علت درد انگشت دست و روش های درمان آن

-انگشت-دست.jpg

علت احساس درد انگشت دست می‌تواند ناشی از ایجاد مشکل در تاندون‌ها، اعصاب و غضروف‌ها باشد که در این مقاله بیشتر به آن پرداخته ایم.

احساس درد در انگشتان و دست به دلیل کار بسیار با دست و انگشتان رخ می‌دهد و بیشتر متوجه افرادی است که با کامپیوتر و دیگر فعالیت‌ها مشغول هستند. در این مقاله علت احساس درد در انگشتان و دست را شرح خواهیم داد.

علل درد انگشت دست را بشناسید:

علاوه بر آرتریت موارد زیر هم می‌تواند سبب درد انگشتان دست بشود:

 • مشکل‌هایی که به جریان خون ربط داشته باشند
 • آسیب رسیدن به انگشتان دست
 • رماتیسم جوانان
 • مشکلاتی که به عصب ربط داشته باشند
 • آرتروز
 • اختلالات رینود
 • رماتیسم مفصلی
 • کار‌هایی که با انگشتان دست انجام می‌شود مانند تایپ کردن با موبایل و کامپیوتر

دو نوع اصلی آرتریت روی انگشتان تاثیر می گذارند: استئوآرتریت و آرتریت روماتوئید. هر دو به مفصل‌ها آسیب می‌رسانند، اما علت نهفته‌ی هر یک متفاوت است.
استئوآرتریت در غضروف بین انگشتان رخ می‌دهد.

در نهایت استخوان‌ها به همدیگر سایش پیدا می‌کنند و درد شدید و کاهش تحرک به وجود می‌آید.

آرتریت روماتوئید نوعی اختلال خود ایمنی است که در آن بدن به اشتباه به بافت‌های سالم مفصل حمله ور می‌شود. التهاب مفصل که به وجود می‌آید باعث درد می شود و بافت‌ها را از بین می‌برد.

استئوآرتریت و روماتوئید آرتریت تقریبا در هر مفصلی بروز می‌کنند، اما هر دو اختلال اغلب روی انگشتان تاثیر می‌گذارند.
از به دست گرفتن هر وسیله‌ای برای مدت طولانی بپرهیزید و در صورتی که نمی‌توانید از انجام این فعالیت‌ها بپرهیزید، هر 15 دقیقه بین کار استراحت کنید.

بیشتر بخوانید: درد مچ دست ، علت و درمان آن

علت آرتریت انگشتان دست چیست؟

آرتریت به معنای التهاب مفصل است. شایعترین علت آرتریت انگشتان دست، آرتریت دژنراتیو Degenerative arthritis است که به آن استئوآرتریت Osteoarthritis یا آرتروز Arthrosis یا ساییدگی مفصلی هم می‌گویند.

در این نوع از آرتریت، غضروف مفصل آسیب دیده و خراب می‌شود. علت آسیب غضروف مفصل در این بیماری معمولا ضرباتی است که به انگشت وارد می‌شود.
این ضربات می‌توانند موجب شکستگی مفصل، رگ به رک شدن مفصل و یا آسیب مستقیم غضروف مفصلی شود.

شکستگی انگشت وقتی به داخل مفصل راه پیدا میکند حائز اهمیت بسیار است.
این شکستگی‌ها اگر با کوچکترین کجی یا ناهماهنگی جوش بخورند در دراز مدت موجب ساییده شدن سطح مفصلی و تخریب غضروف آن می‌شود.

رگ به رگ شدن مفصل می‌تواند موجب آسیب رباط‌های آن شود. این آسیب میتواند به صورت پاره شدن آنها باشد و در صورتیکه این پارگی خوب ترمیم نیابد موجب تغییر در بیومکانیک مفصل شده و توزیع نیروهای وارده به مفصل را تغییر می‌دهد.

این امر موجب می‌شود به قسمت‌هایی از مفصل نیروهای زیادی وارد شده و در نتیجه مفصل دچار ساییدگی و تخریب شود.

گاهی اوقات آرتروز مفاصل انگشت ایدیوپاتیک Idiopathic است بدین معنی که نمی‌توانیم علتی را برای آن مشخص کنیم.

از علل دیگر آرتریت انگشتان دست روماتیسم مفصلی یا آرتریت روماتوئید Rheumatoid arthritis است. روماتیسم مفصلی یک بیماری پیشرونده است که موجب تخریب غضروف مفاصل و تغییر شکل آنها می‌شود.

نوبت گیری دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد

علت درد انگشت دست

1-جراحات دست

جراحت و آسیب دست یکی از شایع‌ترین و بیش‌ترین دلایل درد انگشتان دست است. آسیب‌های دست می‌تواند باعث ایجاد بریدگی‌های عمیق در انگشتان، احساس سوزش، شکستگی استخوان انگشتان دست و یا حتی آسیب بافتی و ماهیچه‌ای انگشتان شود.

آسیب‌های دست معمول که باعث این درد می‌شوند عبارتند از:

شکستگی انگشت: این مشکل معمولاً در هنگام حمل وسایل سنگین و یا در زمان انجام فعالیت‌های ورزشی رخ می‌دهد.
بریدگی‌ها
شکستگی ناخن‌های انگشتان دست
نگاهی اجمالی به 14 علت درد انگشتان دست

2-شرایط پزشکی

دیگر عارضه‌های پزشکی که عصب‌ها، ماهیچه‌ها و یا استخوان‌ها را درگیر می‌کنند هم می‌توانند باعث درد انگشتان شوند.

برای مثال در بیماری آرتروز (osteoarthritis (OA)) که یک بیماری تخریبی پیش‌رونده در غضروف مفاصل است، به علت تخریب غضروف‌ها، استخوان‌ها به هم ساییده شده و باعث ایجاد درد می‌شوند. آرتروز در دست می‌تواند مفصل پایه‌ی انگشت شست، مفاصل میانی انگشتان و یا حتی نزدیکی ناخن انگشتان را درگیر کند.

