Shoulder-pain.jpg

درد شانه

یکی از مشکلات افرادی که غالبا پشت میز نشین و کارمند هستند درد شانه و کتف هاست.

درد شانه در افرادی که در طول روز کارهای دستی انجام می‌دهند بسیار رایج است، کارمندان، آرایشگران، تایپیست‌ها و به طور کلی افرادی که با کامپیوتر و کیبورد سرو کار دارند و همینطور بسیاری از فعالیت‌ها در منزل مانند پخت و پز، بغل کردن بچه‌ها، بلند کردن اجسام سنگین و یا شستن ظروف و لباس‌ها موجب احساس درد و گرفتگی و گاهی سوزش و بی حسی در شانه‌ها می‌شود.

آناتومی شانهF

شانه یک مفصل گوی و کاسه‌ای که سه استخوان اصلی دارد: هومروس (استخوان بلند بازو)، کلاویکل (ترقوه)، و اسکاپولا (یا همان تیغه شانه).

در بین این استخوان‌ها لایه نرمی از غضروف وجود دارد. در شانه دو مفصل اصلی وجود دارد:

• مفصل آکرومیوکلاویکولر، که بین بالاترین قسمت اسکاپولا (یا آکرومیون) و کلاویکل قرار دارد.

• مفصل گلنوهومرال، که از قسمت بالایی و گوی شکل استخوان هومروس و لبه بیرونی اسکاپولا تشکیل شده است.‌ به این مفصل، مفصل شانه هم گفته می‌شود.
مفصل شانه متحرک‌ترین مفصل در بدن است.

این مفصل، شانه را به عقب و جلو حرکت داده و همچنین به بازو اجازه می‌دهد که به صورت دورانی چرخیده، بالا آمده و از بدن دور شود. دامنه حرکتی شانه‌‌ها حاصل وجود روتاتور کاف است که متشکل از چهار تاندون می‌باشد. تاندون‌ها بافت‌هایی هستند که عضلات را به استخوان متصل می‌کنند.

اگر تاندون‌ها یا استخوان‌های اطراف روتاتور کاف دچار آسیب‌دیدگی یا تورم شوند، بالا آوردن بازو تا بالای سر دشوار شده و باعث ایجاد درد می‌شود.

درمان درد شانه توسط دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد در کلینیک درد

بیشتر بخوانید : شانه یخ زده چیست و چگونه درمان می‌شود؟

انواع دردهای مفصل شانه

 • درد سوزشی = درد عصبی
 • درد مبهم = استخوان‌ها یا مفاصل
 • درد پس از انجام فعالیت = عضلانی
 • تیر کشیدن = کشیده شدن ساختارها بر روی یکدیگر (مانند گیرافتادگی شانه و یا پارگی لابروم)

علائم و نشانه ها

درد کتف و شانه از نظر شدت می تواند ملایم تا شدید باشد. در این حالت با توجه به علت درد شانه، سایر علائم احتمالی مربوط به این مشکل شامل موارد زیر هستند:

 • احساس غیر عادی بودن شانه مثل بی حسی، احساس سوزش و سردی
 • تغییر شکل
 • تغییر رنگ یا کبودی
 • ورم و التهاب
 • ضعیف شدن

در بعضی موارد، تشخیص درد شانه از درد گردن دشوار است و این درد می‌تواند در ناحیه بازو و دست ها نیز احساس شود.

این نوع درد معمولاً با اعصاب گردن (که به آنها اعصاب رادیکولوپاتی گردن گفته می‌شود) ارتباط دارد، اما امکان ایجاد این درد در نتیجه بعضی انواع آسیب دیدگی‌های شانه همچون ناپایداری، در رفتگی یا نیم در رفتگی نیز وجود دارد.

نوبت گیری دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد

علت و دلایل انواع درد شانه و کتف

 • شانه یخ زده یا فروزن شولدر
  شانه یخ زده یا فروزن شولدر یک بیماری با علت ناشناخته است که در سنین ۳۰ تا ۴۰ سالگی شایع‌تر است و در زنان بیشتر از مردان دیده می‌شود.
 • التهاب یا پارگی تاندون‌های روتاتورکاف
  التهاب تاندون‌ها در هر سنی می‌تواند بروز کند. در جوانان به دلیل استفاده‌های بیش از حد، آسیب‌های ورزشی یا اختلالات ساختاری می‌تواند بروز کند.

در افراد مسن، کاهش خونرسانی به دلیل تغییرات تخریبی ناشی از سن، ضربه‌های مستقیم باعث التهاب و تورم تاندون‌ها می‌شود. شیوع این عارضه در خانم‌ها و آقایان به یک میزان است.

