لطفا صبر کنید ...

درد پریود (دوران قاعدگی) در زنان و درمان آن

-پریود.jpg

درد پریودی چیست؟

هر ماه، رحم یک لایه محافظ می سازد و این لایه را برای نگهداشتن بچه آماده می کند. اگر باردار نیستید، بدن بتدریج سست و ضعیف می شود و تحلیل می رود و جداره بافت و خون هر ۲۸ روز جایگزین می شود (این مدت زمان در افراد، متفاوت است). به این پدیده، دوره پریودی یا قاعدگی گفته می شود و بخش مهم و طبیعی از سیکل قاعدگی محسوب می شود. انقباض رحم که به حذف این لایه کمک می کند، باعث درد پریودی طی یک یا چند روز می شود. در برخی زنان، پروستاگلاندین (که یک ماده شیمیایی است که موجب انقباض رحم می شود) تولید شده و سپس رحم را بشدت منقبض می کند که این نیز به نوبه خود باعث افزایش درد می شود. ممکن است درد شدیدی را در قسمت پایین شکم یا قسمت تحتانی کمر یا ران احساس کنید.
درحالیکه بیشتر زنان چنین دردی را تجربه می کنند اما اگر خونریزی شدید و دردهای بسیار شدید بین پریودی ها داشتید، به پزشک متخصص مراجعه کنید.

درمان درد پریود توسط دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد در کلینیک درد راد تهران

از عوامل مختلف درد قاعدگی می توان به عوامل زیر اشاره کرد

رحم دیواره داخلی (اندومتریوم) خود را منقبض می کند، در نتیجه عروق فشرده شده و در نهایت باعث کاهش اکسیژن رسانی می شود و موجب بروز ناراحتی خواهد شد.
هنگام قاعدگی، بافت های رحمی، پروستاگلاندین ها ( هورمون هایی که باعث انقباضات رحمی می شوند) را جمع می کنند. هرچقدر مقدار پروستاگلاندین ها بیشتر باشد، درد پریودی شدیدتری را تجربه خواهید کرد. پروستاگلاندین ها در سایر بافت های عضله جمع می شوند و به همین خاطر موجب بروز عواملی چون حالت تهوع، استفراغ و اسهال خواهند شد.
دردهای پریودی همچنین می توانند نشانه ای از دیسمنوره ثانویه باشند. که معمولا همراه با نارسایی های لگنی (اندومتریوز، التهاب رحم و بیماری های فوقانی رحم) خواهد بود و حتما در این شرایط باید تحت نظر پزشک قرار بگیرید.

در طول قاعدگی چه اتفاقاتی می افتد؟

علایم قاعدگی در زنان متفاوت است اما شایعترین علایمی که در طول قاعدگی رخ می دهد، شامل موارد زیر است:
– سردرد
-احساس بی حالی یا بیماری
-اسهال یا بیوست
-سرگیجه یا احساس ضعف
-حساس شدن سینه ها یا نفخ شکم

درمان درد پریود توسط دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد در کلینیک درد راد تهران

بیشتربخوانید علت‌ها و دلایل کمر درد در دوران بارداری

علت دیسمنوره یا قاعدگی دردناک چیست؟

علت دقیق تا کنون مشخص نشده است، ولی موارد زیر مطرح هستند:
دیسمنوره یا پریود دردناک اولیه: مخاط پوشاننده داخل رحم در اصطلاح آندومتر نامیده می شود. هنگام پریود سلولهای آندومتر رحم پروستاگلاندین آزاد می کنند. پروستاگلاندینها انواع مختلف دارند. بر طبق شواهد موجود،علت دیسمنوره اولیه پروستاگلاندین اف دو آلفا (PG-F2α) است.این پروستاگلاندین عضلات رحم را بشدت تحریک می کند و سبب انقباض عروقی شدید نیز می شود. بدین دلیل یکی از درمانهای موثر دیسمنوره اولیه تجویز داروهای مهار کننده پروستاگلاندین است.

