سراسر بدن کشیده می‌شوند.

منظور از سیستم عصبی محیطی به گستردگی کل بدن این است که نوروپاتی می‌تواند علائمی را در تقریباً هر نقطه از بدن ایجاد کند، اگرچه اکثر مبتلایان به این بیماری از گزگز، درد و کاهش حس دست و پا شکایت دارند.

بیماران گاهی علائم را به صورت حسی توصیف می‌کنند که گویی جوراب یا دستکش پوشیده‌اند و حساسیت‌شان به لمس کاهش یافته است.

نوروپاتی محیطی زمانی بروز می‌یابد که عصب‌های محیطی در اثر تروما یا ضربه دیدن، استعداد ژنتیکی، تماس با مواد شیمیایی، دیابت یا پشت سر گذاشتن شیمی درمانی یا پرتودرمانی برای درمان سرطان آسیب دیده باشد.

عصب‌های محیطی بر چگونگی ادراک اطلاعات حسی توسط بدن، نظیر حس لامسه اثر می‌گذارد و عملکردهای یک یک آنها در هر ناحیه از بدن تغییر می‌کند.

آسیب جسمی از انتقال صحیح اطلاعات حسی به مغز و نخاع یعنی سیستم عصبی مرکزی جلوگیری می‌کند. نوروپاتی محیطی دست‌ها مهارت‌های حرکتی را ضعیف می‌کند یا توانایی فرد در حس و لمس اشیاء را محدود می‌کند.

اکثر بیماران تحت درمان از نوروپاتی حسی رنج می‌برند که تغییراتی مانند حساسیت به درد را در ادراک حسی ایجاد می‌کند. این نوع از نوروپاتی محیطی علائم بی‌حسی، گزگز و کاهش حس دست و پا را به دنبال دارد.

نوروپاتی‌های حسی علل متفاوتی چون دیابت و پشت سر گذاشتن شیمی درمانی و پرتودرمانی دارد.

دیابت سلول‌های عصبی را به دلیل بالا بودن میزان گردش قند در خون تخریب می‌کند. بنابراین تجویز یک رژیم غذایی سختگیرانه با قند پایین و لبنیات و غلات کمتر بخش مهمی از برنامه درمان است.

نوروپاتی محیطی معمولاً به مرور زمان بهتر می‌شود، به ویژه اگر علل مشخصی مانند ابتلا به بیماری یا تماس با مواد سمی داشته باشد که قابل درمان یا مدیریت باشد.

درمان نوروپاتی محیطی تا حد زیادی به علت آسیب عصبی بستگی دارد و روش‌هایی چون رژیم غذایی، دارو درمانی و تغییر در سبک زندگی را شامل می‌شود.

از آنجایی که عصب‌های محیطی توانایی اندکی برای بازسازی دارند، درمان زود هنگام آنها ضروری و بسیار مهم است.

اگر کمبود ویتامین علت ابتلا به نوروپاتی محیطی باشد، بیماری را می‌توان به راحتی با مصرف مکمل درمان نمود. اگر دیابت به نوروپاتی محیطی منجر شده باشد، رژیم غذایی و درمان دارویی موثر خواهد بود.

تغییرات مفیدی از قبیل ورزش کردن، تغذیه سالم، پرهیز از سیگار و مشروبات الکلی، ماساژ و کنترل بیماری مولد نوروپاتی محیطی نیز به درمان بیماری کمک می‌کند.

نوروپاتی دیابتی

آسیب عصبی ناشی از دیابت، نوروپاتی دیابتی نامیده می‌شود. نوروپاتی در کسانی که مدت زیادی مبتلا به دیابت هستند شایع‌تر است و می‌تواند منجر به مشکلات مختلف شود.

حدود نیمی از افراد مبتلا به دیابت، نوعی آسیب عصبی دارند. اگر شما میزان قند خونتان را در محدوده هدف نگه دارید، ممکن است به جلوگیری از آسیب عصبی یا تأخیر آن کمک کنید.

اگر در حال حاضر دچار آسیب عصبی شده‌اید کنترل قند خون به شما کمک می‌کند تا از آسیب بیشتر جلوگیری کنید و یا آن را به تأخیر بیاندازید. درمان‌های دیگری نیز وجود دارند که می‌توانند کمک‌کننده باشند.

