اوزون درمانی آرتروز زانو

-درمانی-آرتروز-زانو.jpg

اوزون درمانی

اوزون گونه‌ای واکنش‌پذیر از اکسیژن است که از خواصی منحصر به فرد برای بهبود عارضه‌های مختلف برخوردار است. اوزون به دلیل برخورداری از انرژی بالا به سرعت واکنش می‌دهد و عملکرد سیستم ایمنی بدن را بهبود می‌بخشد تا سیستم ایمنی بهتر بتواند با اجسام خارجی مقابله کند.

در درمان اوزون تراپی با تزریق گازهای گرید پزشکی در موضع دردناک، سیستم‌های آنتی اکسیدان بدن فعال می‌شود. در اثر این فعال‌سازی فاکتورهای ایمنی در بدن آزاد می‌شود، یکی از این فاکتورهای ایمنی سیتوکین است که در ناحیه دردناک جریان پیدا می‌کند.

سیستم طبیعی تسکین دهنده‌ی درد خود بدن در اثر تزریق فعال می‌شود. مواد شیمیایی خاصی به موضع دردناک فرستاده می‌شود که بافت را التیام می‌دهد و با توجه به نوع آسیب یا صدمه ستون فقرات یا عارضه اسکلتی ـ عضلانی، درد را کاهش می‌دهد یا حتی کاملاً از بین می‌برد.

استفاده از تزریق داخل مفصلی یا تزریق اطراف بافت‌ها و تاندون‌های آسیب دیده روشی است که سالیان متمادی بعنوان روش موثری در کاهش درد و التهاب و درمان بیماران مبتلا به دردهای عضلانی اسکلتی کاربرد داشته و دارد.

کورتون بعنوان یک داروی جادویی امروزه در بسیاری از درمان‌های پزشکی جایگاه بی رقیبی دارد و بندرت داروهای دیگر توانسته‌اند جایگزین مناسبی برای درمان با این داروی نه چندان سالم باشند.
افزایش فشار خون – بالا رفتن قند خون – ضایعات پوستی – مشکلات قلبی چشمی و نارسایی غده فوق کلیوی از عوارض استفاده از کورتون می‌باشد که معمولا در مصرف مزمن این دارو ایجاد می‌شود.

اوزون درمانی آرتروز زانو توسط دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد

اوزون برای درمان آرتروز زانو

استئوآرتریت یا آرتروز یک بیماری دژنراتیو رایج مفصلی است. با توجه به اثرات اوزون (O3) در تعادل سلولی و اثرات ضد التهابی آن در مطالعات متعددی اثربخشی اوزون تراپی برای درمان آرتروز زانو بررسی شده است.

تزریق گاز اوزون به زانو باعث کاهش درد و بهبود عملکرد و کیفیت زندگی افراد مبتلا به استئوآرتریت زانو می‌شود.

آرتروز زانو، یک بیماری به آرامی پیشرونده است که در طی آن غضروف مفصلی شکسته می‌شود. به طور معمول غضروف موجود در انتهای استخوان امکان حرکت صاف و بدون درد را فراهم می‌آورد.

در آرتروز زانو غضروف نازک و نامنظم شده و موجب درد و سفتی مفصلی می‌شود. مفصل‌هایی در معرض آرتروز قرار دارند که به علت فعالیت مکرر یا وزن تحت فشار بالا هستند. هیپ، زانو، دست و ستون فقرات معمولا تحت تاثیر قرار می‌گیرند. احتمال ایجاد آرتروز همچنین با افزایش سن بالا می‌رود.

آرتروز اغلب باعث درد شدید، ناتوانی، کاهش کیفیت زندگی و هزینه های اجتماعی و اقتصادی بسیاری می‌شود.

محققان برای درمان آرتروز از تزریق گاز اوزون استفاده کرده‌اند و کاهش التهاب و افزایش تعادل رادیکال‌های آزاد در بدن بعد از تزریق به زانو ایجاد شده و در نتیجه درد زانو کاهش یافته و عملکرد و کیفیت زندگی بیمارانی که اوزون تراپی را انجام داده اند، بالاتر رفته است.

محققان اذعان داشتند که با استناد به نتایج بدست آمده اوزون می‌تواند بهبود کیفیت زندگی را بالا برده، میزان درد را کاهش دهد و استقلال فردی بیشتری در فعالیت‌های زندگی روزانه به بیمار ارائه دهد.

اوزون همچنین نیاز به جراحی جایگزین مفصل را به تاخیر انداخته و یا کلا برطرف می‌نماید. اوزون تراپی ابزاری است که به وسیله‌ی آن درمانگر می‌تواند به کاهش درد و یا کمک به کنترل درد زانو کمک نماید.

عملکرد اوزون پس از تزریق به زانو سبب می‌شود که بافت شروع به ترمیم و بهبود کند و حتی می‌تواند درمان کاملی برای درد زانوی شما باشد. اوزون تراپی جایگزینی مناسب و بی خطر برای عمل‌های جراحی زانو و تزریق استروئیدهاست.