 • سندرم گیرافتادگی عضلات در سر شانه
  گیر افتادگی شانه زمانی اتفاق می افتد که بالای تیغه شانه به هنگام بالا بردن بازو و دور شدن آن از بدن، بر بافت‌های نرم زیرین خود فشار وارد کند.

هنگام بالا رفتن بازو، زایده‌ی اخرمی به روی تاندون و بورس‌های عضلات گرداننده‌ی شانه کشیده شده و روی آنها اثر منفی می‌گذارد.

این می‌تواند منجر به بورسیت و تاندونیت شده که باعث درد و محدودیت حرکتی شود. در طول زمان، گیر افتادگی‌های حاد حتی ممکن است باعث پاره شدن تاندون‌های شانه بشوند.

 • دنده گردنی
  عارضه‌ای مادرزادی است. گاهی اوقات پایین‌ترین مهره گردن یعنی مهره هفتم هم یک دنده دارد که البته به اندازه دنده‌های سینه‌ای نیست و از آنها کوچکتر است. پس این دنده در بالای دنده اول سینه‌ای قرار می‌گیرد. به این دنده اضافی دنده گردنی می‌گویند.

بنابراین شبکه عصبی بازویی و عروق تحت فشار قرار می‌گیرد و باعث دردهای شانه و دست می‌شود. این عارضه در زنان بیشتر دیده می‌شود.

 • دردهای ارجاعی از احشا
  مانند درد کیسه صفرا در شانه راست و دردهای قلبی در شانه چپ احساس می‌شوند. بیماری‌های دیگر مانند سرطان‌های ریه و سینه هم می‌تواند باعث بروز درد شود.
 • دردهای ارجاعی از گردن
  بیرون زدگی دیسک گردن یا هرگونه آسیب در مهره‌های گردنی می‌تواند باعث دردهای شانه و بی‌حسی دست‌ها شود.
 • بی‌ثباتی‌ها یا دررفتگی‌های مکرر شانه
  این عارضه بیشتر در ورزشکاران دیده می‌شود. ممکن است ماهیت راجعه داشته باشد یعنی ممکن است چندین بار این عارضه ایجاد شود. بی‌ثباتی سبب بروز دررفتگی‌ها و نیمه دررفتگی‌های مکرر می‌شود.
 • بورسیت یا آماس کیسه‌های مفصلی
  بورس‌ها کیسه‌های کوچک حاوی مایع هستند که در مفاصل کل بدن از جمله شانه قرار دارند. بورس‌ها به مثابه ضربه‌گیر و محافظ بین استخوان‌ها و بافت‌های نرم پوشش دهنده عمل می‌کنند و در کاهش سایش بین عضله‌های لغزنده و استخوان مؤثر هستند.

گاهی اوقات استفاده‌ی مفرط از شانه منجر به التهاب و تورم بورس‌های بین تاندون چرخاننده شانه و بخشی از استخوان کتف به نام اکرومیون یا زایده اخرمی می‌شود؛ و در نتیجه عارضه‌‌ی بورسیت ساب‌اکرومیال پیش می‌آید.

آماس کیسه‌های مفصلی یا همان بورسیت غالباً با التهاب تاندون چرخاننده شانه توأم است. بافت‌های متعدد موجود در شانه ملتهب و دردناک می‌گردند و در نتیجه انجام بسیاری از فعالیت‌های روزانه، مانند شانه کردن مو یا لباس پوشیدن، دشوار می‌شود.

درمان درد شانه توسط دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد در کلینیک درد

 • انواع شکستگی‌ها
  شکستگی در استخوان بازو، ترقوه و کتف باعث درد و محدودیت حرکتی در شانه می‌شود.
 • ساییدگی یا آرتروز شانه
  ساییدگی یا آرتروز بسیاری از مفاصل را تحت تاثیر قرار می‌دهد. آرتروز در مفصل شانه اگرچه شایع نیست اما به همان اندازه بقیه مفاصل ناتوان کننده است.
 • سکته مغزی
  شایعترین محل درد برای افراد سکته مغزی، درد شانه است. حمایت مناسب از شانه، کلید پیشگیری و درمان است.
 • بیماری‌های روماتیسمی
  آرتریت روماتوئید یک بیماری خود ایمنی است. در این بیماری سیستم ایمنی بدن به بافت‌های خود حمله می‌کند.

در روماتیسم مفصلی، در عوض، دفاعی که بدن را در برابر عفونت محافظت می‌کند به بافت طبیعی آسیب می‌رساند (مانند غضروف و رباط‌ها) و باعث نرمی استخوان می‌شود، لذا در همه مفاصل از جمله شانه می‌تواند درد ایجاد کند.

