علت و راه‌های درمان انواع درد شکم

moradi-2.jpg

درد شکم دردی است که در ناحیه ی بین قفسه ی سینه و لگن احساس می شود. درد شکم می تواند ماهیت کرامپی (گرفتگی های متناوب عضلانی)، مبهم، متناوب و تیز داشته باشد. التهاب یا بیماری هایی که بر ارگان های موجود در شکم اثر می گذارند می توانند باعث درد شکم شوند. ارگان های اصلی واقع در شکم عبارتند از:

روده ها (کوچک و بزرگ)
کلیه ها
آپاندیس (بخشی از روده بزرگ)
طحال
معده
کیسه ی صفرا
کبد
پانکراس
عفونت های ویروسی ، باکتریایی و انگلی با اثر بر معده و روده ها ممکن است باعث درد شدید و چشمگیر شکم شوند.
درد شکم دلایل بالقوهٔ زیادی دارد. شایع‌ترین علل – مانند دردهای ناشی از گاز معده، سوءهاضمه یا گرفتگی عضلات – معمولاً جدی نیستند. موارد دیگر ممکن است نیاز فوری به رسیدگی پزشکی داشته باشند.

اگرچه محل و الگوی درد شکمی، ارائه‌دهندهٔ نشانه‌های مهمی هستند، اما دورهٔ زمانی آن در تعیین علت بسیار مفید است.

درد شکمی حاد اغلب طی چند ساعت تا چند روز ایجاد شده و از بین می‌رود. درد شکمی مزمن ممکن است متناوب و یا نامنسجم باشد، به این معنی که ممکن است بیاید و برود. این نوع درد می‌تواند هفته‌ها تا ماه‌ها و یا حتی سال‌ها وجود داشته باشد. برخی بیماری‌ها درد شکمیِ پیش‌رونده را در پی دارند که در طول زمان به طور پیوسته بدتر می‌شود.

علت درد شکم چیست؟

درمان درد شکم توسط دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد در کلینیک درد راد تهران

بیشتر بخوانید کنترل درد سرطان در بیماران سرطانی

عوامل متعددی می توانند باعث درد شکم شوند. با این حال ، علل اصلی آن عبارتند از عفونت ، رشد غیر طبیعی ، التهاب ، انسداد و اختلالات روده ای.عفونت حلق ، روده ها و خون باعث ورود باکتری ها به دستگاه گوارش می شود که به نوبه ی خود باعث درد در دستگاه گوارش می شود. این عفونت ها ممکن است باعث تغییر در عملکرد دستگاه گوارش و بروز مواردی نظیر اسهال و یبوست شوند. کرامپ هایی که در زمان قاعدگی دیده می شوند یکی دیگر از علل اصلی درد قسمت تحتانی شکم می باشند اما عمدتا در مقوله ی درد لگن طبقه بندی می شوند. دیگر علل شایع درد شکم عبارتند از:

یبوست و درد زیر شکم

درمان درد شکم توسط دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد در کلینیک درد راد تهران
یبوست یکی از علل درد ربع سمت چپ و تحتانی شکم است. دکتر ملیندا ریتینی می گوید یبوست ممکن است علت تورم و درد زیر شکم باشد. یبوست با برخی از علائم مشخص مانند درد هنگام دفع مدفوع، مدفوع سفت و یا کوچک و احساس عدم تخلیه کامل همراه است. علل یبوست می تواند متفاوت باشد، اما دلایل اصلی استرس، رژیم غذایی نامنظم و مصرف مقدار زیادی آرد سفید، محصولات فرآوری شده و مواد غذایی سرخ شده است.