دیسمنوره ثانویه

دیسمنوره اولیه بدین معنی است که دردهای شما به علت سیکل قاعدگی شما هستند. دیسمنوره ثانویه اصطلاحی است که دکتر شما ممکن است در صورتی به کار ببرد که دردهای قاعدگی ناشی از مشکلی در اندام های تناسلی تان باشند.
دیسمنوره یا قاعدگی دردناک ثانویه: یک عده بیماریهائی می توانند سبب دیسمنوره ثانویه شوند. مهمترین آنها عبارتند از:

درمان درد پریود توسط دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد در کلینیک درد راد تهران

 • آندومتریوز
  این وضعیت زمانی اتفاق می‌افتد که دیواره‌ رحم در خارج از رحم (جایی که نباید) رشد می‌کند. در پاسخ به تغییرات ماهانه‌ سطح هورمون استروژن، این دیواره شکسته شده و با خون‌ریزی از رحم خارج می‌شود و تورم و درد ایجاد می‌کند.
  · بیماری التهابی لگنی
  عفونت منتقل‌شده ازطریق رابطه‌ی جنسی که توسط یک باکتری ایجاد می‌شود.
 •  کیست تخمدان
  کیست‌ها، کیسه‌هایی پر از مایع، روی تخمدان هستند. کیست‌های فولیکولی معمولا هیچ نشانه‌ای ندارند، اما در برخی موارد می‌توانند باعث درد در دوره‌ پریود یا زمان تخمک گذاری شوند. این کیست‌ها اغلب بی خطراند و فقط برخی از آنها ممکن است سرطانی باشند. احتمال سرطانی شدن کیست‌ها با افزایش سن بالاتر می‌رود.
  شما نمی‌توانید از فولیکولی شدن رحم‌تان جلوگیری کنید، زیرا زنان هر ماه حداقل یک فولیکول آزاد می‌کنند و این یک عملکرد طبیعی است تا زمانی که تعداد یا سایز این کیست‌ها بزرگتر نشود. اگر کیست تخمدان دارید، احتمالاً پزشکتان قرص ضد بارداری تجویز کرده تا برای چند ماه تخمک گذاری متوقف و احتمال ایجاد کیست‌های جدید کمتر شود. بیشتر کیست‌های تخمدانی کوچک‌اند و نشانه‌ای به همراه ندارند.
  اگر کیست‌های فولیکولی نشانه‌ داشته باشند، ممکن است فشار، نفخ، تورم یا درد را در ناحیه زیر شکم و طرفی که کیست قرار دارد، داشته باشید. این درد می‌تواند شدید یا خفیف باشد و مدام بیاید و برود.
  اگر کیست پاره شود می‌تواند درد خیلی زیادی را ایجاد کند.
  اگر کیست منجر به چرخش رحم شود، احتمالاً درد همراه با تهوع و استفراغ خواهید داشت.

درمان درد پریود توسط دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد در کلینیک درد راد تهران

 •  تومور تخمدان
 •  تنگی یا انسداد گردن رحم
  کوچک‌بودن دهانه‌ی گردن رحم که باعث محدودشدن جریان قاعدگی می‌شود.
 • میوم و فیبروم رحم
  فیبرها، تومورهایی هستند که در درون یا روی دیواره‌ رحم رشد می‌کنند. آنها تقریباً، همیشه غیر سرطانی هستند. برخی از زنانی که فیبروم دارند، دردهای لگنی و خون‌ریزی واژنی را در زمان‌هایی که پریود نیستند تجربه‌ می‌کنند. فیبروم‌ها می‌توانند به شکل تکی یا متعدد، در رحم رشد کنند. اندازه‌ آنها می‌تواند به کوچکی یک دانهِ سیب یا به بزرگی یک گریپ فروت باشد. در موارد نادر، ممکن است خیلی بزرگ باشند.

درمان درد پریود توسط دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد در کلینیک درد راد تهران

 • پولیپ رحمی
 • چسبندگی داخل رحمی
 • اختلالات مادرزادی مثل رحم دو شاخ
 • گذاشتن IUD در داخل رحم
 • وجود دیواره عرضی در داخل واژن
 • سندرم احتقان لگن
  تقریبا هر فرایند و بیماری که یکی از اعضاء داخل لگن را گرفتار نماید، می تواند منجر به دیسمنوره ثانویه شود.