درمان اختلال روان‌تنی توسط دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد در کلینیک درد راد تهران

انواع نوروپاتی دیابتی

 • نوروپاتی محیطی
 • نوروپاتی اعصاب خودمختار
 • مفصل شارکو CHARCOT JOINT
 • نوروپاتی اعصاب جمجمه ای
 • مونونوروپاتی فشاری
 • نوروپاتی فمورال
 • نوروپاتی کانونی
 • رادیکولوپاتی قفسه سینه ای/کمری
 • افتادگی پای یکطرفه

نوروپاتی دیابتی چگونه درمان می شود؟

هدف از درمان رهایی از مشکلات ایجاد شده و پیشگیری از تخریب بیشتر اعصاب است. نخستین گام کنترل قند خون است، زیرا از پیدایش مشکلات جدید و بدتر شدن عوارض قبلی پیشگیری می کند.

1- در مواردی که قرص ها نمی توانند قند خون را به خوبی کنترل کنند، تزریق انسولین معمولا مفید واقع می شود.
2- گاهی قرص هایی که برای درمان افسردگی استفاده می شوند، برای درمان نوروپاتی ناشی از دیابت به کار می روند و دارای اثرات مفید در بهبود کیفیت خواب نیز هستند.
3- هنگام شب می توان از مسکن ها استفاده کرد.
4- برای بهبود عوارض گوارشی پیشنهاد می شود تعداد وعده های غذایی را افزایش دهید و میزان غذای مصرفی در هر وعده را کم کنید. همچنین از مصرف غذاهای پرچربی و پرفیبر پرهیز کنید.
5 – برای جلوگیری از ضعف و سرگیجه، تغییر وضعیت ایستادن و نشستن را آهسته انجام دهید. گاهی برای بهبود ضعف اندام ها ممکن است فیزیوتراپی توصیه شود.
6- به دلیل استعداد ابتلا به عفونت ادراری در مبتلایان به نوروپاتی دیابتی، لازم است مبتلایان به دیابت آب و مایعات بیشتری بنوشند و اگر دچار تکرر ادرار هستند سعی کنند به فواصل منظم، مثلا هر 3 ساعت یک بار ادرار کنند.

درمان اختلال روان‌تنی توسط دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد در کلینیک درد راد تهران

چگونه دردهای نوروپاتیک درمان می شوند؟

برخی از مطالعات در مورد دردهای نوروپاتیک پیشنهاد می کنند که از داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی در درمان استفاده کنید.

بعضی از افراد ممکن است احتیاج به داروهای قویتر از بین برنده درد مانند ترکیبات مرفین دار داشته باشند. داروهای ضد تشنج و داروهای ضد افسردگی نیز در بعضی افراد موثر است.
در صورت در گیر بودن فرد با بیماری دیگری مانند دیابت کنترل بهتر دیابت می تواند در کاهش درد موثر باشد.
در مواردی که به درمان مشکل جواب می دهند یک متخصص درد ممکن است از روشهای تهاجمی و کاشتن وسایلی برای کنترل درد استفاده کند.
به وسیله تحریکات الکتریکی اعصاب درگیر در دردهای نوروپاتیک می توان به مقدار زیادی از دردها را کاهش داد.
متاسفانه دردهای نوروپاتیک خیلی کم به درمانهای استاندارد جواب می دهند و ممکن است در طول زمان بدتر شوند تا اینکه بهتر شوند.در بعضی از افراد موجب از کار افتادگی جدی می شود.

درمان های مشترک برای عوامل و علائم

نوروپاتی اشکال مختلفی دارد و به تبع آن، درمان های درد نوروپاتیک نیز انواع مختلفی خواهد داشت.
موارد زیر، سه علت و درمان اصلی درد نوروپاتیک است:

 • اختلال عملکرد چندگانه

وضعیتی که در آن، اعصاب محیطی به طور هم زمان در بیش از یک بخش از بدن دچار اختلال شوند، پلی نورپاتی نامیده می شود.
دیابت، رایج ترین منشأ یا علت پلی نورپاتی است.
درمان مشکل اصلی می تواند وضعیت را متعادل کند و علائم را کاهش دهد.
این درمان، شامل کنترل بهتر قند خون در افراد مبتلا به نوروپاتی دیابتی برای کاهش علائم و پیشگیری از آسیب بیشتر به عصب ها است.

 • فشردگی عصب

عصب ها در هر نقطه ای می توانند فشرده شده و منجر به درد شوند.
چنین فشاری ناشی از فتق دیسک، به دام افتادن عصب میانی در نشانگان مجرای مچ دستی یا دیگر عوامل است.
عمل جراحی رفع فشار، فشار وارد بر عصب را آزاد ساخته و درد را تخفیف می دهد.
این درمان معمولا زمانی که تعداد کمی از عصب ها تحت تاثیر هستند، موثر است اما زمانی که عصب ها در ناحیه وسیعی فشرده شده باشند، کارساز نخواهد بود.