دیورتیکولیت
دیورتیکولیت یکی از علل شایع برای درد زیر شکم و سمت چپ (درد LLQ) است. دیورتیکولیت یک بیماری دستگاه گوارش است. این بیماری زمانی اتفاق می افتد که کیسه فرم دیورتیکول آلوده شود. علائم آن شامل درد شکم، تهوع، تب، نفخ و اسهال یا یبوست است. علت دیورتیکولیت به طور کامل شناخته شده نیست، اما عواملی مانند یک رژیم غذایی کم فیبر، پیری، عدم فعالیت بدنی، مصرف سیگار، مصرف برخی داروها از جمله استروئیدها و داروهای غیر استروئیدی، سابقه خانوادگی و چاقی به ابتلا به این بیماری کمک می کنند.

سیستم ادراری
اگر درد سمت چپ شکم با درد در هنگام ادرار همراه باشد ممکن است از یک مشکل مربوط به دستگاه ادراری رنج می برید.

سنگ کلیه

درمان درد شکم توسط دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد در کلینیک درد راد تهران
اولین علت احتمالی درد زیر شکم و سمت چپ (LLQ )در سیستم ادراری سنگ کلیه است، حال اگر این درد در سمت چپ احساس شود ممکن است سنگ در کلیه چپ قرار داشته باشد. سنگ کلیه بسیار معمول است و معمولا افراد ۳۰ الی ۶۰ سال را تحت تاثیر قرار می دهد.

عفونت کلیه
احتمال دوم درد زیر شکم و سمت چپ ، عفونت کلیه (پیلونفریت) که یک نوع خاص از عفونت های دستگاه ادراری (UTI) است می باشد. این عفونت معمولا در مجرای ادرار یا مثانه شروع می شود و به کلیه ها سرایت می کند. اگر عفونت کلیه درمان نشود می تواند از طریق کلیه ها به جریان خون راه یافته و در سراسر بدن گسترش یابد.

کرون

درمان درد شکم توسط دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد در کلینیک درد راد تهران
بیماری کرون و یا کولیت اولسراتیو که در مورد درد شکمی حاد به آن مشکوک می شوند و با علائمی نظیر اسهال شدید، و احتمالا استفراغ و خونریزی از رکتوم همراه است از علل درد سمت چپ و درد زیر شکم است. پیشرفت آن معمولا تدریجی و قابل توجه است.

سندوم روده تحریک پذیر

درمان درد شکم توسط دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد در کلینیک درد راد تهران
از سوی دیگر، سندرم روده تحریک پذیر (IBS) یکی از شایع ترین موارد درد سمت چپ و درد زیر شکم در فهرست علل مرتبط با روده است و متاسفانه محرک التهاب از فردی به فرد دیگر متفاوت است و در بسیاری از نشانگرهای فیزیولوژیکی و روانی از بدن مشاهده می شود.

علت درد زیر شکم و بیضه

وارد شدن ضربه
معمولا کوفتگی و ورم بیضه از جمله عوارض بد ضربات مستقیم به حساب می‌آیند، ولی علی‌رغم وجود این حالت هشداردهنده، در اکثر موارد با انجام اقدامات محافظتی می‌توان طی چند روز این مشکل را برطرف نمود. اقدامات محافظتی شامل پوشیدن لباس‌های زیر خاص، استفاده از مسکن‌ها و کمپرس گرم است. تورم و کوفتگی ناشی از عمل وازکتومی نیز به همین طریق قابل درمان است.

عفونت بیضه
هم بیضه و هم بافت‌های مجاور آن‌ها استعداد قابل ملاحظه‌ای جهت ابتلا به عفونت دارند. زمانی که این عفونت‌ها رخ می‌دهند، التهاب سبب بروز درد می‌شود و بیضه‌ها بخصوص در هنگام لمس بسیار دردناک خواهند بود.

ورم اپیدیدیم
اپیدیدیم، یک سری لوله های پیچ در پیچی هستند که در پشت بیضه قرار می گیرند و اسپرم های تولیدشده در بیضه از داخل آنها حرکت و به قسمت پشتی مجرای ادراری باز می شوند و باعث خروج مایع منی در موقع انزال می شوند. علت ایجاد این بیماری، اغلب تماس های جنسی کنترل نشده و با فرد آلوده می باشد که به مرد منتقل می شود و از طریق مجرای ادراری هنگام نزدیکی، وارد مجرای مرد شده و باعث التهاب و درد شدید بیضه می شود. اغلب علت شایع این ورم، سوزاک و یا کلامیدیا می باشد.