میزان شیوع دیسمنوره

دیسمنوره می تواند بیش از نصف خانمهائیکه پریود می شوند را گرفتار سازد و میزان شیوع گزارش شده بشدت متغیر است. دیسمنوره اولیه در اواخر دوران بلوغ و در ابتدای دهه ۲۰ زندگی به حداکثر می رسد و همراه با سیکلهای ماهانه طبیعی (وجود تخمک گذاری) است. با افزایش سن و با افزایش تعداد حاملگی از شیوع آن کاسته می شود. شیوع و شدت دیسمنوره در خانمهائیکه سابقه زایمان دارند کمتر است ولی آن در تمامی موارد صدق نمی کند.

تشخیص دیسمنوره یا پریود دردناک چگونه صورت می‌گیرد؟

مجموعه‌ای از تست‌ها و آزمایش‌های تشخیصی برای این بیماری وجود دارد که پزشک به واسطه‌ی آن‌ها به نوع و شدت بیماری شما پی می‌برد. برخی از اقدامات تشخیصی دیسمنوره را در ادامه نام برده‌ایم:

 1. برداشتن نمونه از ترشحات گردن رحم برای تشخیص احتمال وجود بیماری‌های آمیزشی
 2. تست‌های حاملگی برای شناسایی احتمال بارداری خارج از رحم
 3. آنتی ژن سرطان ۱۲۵
 4. سونوگرافی از راه واژن
 5. گرفتن عکس رنگی از رحم
 6. لاپاراسکوپی
 7. هیستروسکوپی

علائم قاعدگی

PMS معمولاً در طی چند روز پس از قاعدگی از بین می رود. در اینجا ۱۰ علامت رایجی نام برده شده که به شما اطلاع می دهد که پریودتان شروع شده است.

 • درد شکم
  درد شکمی یا قاعدگی را دیسمنوره اولیه نیز می نامند که یکی از علائم شایع PMS هستند.
  درد شکمی می تواند از روزهای منتهی به پریود شروع شده و پس از آن چند روز یا بیشتر طول بکشد. این درد ممکن است از مبهم و جزئی گرفته تا دردهای شدید متغیر باشد که زندگی روزانه را مختل می کند. ( باورهای غلط در پریود )
  دردهای قاعدگی در پایین شکم احساس می شود. این درد ممکن است به سمت پایین کمر و بالای ران نیز منتشر شود.
  عامل این درد، انقباضات رحمی می باشد. در صورت عدم حاملگی، این انقباضات موجب ریزش پوشش داخلی رحم (آندومتر) می شود.
  تولید لیپیدهای شبه هورمونی به نام پروستاگلاندین باعث تحریک این انقباضات می شود. اگرچه این لیپیدها عامل التهاب هستند، اما به تنظیم تخمک گذاری و قاعدگی نیز کمک می کنند. ( علامت نارسایی تخمدان )
  برخی از افراد هنگامی که جریان قاعدگی آن ها بسیار زیاد است، شدیدترین درد را نیز تجربه می کنند.

برخی شرایط خاص سلامتی می تواند درد را شدیدتر کند. این موارد عبارتند از:

 1. آندومتریوز
 2. تنگی دهانه رحم
 3. آدنومیوز
 4. بیماری التهابی لگن
 5. فیبروم

دردهای مرتبط با این نوع شرایط به عنوان دیسمنوره ثانویه شناخته می شوند.

 • جوش صورت
  تقریباً نیمی از همه خانمها متوجه افزایش آکنه در حدود یک هفته قبل از شروع پریود می شوند.

جوش های مربوط به قاعدگی اغلب در چانه و خط فک به وجود می آیند اما می توانند در هر نقطه از صورت، پشت یا سایر نواحی بدن ظاهر شوند. این جوش ها از تغییرات طبیعی هورمونی مرتبط با چرخه تولید مثل زنان اتفاق می افتد.

اگر هنگام تخمک گذاری بارداری اتفاق نیفتد، سطح استروژن و پروژسترون کاهش و آندروژن ها مانند تستوسترون کمی افزایش می یابد. آندروژن موجود در سیستم تولید سبوم، چربی که توسط غدد چربی پوست تولید می شود، را تحریک می کند.
جوش های پوستی در صورت تولید بیش از حد سبوم ایجاد می شود. آکنه های مربوط به پریود اغلب در اواخر قاعدگی یا اندکی پس از آن با شروع افزایش سطح استروژن و پروژسترون از بین می روند.