آسیب به یک عصب

زمانی که یک عصب در اثر ضربه ناگهانی آسیب می بیند، قسمت مجاور و هم چنین نواحی نزدیک به آن می توانند تحت تاثیر واقع شوند.
احتمالا درد نوروپاتیک ناشی از آسیب به یک عصب با گذشت زمان، بهبود می یابد.
به هر حال برای جلوگیری از خطر آسیب های بیشتر، بررسی آسیب اولیه توسط پزشک توصیه می شود.
فهرست مذکور، شامل تمام عوامل نیست. محدوده وسیعی از شرایط می تواند باعث درد نوروپاتیک در سیستم عصبی محیطی و مرکزی شود.
درمان توسط تیم مدیریت درد میان رشته ای برای علائم شدید رایج نوروپاتی مفید است.
در چنین شرایطی، متخصصانی از علوم گوناگون با یکدیگر همکاری می کنند تا علائم بیمار کاهش یافته و عملکرد او بهبود یابد.


4 11 آرا
امتیاز مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
45 نظر
قدیمی‌ترین
جدیدترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
محمود سلمانی
محمود سلمانی
2 سال قبل

سلام،من بعد تصادف وآسیب جدی در مچ پا اکنون بعد از گذشت سه ماه از قسمت مچ پا به پایین دارای دردهای شدید ،گز گز ،خواب رفتگی وتیر کشیدن میباشد ،لطفا بفرمایید ،آیا نوروپاتیک است ودرمان ان چیست

آریوان
آریوان
2 سال قبل

سلام من نزدیک به یک سال هست که انگشت شصت پای چپم دردهای ناگهانی میکند آنقدر درد میکند که میبندمش وبعد از مدتی انگشت پای راستم و حالا هم آرنج دست راستم مثل اینکه قفل میکند آنقدر درد دارم که میخوام گریه کنم ولی بعد از ۳۰ثانیه دردش کم میشود بعضی موقع دردها داخل بدنم میگردند ولی بیشتر پاها هستند ممنون میشم راهنمایی کنید

پریسا
پریسا
2 سال قبل

سلام،من قرص چاقی مصرف کردم ،بعد از بیست روز درد درقسمت مچ پا شروع شد ،ب متخصص ارتوپد مراجعه کردم گفتن احتمال سیاه شدن استخون وجود داره،درقسمت لگن زانو مچ دست مچ پا گاهی اوقات درد حس میکنم استرس هم باعث بیشتر شدن درد میشه،ممکنه نوروپاتی باشه?الان 4ماه گذشته از اوایل بهتره ولی هروقت استرس میگیرم دردبیشتر میشه

مژگان پیوه
مژگان پیوه
1 سال قبل

سلام خسته نباشید
من بعد از اینکه ی سر قابلمه روی دست راستم افتاد لرزش همان دستم شروع شد و به مرور پای راستم انتقال پیدا کرد و بقیه قسمت های بدنم البته لرزشم قابل کنترل اما در یک حالت خاص باعث لرزش میشه و الان به چشم هام انتقال پیدا کرده و وقتی چشم هایم را فشار میدهم باعث لرزش می‌شود و یک ساله تحت نظر پزشک هستم و ازمایش ژنتیکی هم دادم اما ژنتیکی نبود و وقتی استرسم زیاد میشه باعث لرزش زیاد تری میشم و هیچ بیماری دیابتی و بیمارهای دیگری ندارم ممنون میشم کمکم کنید🙏🙏

Ali Baghbani
Ali Baghbani
1 سال قبل

ببخشید ده سال پیش بخاطر تصادف دست راستم فلج شد اعصاب T1 تا T8
از همون موقع تا الان همش سوزش و گزگز فراوان
رفتم کلینیک درد گفتن حتی با قطع عضو هم این دردتون خوب نمیشه
قرص گاباپنتن بهم دادن ولی روزی ۴ تا میخورم یه ذره هم تو این ده سال کم نشده!!
تحمل زندگی با این وضع برام خیلی سخته دیگه

راهی داره ؟ توی دنیا

ف شمس
ف شمس
1 سال قبل

سلام حدود ده سال هس ک ب این بیماری مبتلا شدم خیلی درد دارم هرماه ivigتزریق میشه بهم در بیمارستان اینم واسه پیشگیری فقط….. کااااااش درمان قطعیش بیاد دستمو از کار انداخته😭😭😭😭😭😭واسم دعا کنید دیگع بررریدم😭