دیگر مشکلات پزشکی که باعث درد در انگشتان دست می‌شوند، عبارتند از:

3– روماتیسم مفصلی

روماتیسم مفصلی (rheumatoid arthritis به اختصار (RA)) یک بیماری خود ایمنی است که باعث ایجاد درد در مفاصل و در نهایت آسیب کل بدن می‌شود.

آسیب مفصلی ناشی از این بیماری معمولاً در دو سمت بدن اتفاق می‌افتد و این یکی از راه‌هایی است که پزشک می‌تواند آن را تشخیص دهد.

درمان روماتیسم مفصلی دست توسط دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد در کلینیک درد راد تهران

4-پوکی استخوان

پوکی استخوان (osteoporosis) عارضه‌ای است که در آن استخوان‌ها درگیر می‌شوند، در داخل استخوان‌ها به صورت طبیعی فضاهایی خالی وجود دارد، در این بیماری اندازه‌ی این فضاها افزایش پیدا می‌کند و در نهایت استخوان حجم و قدرت خود را از دست می‌دهد

5– دیستروفی ماهیچه‌ای دوشن

دیستروفی ماهیچه‌ای (muscular dystrophy) به گروهی از بیماری‌های ارثی اطلاق می‌شود که به مرور زمان باعث ضعیف شدن و یا آسیب ماهیچه‌ای می‌شوند.

این ضعف در نتیجه‌ی نبود پروتئینی مخصوص به نام دیستروفین (dystrophin) رخ می‌دهد، در واقع بدن برای عملکرد درست و کامل ماهیچه‌ها به این پروتئین نیاز دارد.

6– اِم‌اِس یا تصلب بافت چندگانه

اِم‌اِس یا تصلب بافت چندگانه (multiple sclerosis) یک بیماری مزمن است که سیستم عصبی مرکزی را درگیر می‌کند. در این بیماری سیستم ایمنی بدن به بافت محافظ اطراف رشته‌های نورون موسوم به میلین (myelin) حمله کرده و آن را از بین می‌برد و در نهایت مغز به سختی می‌تواند سیگنال‌های هدایتی و حرکتی خود را به سراسر بدن ارسال کند.

7– سندروم تونل کارپال

در سندروم تونل کارپال (carpal tunnel syndrome) به عصب مدیان (median nerve) که از وسط دست می‌گذرد فشار بیش از حد اعمال شده و این عصب تا حدود زیادی فشرده می‌شود. این عصب مسئول ایجاد حس در انگشت شست، انگشت وسط و بخشی از انگشت حلقه است.

درمان سندرم تونل کارپ دست توسط دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد در کلینیک درد راد تهران

این عصب هم‌چنین ماهیچه‌ای که به انگشت شست متصل می‌شود را به حرکت وا می‌دارد. تورم داخلی مچ دست عامل فشار به عصب در سندروم تونل کارپال بوده و باعث بی حسی، ضعف و هم چنین مور مور شدن انگشت شست دست می‌شود.

8– اﺳﮑﻠﺮوز ﺳﯿﺴﺘﻤﯿﮏ

اﺳﮑﻠﺮوز ﺳﯿﺴﺘﻤﯿﮏ (systemic sclerosis) یک نوع بیماری خود ایمنی نادر است که در آن بافت و ظاهر پوست در نتیجه‌ی تولید بیش از حد کلاژن تغییر می‌کند. این عارضه علاوه بر پوست، رگ‌های خونی، ماهیچه‌ها، قلب، سیستم گوارش، ریه‌ها و کلیه‌ها را هم درگیر می‌کند

9– سندرم رینو

سندرم رینود (Raynaud’s phenomenon) یک نوع اختلال اولیه دستگاه گردش خون است که در آن جریان خون به سمت انگشتان دست و پا، گوش و بینی تا حد زیادی کاهش پیدا می‌کند. آب و هوای سرد و یا استرس هیجانی می‌تواند این سندروم را تحریک کند.

درمان سندرم رینو دست توسط دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد در کلینیک درد راد تهران

10– کورک

کورک (boils) عفونت‌های باکتری فولیکول‌های مو است که بافت‌های اطراف را هم درگیر می‌کند. زمانی که فولیکول مو عفونت می‌کند، ظاهری متورم و قرمز رنگ بر روی پوست پیدا می‌کند. کورک‌ها معمولاً در صورت، گردن، ران و باسن ایجاد می‌شوند.

11– گرهک

گرهک‌ها (nodules) نتیجه‌ی رشد غیر معمول بافتی هستند که معمولا در بافت‌های عمقی‌تر پوست و یا حتی اندام‌های داخلی هم‌چون تیرویید رشد می‌کنند. درصد بالایی از گرهک‌ها خوش خیم هستند.

12– کیست‌ها

کیست‌ها (cyst) کیسه‌هایی با غشای مجزا بوده که درون آن‌ها مایعات، هوا و دیگر مواد وجود دارد و حتی تقسیم سلولی هم در آن اتفاق می‌افتد. کیست در هر جایی از بدن یا زیر پوست رشد می‌کند.

13– تومورها

تومورها (tumors) از تجمع سلول‌های غیر طبیعی به وجود می آیند. در تومورها پروسه‌ی طبیعی جایگزینی سلول‌های نو با سلول‌های پیر بر هم زده می‌شود. سلول‌های تشکیل دهنده‌ی تومور بدون اینکه بدن به آن‌ها نیازی داشته باشد، بزرگ شده و برخلاف سلول‌های پیر عادی هرگز از بین نمی‌روند.

14– گیر افتادگی عصب

گیر افتادگی عصب یا Pinched Nerve در بازو، مچ و یا دست هم می‎تواند عاملی برای درد انگشتان دست باشد.

شناخت انواع درد انگشت دست

درد مفاصل انگشتان دست ممکن است احساس کسل کننده و دردناک را برای فرد به همراه داشته باشد. این درد ممکن است ناگهان شروع شود و سپس از بین برود.