هیدروسل (تجمع مایع دور بیضه)
هیدروسل به معنای تجمع مایع شفاف در داخل کیسه‌ای است که بیضه را احاطه کرده است. گاهی اوقات ممکن است از بدو تولد این حالت وجود داشته باشد که بیشتر به دلیل اختلالات شکل‌گیری کیسه‌های اطراف بیضه‌هاست.

واریسی شدن رگ‌های بیضه (واریکوسل) همراه با هیدروسل
هر دو حالت فوق می‌تواند منجر به بروز ناراحتی در اطراف بیضه‌ها شود. در این حالت فرد بیشتر درد را در اطراف بیضه‌ها حس می‌کند و خود بیضه‌ها معمولا فاقد درد است. وریدهای اطراف بیضه نیز همانند وریدهای پا می‌تواند واریسی (واریکوسل) شود که سبب بروز احساس گرمی در نوک بیضه‌ها و محل واریسی شدن وریدها در اطراف بیضه‌ها می‌شود.

پیچ‌خوردگی بیضه‌ها
گاهی اوقات با ایجاد فشارهای یکباره و شدید ممکن است بیضه‌ها دچار چرخش و پیچ‌خوردگی شوند و در نتیجه گردش خون آن‌ها دچار مشکل شود. در این حالت، بیضه‌ها متورم شده و باعث ایجاد درد در ناحیه تناسلی مردان می‌شود. اگرچه گاهی اوقات ممکن است بروز تورم منجر به بازگشت پیچ‌خوردگی شود، اما پیچ‌خوردگی دائمی می‌تواند بسیار خطرناک باشد زیرا در صورت کاهش یا عدم خون‌رسانی کافی به بیضه‌ها طی شش ساعت، این بافت خواهد مرد.

برای تصحیح این اختلال باید بلافاصله و به صورت اورژانسی عمل جراحی انجام شود، اما اگر بیضه دچار تخریب شده باشد، راهی جز برداشتن آن‌ها وجود ندارد. گفته می‌شود مرد با یک بیضه نیز می‌تواند فعالیت تناسلی خود را به طور طبیعی دنبال کند و بچه‌دار شود.

تحریکات جنسی
گاهی اوقات تحریکات جنسی که در نهایت منجر به انزال نشود، منجر به بروز احتقان در لوله‌های منی‌بر (یا انتقال‌دهنده منی) خواهد شد که این امر منجر به بروز درد در بیضه‌ها می‌شود. این حالت به طور کلی خطرناک نیست اما ناخوشایند خواهد بود. در هر صورت، این گونه درد بعد از چند ساعت بهبود خواهد یافت.

از دیگر دلایل در شکم:

اسهال
گاستروانتریت (آنفولانزای معده)

درمان درد شکم توسط دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد در کلینیک درد راد تهران
رفلاکس اسید (زمانی که محتویات معده وارد مری شده و باعث سوزش سردل و دیگر علایم می شوند)
استفراغ
استرس

درد شکم در ناحیه های متفاوت اتفاق می افتد.
بیماری هایی که دستگاه گوارش را درگیر می کنند گاهی مواقع باعث ایجاد دردهای مزمن می شوند. از جمله ی این بیماری ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • رفلاکس معدی-مری (GERD)

درمان درد شکم توسط دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد در کلینیک درد راد تهران

 • سندرم روده ی تحریک پذیر یا کولون اسپاستیک (نوعی اختلال که باعث درد شکم ، کرامپ روده و تغییر در حرکات آن می شود)
 • بیماری کرون (یک بیماری التهابی روده)
 • عدم تحمل لاکتوز (عدم توانایی در هضم لاکتوز که نوعی قند موجود در شیر و محصولات لبنی است)

علائم درد شکم

علائمی که معمولا با درد شکمی رخ می‌دهد شامل درد پشت، درد قفسه سینه، یبوست، اسهال، تب، تهوع، استفراغ، سرفه و مشکل تنفس است.