هستی
هستی
1 سال قبل

سلام.دوهفته است جراحی ماستکتومی رادیکال داشته ام،سوزش زیادی ثر بازو،زیربغل وقفسه سینه دارم،برای تسکین چه باید بکنم؟چقدر تا بهبودی زمان طول میکشه؟ممنون

احسان
احسان
1 سال قبل

سلام مدت پانزده سال مادر من با دردهای نوروپاتیک بر اثر جراحی در کتف درگیر هستن سه بار جراحی شدن به دلیل شدت درد اما به صورت موقت درد کاهش پیدا کرد اما درمان قطعی نشد این درد زندگی ما به شدت درگیر کرده دیگه تحمل دردهای مادرم ندارم راهی برای خلاصی از این درد هست

مصطفی مرادی
مصطفی مرادی
1 سال قبل

سلام وقت بخیر
من حدود چهار ماه است تصادف کردم و پای سمت چپ پارگی پاندول و شکستگی دنده سه در آمدگی کتف چپ
برای عمل بی هوشی از کمر صورت گرفت.
بعد از عمل هنگام نشستن روی تخت درد شدیدی در رگ عصب فمورال در ران سمت راست صورت می گرفت بعد بی حسی و گزگز شدن و خواب رفتن روی پوست آن بعد رفتن پیش دکتر متخصص اعصاب وگرفتن نوار عصب و سی اسکن ازتمام قسمت شکم پهلو و کمر و ام آرای ازکمر کامل خوشبختانه هیچ موردی سندرم دیده نشد برای من دکتر ها فقط دارویی پرگابالین ۱۰۰ و ‌گاباروکس ۱۰۰ تجویز نمودند ولی من متاسفانه به علت عوارض زیاد آنها مصرف نکردم از شما تقاضا دارم نظر خود را برای من ارسال فرمائید ممنون از شما

مریم
مریم
1 سال قبل

سلام من نزدیک به۱۴ سال هست که خارش دارم وداروهای پوستی درمان نمیشه نوروپاتیکه ؟

سارا مداحی
سارا مداحی
1 سال قبل

سلام. ببخشید مادر بنده در قسمت پاها و دستهاشون دچاز گز گز مور مور شد ن و بی حسی شدن و با کمک متخصص روماتولوژی با داروی گاباپتین و ویتامین ب 1 دستهاشون تا حدودی بهتره ولی در قسمت کف پا میگن انگار پنبه زیر پام گذاشتن
 میخواستم بدونم با لیزر مشکلشون کم میشه؟

رسول شاهوردی
رسول شاهوردی
1 سال قبل

باسلام و عرض ادب
من حدود ۵۰ سالمه از دوران جوانی هم هر وقت اعصابم درگیر مسئله ای میشد کمرم درد میکرد و میزد تو پای راستم
الان هم چند روزه ذهنم درگیره و دوباره دردم شروع شده.
آیا این درد نوروپاتیک هست؟گاباپنتین برام خوبه بخورم یا شما تجویز دیگه ای دارید
از لطف شما و پاسختون ممنون

زهرا
زهرا
1 سال قبل

ممنونم خیلی مفید بود🙏🏻🌹🌹

زهرا
زهرا
1 سال قبل

فقط یکم نگران شدم
من دیروز بخاطر دردهای شدید کمر و زانو گردن .. رفتم دکتر و بعد از معاینه ازم پرسید:«پاهاتم خواب میره؟ » من از بچگی پاهام خواب میرفت بخاطر کم خونیم ولی مدتهاااا بود خوب شده بودم .. ولی اخیرا وقتی دراز میکشم، دستها و هر دو پام خواب میروند! چند بار پیش اومده. بنظرتون مشکل ام اس هست؟ یا بخاطر دردهای عصب کمر؟

عبدالرضا ربیعی
عبدالرضا ربیعی
1 سال قبل

سلام
بیماری نورپاتیک دارم شهرستان هستم جهت مداوا کجا و کی مراجعه کنم؟

زینب
زینب
1 سال قبل

سلام‌من‌چند‌سال‌است‌که‌‌ازپشت‌گردنم‌‌ومهره‌هام‌که‌درد‌میکنن‌رنج‌میبرم‌انگار‌پشت‌گردنم‌یک‌مگس‌‌بزرگ‌چسبیده‌درد‌دارم‌وقتی‌پا‌می‌شم‌بادرد‌بلند‌
میشم‌وقتی‌میشنم‌باز‌بادرد‌انگار‌تمام‌بدنم‌خشک‌
میشن‌‌ممنون‌از‌راهنماییتون

