لطفا صبر کنید ...

درد پشت سر چیست و درمان آن چگونه است ؟

post-4.jpg

تا به حال سردردی مبهم در سرتان پیچیده است؟ دردی که معلوم نیست دقیقا به چه دلیل و چرا آزارتان می‌دهد؟ واقعیت این است که سردرد، انواع مختلفی دارد و دلایل متعددی باعث بروز آن می‌شوند. گاهی‌اوقات، درد در یک ناحیه از سر به خاطر بیماری‌ها و مشکلات در نواحی دیگر بدن به وجود می‌آید. همیشه نمی‌توان علت سردرد را دقیقا شناسایی کرد. درد پشت سر ممکن است به‌علت سردرد تنشی، میگرن و… باشد. با ما همراه باشید تا بیشتر با علت درد پشت سر و نحوه درمان آن آشنا شوید.
اگر فردی سردرد شدیدی داشته باشد باید بداند که در این نوع درد، تنها نیست. حدود ۵۰ درصد از بزرگسالان سرتاسر جهان از سردردهای شدید حداقل یکبار در سال رنج می برند. این دردها می توانند بسیار ازاردهنده و ناتوان کننده باشند.سردردها شایع هستند و بیشتر آن ها دردهایی است که می ایند و می روند. با اینحال برخی از آن ها علل جدی تری دارند.

دلایل درد

کشش ماهیچه ای و خستگی  :

نشستن در یک موقعیت برای مدت های طولانی می تواند منجر به درد شدید در پشت سر شما شود. تسکین این ناراحتی با کشش در طول روز و تغییر مواضع در صورت امکان و همچنین تلاش برای کاهش سطح استرس است.

سردردهای تنشی :

اگر شما درد را در سمت راست پشت سر تجربه می کنید، ممکن است به دلیل سردرد تنشی باشد.این سردردها با یک درد خفیف مشخص می شود که مانند فشار در پشت و کنار سر شما احساس می شود.
اگر معمولا دچار سردردهای تنشی نمی‌شوید، مصرف استامینوفن یا آسپرین برای بهبود کافی است. اما در صورتی‌ که این موضوع به‌وفور رخ می‌دهد، گزینه‌های درمانی مختلف از تعداد دفعات و مدت آنها می‌کاهند:

فنون ریلکسیشن؛
رفتاردرمانی شناختی؛
ماساژ؛
طب سوزنی؛
فیزیوتراپی.

 میگرن :

درمان درد پشت سر توسط دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد در کلینیک درد راد در تهران

میگرن بدتر از سردرد معمولی شماست، میگرن می تواند کسانی که به اندازه کافی بدشانس هستند را گرفتار کند و باعث ایجاد اختلالات بینایی می شود و می تواند شدید و مهلک باشد.میگرن با درد و احساس ضربه درد در پشت سر مشخص می شود.
میگرن ممکن است منجر به بروز موارد زیر شود:

• درد شدید ضربان دار
• تهوع
• استفراغ
• اشک آلود شدن چشم ها
• حساسیت به نور و صدا

میگرن ممکن است در سمت چپ سر شروع شود و سپس به اطراف شقیقه ها و بعد به پشت سر کشیده شود.

سردرد ناشی از مصرف بیش از حد دارو ها

درمان درد پشت سر توسط دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد در کلینیک درد راد در تهران

مصرف گاه به گاه مسکن ها هیچگونه مشکلی به وجود نمی آورد. هر چند، هنگامی که جهت تسکین درد پشت سر یک داروی مسکن برای مدتی طولانی به تعداد بیش از ۲ یا ۳ بار در هفته مصرف می شود سردرد های راجعه یا ناشی از مصرف بیش از حد دارو ها می توانند اتفاق افتد.

علائم اصلی این سردرد ها شامل موارد زیر می شوند:

تداوم درد، تقریبا به مدت یک روز
بدتر شدن درد هنگام بیدار شدن از خواب
داشتن درد پشت سر پس از قطع مصرف داروی مسکن

درمان

بهترین درمان برای رفع این نوع از درد پشت سر توقف کامل مصرف هر گونه دارو تسکین دهنده است. در ابتدا، سر درد‌ها تشدید می‌شوند، اما مشکل به سرعت از بین خواهد رفت. پس از بهبودی، فرد می‌تواند مسکن‌های همیشگی و دارو‌هایی را که ترجیح می‌دهد، مصرف کند.

در موارد شدید تر، التزام مراجعه به پزشک افزایش پیدا می‌کند. ممکن است یک فرد نیازمند درمان‌های تخصصی‌تر یا فیزیوتراپی باشد. توقف مصرف ناگهانی بعضی از دارو‌ها می‌تواند خطرات به همراه داشته باشد.