درمان درد شکم توسط دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد در کلینیک درد راد تهران

علائم مرتبط با درد شکم عبارتند از:

 1. تب
 2. عدم توانایی نگهداری غذا برای بیش از دو روز
 3. هر نشانه‌ای از کم آبی
 4. ناتوانی در دفع مدفوع
 5. ادرار کردن دردناک و یا غیر منتظره مکرر
 6. شکم در هنگام لمس حساس است
 7. درد ناشی از آسیب به شکم
 8. درد بیش از چند ساعت طول می‌کشد
 9. نفخ
 10. آروغ زدن
 11. سوء هاضمه
 12. یبوست
 13. اسهال
  GERD
 14. (بیماری رفلاکس معده)
 15. سوزش سر دل
 16. ناراحتی قفسه سینه
 17. ناراحتی لگن
 18. از دست دادن اشتها

نشانه‌های جدی‌تر درد شکم عبارتند از:

 1. درد شدید
 2. مدفوع خونین
 3. تهوع و استفراغ مداوم
 4. کاهش وزن ناخواسته
 5. پوستی که زرد رنگ است
 6. تورم شکم

درد در هر جای شکم نشانه چیست؟

درمان درد شکم توسط دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد در کلینیک درد راد تهران

حالا به بررسی علت دردهای شکمی با توجه به موقعیت درد در شکم می پردازیم، در حقیقت علت دل دردها همان است که در بالا گفته شد اما این بار با نشانی محل درد می خواهیم شما را راهنمایی کنیم تا زمانی که بخش خاصی از شکم تان دچار درد شد متوجه علت شوید.

درد شکمی و گرفتگی همراه با خونریزی رکتوم (IBD)

این علائم درد معده اغلب نشان دهنده بیماری التهابی روده (IBD) است.

در شرایطی که تورم مزمن در دستگاه گوارش رخ می‌دهد، یعنی بیماری کرون و کولیت اولسراتیو است.

طبق گفته بنیاد کرون و کولیت آمریکا، این شرایط علائم مشابهی دارند که می‌توان تشخیص داد که کدام یک از بیماران مبتلا به IBD دچار مشکل هستند. IBS اشتباه گرفته می‌شود، IBD جدی‌تر و نادر است.

درد شکم در بالای ناف و زیر دنده ها
بعضی وقتها سکته های قلبی با درد در این ناحیه خود را نشان می دهند؛ به خصوص اگر سن فرد بالا باشد و علائم دیگر سکته مثل تعریق سرد، تهوع و استفراغ نیز وجود داشته باشند.
درد شکم در بالای ناف و زیر دنده ها عموما با راه رفتن تشدید می شود و با استراحت و مصرف قرص زیر زبانی بهبود نمی یابد. دقت داشته باشید که سکته قلبی فقط باعث انتشار درد به این ناحیه می شود و به هیچ عنوان لمس این نقطه موجب درد نمیشود.

درد شکم در قسمت بالا سمت راست
یکی از علل رایج این دردها سنگ ها و بیماری های کیسه صفرا و مشکلات کبدی هستند که همگی از عوامل درد در این ناحیه به شمار می آیند.

دردهای کیسه صفرا ممکن است به شانه راست هم انتشار پیدا کنند و برعکس دردهای پانکراس با دراز کشیدن بهتر می شوند و با خم شدن بیشتر می شوند. باید بدانید که گاهی به ندرت بیماری های نیمه تحتانی ریه راست هم می توانند در این قسمت از شکم یعنی قسمت بالا سمت راست درد ایجاد کند.