درمان درد پریود توسط دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد در کلینیک درد راد تهران

 • درد پستان
  در نیمه اول چرخه قاعدگی (که از اولین روز قاعدگی شروع می شود) سطح استروژن شروع به افزایش کرده که موجب رشد مجاری شیر در پستان می شود.

سطح پروژسترون در اواسط چرخه، حول تخمک گذاری افزایش می یابد. این امر باعث بزرگ شدن و تورم غدد پستانی می شود. این تغییرات می تواند حس درد پستان قبل از پریود یا در طول دوره قاعدگی را در پی دارد.
این علامت ممکن است برای برخی خفیف باشد، اما پستان های برخی افراد بسیار سنگین شده و باعث ناراحتی شدید می شود.

 • خستگی
  با نزدیک شدن دوره قاعدگی، بدن از آماده شدن برای تثبیت بارداری به آمادگی برای قاعدگی تغییر می کند. سطح هورمون ها کاهش یافته و اغلب نتیجه آن خستگی است. تغییر روحیه نیز ممکن است احساس خستگی ایجاد کند.

علاوه بر این، برخی از زنان در این بخش از چرخه قاعدگی مشکل خواب دارند. کمبود خواب می تواند خستگی را تشدید کند.

 • نفخ شکم
  اگر چند روز قبل از قاعدگی در شکم خود احساس سنگینی می کنید به گونه ای که قادر به بستن زیپ شلوار خود نیستید، ممکن است نفخ PMS داشته باشید. تغییر در سطح استروژن و پروژسترون موجب حفظ بیش از حد آب و نمک و درنتیجه احساس نفخ می شود.
  ممکن است وزن یک یا دو پوند هم بالا برود، اما درواقع نفخ PMS باعث افزایش وزن نمی شود. این علامت در بسیاری از افراد دو تا سه روز پس از شروع پریود از بین می رود. اغلب بدترین نفخ در روز اول چرخه اتفاق می افتد.
 • مشکلات روده
  از آنجا که روده به تغییرات هورمونی حساس است، ممکن است در عادت های معمول دستشویی قبل و در طول دوره قاعدگی تغییراتی ایجاد شود.
  پروستاگلاندین هایی که باعث انقباضات رحمی می شوند نیز می توانند باعث انقباضات روده ای شوند. ممکن است حین قاعدگی میزان مدفوع افزایش یابد. همچنین تجربه علائم زیر نیز می تواند مشاهده شود:
 1. اسهال
 2. حالت تهوع
 3. نفخ
 4. یبوست
 5. سردرد
  از آنجا که هورمون ها مسئول ایجاد پاسخ درد هستند، قابل درک است که نوسان سطح هورمون ها ممکن است باعث سردرد و میگرن شود.
  سروتونین یک انتقال دهنده عصبی است که اغلب میگرن و سردرد را برطرف می کند. استروژن ممکن است باعث افزایش سطح سروتونین و تعداد گیرنده های سروتونینی مغز در نقاط خاصی از چرخه قاعدگی شود. تعامل بین استروژن و سروتونین ممکن است باعث ایجاد میگرن در افراد مستعد شود.

بیش از ۵۰ درصد زنان مبتلا به میگرن ارتباط بین وقوع میگرن و پریود را گزارش می دهد. میگرن ممکن است قبل، حین یا بلافاصله بعد از قاعدگی رخ دهد.
برخی نیز در زمان تخمک گذاری میگرن را تجربه می کنند. یک مطالعه مبتنی بر کلینیک که در NeurTrusted SourceoTrusted SourcelogyTrusted Source گزارش شده است نشان می دهد که میگرن یک یا دو روز قبل از قاعدگی ۱٫۷ برابر بیشتر و در سه روز اول قاعدگی ۲٫۵ برابر بیشتر اتفاق می افتد.

 • نوسانات خلقی
  در برخی از افراد علائم عاطفی PMS ممکن است شدیدتر از علائم جسمی باشد. علائم احتمالی شامل:
 1. نوسانات خلقی
 2. افسردگی
 3. تحریک پذیری
 4. اضطراب
  اگر احساس می کنید روی یک غلتک عاطفی هستید یا غمگین از حد معمول هستید، علت ممکن است نوسان سطح استروژن و پروژسترون باشد.

