مچ پا، دلایل درد و درمان های آن

moradi-3.jpg

دارای مفصل لولایی است و قسمتی است که پا و ساق پا به هم می رسند. این بخش از سه استخوان تشکیل شده است: درشت نی، نازک نی و تالوس. مچ پا توسط شبکه ای از رباط ها و تاندون ها احاطه شده است. معمولا فشار زیادی به مچ پا وارد می شود و به همین دلیل تا حد زیادی مستعد آسیب دیدگی و جراحت است. گاهی اوقات حتی جزیی ترین جراحات، می تواند منجر به دردمچ پا (مچ درد) یا منجر به درد ساق پا شود. در برخی موارد، دردمچ پا نیاز به رسیدگی سریع دارد، به همین دلیل به محض این که دردمچ پا با سایر علایم مثل ورم، کبودی و عدم توانایی راه رفتن همراه بود، باید به پزشک مراجعه کنید اقدامات درمان دردمچ پا انجام شود.

دردمچ پا اغلب به دلیل بروز شکستگی یا پیچ خوردگی مچ پا ایجاد می شود و اغلب با تورم و کبودی همراه است. در صورت بروز هر آسیب مانند پیچ خوردن پا که ایجاد درد کند، (حتی درد جزئی)، باید به پزشک متخصص مراجعه کنید. دردمچ پا ممکن است بسیار شدید و یا خفیف باشد و یا ممکن است هنگام بلند کردن جسمی سنگین راه رفتن و یا هنگام دویدن احساس درد کنید. دردمچ پا همچنین می تواند نشانه ای از عفونت و یا یک بیماری خاص باشد و یا ممکن است فرد در اثر ورزش و فعالیت نامناسب دچار پارگی تاندون مچ پا شود.

آناتومی

درمان درد مچ پا توسط دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد در کلینیک درد راد تهران

مفصل مچ پا دارای مکانیزم پیچیده‌ای بوده و شامل دو مفصل است. مفصلی که مچ پا را قادر به حرکت رو به بالا و پایین می‌کند مفصل تالوکرورال نام داشته و از سر استخوان‌های تیبیا (درست نی) و فیبولا (نازک نی) و تالوس در زیر مچ‌پا تشکیل شده است. مفصل دوم که ساب‌تالار نام دارد، متشکل از تالوس در بالا و کالکانه (استخوان پاشنه) در پایین بوده و به مچ پا امکان می‌دهد به طرفین حرکت کند. یک کپسول مفصلی، که یک محفظه فیبری محکم است، به همراه نوارهای نیرومندی که مانند رباط بوده و درهر دو طرف مفصل مچ پا قرار دارند از این مفصل پشتیبانی می‌کنند. عضلات و تاندون‌های متصل به هر دو طرف مفاصل مچ پا، به همراه رباط‌های این مفاصل، نقش مهمی در تعادل و پایداری آن‌ها ایفا می‌کنند.

دلایل دردمچ پا

بیشتر بخوانید درد پاشنه پا و علائم و علل درد آن

هر شخص خواه فعالیت زیادی داشته باشد و خواه کم فعالیت باشد ممکن است دردمچ پا را تجربه کند.برخی از رایج‌ترین دلایل آسیب مچ پا در زیر آمده است:

پیچ‌خوردگی مچ پا
پیچ‌خوردگی مچ پا زمانی رخ می‌دهد که مفصل مچ پا به‌طور ناگهانی بپیچد و یا خم شود.این پیچ‌خوردگی باعث می‌شود که رباط مچ کشیده و یا پاره شود. پیچ‌خوردگی مچ پا بیشتر در میان ورزش‌کاران رایج است اما می‌تواند برای هر فردی در طول پیاده‌روی اتفاق بی افتد.

ضعف مچ پا
مچ پا بنا به دلایل زیادی ضعیف می‌شود. ازجمله دلایل ضعف می‌توان به ژنتیک، فعالیت زیاد،اضافه‌وزن و ضعف ناشی از آسیب‌دیدگی‌های قبلی اشاره کرد.