 • درد با تورم

اگر انگشت شکسته دارید، معمولاً متورم، بنفش یا آبی رنگ و بسیار دردناک خواهد بود. در بعضی موارد، استخوان ممکن است از نظر جسمی از هم جدا شده و قابل مشاهده باشد.

 • درد در زمان حرکت و درد ضربان دار

سندرم تونل کارپ و سایر شرایط پزشکی که بر روی اعصاب و ماهیچه های بازو و دست شما تأثیر می‌گذارد، می‌تواند باعث شود شود در هنگام حرکت انگشتان درد شدیدی را احساس کنید. دشواری در هنگام نوشتن و تایپ کردن و لرزش دستان، از دیگر مشکلات سندروم تونل کارپ است.

 • در رفتگی انگشت

دررفتگی انگشت هنگامی اتفاق می‌افتد که استخوان‌های انگشت یا انگشت شست شما از مفاصل آنها جدا شود. در بعضی موارد این جابجایی قابل مشاهده است.

 • درد در قسمت جراحت دیده

شدت درد با توجه به عمق جراحت و بریدگی متفاوت است و ممکن است در در برخی از موارد اطراف قسمت بریدگی قرمز شود.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد ؟

 1. پس از گذشت ۲ هفته درد دست تسکین و یا کاهش نیابد.
 2. قادر نباشید انگشت خود را به طور کامل راست کنید.
 3. احساس کرختی و سوزن سوزن شدن در انگشت های دست
 4. حتی زمانی که با انگشتان دست خود کاری انجام نمی دهید هم درد بسیار شدیدی را حس کنید.

علت خشکی مفاصل در صبح چیست؟

دلیل اصلی خشکی صبحگاهی هنوز ناشناخته است. یک نظریه نشان می دهد که این بیماری به یک ریتم بیولوژیکی مرتبط است.

هنگامی که در شب عملیات سوخت و ساز بدن انجام می شود، سطح بعضی از سیتوکین های التهابی ( پروتئین های محلولی هستند که در تنظیم ایمنی نقش دارند) افزایش پیدا می کند.

ریتم کورتیزول ممکن است در این امر تاثیر داشته باشد، زیرا کاهش سطح کورتیزول موجب افزایش التهاب در شب می شود.

تحقیقات منتشر شده در آوریل 2015 در مورد آرتروز و درمان آن نشان می دهد که علیرغم ارتباط بین التهاب و خشکی صبحگاهی، با پیشرفت رادیوگرافی RA ارتباطی ندارد.

نقش دارو‌ها برای کاهش درد مفاصل

مصرف دارو‌های گوناگون برای کاهش درد مفاصل استفاده از دارو‌هایی مانند سلبرکس، دیکلوفناک و بروفن باعث بهبود التهاب انگشتان دست می‌شود.
کار درمانی و تجویز دارو‌های ضد روماتیسمی باعث کاهش روند سرعت تغییر شکل انگشتان دست می‌شود و کیفیت زندگی اشخاص را بهبود می‌بخشد.

درمان‌های خانگی برای کاهش این عارضه روش‌های خانگی و طبیعی که بر پایه علمی بیان نشده‌اند، هیچ تاثیری در بهبود روند درد ندارند و از این روش‌های بی‌پایه و بی اساس باید به شدت پرهیز کرد .

از آنجایی که پوکی استخوان در سنین بالاتر در میان افراد میانسال رخ می‌دهد بهتر است برای پیشگیری از این کار مصرف لبنیات کم چرب، غذا‌های دریایی، کلسیم یا دارو‌های مکمل، دارو‌های ضد پوکی استخوان را در اولویت برنامه غذایی خود قرار دهیم.

ارثی بودن درد آرتروز انگشتان دست زمینه‌های خانوادگی در بسیاری از بیماری‌ها می‌تواند باعث تشدید آرتروز انگشتان شود.

مهم ترین اقدامات درمانی برای آرتروز مفاصل انگشتان دست عبارتند از:

– کاهش فعالیت‌های بدنی که موجب درد می شود
– یاد گرفتن راه های درست انجام کارها با دست، طوری که فشار زیادی به انگشتان وارد نشود
– استفاده از داروهای مسکن
– گرم کردن موضع درد
– بریس انگشت
– نرمش‌های کششی

این فعالیت‌ها را در درمان درد انگشتان دست به کار ببندید و درد خود را کاهش دهید:

 • از انجام کارهایی که سبب افزایش درد می‌شود، بپرهیزید.
 • انجام صحیح هر کاری به طوری که فشاری به انگشتان دست وارد نکند را یاد بگیرید.
 • از داروهای مسکن با مشورت پزشک استفاده کنید.
 • انگشتانتان را گرم نگه دارید.

راهکارهای درمانی

 • بریس انگشت
 • نرمش‌های کششی انجام دهید.
  اگر می‌خواهید وسیله‌ای را بردارید که دسته باریکی دارد، حتما به قطر آن اضافه کنید و بردارید تا احساس درد و فشار کمتری به انگشتان وارد شود تا از مفاصل خود حفاظت کرده باشید.
  به انگشتان دست خود ورزش دهید. انگشتانات را باز و بسته کنید. به چپ و راست ببرید و …. اما توجه داشته باشید در هنگام انجام حرکات ورزشی نباید دردی را احساس کنید.
  در فعالیت‌های خود تغیر ایجاد کنید و به انگشتانتان بیشتر استراحت بدهید. اما اگر این امکان را ندارید در هر یک ساعت کار یک استراحت پانزده دقیقه ای به انگشتان خود بدهید.
 • خشک کردن مفصل: در این روش دکتر دو استخوان تشکیل دهنده مفصل را بهم متصل می‌کند. با این کار درد بیمار قطع می‌شود اما حرکت مفصل هم به طور کامل از بین می‌رود. از این روش بیشتر در جوانان که نیاز دارند با دست خود کارهای سنگین انجام دهند، استفاده می‌کنند.
 • تعویض مفصل: جراحان در افراد مسن که نیازی به پایداری مفصل ندارند و اما در عوض عمل حرکتی مفاصل برای شان اهمیت دارد، اسفاده می‌کنند.
 • بازسازی مفصل: در بازسازی مفصل پزشک سطوح خراب شده و از بین رفته غضروفی را از دو سر استخوان خارج می‌کند و در بین آنها بافت نرم تری مانند یک تاندون قرار می‌دهد تا هم به حد زیادی درد بیمار را کاهش دهد و هم حرکات مفصل حفظ شود. از این روش در آرتریت مفصل کارپومتاکارپ شست بسیار استفاده می‌کنند.