درد شکم در قسمت بالا چپ
از آنجاکه معده در این منطقه قرار دارد، بیماری های مربوط به آن مثل زخم معده می توانند موجب درد در سمت چپ و بالای شکم شوند. یکی دیگر از علل درد در قسمت چپ سمت بالای شکم بزرگ شدن طحال است؛ طحال نیز در این منطقه قرار دارد بنابراین اگر بزرگ شود یا در آن آمبولی ایجاد شود باعث بروز درد خواهد شد.

درد شکم در قسمت پایین سمت راست
دردی که هر کسی باید با احساس آن فورا به پزشک مراجعه کند؛ شایع ترین علت درد در این ناحیه آپاندیسیت است اما باید توجه داشته باشید که درد آپاندیس در 24 ساعت اول معمولا دور ناف است و سپس به قسمت سمت راست و پایین شکم منتقل می شود.

یکی دیگر از علل درد در این ناحیه مکل روده بزرگ است؛ در این ناحیه از شکم قسمتی از روده بزرگ به نام سکوم قرار دارد بنابراین هر نوع اختلال در آن می تواند باعث درد در این منطقه شود.

درد در قسمت پایین شکم سمت چپ
درد در این ناحیه می تواند ناشی از بیماری دیورتیکولیت (بیرون زدگی مخاط جدار روده بزرگ) باشد که بر اثر یبوست یا بیماری های زمینه ای ایجاد می شود.

باید بدانید که این وضعیت قابل درمان است ولی در صورتی که درمان نشود ممکن است عود کند. از علائم آن هم می توان به درد شکم همراه با دل پیچه، تب، تهوع و حساسیت به لمس در ناحیه بیرون زدگی مخاط روده اشاره کرد.

درمان آن در موارد خفیف، تغییر رژیم غذایی و استفاده از مواد ملین است. در موارد شدیدتر هم ممکن است نیاز به استراحت، دارو و جراحی وجود داشته باشد.

درد شکم در قسمت پایین چپ و راست به طور مشترک
اختلالات و سنگ های کلیه می توانند باعث دردهای کولیکی در این دو منطقه شوند؛ دردی که در ابتدا تشدید شونده است و پس از رسیدن به نقطه اوج، ناگهان قطع می شود. این درد معمولا به کشاله ران یا حتی بیضه ها هم انتشار پیدا می کند.

در این صورت فرد باید مایعات فراوان و مسکن های خوراکی مصرف کند. ولی گاهی اوقات درد آنقدر شدید است که مجبور می شویم از مسکن های وریدی استفاده کنیم. همچنین این افراد باید فعالیت فیزیکی زیادی داشته باشند و ورزش های پرشی انجام دهند تا سنگ شان دفع شود.

علت درد شکم در قسمت دور ناف
درد در این ناحیه می تواند به دلیل مسمومیت های غذایی و التهاب های ویروسی یا باکتریایی روده باریک ایجاد شود؛ دردهایی که معمولا مبهم هستند و اغلب کم و زیاد می شوند و با تهوع، استفراغ و اسهال همراه هستند.

توجه داشته باشید که چنان چه اسهال خونی و همراه با تب باشد و بعد از 48 ساعت رو به بهبود نرود فرد باید حتما بستری شود.

علت درد شکم در قسمت پایین ناف
در خانمها دلیل شایع درد در این ناحیه التهاب مثانه، عفونت سیستم ادراری و التهاب دستگاه تناسلی است. همچنین تخمک گذاری در روز چهاردهم سیکل ماهانه نیز می تواند باعث درد زیر ناف شود.

در همین ناحیه یک تا دو روز قبل از قاعدگی هم ممکن است درد ایجاد شود که با علائم دیگری چون بی حوصلگی و درد سینه همراه است. به مجموعه این علائم PMS یا سندرم قبل از قاعدگی گفته می شود.