پزشکان معمولا برای متوقف نمودن مصرف دارو‌هایی مانند اپیوئید‌ها از روش کاهش دوز تدریجی استفاده می‌کنند.

پیشگیری

برای پیشگیری از این نوع درد پشت سر باید از مصرف چند باره مسکن‌ها در طول هفته خود داری کنید. در صورتی که نیاز به مصرف مکرر و طولانی مدت مسکن‌ها دارید باید حتما با پزشک خود درباره این موضوع مشورت نمایید.
رابطه زناشویی و ورزش از علل دردهای پشت سر:

به شدت ورزش و رابطه زناشویی می توانند منجر به آن چیزی شود که پزشکان به عنوان سردرد ارگاسمی به آن اشاره می کنند که معمولا با درد در پشت سر به خاطر رگ های خونی فشرده مشخص می شوند.
دلایل این نوع درد پشت سر ناشناخته هستند و معمولا ۳ تا ۶ ماه یکبار اتفاق می‌افتد. روش‌های جلوگیری:

قبل از شروع ورزش از قرص‌های مسکن استفاده کنید

از فعالیت‌های شدید و پرجنب و جوش بپرهیزید

قبل از ورزش بدن را به خوبی گرم کنید

مایعات به اندازه کافی مصرف کنید

خوراکی‌های مغذی مصرف کنید

از قرص‌های مسکن نرمال مانند قرص آسپرین و استامینوفن استفاده کنید.

بخش عصبی سه گانه موجب درد پشت سر می شود :

علت دیگری از درد در سمت راست پشت سر.انقباض عروق خونی باعث فشرده شدن عصب سه گانه می شود و می تواند منجر به سوزش و نیز درد در پشت سر شود.

استخوان پس سر موجب ایجاد درد پشت سر :

آسیب به عصب پس سر که از بالای طناب نخاعی تا پایه گردن شما کشیده می شود، می تواند موجب بروز علائم شبیه به میگرن، دردهای شدید در پشت گردن و سر ، و در پایه جمجمه شود.

آسیب های موقتی از دلایل درد پشت سر :

آسیب و التهاب به شریان هایی که خون را به مغز حمل می کنند، می تواند منجر به درد در پشت سر و گردن شود و می تواند ناشی از ایمنی ضعیف یا استفاده از آنتی بیوتیک ها باشد.

سردردهای آرتروزی عامل ایجاد درد پشت سر و گردن :

این سردردها به علت ورم مفاصل و یا نخاع و یا گردن به وجود آمده است و در پشت سر احساس می شود ؛ آن ها با حرکت بدتر می شوند.

تومورهای مغزی باعت درد در پشت سر می شوند :

درمان درد پشت سر توسط دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد در کلینیک درد راد در تهران

درد تیزی که به طور خاص در سمت چپ مغز وجود دارد ممکن است توسط یک تومور مغزی ایجاد شود. اختلال در مغز می تواند باعث آسیب به بافت مغز و اعصاب شود که می تواند باعث درد سر، مشکلات بینایی، از دست دادن احساس در دو دست، از دست دادن شنوایی و سرگیجه در حالی که احساس فشار بیش از حد در جمجمه وجود دارد، شود.

سردردهای مکرر و درد پشت سر :

استفاده از داروهای بدون نسخه ضد درد بیش از 10 ماه می تواند منجر به سردرد در تمام مدت روز شود و با بی قراری، اضطراب، عصبانیت و مشکل خواب همراه است.

درد پشت سر به دلیل آپنه خواب :

این اختلال خواب می تواند منجر به سردردهای مکرر شود که اغلب در پشت سر اتفاق می افتد.

سینوزیت از علل ایجاد درد پشت سر :

درمان درد پشت سر توسط دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد در کلینیک درد راد در تهران

با ملتهب شدن سینوس ها، درد در صورت و پیشانی مرتبط با سینوزیت می تواند به پشت سر سرایت کند.

 نشانه های سرطان متاستاز به جمجمه :

پخش سرطان موجود در پایه جمجمه می تواند با درد در پشت سر و همچنین دشواری بلعیدن و صحبت مشخص شود.

درد در پشت سر افراد مبتلا به پارکینسون :

تقریبا ً یک سوم افرادی که تجربه پارکینسون دارند، دچار در پشت سر و گردن می شوند.

تب دنگی عامل  :

کسانی که به تب دنگی مبتلا می شوند از تب شدیدی رنج می برند و 20 درصد از این سردردها در پشت سر وجود دارد.