حرکات ورزشی درد انگشتان دست

برخی از حرکات ورزشی و تمرینات فیزیوتراپی به شما بهبود درد انگشتان شما کمک زیادی خواهد کرد. فیزیوتراپیست‌ها معمولا بسته به شرایط فرد، ورزش و تمرین‌های متفاوتی را پیشنهاد می‌کنند. برخی از این نرمش به افزایش دامنه حرکت مفصل کمک می‌کند و برخی دیگر کارایی عضلات و تاندون‌ها را بهبود می‌بخشند. از متداول‌ترین حرکات ورزشی برای درد انگشتان دست به شرح زیر است:

1.مشت کردن دست
دست خود را مشت کنید، به صورتی که شست شما روب سایر انگشتانتان باشد، این وضعیت را حدود 60 ثانیه حفظ کنید، سپس مشت خود را باز کرده و انگشتان خود را بکشید. این تمرین باید 4 بار با هر دست انجام شود.

2. کشیدن انگشتان دست
دست‌های خود را روی یک سطح صاف (مانند یک میز) قرار دهید. باید کف دست‌های شما به سطح چسبیده باشد بدو اینکه فشاری به انگشتان وارد شود. حدود 60 ثانیه در همین وضعیت بمانید، سپس رها کنید. همانند تمرین قبلی این حرکت حداقل 4 بار برای هر دست انجام شود.

3. کشیدن سرپنجه دست
برای این تمرین دست خود را صاف نگه دارید و انگشتان خود را به کف دست خم کنید، به گونه‌ای که سر انگشتان به قسمت پایین انگشت‌ها برخورد کند، 30 تا 60 ثانیه در این حالت نگه دارید و رها کنید. این تمرین دامنه حرکت انگشتان دست را بهبود می‌بخشد.

4. تقویت چنگ دست
برای این تمرین می‌توانید یک توپ نرم پلاستیکی را در کف دست خود گرفته و تا جایی که می توانید آن را فشار دهید. چند ثانیه این وضعیت را حفظ کنید، سپس رها کنید. بهتر است این تمرین 10 الی 15 بار برای هر دست انجام شود.

5. بلند کردن انگشت دست
کف دست خود را روی یک سطح صاف بگذارید. یکی از انگشتان خود را به آرامی از سطح بلند کنید و دوباره پایین بیاورید. این حرکت را برای بقیه انگشتان دست خود تکرار کنید. می‌توانید 8 تا 12 بار این حرکت را برای هر کدام از انگشت‌ها انجام دهید.

6. کشش انگشت شست دست
مطابق تصویر یک کش پلاستیکی نرم دور دست خود قرار دهید و کف دست خود را روی سطح صاف قرار دهید. به آرامی انگشت شست دست خود را از سایر انگشت‌ها دور کنید. 30 الی 60 ثانیه این وضعیت را حفظ کنید و سپس رها کنید.

7. ایجاد O انگلیسی با کمک انگشتان دست
دست چپ خود را باز کنید و تمام انگشتان خود را به داخل خم کنید تا شبیه به حرف o انگلیسی شود، این وضعیت را تا چند ثانیه حفظ کنید و سپس انگشتان خود را باز کنید و تمرین را تکرار کنید؛ این تمرین را برای هر دو دست انجام دهید.


4.1 78 آرا
امتیاز مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
385 نظر
قدیمی‌ترین
جدیدترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
ابوالقاسم شیری فرد
ابوالقاسم شیری فرد
2 سال قبل

باسلام مدت یک ماهه انگشت شصت دودستم دردمیکنه طوری هست نمیتوانم باهاشان کارکنم لطفاراهنمائیم کنید

زهرا
زهرا
2 سال قبل

باسلام ..استخوان انگشت وسط دست راستم اون قسمتی که به پشت دستم متصل میشه هم دورش تورم داره هم کمی قرمزی و دردم میکنه رفتم دکتر عکس هم گرفتم دکتر گفته تاندونش کشیده شده فقط کار سنگین انجام نده اما یک ماهه تا هیچ کار نکنم درد نداره اما همینکه حتی مداد به دست میگیرم ده دقیقه ای دردش و ورمش شروع میشه دقیقا هم یادم نمیاد ایا اسیبی دیده به جایی خورده یانه چون چند ماهی بود درد میکرد بعد دیگه جدی گرفتم الان نظرتون چیه لطفا بگید چیکارکنم

شیرین
شیرین
2 سال قبل

سلام وقتتون بخیر خسته نباشی من انگشت دست راست به اندازه یک نوار تا پشت گردنم درد میکند و کف دستم همان قسمتی که انگشت کوچک درد میکنه و امتداد پیدا میکنه تا پشت گردنم ممنون میشم جواب بدید که علتش چی میتونه باشه سپاس

محمدی
محمدی
2 سال قبل

سلام
شصت ساله هستم و کم تحرک. مفاصل انگشتان دست چپم درد داره و کم قدرت شدند. بنا به توصیه دو آزمایش خون برای روماتیسم و … انجام دادم منفی بودند. ویتامین دی و کلسیم هم خوبه. لطفا راهنمایی بفرمایید.