استروژن می تواند بر تولید سروتونین و اندورفین های خوب در مغز تأثیر بگذارد، احساس سلامتی را کاهش داده و افسردگی و تحریک پذیری را افزایش دهد.
برای برخی افراد، پروژسترون ممکن است اثر آرام بخشی داشته باشد. وقتی سطح پروژسترون کم است، این اثر می تواند کاهش یابد. دوره های بی دلیل گریه و حساسیت عاطفی می تواند منجر شود.

درمان درد پریود توسط دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد در کلینیک درد راد تهران

 • کمردرد
  انقباضات رحمی و شکمی که در اثر ترشح پروستاگلاندین ها ایجاد می شوند نیز ممکن است باعث انقباضات عضلانی در قسمت کمر شوند.
  ممکن است احساس درد یا کشیدگی ایجاد شود. برخی ممکن است در دوران پریود کمر درد قابل توجهی داشته باشند. دیگران ناراحتی خفیف در کمر خود دارند.
 • مشکل خوابیدن
  علائم سندرم پیش از قاعدگی مانند درد شکمی، سردرد و تغییرات خلقی همگی می توانند خواب را تحت تأثیر قرار دهند، خواب را دشوار می کند. همچنین دمای بدن نیز ممکن است به خواب رفتن را دشوارتر کند.

دمای مرکزی بدن بعد از تخمک گذاری حدود نیم درجه افزایش می یابد و تا قاعدگی یا کمی بعد از آن بالا می ماند. شاید به نظر زیاد نرسد، اما بدن خنک تر با خواب بهتر همراه است. این نیم درجه می تواند استراحت راحت را مختل کند.

تشخیص

اکثر زنان بدون کمک پزشک می‌توانند گرفتگی قاعدگی را تشخیص دهند. اگر درد شدید است، پزشک باید لگن و شکم را به‌طور کامل معاینه کند.
پزشک از بیمار درباره سابقه بیماری و انجام معاینه فیزیکی سؤال می‌پرسد که شامل ارزیابی اندازه و شکل مهبل (واژن)، دهانه رحم، رحم و تخمدان‌ها و احتمالاً معاینه لگن داخلی است.
اگر پزشکان مشکوک به مشکل اساسی باشند، ممکن است آن‌ها تست‌هایی را برای جمع‌آوری اطلاعات بیشتر در مورد قسمت شکم، رحم، مهبل و لوله‌های فالوپی تجویز کنند. این ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 1. سونوگرافی
 2. سی‌تی‌اسکن
 3. ام آر آی
 4. هیسترسکوپی
 5. لاپاروسکوپی
  روش‌های عکس‌برداری می‌تواند به شناسایی اندومتریوز، انسداد لوله رحم، فیبروم رحم، کیست تخمدان و حاملگی خارج رحمی کمک کنند.

درمان های برای تسکین درد

برای کم کردن درد خفیف تا متوسط، برخی از درمان‌های خانگی می‌توانند موثر باشند. بعضی از این درمان‌ها سریعا موجب کاهش درد می‌شوند و برخی دیگر درد و انقباضات را در چرخه‌های بعدی کاهش می‌دهند. در این نوشتار به معرفی روش‌های درمان سریع درد و انقباضات دوران قاعدگی می‌پردازیم.

 • قرص مسکن
  داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDS) مثل ژلوفن و مفنامیک اسید، برای درد و خونریزی شدید قاعدگی توصیه می‌شوند. این داروها باعث کاهش تولید پروستاگلاندین در بدن می‌شوند. ژلوفن به ندرت و تنها وقتی که درد شدید است باید مصرف شود. مفنامیک اسید را باید در دو روز اول قاعدگی و به صورت منظم مصرف کرد تا اثر تسکین‌دهندگی داشته باشد. در صورتی که درد شدیدتری دارید با مراجعه به دکتر می‌توانید از مسکن‌های قوی‌تر استفاده کنید.
 • گرم کردن
  گرم کردن کمر و شکم ممکن است درد را کاهش دهد. در یک مطالعه در سال ۲۰۱۲، زنان ۱۸ تا ۳۰ ساله با قاعدگی‌های منظم اثر گرم کردن شکم و کمر را در کاهش درد گزارش کردند. نتایج گزارش نشان می‌داد که اثرتسکین‌دهندگی یک برچسب گرم‌کننده تا دمای ۴۰ درجه سانتیگراد، معادل مصرف ایبوپروفن است(۱). اگر بطری آب گرم یا تشکچه برقی نداشته باشید، دوش آب گرم بگیرید و یا حتی با استفاده از یک حوله گرم، شکم و کمر خود را کمپرس کنید. اگر متوجه شدید که درد شما با گرم کردن کاهش می‌یابد می‌‌توانید کیسه آب گرم مناسب و یا تشکچه برقی خریداری کنید و یا در صورتی‌ که مایکروویو دارید خودتان بالشتک گرم درست کنید!