شکستگی مچ پا
دردمچ پا گاهی ناشی از شکستگی یکی از استخوان‌های مچ است. ازآنجایی‌که استخوان نازک‌نی در مقایسه با درشت‌نی بسیار کوچک است، بیشتر مستعد شکسته شدن می‌باشد.

پارگی تاندون آشیل
پارگی تاندون آشیل بیماری است که در آن تاندون پا آسیب می‌بیند و باعث ایجاد درد در قسمت پشت مچ پا می‌شود. پارگی تاندون آشیل و یا استفاده بیش‌ازاندازه از ماهیچه‌های ساق پا باعث ایجاد درد درمچ پا می‌شوند. این وضعیت بیشتر در میان دوندگان رایج است.

آرتروز
آرتروز، نقرس و عفونت از دیگر عوامل دردمچ پا هستند که مانند دیگر عوامل رواج ندارند. آرتروز بیماری است که بر مفاصل تأثیر می‌گذارد و باعث ملتهب شدن و دردمچ پا می‌شود.

یکی از شایع ترین علت دردمچ پا پیچ خوردگی خارجی مچ می باشدولی پیچ خوردگی داخلی نیز ناشایع نیست و این دو مجموعا 80تا 90 درصد علت دردهای مچ پا را شامل می شوند هر چند ممکن است خصوصا در موارد مزمن فرد سابقه پیچ خوردگی را به یاد نداشته باشد.

درمان درد مچ پا توسط دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد در کلینیک درد راد تهران

آسیب دیدگی لیگامان های سمت داخلی مچ پا

آسیب دیدگی لیگامان مثلثی داخلی مچ پا یا دلتویید را پیچ خوردگی داخلی مچ پا می گویند واغلب به دنبال پیچش پا به سمت خارج ایجاد می شود .
صدمه لیگامان دلتویید یعنی همان پیچ خوردگی به سمت داخل پا معمولاً نسبت به پیچ خوردگی خارجی مچ پا هرچند شیوع کمتری دارد اما آسیب جدی تری محسوب می شود اکثرا این نوع آسیب دیدگی با صدمه به لیگامانهای خارجی که در پیچ خوردگی های روتین دیده می شود یا صدمه به استخوان نازک نی( فیبولا ) همراه است

صدمات لیگامان دلتوییدیا داخلی به تنهایی ، کمتر از ۱۰٪ کل پیچ خوردگی های مچ پا را شامل است ولی صدمات همراه یا صدمه لیگامان خارجی بسیار شایعتر می باشد

ورزشهای پر ریسک و دارای جهش مانند فوتبال ، بسکتبال و هندبال احتمال این نوع ضایعه را بیشتر می کند از جمله صدمات احتمالی همراه آسیب دیدگی کلیه استخوان های مچ از جمله تیبیا و فیبولا و تالوس می باشد.‌

بی ثباتی عملکردی ومزمن مچ پا و شایعتر از ان عود مجدد پیچ خوردگی از عوارض احتمالی است.

طبقه بندی انواع پیچ خوردگی ها

درمان درد مچ پا توسط دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد در کلینیک درد راد تهران

 1. پیچ خوردگی مچ درجه ۱ مچ پا شامل صرفا کشیدگی لیگامان دلتویید هستند .
 2. پیچ خوردگی مچ درجه ۲ مچ پاشامل مواردی است که یک پارگی نسبی لیگامان دلتویید به همراه درد و تورم داریم
 3. پیچ خوردگی مچ درجه ۳ که در ان پارگی کامل لیگامان دلتویید ، هم در سطح و هم در عمق آن نفوز کرده است

هر چند تشخیص اصلی با معاینه فیزیکی پزشک می باشد اما تصویربرداری از مچ آسیب دیده برای رد کردن شکستگی های این استخوان ها لازم است. .

کلیات درمان پیچ خوردگی

درمان مرحله حاد در تمام مراحل ماساژ یخ و استفاده از کامپرشن و بالا نگه داشتن مچ پاروی بالش و دارو های ضد التهابی و مچ بند اقدامات طب فیزیکی استفاده از ارتز های مناسب ازجمله آتل دارای بار یا استفاده از کفشهای ساق کوتاه (نیم بوت) می باشد . بعضی از موارد شکستگی و پارگی کامل لیگامان ها که به 6 تا 8 هفته درمان طبی و بی حرکتی و اقدامات طب فیزیکی پاسخ ندهند نیاز به درمان های جراحی دارد.