توجه داشته باشید که نباید اوزون را با استروییدها و داروهای کورتون اشتباه بگیرید. اوزون بخشی از طبیعت بدن است و می‌تواند سبب افزایش گردش خون، تحریک ترمیم بافت، دفع سموم و مزایای بسیار دیگری شود که طی آن درد زانو تسکین یافته و یا کاملا بهبود می‌یابد.

اوزون درمانی آرتروز زانو توسط دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد

بیشتر بخوانید : اوزون تراپی چیست؟

تزریق ازون در زانو

مسکن‌ها، داروهای ضد التهابی، تزریق کورتیزون، سلول‌های بنیادی، تزریق ازون و بعضی اوقات جراحی از جمله روش‌های درمان درد زانو هستند؛ که به کمک جراح زانو انجام می‌شود.
به استثنای سلول‌های بنیادی، جراحی و ازون درمانی، هیچکدام از این روش‌ها علت اصلی درد زانو را درمان نمی‌کنند.

ازون لایه‌ای در استراتوسفر زمین است که هدف اصلی آن محافظت از زمین در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشید می‌باشد. در پزشکی از ازون‌درمانی بیشتر برای بهبود میزان اکسیژن مصرفی بدن و فعال کردن سیستم ایمنی بدن استفاده می‌شود.

ازون به معنای احیا یا ساخت مجدد است. بنابراین ازون درمانی به معنای ساختن مجدد بافت‌های بدن با ازون است. ازون درمانی یک روش تزریقی است که در آن با تزریق ازون بدن، سریع‌تر از حالت عادی خود را ترمیم می‌کند. ازن یک مولکول بسیار واکنش‌پذیر است و با تزریق آن در مفصل زانو، توانایی‌های بدن برای ترمیم مفصل افزایش پیدا می‌کند.

تزریق ازون باعث ترمیم و سفت شدن ساختارها، بافت‌های همبند و رباط‌های ضعیف و تا حدی پاره شده می‌شود. این تزریق چرخه درد و التهاب را متوقف کرده و چرخه خون تغذیه‌کننده بدن را تسریع می‌بخشد.
ضمن این که بافت‌های آسیب‌دیده را نیز هیدراتاسیون می‌کند. تمام این عوامل باعث می‌شوند که محیط بهتری برای بهبودی در مفصل زانو ایجاد شده و ضمن کاهش درد، دامنه حرکتی این اندام بهتر شود.

مکانیسم درمان آرتروز با اوزون تراپی

در طی اوزون تراپی مخلوطی از گاز اوزون و اکسیژن با غلظتی مشخص به بافت هدف در بدن تزریق می شود.

تزریق اوزون با سرنگ های مخصوصی انجام می شود و قبل از تزریق محل درمان با بی حس کننده‌های مخصوصی بی حس می شود تا بیمار حین تزریق دردی نداشته باشد.

گاز اوزون سبب افزایش میزان اکسیژن در دسترس سلول‌ها در بافت آسیب دیده برای ترمیم و بازسازی خود شده و از این طریق به روند بهبودی کمک می‌کند.
گاز اوزون به ترمیم و بازسازی بافت مفصل آسیب دیده کمک کرده و از این طریق سبب کاهش درد و تسریع فرایند بهبودی می‌شود.

اوزون درمانی آرتروز زانو توسط دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد

نتیجه درمان تزریق اوزون در مفصل زانو

میان غلظت گاز اوزون و تعداد جلسات درمانی آن بسته به شرایط بیمار می‌باشد و با توجه به میزان ساییدگی و سطح آسیب دیدگی در زانو متغییر می‌باشد.

مثلا فردی بعد از دو جلسه درمان بهبودی خود را بدست می‌آورد اما برخی ازافراد برای اینکه بهبودی کامل بدست آورند نیاز به جلسات درمانی بیشتری دارند.

تعداد جلسات و میزان غلظت گاز اوزون بعد از اینکه اولین جلسه درمان طی شد مورد بررسی قرار گرفته و مشخص می‌شود.

اوزون تراپی زانو چه فوایدی دارد؟

 • بازسازی و درمان بافت‌ها، غضروف‌ها و مفاصل زانو
 • کاهش درد در کوتاه مدت و بلافاصله پس از تزریق اوزون به مفاصل زانو
 • بهبود درد مفاصل، ماهیچه‌ها و عصب‌های ناحیه زانو
 • بهبود مفصل زانو ناشی از آسیب دیدگی‌ها و ضربه‌های ورزشی
 • درمان تاندون‌ها
 • بهبود و درمان آرتروز زانو
 • کاهش درد عصب و رگ سیاتیک
 • بهبود شکستگی‌های غیرقابل درمان زانو
 • کاهش درد ناشی از جراحی‌ها
 • اقتصادی و به صرفه

آیا اوزون درمانی برای آرتروز زانو ایمن است؟

اوزون درمانی به دلیل دارا بودن ساختار مولکولی ناپایدار، بدبینی زیادی را به عنوان داروی جایگزین به خود جلب می‌کند.