هادی شکیبا صدر
هادی شکیبا صدر
1 سال قبل

سلام.نزدیک به دوماه است که از قسمت زانو به پایین دچار خواب رفتگی و گز گز پا میشوم.کمی هم در دستانم وجود دارد.ام ار ای و نوار عصبی دادم.باچند دکتر که مشورت کردم گفتند که دیسک گردن و کمرم زیاد تاثیر بر این اتفاق ندارد.نمیدونم پیش چه متخصصی بروم.لطفا راهنمایید کنید

نصیری
نصیری
1 سال قبل

سلام
حدود دو ماهه کف هر دو پام هنگام راه رفتن شروع به درد کرد که تحملش برام غیر ممکن بود
نهایتا به دکتر مغز و اعصاب مراجعه کردم بعد گرفتن نوار عضله و ام ار ای از کمر ، تشخیص دکتر محترم این بود که نوروپاتی محیطی هست دستوراتشون فیزیوتراپی و کپسول پرگابلین و کنترل قند خون بود ; در نهایت با کنترل قند خون و فیزیوتراپی و‌مصرف دارو بهبودی حاصل نشد – در ادامه به دکتر دیگری مراجعه کردم ؛ تشخیص این پزشک محترم بعد از گرفتن نوار عضله ، فرمودند عصبهای دلتون ضعیف شده با دادن دارهای تقویتی برای ترمیم عصب مشکل حل میشود – الان سه هفته هست داروها رو استفاده کردم ولی متاسفانه بهبودی حاصل نشد، لطفا راهنمایی بفرمایید

محسن بیجاری
محسن بیجاری
1 سال قبل

همسرم چهاسال است به نوریپاتی محیطی دچارشده همه پزشکان بردهام اماهیچ نتیجه ای نگرفته ایم شما چه توصیه ای میکنید؟منونم

ناشناس
ناشناس
1 سال قبل

سلام
من 16سالمه
حافظه ام خیلی کمه استرسم بالاست کمبود آب بدن دارم کم خونی هم دارم دو سه بار هم از هوش رفتم افتادم
دکتر نرفتم ولی خودم میدونم 👆
دست هامم میلرزه جدیدا پاهام زیاد خواب میرن گزگز میکنن قبلا هم بعضی وقتا دستام میلرزید اما در حد 5 ثانیه الان بیشتر شده
حدود دو هفته پیش سرما خوردگی شدید گرفتم دکتر نرفتم
الان خوب شدم
ممکنه بخاطر اون باشه؟
بخاطر سنم کمه مشکل جدی که نیست؟
نیازی است برم دکتر؟
اگه است چه دکتری باید برم؟
ممنون

Last edited 1 سال قبل by ناشناس
شیوا
شیوا
1 سال قبل

سلام وقت بخیر سه سال پیش دیسک کمرم عود کرد و دیگه خوب نشد . هر دوتا پام گزگز و بی حسی داره و خواب میره ،سوزش و خارش اذیتم میکنه . نمیتونم بشینم ولی بیش از ده تا دکتر رفتم مشکلم رو جدی نمیگیرن ، امکان داره علاوه بر دیسک نوروپاتی باشه؟

Last edited 1 سال قبل by شیوا
فرشته
فرشته
1 سال قبل

سلام من۷سال ک دیسک کمر دارم ام ار ای گرفتم نوار عصب هم گرفتم الان خیلی درد دارم پاشنه وپنجه پام بی حس دکتر گفته باید عمل بشی نمی تونم عمل کنم چکار باید انجام بدم ممنون

مهدی حسینی
مهدی حسینی
3 ماه قبل

سلام پدرم بعد جراحی غدد بزاقی سلول سرطانی خارج شده وکمی به عصب چسبیده با شیمی درمانی و پرتو درمانی حل شده،بعد چندماه دوباره درد در ناحیه گردن شروع شده احساس گزگز هم در دست دارد نوروپاتی هست؟چکارکنیم؟دردش بی نهایت است


دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد در کلینیک درد راد


درباره دکتر


دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد در کلینیک درد راد در تهران است. در بهترین کلینیک درد و مجربترین پزشکان در زمینه کنترل یا درمان انواع دردهای شایع در حال فعالیت هستند.
مشترک ما شوید


با عضویت در لیست مشترکین ما از آخرین اخبار مطلع شوید و در جریان همه خبرهای قرار بگیرید.تمام حقوق محفوظ است. طراحی توسط تک نئو

45
0
سوالی دارید؟ لطفا نظر بگذارید.x