بر اساس اخرین مطالعات که مورد قبول تمام رشته های پزشکی مرتبط می باشد

حرکت مچ پا ( Early Range of motion) از ضروریات درمان در مرحله ابتدایی درمان می باشد و به همین علت ترجیح بر ان است که بیماران را با اتل های اماده بی حرکت کنیم نه با گچ تا بتوانیم روزانه حرکت مچ پا و تحمل وزن را داشته باشیم.

چه کسانی به دردمچ پا دچار می‌شوند؟

هرکسی در هر رده‌ی سنی می‌تواند به دردمچ پا دچار شود. دردمچ پا معمولاً ناشی از زمین خوردن یا آسیب‌دیدگی‌های ورزشی است. این بیماری بیشتر در میان ورزشکاران و مردان زیر ۲۴ سال که فعالیت بالایی دارند رایج است. در زنان معمولاً این بیماری در افراد بالای ۳۰ سال بیشتر رخ می‌دهد.

علائم اختلالات مچ پا

علائم مربوط به اختلالات مچ پا، بسته به نوع آسیب وارد شده، متفاوت خواهد بود. از علائم شایع می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • درد
 • ورم
 • گرفتگی
 • اختلال در حرکت دادن مچ پا
 • عدم توانایی تحمل هر گونه وزن از طرف مچ پا
 • مشکل در راه رفتن
 • کبودی

تاندونیت نیز ممکن است همین علائم را به همراه موارد زیر ایجاد کند:

 • درد در پشت پاشنه‌ی پا که در طول روز بدتر می‌شود.
 • ضخیم شدن تاندون
 • ورم، که با انجام فعالیت بدتر می‌شود.
 • صدای “پاپ” بلند از پشت پاشنه‌ی پا که نشان‌گر پارگی تاندون می‌باشد. در صورت وقوع این اتفاق، بلافاصله به اورژانس مراجعه کنید.

تشخیص اختلالات مچ پا

به منظور تشخیص اختلالات مربوط به مچ پا و یا شکستگی استخوان مچ پا ، پزشک علائم شما را بررسی کرده و پا ومچ پای شما را معاینه می‌کند، همچنین ممکن است سوالاتی در مورد جراحات اخیراً وارد شده بپرسد. برای پی بردن به هرگونه شکستگی مچ پا و یا پارگی تاندون، آزمایشات عکس‌برداری مورد نیاز خواهند بود. این آزمایشات عبارت‌اند از:

عکس‌برداری با اشعه‌ی ایکس
اسکن MRI
سی تی (CT) اسکن

چه زمانی برای دردمچ پا باید به پزشک مراجعه کنیم؟

 1. در موارد زیر باید به پزشک مراجعه کنید:
 2. نمی‌توانید وزنتان را روی مچ پاو مفصل قرار دهید و احتمالاً به این معنا است که مچ پا شکسته است.
 3. احساس درد شدید حتی زمانی که حرکت نمی‌کنید و یا فشاری روی مچ پا وارد نمی‌کنید.
 4. هنگامی‌که سعی می‌کنید مچ پا را حرکت دهید یک صدای خفیف ایجاد می‌کند.
 5. اگر درد پس از چند هفته از بین نرفت یا اگر تورم درمچ پا بعد از دو تا سه روز کاهش نیافت.
 6. عفونت درمچ پا ایجاد شود و مچ پا ملتهب و قرمز شود.

روش‌های درمانی

روش R.I.C.E
سریع‌ترین و رایج‌ترین درمان دردهای مچ پاو به‌ویژه رگ به رگ شدن، بهره‌گیری از تکنیک R.I.C.E است که شامل استراحت، یخ درمانی، کمپرس و بالا گرفتن پا می‌شود.