مریم
مریم
2 سال قبل

سلام حدود دو روزی روزی هست انگشت وسط دستم از ناخن تا بند دوم درد میکنه فشارش که میدم بهتره ولی در حالتی که بازه زیاد نمیتونم نگهش دارم کارمم کار با کامپیوتره
موقع مشت کردن دستم با درد خم و راست میشه راحت خم نمیشه

پیمان
پیمان
2 سال قبل

سلام وقت بخیر
بعد از بیدار شدن از خواب، (چه یه ساعت چه ده ساعت خوابیدن) انگشت های دستم به شدت درد میکنن و اینکه وسایلو نمیتونم بیشتر از ۳۰ ثانیه نگهدارم تو این حالت انگشت شصتم کلا کارایشو از دست میده.
کمرم هم بعد خواب درد شدیدی میکنه بطوری که بسختی بلند میشم
دکتر هم رفتم ولی میگن چیز خاصی نیست.

فاطمه ظفرجو
فاطمه ظفرجو
2 سال قبل

سلام خسته نباشین آقای دکتر. من دخترم ۱۵ سالمه.. گاهی وقتا قفسه سینم سمت راست یا نزدیک قلبم و انگشت اشاره دستم یا پاهام تیر میشکه و قفل میکنه.. پدر و مادرم میگن این برای قد کشیدنته اما من همچین چیزیو قبول ندارم چون بدنم خیلی وقته ک اینطوریه و پدر و مادرم بهش توجهی ندارن.. الانم انگشت اشارم بد جور گرفته.. میشه بگین باید چیکار کنم؟ اونا حتی نمیذارن من شبا بخوابم.

شعیب
شعیب
2 سال قبل

سلام ببخشید الان مدتی که قوس هردو کف مخصوصا پای راستم یک درد داره و همچنین بعضی مو قع ها انگشتان دستم سرشکن یک درد داره
البته گردن درد داشتم چند روز دانش کمتر شده ممنون میشم راهنمایی کنید.

مریم
مریم
2 سال قبل

با سلام
من پسر ده ساله ای دارم که مدت ۴ روزه شکایت درد در شست دست چپش داره و میگه نمیتونه کاری باهاش انجام بده و از پایین انگشت دردش شروع میشه تا بالای انگشت شستش و تیر میکشه. از چی میتونه باشه؟ و چیکار باید کرد؟

Narsis
Narsis
2 سال قبل

سلام چند روزی هست درد شدیدی در ناحیه پنجه پا دارم به نحوی که شب اصلا نمیتونم بخوابم و دردم به صورتی هست که ناحیه درد خیییلی داغ میشه و احساس بی خس شدن بعد از درد دارم به مدت کوتاه
و باید حتمن از کیسه آب گرم برای تسکینش استفاده کنم ضمن اینکه تازگی ها گاهی احساس تیر کشیدن در مفاصلم دارم دستها و پاها
ممنون میشم راهنمایی بفرمایید 36 ساله هستن و تا قبل کرونا هم ورزش TRX انجام میدادم و نشکلی نداشتم تا وقتیکه دچار آرتروز گردن شدم

سما
سما
2 سال قبل

سلام به مدت دو هفته هست که دستم به خصوص انگشت شصت تا آرنج خیلی درد میکنه و بعد از خواب تا چندساعت نمیتونم تکونش بدم .. لطفا راهنمایی کنید

زینب
زینب
2 سال قبل

سلام. روز بخیر من بند انگشت دست راستم توی همه انگشت هام درد میکنه و مفصل آرنج همون دستمم درد میکنه به طوریکه نمیتونم شی سنگینی رو بلند کنم با اون دستم یا وزنه بزنم تو باشگاه. وزنه ۱ یا ۲ کیلویی. چه مشکلی دارم؟ ممنون از پاسختون

عجم
عجم
2 سال قبل

سلام وقتتون بخیر و خدا قوت
خانمی ۴۲ هستم، چند ماه است درد مفاصل انگشتان دست خیلی اذیت می کنه اللن دو هفته است درد در مفصل بازو هم اضافه شده
دست راست خیلی بیشتر درگیر است
قبلا چندسال مفاصل انگشتان پا درگیر بود الان پاها خیلی بهتر شده
یک دوره سه ماهه کپسول fastrun اگر اشتباه نکنم مصرف کردم

شیوا نظری
شیوا نظری
2 سال قبل

سلام.دو هفته ای هست که انگشتای دست چپم دردمیکنه. مخصوصا انگشت وسط که به ساعدمم میزنه. پای چپم هم هرچندوقت یکبار از مچ پا درد دارم. وقتی تکان میدهم انگار داره کشیده میشه. آیا مشکلی هست؟

مهتاب
مهتاب
2 سال قبل

سلام وقت بخیریه مدتی هست دست راستم درد میکنه بیشترانگشتان دستم بعد میزنه به مچ دستم..‌.ممنون میشم علتشو بگید بهم.

maedeh
maedeh
2 سال قبل

سلام وقت تون بخیر من 19سالمه ودست راستم از ناحیه ی گردن تاانگشتام درد خیلی زیادی داره وموضعی درد تو هرناحیه مثلا مچ یا بازو خیلی زیاد میشه ودستم حالت گرفتگی پیدامیکنه ممنون میشم راهنماییم کنید

محبت
محبت
2 سال قبل

سلام.
من یه روز هست که دست راست انگشت شصتم درد میکنه من بزور اون رو خم و باز میکنم و درد میگیره دردش یه جوریه که مثلا ولی میخوام انگشتم رو ماساژ بدم یا انگشتم رو بکشم درد میگیره یه جورهی که وقتی میخوام مداد دست بگیرم و بنویسم‌ نمیتونم هم درد میگیره و بی جون
میشه راهنمایی‌بکنید اقای دکتر؟
دختر هستم 12ساله
تروخدا کمک کنید.🙏