درمان درد پریود توسط دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد در کلینیک درد راد تهران

 • درست کردن بالشتک گرم
  اطراف دو قطعه پارچه هم اندازه (سایز دلخواهتان) را مثل یک بالش، به‌ هم بدوزید و تنها بخش کوچکی از درز را باز بگذارید.
  بالشتک را از درز ندوخته با دانه‌های برنج [یا هسته‌های گیلاس یا آلبالو شسته و خشک شده] پر کنید و درز را بدوزید.
  این بالشتک را درون مایکروویو برای چند دقیقه، با قدرت ۷۰۰ کیلو وات به مدت یک دقیقه، گرم کنید. حواستان باشد که بیش از حد داغ نشود.
  اگر داغ بود اجازه دهید کمی خنک شود و یا آن را درون حوله‌ای بپیچید. این بالشتک را می‌توان چندین بار درون ماکروویو گرم کرد و برای تسکین درد روی ناحیه مورد نظر گذاشت.
  این بالشتک را می‌توانید با روغن‌های گیاهی معطر و آرامش‌بخش مثل روغن اسطوخودوس، مریم گلی و مرزنگوش معطر کنید.
 • خورد و خوراک تان را تغییر دهید

در این شرایط خوردنتان را متفاوت کنید، سعی کنید مصرف چربی را کاهش و مصرف سبزیجات را افزایش دهید.یک رژیم غذایی کم چرب،التهاب را در کل بدن شما کاهش میدهد.علاوه بر این به طور کلی باعث سلامت شما میشود.

شما میتوانید با خوردن چربی های اشباع نشده و غیر اشباع سالم مانند روغن زیتون شروع کنید.منیزیم بیشتری دریافت کنید، زیرا باعث کاهش درد ناشی از گرفتگی قاعدگی میشود.منیزیم علاوه بر سایر عملکرد ها، به تنظیم عملکرد عضلات نیز کمک میکند.

منیزیم در مواد غذایی مانند بادام خشک و اسفناج پخته شده فراوان است.برای جلوگیری از کم آب شدن بدن آب زیادی بنوشید و از هرگونه نوشیدی دیگر اجتناب کنید.شکر کمتری مصرف کنید و هنگامی که نیاز به آن دارید از توت فرنگی یا تمشک استفاده کنید.

 • پرهیز از مصرف برخی غذاهای خاص
  خانم ها بهتر است در دوران قاعدگی خود از مصرف غذاهای باعث نفخ شکم و احتباس آب می شوند، خودداری کنند، از جمله:
 1. الکل
 2. کافئین
 3. غذاهای شور
 4. غذاهای چرب
 5. نوشیدنی های گازدار
  کاهش مصرف این مواد غذایی می تواند به کاهش گرفتگی و تنش در دروان قاعدگی کمک کند. در عوض مصرف چای های زنجبیل، نعنا و یا مخلوط آب لیمو و آب داغ می تواند در تسکین درد قاعدگی موثر باشد. حتی زنان می توانند برای میان وعده های غذایی از میوه هایی مانند توت فرنگی یا تمشک را مصرف کنند.

راه های سنتی برای کاهش درد پریود

معمولاً هر دردی درمان مخصوص بخود را دارد. دردهای زمان قائدگی هم از این قانون مستثنی نیستند و راه‌های بی ضرری براي درمان آن ها موجود است

دارچین

درمان درد پریود توسط دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد در کلینیک درد راد تهران
دارچین بعنوان ماده ای تسکین دهنده و کاهش دهنده ی التهاب شناخته شده است. یک هات چاکلت با دارچین به بهبود انقباضات رحمی کمک خواهد کرد. از پودر کاکائو یا برندهای میکس شده ی هات چاکلت استفاده کنید. نصف قاشق چای خوری پودر دارچین و نصف قاشق جوز داخل آن بریزید. براي طعم بهتر میتوانید شکلات اضافه کنید.