استراحت. تا حد امکان، از اعمال وزن روی مچ پای خود اجتناب کنید. مدتی از فعالیتهای معمول خود دور شوید.
یخ. یک بسته یخ یا کیسه نخود یخ زده را به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه برای سه بار در روز روی مچ پاقرار دهید.
فشار. برای کاهش ورم از یک باند کشی استفاده کنید.
بالا گرفتن. برای کمک به کاهش تورم، پای خود را از سطح قلب خود بالاتر بگیرید.
داروهای مسکن بدون نسخه. داروهایی مانند ایبوپروفن و ناپروکسن سدیم می توانند درد را کاهش داده و به بهبودی کمک کنند.
حتی با بهترین مراقبت ها، ممکن است شما به مدت چند هفته، مخصوصا صبح ها یا بعد از فعالیت، تورم، سفتی یا دردمچ پا داشته باشید.

درمان درد مچ پا توسط دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد در کلینیک درد راد تهران

استراحت
بسته به‌ظاهر، عملکرد و دردمچ پا بهتر است از انجام فعالیت‌های ورزشی برای یک تا سه هفته خودداری شود.

بستن مچ پا
درصورتی‌که پارگی رباط وجود نداشته باشد و تورم فروکش کرده باشد، می‌توان مچ پارا بست و سپس فعالیت‌های روزانهٔ سبک را مجدداً از سر گرفت. بستن پا در افزایش ثبات و جلوگیری از کشش بیشتر رباط‌ها در هنگام پیشرفت روند بهبودی، بسیار مؤثر خواهد بود.

گچ گرفتن
درصورتی‌که رباط جانبی خارجی دچار پارگی شده باشد، معمولاً نیاز به گچ گرفتن خواهد بود. این گچ برای 10 هفته باقی خواهد ماند و ممکن است از یک نگه‌دارندهٔ پاشنهٔ پا در هنگام راه رفتن استفاده شود.

استفاده از پاپوش‌های طبی

درمان درد مچ پا توسط دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد در کلینیک درد راد تهران
ممکن است یک راهکار سادهٔ دیگر، استفاده از کفی و کفش‌های طبی باشد. استفاده از کفی طبی بهتر از تخته پاشنه است، زیرا در این حالت نیروی حاصل از پیچ‌خوردگی به‌تمامی پا وارد می‌شود. به خاطر داشته باشید که اگر تکیه‌گاهی از کفی طبی در زیر قوس پا احساس نشود، احتمالاً استفاده از کفی تأثیری نخواهد داشت.

دارودرمانی
استفاده از داروهای بدون نسخه و یا تجویزی پزشک در تسکین درد بسیار مؤثر خواهد بود، این داروها عبارت‌اند از:

استامینوفن‌ها مانند تیلنول
داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) از قبیل ایبوپروفن‌هایی مانند ادویل یا موترین و ناپروکسن‌هایی مانند اِلو.
آسپرین‌ها (به‌عنوان یک داروی ضدالتهابی غیراستروئیدی) از قبیل بایر یا بافرین.

تزریق پی‌آرپی (PRP)
پلاسمای غنی از پلاکت (PRP)، فراورده‌ای خونی است که از خون بیمار تهیه می‌شود و حاوی غلظت بالایی از پلاکت‌ها و فاکتورهای رشد است. این فاکتورهای رشد فرایند بهبود بیمار را سرعت می‌بخشند. عمل تزریق PRP برای درمان آسیب‌های وارد آمده به استخوان‌ها، غضروف، رباط‌ها، تاندون‌ها و همچنین آرتروز مورداستفاده قرار می‌گیرد. از این روش برای درمان آسیب‌های تاندونی و رباطی نواحی اطراف پا ومچ پا، مانند التهابات پلانتار فاسیا و تاندون آشیل و صدمات رباط مچ پا، استفاده می‌شود.

تزریق گاز اوزون
تکنیک اوزون تراپی از طریق افزایش میزان اکسیژن‌رسانی به بافت همبند مچ پا عمل می‌کند. معمولاً نواحی آسیب‌دیده دچار کاهش سطح اکسیژن می‌شوند که به تبع آن میزان جریان خون در این نواحی کاهش می‌یابد و همین امر منجر به کاهش سرعت روند بهبودی خواهد شد. با بهره‌گیری از تکنیک اوزون تراپی جریان خون و میزان اکسیژن افزایش می‌یابد که درنتیجهٔ آن، سلول‌های بنیادی قادر خواهند بود با سرعت بیشتری رشد کنند و فرایند طبیعی بهبود نواحی دردناک اطراف پا ومچ پا با شتاب بیشتری طی می‌شود.