محمد از مازندران
محمد از مازندران
2 سال قبل

سلام بنده انگشت وسط دست چپم در کشتی در رفت و پزشک ارتوپد معالجم گفت که شکستگی نیز داری ولی چون در رفتگی طبق عکس درمان شد و انگشتت همان موقع جا رفت نیازی به جراحی نیست و دستم را گچ گرفتم و بعد دیدم انگشتم بعد بهبودی حالت سابق را ندارد و ظاهر مفاصل کمی متفاوت شده و نمی توانم وسایل سنگین را با این دستم بلند کنم و باعث ایجاد درد می شود ولی می توانم انگشتم را خم و راسست کنم بنابراین به دکتر دست مراجعه کردم ایشان گفتند انگشتت بد جوش خورد و باید همان اول جراحی میشدی و الان نصف مفصل انگشتت از بین رفته و معلوم نیست این مفصل چند سال عمر کند و ممکنه دو یا ده سال دیگه مشکل ایجاد کند. ایشان گفت در صورت ایجاد مشکل یکم قسمت از مفصل مچ دستم را میگرند و به انگشتم پیوند می زنند و گفتند این یک جراحی خیلی بزرگی هست.
به نظرتون شانس موفقیت این جراحی چقدر هست. ایا با پیوند انگشتم را مانند سابق می کند؟

Hoda
Hoda
2 سال قبل

سلام مدتیست که انگشتان اشاره هر دو دستم درد میکنه نمیدونم علتش چیه به چه دکتری باید مراجعه کنم و بنظرتون علتش چیه
33 سال دارم و کارم هم سیستمی است و اونقدرها کار بدنی خاصی نمیکنم

مهناز احمدی
مهناز احمدی
2 سال قبل

با سلام و وقت بخیر
من مدتی است انگشت شست دست راستم بعد از بیدار شدن از خواب درد می‌کند ‌و حالت خشکی دارد. ‌انجام دادن‌کاری برایم سخت است. اما با ماساژ دادن و گذشتن زمان بهتر می‌شود
علت چیست؟؟؟

فاطمه گنجی
فاطمه گنجی
2 سال قبل

سلام خسته نباشین چند وقت یکبار دست چپم درد میگیره و درحالتی که درد ندارم انگشتحلقه دست چپم بی حس هست. در زمان درد انگار یه رشته که تا کتفم میره درد میکنه. پدرم رماتیسم مفصلی داره آزمایش خون دادم منفی بود برای من. چیکار کنم؟

سروش
سروش
2 سال قبل

سلام.خسته نباشید من 34 ساله هستم و مدتی بعد از زایمانم مفاصل انگشتان دستم و کف پا بعد از بیدتر شدن به شدت درد داره.به حدی که کارهای ساده هم برام سخت میشه.و درطی روز بهتر میشه..
علتش چی میتونه باشه

مائده جلیلوند
مائده جلیلوند
2 سال قبل

سلام وقتتون بخیر مادرم ۴۰سالشون هست و یک هفته ای میشه که انگشتان دستاش بدون ضربه و هیچ انجام کار سنگینی درد میکنه و حس خستگی و کوفتگی توی انگشتان هست و درد شدیدی با حرکت انگشت شصتش تا مچ دستاش میره(ممنون میشم راهنمایی کنین)

مینا
مینا
2 سال قبل

با سلام من در بچگی قلنج انگشتانم مخصوصا بند وسطی رو میشکوندم که از ظاهر انگشتانم کاملا مشخص هست سال گذشته نیز مدتی کار تایپ زیاد انجام دادم که باعث میشد انگشت وسط دست راستم بیش از حد خسته و قلنج کند, الان به طور ناگهانی از ناحیه بند وسطی انگشتم موقع تا شدن احساس درد میکنم که این درد بیشتر روی انگشتم رو در بر میگیرد نه داخل و احساس میکنم گویی در اثر کشیده شدن چیزی در بند انگشتم ایجاد میشود اما وقتی کار میکنم موقتا فراموش میشه این درد ولی صبح هنگام مخصوصا حس میشه که آزاردهنده هست
ممنون میشم راهنمایی بفرمایین

فرجامي
فرجامي
2 سال قبل

سلام وقت بخير جناب دكتر
خانم ٣٦ ساله هستم حدود ٤ساله انگشتان دستم درد ميكنه اوايل هنگامي كه از خواب بيدار ميشدم خم و راست كردن با يه گيري باز ميشه و با درد ولي حدود يك ساله كلا شبانه روزي درد ميكنه تمام آزمايشهاي روماتيسمي را دادم دكتر روماتولوژ گفتن مشكلي نيست به نظرتون بايد به چه پزشكي مراجعه كنم و دليلش چيست؟

ر_زارعی
ر_زارعی
پاسخ به   فرجامي
1 سال قبل

سلام منم دقیقا همین مشکل رو دارم و ازمایش روماتیسم و تب مالت هم دادم ازمایشاتم خوب بود ولی مشخص نشد علت چیه و همچنان درد میکشم

سونیا
سونیا
2 سال قبل

سلام خسته نباشید من تموم انگشتای هر دو دستم درد میکنه نمیتونم خم و راست کنم انگشتامو علتش چیه اقای دکتر ؟ حدود ۲ هفته میشه اینجوریم

حسین صابری
حسین صابری
2 سال قبل

با سلام و خسته نباشید حدود یک ماه است پنجه دست چپ توی خواب درد میکنه البته قبلش بی حس میشه درطول روز مشکلی ندارم فقط توی خواب درد میکنه نمتونم بخوابم

غزل عبدی
غزل عبدی
2 سال قبل

سلام چند روزی میشه که من دیت راستم از ضربان مچ تا حدودی به سمت آرنج ب شدتتتت درد میکنه
دردش جوری میشه ک..
قبلا عصبی شدنی یا فکرو خیال زیاد کردنی دست راست البته نه با این درد بازم درد میکرد ولی با تفاوت درد کمتر ک یکم ماساژ میدادی دردش تموم میشد و از ضربان درد نمیکرد
اگر میشه بگین چیکار کنم ک خوب بشع