آیا اوزون درمانی برای شما مضر است؟ محققان اتفاق نظر دارند که سمیت ازن به غلظت و تجویز در محل مناسب بستگی دارد. به عبارت دیگر، اگر به درستی استفاده نشود، مطمئناً می‌تواند خطرناک باشد.

مسئله اصلی اوزون آسیب‌هایی است که می‌تواند هنگام استنشاق در ریه‌ها ایجاد کند. این مسئله، مقاومت راه هوایی را به طور قابل توجهی، بدون تغییر در کشش ریه افزایش می‌دهد و منجر به مسائل جدی مانند موارد زیر می‌شود:

 • تنگی نفس.
 • تورم رگ‌های خونی.
 • گردش ضعیف خون.
 • خطر سکته مغزی و مشکلات قلبی.
 • استنشاق ازن، می‌تواند باعث تحریک، سوزش، سرفه، سردرد و حالت تهوع شود.

اوزون درمانی آرتروز زانو توسط دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد

عملکرد گاز اوزون در بدن به چه صورت است؟

ازون با وارد شدن به بدن ۵ کار اصلی انجام می‌دهد:

 • اوزون یک سم زدای طبیعی است.
 • اوزون یک گاز ضد ویروس، آنتی بیوتیک، ضد قارچ و ضد انگل طبیعی است.
 • اوزون تقویت کننده طبیعی سیستم ایمنی بدن است.
 • اوزون تنظیم کننده میتوکندری است.
 • اوزون وضعیت خون بدن را بهبود می‌بخشد.

مواردی که اوزون تراپی برای آنها نتیجه بخش است:

 1. برای درمان هر گونه درد.
 2. اوزون درمانی کمر درد و گردن درد برای درد های شدید مفصل کمر و گردن.
 3. آسیب دیدگی تاندون روتاتور کاف.
 4. آرتروز زانو و لگن (درمان لگن دراین روش کمتر نتیجه بخش است).
 5. بیرون زدگی و فرسودگی دیسک کمر و گردن (برای درمان موارد شدید بیرون زدگی دیسک استفاده نمی شود).
 6. سندروم تونل کارپال.
 7. درد عصب و رگ سیاتیک.
 8. سینوزیت (شدید یا ملایم).
 9. اختلال آرنج تنیس بازان (تنیس البو).
 10. درد و اختلالات لگن.
 11. عفونت‌های دندان.
 12. بهبودی بعد از جراحی مفاصل.
 13. شکستگی‌های غیر قابل درمان.
 14. جراحات.
 15. آسیب دیدگی‌های ورزشی.

اوزون درمانی آرتروز زانو توسط دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد

درد بعد از اوزون تراپی

بعد از تزریق آمپول اوزون به زانو ممکن است تا چند روز احساس ناراحتی و درد در ناحیه تزریق داشته باشید.

این درد بخشی از پروسه درمانی بوده و طبیعی است. همچنین ممکن است مقداری کبودی نیز در این ناحیه مشاهده کنید.

اگر اوزون تراپی به منظور سم زدایی انجام شده باشد، ممکن است فرد دچار سردرد و تکرر ادرار شود. این علائم نیز طبیعی است و ناشی از دفع سموم توسط بدن می‌باشد.

ویدیو درمان آرتروز زانو به روش اوزون تراپی توسط دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد در کلینیک درد راد در تهران را میتوانید در کانال آپارات ایشان ببینید. همچین از صفحه تماس با ما میتوانید مشکل خود را با ایشان مطرح کنید.


0 0 آرا
امتیاز مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظر
قدیمی‌ترین
جدیدترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
فاطمه کرمانی
فاطمه کرمانی
9 ماه قبل

سلام دکتر ب پدر من گفته آرتروز شدید زانو داره یا عمل ویا ازون درمانی .ایشون تابستان امسال عمل قلب باز کردن و داروهای قلبی مصرف میکنن.قبلا سکته هم کردن و دیابتی هستن این درمان ضرر براشون ندارن


دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد در کلینیک درد راد


درباره دکتر


دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد در کلینیک درد راد در تهران است. در بهترین کلینیک درد و مجربترین پزشکان در زمینه کنترل یا درمان انواع دردهای شایع در حال فعالیت هستند.
مشترک ما شوید


با عضویت در لیست مشترکین ما از آخرین اخبار مطلع شوید و در جریان همه خبرهای قرار بگیرید.تمام حقوق محفوظ است. طراحی توسط تک نئو

2
0
سوالی دارید؟ لطفا نظر بگذارید.x
()
x