درد‌های شکمی در مردان نشانه چیست؟

بجز سرطان کیسه صفرا و نوعی از سرطان پانکراس (لوزالمعده)، سرطان‌های دستگاه گوارش همواره شیوع بیشتری در مردان نسبت به زنان دارد.
علت مشخصی در این زمینه وجود ندارد، سرطان روده بزرگ نیز یکی از سرطان‌های شایع دستگاه گوارش در مردان است.
سن، افزایش مصرف غذا‌های پرچرب، چاقی، مسائل ژنتیک، عدم تحرک و نخوردن فیبر کافی را از جمله علل موثر در بروز سرطان‌های دستگاه گوارش از جمله سرطان روده بزرگ است.
علائم تشخیصی این نوع سرطان، وجود درد در زیر شکم، اطراف یا سراسر شکم را بارزترین علامت سرطان روده بزرگ و همچنین تغییر شکل مدفوع، تغییر دفعات دفع مدفوع و وجود خون در مدفوع از دیگر علائم تشخیصی این نوع سرطان است.

تشخیص علت درد شکم بزرگسالان

معاینه جسمی
معاینه جسمی شامل معاینه دقیق شکم، قلب و ریه های بیمار برای تشخیص منبع درد است.

پزشک قسمت های مختلف شکم را لمس می کند تا از حساسیت به لمس یا سایر علائم که نشان دهنده منبع درد است، استفاده کند. پزشک احتمال دارد معاینه رکتوم را انجام دهد تا سایر مشکلات مانند توده یا بواسیر داخلی را بررسی کند. پزشک در مردان، آلت تناسلی و در زنان معاینه لگن را انجام می دهد تا مشکلات رحم، لوله های فالوپی و تخمدان ها را بررسی کند. پزشک همچنین ممکن است چشمان بیمار را برای تغییر رنگ زرد و زردی بررسی کند.

تست های آزمایشگاهی
همراه با اطلاعات به دست آمده از سؤالاتی که پزشک از بیمار پرسیده و معاینه جسمی انجام شده، آزمایش خون یا ادرار می تواند در تشخیص بیماری کمک کند. یکی از مهمترین آزمایشات این است که مشخص شود زن باردار است یا نیست.

افزایش شمارش گلبول های سفید خون افزایش می تواند به معنای وجود عفونت و یا واکنش بدن به درد و استفراغ باشد.

تغییر رنگ ادرار و خون در ادرار، نشان می دهد که بیمار ممکن است سنگ کلیه داشته باشید. آزمایش خون دیگر مانند آنزیم های کبدی و آنزیم های لوزالمعده می تواند در تعیین اینکه کدام اندام بدن باعث درد شده است کمک کنند، اما آن ها به تشخیص بیماری اشاره نمی کنند.

آزمایش های رادیولوژی
مطالعات رادیولوژی می توانند برای تشخیص بیماری مفید باشند، اما همیشه ضروری نیستند. گاهی اوقات، اشعه ایکس، هوای خارج از روده را نشان می دهد، به این معنی که چیزی دچار پارگی یا سوراخ شدن شده است. اشعه ایکس می تواند به تشخیص انسداد و یا پارگی روده کمک کند و یا سنگ کلیه را نشان دهد.

سونوگرافی یک روش بدون درد است که برای یافتن برخی از دلایل درد شکم مفید است و در شرایطی انجام می شود که پزشک مشکوک به مشکلات کیسه صفرا، لوزالمعده، کبد یا دستگاه تولید مثل زنان باشد. سونوگرافی همچنین در تشخیص بیماری های کلیه و طحال یا رگ های خونی بزرگ کمک می کند.

توموگرافی کامپیوتری (سی تی اسکن) اطلاعات مفیدی در مورد کبد، لوزالمعده، کلیه ها و مجرای ادرار، طحال و روده کوچک و بزرگ ارائه می دهد. معمولاً در هنگام بررسی درد شکم، MRI کمتر از اسكن CT استفاده می شود.