رضا
رضا
2 سال قبل

سلام آقای دکتر خسته نباشید یک سال است که دردی بین بنده بنده انگشت دست یا پام است هر وقت یک یا دو تا انگشت های دستم دردمیکند برعکس انگشت های پام آروم است یا انگشت های پام درد کن انگشت های دست آروم است علت این درد چیست ؟؟؟؟

مهسا
مهسا
2 سال قبل

سلام آقای دکتر وقتتون بخیر، من ۲۸ سالم هست، و مدتی درگیر استرس شدید بودم، یک روز بطور ناگهانی حین بالا رفتن از یک پله، متوجه شدم مفصل متاتارسو فارنجیالم کمی درد میکنه، بعد متوجه شدم به مقدار خیلی کمی ورم داره، کمی برجسته‌تر از مفصل پای چپم بود… متاسفانه به شدت درگیر شدم و سرچ کردم و خب فقطبا بیماری‌های اتوایمنیون مواجه شدم… بعد از سه هفته یکی از انگشتان دست راستم مفصل انتهایی نزدیک به ناخنم کمی درد و برجسته شده (بقورت یکطرفه و ناچیز)… این تورم‌ها و دردها واقعا ناچیز هست ولی هست… در حال حاضر هم کمی فشار به انگشت شست راستم مفصل نزدیک به کف دستم وارد شده و چند روزی هست که کمی درد دارم … واقعا دغدغم شده احتمالات رو میفرمایید ممنونم

ریحانه
ریحانه
2 سال قبل

سلام من دخترم و 19 سالمه الان 9 یا 8 روزی میشه که صبح ها که از خاب پا میشدم دستام از شونه تا نوک انگشتام درد میکردن تا ظهر خوب میشدن اما چند روزی هست دست راستم خیلی درد میکنه بخصوص مچ دستم و انگشتام موقع باز و بسته کردن انگشتام حالت کرختی دارن علتش چی میتونه باشه

فرشید
فرشید
2 سال قبل

سلام و خسته نباشید
جناب انگشت شست دست بنده هنگام صاف و خمیده کردن صدا چک چک میاد و بعضی اوقات درد میکنه از ۶ سال پیش این مشکل رو داشته ولی به از یه سال قبل درد هم بعضی وقت شروع میشه میتونین بگید مشکل و راه درمانش چیه نگرانم کرده ممنون

منصور موسوی
منصور موسوی
2 سال قبل

سلام و عرض ادب
آقای دکتر از دو ماه پیش مفصل انگشت وسط دست چپ و انگشت کوچک پایم درد کرد و مراجعه کردم به پزشک و چکاپ کامل دادم.روماتیسم و تب مالت را هم دادم یکم غلظت خون داشتم و کمبود ویتامین دی و کمی کمبود کلسیم و یکم اوره زیاد بود . یکبار خون دادم. کلسیم خوردم و آمپول ویتامین دی هم زدم. ولی متاسفانه هنوز در انگشتان پا و انگشت دست چپ و آرنج دست چپ درد دارم.

ش.ا
ش.ا
2 سال قبل

سلام خانمی ۳۲ ساله هستم دوسال پیش به طورناگهونی بازوی دست چپم شروع به پرش های محکم و درد که با گرفتن ام ارای مشخص شد که التهاب شدید تاندون و دیسک گردن خفیف دارم‌.الان هنوزه انگشت شست دست چپم بی حسه و همیشه از بازو تا شستم دردی مانند برق گرفتگی دارم کلافم کرده کلا نمیتونم به چپ بخوابم و زود دستم خواب میره .نوار عصب دست هم گرفتم مشکلی نداشتم .مشکل چیه ؟

عهدیه
عهدیه
2 سال قبل

سلام وقت بخیر
خسته نباشید
دست سمت راست انگشت اشاره درد شدیدی دارد حدود یک سالی است مخصوصا موقع کارهایی ک در خانه انجام‌میدم و اب سرد هم وقتی ب دستام میخوره دردش شدیدتر میشه. علت این مشکلم چیه اقای دکتر؟؟؟؟
ممنون میشم راهنمایی کنید

آرین
آرین
2 سال قبل

درود بر شما جناب دکتر مرادی،
الان یه مدتی میشه زمانی که از خواب بیدار میشم، انگشت کوچیک دست راستم درد میکنه و با گذشت یک هفته انگشت وسط دست راست و چپ شروع به درد کردن.
من در اداره پست کار میکنم و یادم نمیاد فشاری روی انگشتای دست آورده باشم!
میخواستم علتش رو بدونم و چیکار باید کنم؟!

مجید
مجید
2 سال قبل

سلام خسه نباشید
انگشت اشاره دست چپ من چند روزی هست درد دارد البته قابل تحمل هست ولی تاش میکنم مفصلش درد میگره داغ میشه و مثل اینکه نبض بزند.
عضلات دست چپ تا آرنج موقع حرکت برعکس در میگیرد
مخصوصا در ناحیه آرنج

قهرمان
قهرمان
2 سال قبل

سلام خسته نباشید

من نوجوان ۱۴ ساله ای هستم که مدتی خودارضایی میکردم

الان چند وقتی هست حدود ۱ هفته که کلا از مچ دست به بالا مفصل انگشتام درد میگیره وقتی میخوام باهاش چیزی بلند کنم حتی چیز کوچیک یا وقتی کمی فشار میدم

یعنی آرتروز هست چون من خودارضایی شدید داشتم ؟؟؟؟

مرصا
مرصا
2 سال قبل

سلام، من چندروزه که انگشت شصت دست راستم خودبخود درد میکنه الان اینقدر دردش شدیده که نمیتونم تکانش بدم، چندهفته پیش هم انگشت اشاره دست چپم اینجوری شد، رفتم دکتر گفت احتمالا التهاب مفاصله، من الان برای کاهش درد باید چیکار کنم؟

.
.
2 سال قبل

سلام من حدود چند ماه هستش ک دست و پاهام ب شدت درد میگیرن و تیر میکشن
متاستفانه بهش اعتنایی نکردم و دکتر نرفتم
از چی میتونه باشه؟