 • درد و آسیب به دلیل استفاده های مکرر
  استفاده مکرر از شانه در یک جهت یا زاویه خاص به طور طولانی مدت می‌تواند آسیب در شانه و تاندون‌ها ایجاد کند، تکرار حرکت بالا بردن دست یا چرخش‌های شانه در زندگی روزمره مثل ورزش با وزنه در زاویه‌های غیر استاندارد، یا حتی در برداشتن ظروف از کابینت و … باعث آسیب‌های کوچک و متوالی می‌شوند که شخص متوجه آنها نیست، ولی خودشان را به مرور و بدون این که شخص علت را بداند نشان می‌دهند.
 • پارگی‌های غضروف مفصلی
  دررفتگی‌های مکرر شانه باعث پارگی یا کندگی غضروف شانه در قدام یا خلف می‌شود.

تشخیص شانه درد

پزشک با انجام ارزیابی‌هایی نظیر بررسی تاریخچه‌ی پزشکی، معاینه‌ی فیزیکی، بررسی حساسیت و تورم، بررسی محدوده‌ی حرکت و ثبات مفصلی، به تشخیص خواهد رسید.

آزمایش‌های تصویربرداری مانند عکس رادیوگرافی یا MRI می‌توانند تصاویر دقیق شانه را برای کمک به تشخیص فراهم کنند. راهکارهای جامع تشخیص دلیل شانه درد از این قرار هستند:

 • عکس رادیوگرافی: عکس رادیوگرافی ساده می‌تواند تنگ شدن فضای بین دو استخوان ستون فقرات، بیماری‌های ورم مفاصل مانند آرتروز، تومورها، تضعیف دیسک، تنگی کانال نخاعی، شکستگی و بی ثباتی ستون فقرات را آشکار سازد.
 • MRI: یک روش غیر تهاجمی است که می‌تواند جزئیات عناصر عصبی و مشکلات مربوط به تاندون‌ها و رباط‌ها را نشان دهد.
 • CT اسکن: گاهی اوقات به عنوان جایگزینی برای MRI استفاده می‌شود.
 • مطالعات تشخیصی با استفاده از الکترود: گاهی اوقات نوار عضله (EMG) و نوار عصب (NCV) برای تشخیص درد، بی حسی و سوزن شدن در گردن و شانه و بازو استفاده می‌شود.

درمان درد در ناحیه شانه

روش مناسب درمان درد شانه به علت ایجاد آن بستگی دارد. به این منظور شما می‌توانید از برخی روش‌های درمان خانگی برای رفع مشکل خود استفاده کنید.

در طول دو روز اول پس از ایجاد آسیب‌دیدگی، از بسته یخ بر روی ناحیه دردناک برای 10 تا 20 دقیقه سه بار در روز استفاده کنید تا به این ترتیب التهاب ایجاد شده در محل کاهش یابد. پس از گذشت دو روز، می‌توان از بسته گرم بر روی محل برای ریلکس کردن عضلات شانه استفاده کرد.

داروهای مسکن درد و داروهای ضدالتهاب نیز می‌توانند برای کاهش مشکل بیمار در این رابطه مناسب باشند. به این ترتیب می‌توان از داروهایی مثل استامینوفن (تیلنول) یا داروهای ضدالتهاب غیراستروئید (NSAIDs)، همچون ایبوپروفن (آدویل، موترین) یا ناپروکسین (آلیو) بدون نیاز به نسخه پزشک استفاده کرد.

مصرف این داروها می‌تواند به کاهش ناراحتی یا درد بیمار کمک کند. به هر حال، در صورتی که درد شدید بوده یا ادامه پیدا کند، یا در مواردی که آسیب‌دیدگی برای ناحیه شانه ایجاد شده باشد، لازم است با متخصص طب فیزیکی در این رابطه ملاقات گردد.

به این ترتیب متخصص طب فیزیکی احتمالاً از روش‌های زیر برای بهبود شرایط بیمار استفاده خواهد کرد:

 • استراحت
  استراحت دادن به شانه برای مدت زمان مشخص و حرکت دادن آرام شانه و انجام تمرین‌های حرکتی برای جلوگیری از سفت شدن عضلات آن از اولین توصیه‌های پزشک معالج برای رفع مشکل است.

علاوه بر این ممکن است پزشک از پوشش محافظ برای شانه استفاده کرده یا از شما بخواهد دست خود را داخل بند محافظ قرار دهید تا به این ترتیب در موارد دررفتگی شانه از حرکت کردن شانه جلوگیری شود.