پیش آگهی درد شکم بزرگسالان

به طور کلی، بسیاری از انواع درد بدون عمل جراحی از بین می روند و هیچگاه علت آن مشخص نمی شوند و بیشتر نیاز به تسکین علائم دارند. دلایل پزشکی درد شکم به طور کلی نتیجه خوبی دارد، اما استثنائاتی نیز وجود دارد. اما دلایل جراحی درد شکم بسته به شدت و شرایط پزشکی بیمار نتایج مختلفی دارند.

اگر جراحی آپاندیست و یا سنگ کیسه صفرا داشته اید، باید بدون هیچ مشکلی در طولانی مدت بعد از عمل جراحی بهبود پیدا کنید. اگر دچار پارگی آپاندیس یا کیسه صفرا شده اید، بهبودی ممکن است طولانی تر شود. درد شکم ناشی از زخم سوراخ شده یا انسداد روده می تواند به جراحی بزرگ تر و بهبودی طولانی تری نیاز داشته باشد. برای مشکلات رگ خونی، مانند پارگی یا لخته شدن خون، پیش آگهی می تواند ضعیف تر باشد. به طور کلی، هر چه سن بیمار بیشتر و شرایط بیماری وخیم تر، نتیجه جراحی می تواند بدتر باشد.

درمان درد شکم

الگوی درد(مداوم یا متناوب، شدید یا خفیف بودن) و محل درد بسته به علت آن متفاوت بوده و راهنمای خوبی برای تشخیص درست و درمان به موقع پزشک است. برای مثال درد ناگهانی شکم می تواند اولین علامت از وضعیت های خطرناکی مانند آپاندیس، سکته قلبی، حاملگی نا به جا و… بوده و نیاز به مداخله ی فوری پزشک داشته باشد. همچنین درد های عود کننده و طولانی مدت از مواردی هستند که باید بررسی شوند. با این وجود در صورتی که درد ناگهانی بوده یا بیشتر از چند روز طول بکشد، بهتر است به پزشک مراجعه کنید.
در عین حال راه هایی برای کاهش درد خود نیز پیدا کنید، به عنوان مثال اگر درد با سوء هاضمه همراه است، بهتراست وعده های غذایی خود را سبک تر کنید و یا با مصرف غذاهای غنی از فیبر و خوردن آب زیاد از ناراحتی ناشی از یبوست جلوگیری کنید. به یاد داشته باشید برای بهبود درد خود از مصرف خودسرانه ی مسکن هایی مانند ایپوبروفن و آسپرین و ناپروکسن خودداری کنید زیرا باعث تحریک معده و ایجاد زخم های خونریزی دهنده شده و موجب بدتر شدن درد شکم می شوند.

چه موقع برای درمان درد شکم به پزشک مراجعه کنیم؟

در هر کدام از شرایط زیر باید سریعا به اورژانس مراجعه کنید یا با ۱۱۵ تماس بگیرید:

 • درد شدید شکم به دنبال ضربه یا تصادف
 • درد شکم به همراه احساس فشار و درد در قفسه سینه
 • درد شدید شکمی که با حرکت تشدید شده، به گونه ای که قادر به حرکت نباشید.
  همچنین در نظر داشته باشید اگر درد شکم همراه با هر کدام از علایم زیر باشد لازم است به متخصص داخلی مراجعه کنید:
 1. دردی که ناگهانی و شدید باشد.
 2. تب
 3. مدفوع خونی
 4. تهوع و استفراغ مداوم
 5. کاهش وزن
 6. زرد شدن پوست
 7. ورم شکم
 8. درد شدید هنگام لمس شکم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های ستاره دار الزامی است.
با کلمات کوتاه


دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد در کلینیک درد راد در تهران است. در کلینیک درد بهترین و مجربترین پزشکان در زمینه کنترل یا درمان انواع دردهای شایع در حال فعالیت هستند.
مشترک ما شوید


با عضویت در لیست مشتریکن ما از آخرین اخبار مطلع شوید و در جریان همه خبرهای قرار بگیرید.