شکلات تلخ
شکلات تلخ به ماهیچه ها کمک ميکند به سرعت آزاد شده و براي کاهش درد شما بسیار مؤثر است. درصورتی که می خواهید براي تسکین علایم از شکلات تلخ استفاده کنید میتوانید مقداری از آن را ذوب کرده و روی میوه بریزید. این ترکیب سالم به کاهش درد کمک ميکند.

زنجبیلدرمان درد پریود توسط دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد در کلینیک درد راد تهران
زنجبیل ميزان هورمون های درد در بدن را کاهش ميدهد و به شما انرژی زيادي ميدهد که در طول روز احساس خستگی نمی کنید. زنجبیل، عسل و کمی لیمو به آب جوش اضافه کنید و بخورید، این ترکیب به کاهش انقباضات رحمی کمک ميکند.

کاهش درد قاعدگی با ماساژ با روغن ها
با استفاده از روغن های معطّر مخصوص و ماساژ میتوانید به درمان درد گرفتگی قاعدگی کمک کنید. با استفاده از روغن های مثل اسطوخودوس، مریم گلی، میتوانید طول مدت درد دوران قاعدگی را کوتاه کنید.

برای کاهش درد پریود آب بنوشید
درصورتی که شما آب زيادي مینوشید، میتوانید از درد قاعدگی و نفخ شکم جلوگيري کنید. هدف استفاده آب گرم میباشد . که براي بهتر شدن گرفتگی موثر است برای این که جریان خون در بدن را افزایش مي دهد و گرفتگی های عضلانی را آرام می کند.

رازیانه

درمان درد پریود توسط دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد در کلینیک درد راد تهران
یک قاشق چای خوری دانه های رازیانه را به یک فنجان آب جوش بیفزایید، مخلوط را مجددا به مدت ۵ دقیقه حرارت دهید. اجازه دهید تا اندکی خنک شود و بعد یک قاشق چای خوری عسل بیافزایید و به خوب هم بزنید.

این چای گیاهی را دو بار در روز، سه روز قبل از تاریخ شروع قاعدگی خود استفاده کنید و آن را تا زمان از بین رفتن درد ادامه دهید. درصورتی که این چای داغ استفاده شود، تأثير گذاری بیشتری خواهد داشت.

سبزی جعفری
یک چهارم فنجان جعفری جدید را داخل یک لیوان بریزید وسپس آب جوش را به آن بیفزایید و به مدت ۵ دقیقه صبر کنید و سریعاً بنوشید. از این درمان دوبار در روز در طول زمان قاعدگی استفاده کنید.

اسيدهای چرب بيشتری استفاده کنيد
پژوهش های زيادي نشان داده است که استفاده اين اسيدهاي چرب که عمدتاً در غذاهايي مثل ماهي، آجيل ها مانند گردو، بادام و يا دانه هايي مثل کنجد موجود است ، باعث کاهش علائم ديسمنوره( درد هنگام پریود) میگردد.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

در صورت شدید و غیر معمول بودن درد قاعدگی، یا ادامه دار شدن درد بیش از ۲-۳ روز با پزشک خود تماس بگیرید. درد قاعدگی به هر علتی که باشد، قابل درمان است، بنابراین مهم است که بررسی شود.

دکتر زنان از علائم و چرخه‌های قاعدگی شما سوال خواهد کرد و با اسپکولوم واژن و رحم شما را معاینه می‌کند و در صورت نیاز از آن نمونه برداری خواهد کرد. در صورتی که پزشک تشخیص دهد، که درد شما با قاعدگی مرتبط نیست، آزمایشات دیگری را جهت انتخاب درمان مناسب انجام خواهد داد.


ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های ستاره دار الزامی است.
مشترک ما شوید


با عضویت در لیست مشتریکن ما از آخرین اخبار مطلع شوید و در جریان همه خبرهای قرار بگیرید.