 • فیزیوتراپی
  فیزیوتراپیست برای حفظ حرکات و انعطاف پذیری شانه شما از روش‌های مختلفی استفاده می‌کند. در صورتی که به فیزیوتراپیست مراجعه کنید، روش‌های درمان درد شانه و خشکی شانه زیر برای شما انجام می‌گیرد:
 1. حرکات کششی که برای حرکت مفصل در تمامی جهات از روش‌های مخصوصی استفاده می‌کنند.
 2. ماساژ
 3. گرما درمانی یا کمپرس یخ

روش‌های دیگر درمان درد شانه مانند تحریک الکتریکی اعصاب یا طب سوزنی در درمان شانه یخ زده نیز موثر هستند.

درمان درد شانه توسط دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد در کلینیک درد

 • لیزرتراپی
  لیزرتراپی می‌تواند یک روش درمان موثر برای درد شانه باشد. به این ترتیب بهبود با اهمیت درد و نیز افزایش عملکرد عضلات با استفاده از این درمان امکان‌پذیر بوده و به‌طور خاص از لیزرتراپی برای بیماران مبتلا به تاندونیت عضله چرخاننده شانه استفاده می‌شود.
 • مگنت تراپی
  مگنت تراپی یک روش درمان موثر برای آسیب‌دیدگی‌های شانه بوده و این درمان می‌تواند تاثیرات ضددرد، ضدالتهاب، و ضدورم بر ناحیه تحت درمان داشته و به این ترتیب فرآیند بهبود آسیب‌دیدگی را تسریع نماید.

این روش می‌تواند به کاهش درد بیمار کمک کرده، باعث بهبود قابلیت حرکتی عضله شده، تاثیرات ضدالتهابی داشته و در مجموع باعث تسکین درد و ناراحتی بیمار در ناحیه شانه شود.

 • درمان با امواج مافوق صوت
  امواج مافوق صوت یا اولتراسوندتراپی برای گرم کردن بافت‌های عمیق در بدن و بهبود جریان خون مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • تحریک الکتریکی عصب از روی پوست
  تحریک الکتریکی عصب از روی پوست (TENS) با یک دستگاه کوچک می‌تواند برای کاهش درد از طریق مسدود کردن سیگنال‌های عصبی ارسال شده توسط اعصاب مورد استفاده قرار گیرد.

درمان درد شانه توسط دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد در کلینیک درد

 • اوزون تراپی
  اوزون تراپی یک روش تزریق خاص است که از آن برای درمان مشکلات آرتروز مفاصل، آسیب‌دیدگی بافت‌ها، رباط‌ها، و نیز درد مزمن شانه استفاده می‌شود. افرادی که از روش اوزون تراپی استفاده می‌کنند، معمولاً تا 75% احتمال دارد با از بین رفتن دائم درد و ناراحتی خود مواجه شوند.
 • درمان دستی
  متخصصین طب فیزیکی و توان‌بخشی استفاده از روش‌های درمان دستی را برای افراد مبتلا به کپسولیت چسبنده و شانه منجمد توصیه نمی‌کنند. در حقیقت این شرایط با سفتی و درد در مفصل شانه بیمار همراه است.
 • عمل جراحی
  امروزه برای درمان درد شانه و درمان برخی از موارد آسیب‌دیدگی از روش جراحی استفاده می‌شود. به این ترتیب هنگامی که پارگی شدید باشد، ممکن است لازم شود از عمل جراحی برای بیمار استفاده گردد. به هر حال اغلب امکان درمان افراد بزرگسال دچار پارگی کامل عضله چرخاننده شانه بدون عمل جراحی وجود دارد.

درمان و جراحی شانه یخ زده توسط دکتر سیامک مرادی را در لینک زیر می‌توانید مشاهده کنید.


4.7 3 آرا
امتیاز مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
4 نظر
قدیمی‌ترین
جدیدترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
Mahbube
Mahbube
4 سال قبل

سلام مادر من درد شديد. در ناحيه شانه دَارد و خيلي دكتر و دوا هم كرده خوب نشده اين رو هم بگم ايشان ديابتي هستن به نظر شما با تزريق خوب ميشن
ي سوْال ديگه اينكه اين تزريق همون ازون هست

مهدی ذنوزی
مهدی ذنوزی
2 سال قبل

سلام خسته نباشید
آیا درد کتف و شانه باعث تنگی نفس هم میشه ؟
یا تنگی نفس با دیسک گردن درد شانه میتونه ارتباط داشته باشه؟


دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد در کلینیک درد راد


درباره دکتر


دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد در کلینیک درد راد در تهران است. در بهترین کلینیک درد و مجربترین پزشکان در زمینه کنترل یا درمان انواع دردهای شایع در حال فعالیت هستند.
مشترک ما شوید


با عضویت در لیست مشترکین ما از آخرین اخبار مطلع شوید و در جریان همه خبرهای قرار بگیرید.تمام حقوق محفوظ است. طراحی توسط تک نئو

4
0
سوالی دارید؟ لطفا نظر بگذارید.x