فیزیوتراپی
تکنیک‌ها و روش‌های درمانی فیزیوتراپی از قبیل التراسوند تراپی، الکتروتراپی، ماساژ درمانی، مگنت تراپی و شاک‌ویو درمانی در بهبود این عارضه بسیار مؤثر خواهند بود، لیکن باید توجه داشت که این شیوهٔ درمانی پس از سایر تکنیک‌های درمانی مانند استفاده از کمپرش سرد، گرما درمانی و انجام حرکات ورزشی فعال، انجام شود.

درمان با استفاده از لیزر سرد

درمان درد مچ پا توسط دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد در کلینیک درد راد تهران
درمان با استفاده از لیزر سرد، روش درمانی نسبتاً جدیدی است که در کاهش درد، کرختی و ضعف بیمارانی که از دردهای شدید و مزمن و بی‌حسی و رادیکولوپاتی (درد، بی‌حسی، سوزن‌سوزن شدن و علائم دیگری که در اثر تحت‌فشار گرفتن رشتهٔ عصبی نخاعی در بازوها، پاها و دست‌ها احساس می‌شود) رنج می‌برند، بسیار مؤثر است.

شاک‌ویو تراپی

درمان درد مچ پا توسط دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد در کلینیک درد راد تهران
امروزه تکنیک شاک‌ویو تراپی از خارج از بدن (ESWT)، روش جایگزینی است که برای درمان بسیاری از اختلالات استخوانی و بافت نرم پا ومچ پا مورداستفاده قرار می‌گیرد. احتمالاً این تکنیک، بهترین شیوهٔ درمان دردهای مزمن و یا تندینوپسی‌های تاندون آشیل به حساب می‌آید. در این روش، امواجی که از طریق یک پالس متمرکز ایجاد می‌شوند، ناحیهٔ دردناک را هدف قرار می‌دهند و از طریق کاهش تعداد رشته‌های عصبی انتقال دهندهٔ درد، به تسکین درد کمک می‌کنند. علاوه بر این، این شیوهٔ درمانی در سرعت بخشیدن به روند بهبودی بافت و افزایش شکل‌گیری سلول‌های خونی جدید نیز مؤثر خواهد بود.

روش‌های درمانی کایروپرکتیک
کایروپرکتیک ترکیبی از ماساژ (درمان دستی) و تمرینات حرکتی است. استفاده از این تکنیک درمانی برای درمان دردهای مچ پا، به روند طبیعی بهبود بدن کمک می‌کند. در حقیقت اساس درمان‌های کایروپرکتیک بر اصلاح اختلالات مفاصل استخوانی و رباط‌ها و تاندون‌های پیرامون آن تکیه دارد. پس از اصلاح و بازگرداندن مفصل به موقعیت اصلی خود، فشار دردآور وارد بر اعصاب مفصل، برداشته خواهد شد و درد تسکین می‌یابد. این درمان، امکان بهبود را برای بدن فراهم می‌آورد و توان حرکتی آن را افزایش می‌دهد.

ورزش‌هایی برای تسکین درد مچ پا
در روزهای نخست بهتر است با تمریناتی فعال و سبک آغاز شود و بیمار باید مچ پا و پای خود را در تمام محدوده‌های طبیعی حرکتی درگیر کند. برطرف شدن تورم، افزایش قوام عضلانی و جلوگیری از چسبندگی و التهاب از نتایج تکرار این حرکات خواهد بود.

درمان درد مچ پا توسط دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد در کلینیک درد راد تهران


ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های ستاره دار الزامی است.
با کلمات کوتاه


دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد در کلینیک درد راد در تهران است. در کلینیک درد بهترین و مجربترین پزشکان در زمینه کنترل یا درمان انواع دردهای شایع در حال فعالیت هستند.
مشترک ما شوید


با عضویت در لیست مشتریکن ما از آخرین اخبار مطلع شوید و در جریان همه خبرهای قرار بگیرید.