سياوش
سياوش
2 سال قبل

سلام وقت بخير
من مدتي دستام تير ميكشه
چند تا از انگشتام هم درد داره از ناحيه مفصل و بعضي وقتا كه محلى كه درد ميكنه رو فشار ميدم خيلى دردش زياد ميشه
ميخاستم بدونم مشكلى دارم و بايد چه جورى متوجه بشم
ممنون

maria
maria
2 سال قبل

سلام خسته نباشید من دخترم و هیجده سالمه چند وقتی میشه که انتهای انگشت شست راستم درد میکنه و حتی وقتی طولانی میشه حالتی مثل گزگز کردن پیدامیکنه . بعضی وقتا هم حس سنگینی داره و نسبت به اون یکی دستم کمتر میتونم تکونش بدم . گاهی موقع تکون دادنش احساس میکنم که عضلاتش داره کش میاد . مکانش فکر کنم دقیقا میشه مفصل انتهایی مه شست و به کف دست وصل میکنه . میشه یه راهکار یا نظری بهم بدید؟

پرهام رضائی
پرهام رضائی
2 سال قبل

با عرض سلام و ادب خدمت پزشک گرامی،
عذر میخوام یک سوال داشتم…. مادرم ۴۳ سالشونه و انگشتان دو دستش درد میکنه و فاصله بین انگشتهاشونم درد میکنه و وقتی شبها میخواد بخوابه درد میگیرند و روزها هم یه مقداری در نوشتن و کار کردن درد میگیره، میخواستم بدونم علتش چی هست و خدایی نکرده خطرناک نباشه؟؟ ممنون میشم پاسخ بدید

لیلا شیخ زاده
لیلا شیخ زاده
2 سال قبل

درود بر شما
مدتیه انگشت حلقه من در حالت عادی دردی نداره ولی موقع بلند کردن اجسام احساس دردداره و عملا نمی تونه کار انجام بده حتی در حد بلند کردن یه بشقاب.مشکل از چیه؟

نازی جلیلی
نازی جلیلی
2 سال قبل

سلام اقای دکتر من درد مفاصل انگشتان دست در صبحگاه وخشکی مفصل دارم که به محض بیدار شدن و حرکت انگشتانم رفع میشه دندانپزشک هستم چون یکساله این مشکل رد دارم دکترای متعدد رفتم انواع ازمایش خون وتخصصی رماتیسم دادم منفی بوده تست عصب عضله شدم‌تنکی کانال داشتم و یک نوبت تزریق شدم بهتر شده بودم ولی الان درد و خشکی مفاصل انگشتان دستم در صبح برگشته میتونید کمکم کنید و یا حظضوری بیام کم کاری دیابت دارم ولی مشکل دیگه ای ندارم

محمد
محمد
2 سال قبل

با سلام28 سالمه،تمام انگشتاي دست راستم بچز شصتم درد ميكنه،البته با موس زياد كار ميكنم.چكار بايد كرد؟

امیرحسین نوروزی بخش
امیرحسین نوروزی بخش
2 سال قبل

سلام
من دو روز پیش دستم ضربه شدیدی دید
دوز هست که درد داره ولی اتل نیستم بنظرتون اتل بیندم
بعد بدلیل کرونا رفتن به بیمارستان کار خوبی نیست اتل خونی ببندم؟
بنظرتون ضربه دید یا شکسته ‍‍؟
ولی حرکت می‌کنه

سعید زمانی
سعید زمانی
2 سال قبل

سلام آقای دکتر. لطفا کمکم کنید، من ۲ ماه میشه که درد مفاصل انگشت دارم. دستام هم خیلی داغ میشه، خیلی وقت هم هست که با کامپیوتر کار میکنم. الان به خاطر
تونل کارپ هست یا آرتروز؟ لطفا جواب منو بدین 🌹

نیلوفر
نیلوفر
2 سال قبل

سلام
من درد عجیبی توی استخونای بدنم دارم.مخصوصا در انگشتام و دستام دارم. شبیه به درد استخوان نیست. هر چند لحظه ای یکبار توی استخونای انگشتام تیر میکشه و دائم محل این تیر کشیدن جابجا میشه. در هر دو دستمم همینطوره. حتی گاهی در قسمتای دیگه ی دستمم همین حس بد رو دارم. تیر میکشه و یهو ساکت میشه. دوباره چند لحظه بعد تکرار میشه. هیچ مشکلی در حرکت دستام ندارم. خیلی وقته این مشکل رو دارم و نمیدونم بابد چه اقدامی کنم. لطفا کمکم کنید

نیلوفر
نیلوفر
پاسخ به   دکتر سیامک مرادی
2 سال قبل

سلام آقای دکتر
چه آزمایشی لازم هست؟

نازی جلیلی
نازی جلیلی
2 سال قبل

سلام اقای دکتر من درد مفاصل انگشتان دست در صبحگاه وخشکی مفصل دارم که به محض بیدار شدن و حرکت انگشتانم رفع میشه دندانپزشک هستم چون یکساله این مشکل رد دارم دکترای متعدد رفتم انواع ازمایش خون وتخصصی رماتیسم دادم منفی بوده تست عصب عضله شدم‌تنکی کانال داشتم و یک نوبت تزریق شدم بهتر شده بودم ولی الان درد و خشکی مفاصل انگشتان دستم در صبح برگشته میتونید کمکم کنید و یا حظضوری بیام کم کاری دیابت دارم ولی مشکل دیگه ای ندارم 


دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد در کلینیک درد راد


درباره دکتر


دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد در کلینیک درد راد در تهران است. در بهترین کلینیک درد و مجربترین پزشکان در زمینه کنترل یا درمان انواع دردهای شایع در حال فعالیت هستند.
مشترک ما شوید


با عضویت در لیست مشترکین ما از آخرین اخبار مطلع شوید و در جریان همه خبرهای قرار بگیرید.تمام حقوق محفوظ است. طراحی توسط تک نئو

385
0
سوالی دارید؟ لطفا نظر بگذارید.x