درد پشت سر از علائم بیماری

هم چنین منسوب به کم کاری تیروئید است که اغلب به عنوان بیماری تیروتوکسیکوز تشخیص داده می شود و با درد در پشت سر مشخص می شود .

 دلیل فشار پایین :

فشار پایین اغلب در دو طرف سر تجربه می شوند، اگر چه بسیاری افراد متوجه می شوند که درد پشت سر با فعالیت فیزیکی بدتر می شود.

سلفاژی قلبی :

درد در پشت سر هم ممکن است ناشی از بیماری های قلبی مانند حمله قلبی باشد، چون یک مطالعه نشان داد که 33 درصد از افرادی که حمله قلبی داشتند، درد را در پشت سر تجربه می کنند که با باز کردن عروق کرونری درمان می شود.

ایجاد درد  با سرفه :

سرفه علتی برای سردرد است و در 35 درصد از افراد این سردردها در پشت سر انجام می شود.

آسیب های عضلانی گردنی  :

دردی که از آسیب به گردن ناشی می شود، اغلب از گردن و شانه ها به پشت سر در نزدیکی گردن قرار می گیرد.

درمان سردرد پشت سر

اکثر دردهای مربوط به گردن و سردرد پشت سر به طور معمول با مصرف داروهای مسکن غیر تجویزی به خودی خود بهبود می یابند ولی در صورتی که این نوع دردها مربوط به مهره های گردنی باشد نیازمند پیگیری های بیشتری خواهند بود.

ورزش درمانی برای سردردگردنی

درمان درد پشت سر توسط دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد در کلینیک درد راد در تهران

خم کردن گردن به سمت کنار

در ابتدا سر خود را در حالت خنثی و در مرکز قرار دهید و سپس به آرامی گوش راست خود را به سمت شانه‌ی راست ببرید. در این حالت شما کشش ملایمی را در کناره‌ی چپ گردن خود حس می‌کنید. این تمرین را باید به نحوی انجام دهید که موجب بروز درد نشود (گردن را بیش از حد کشش ندهید). همین کار را برای سمت چپ نیز انجام دهید.

این تمرین و هر یک از تمرینات گفته شده در ادامه را ۵ تا ۱۰ بار برای هر جهت انجام دهید.

خم کردن سر به سمت عقب و جلو
  1. به سمت پایین نگاه کنید و به آرامی چانه‌ی خود را تا جای ممکن به سمت قفسه سینه ببرید. سپس چانه‌ی خود را بالا ببرید و سر را به حالت اولیه بازگردانید.
  2. به آرامی سر و گردن خود را به سمت عقب بچرخانید تا به سقف نگاه کنید. تاجایی که احساس راحتی می‌کنید سر را عقب ببرید.
  3. به آرامی سر خود را بالا بیاورید تا دوباره به حالت اولیه (حالت خنثی) بازگردید.
خم کردن سر و نگه داشتن

این حرکت برای تمرین دادن عضلات عمقی گردن در ناحیه جلوی گردن، بسیار مفید است و درد عضلانی و کنترل عضلات را بهبود می‌دهد. در از بکشید و به نقطه‌ای در سقف نگاه کنید. سپس به آرامی سر خود را خم کنید و به نقطه‌ی فرضی که درست در بالای زانوی شما است نگاه کنید. سر شما باید در حین انجام این تمرین به آرامی روی تخت کشیده شود.

تمرینات سر و گردن

این حرکات برای تمرین دادن و قوی کردن عضلات پشت گردن مفید هستند و موجب کنترل بهتر این عضلات و تسکین درد می‌شوند. بر روی شکم دراز بکشید و ساعد دست خود را روی زمین قرار دهید و با فشار دادن آرنج روی تخت، بالاتنه خود را بالا بکشید تا قفسه سینه‌ی شما کاملا صاف شود و بین شانه‌های شما به سمت پایین آویزان نشود.

  • حالا تنها بر روی چانه‌ی خود تمرکز کنید و آن را به سمت بالا و پایین ببرید (مانند وقتی که می‌خواهید به کسی بگویید “بله”). این تمرین بسیار سبک و ملایم است، اما برای عضلات پشت و بالای گردن بسیار مهم و تاثیرگذار است.

درمان درد پشت سر توسط دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد در کلینیک درد راد در تهران

  • این بار، سر خود را به طرفین حرکت دهید (مانند وقتی که می‌خواهید به کسی بگویید “نه”). کافیست سر خود را تنها در حدود ۳۰ درجه به طرفین خم کنید.

درمان درد پشت سر توسط دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد در کلینیک درد راد در تهران

  • ابتدا سر و گردن خود را پایین بیاورید تا به قفسه سینه‌ی خود نگاه کنید. سپس سر و گردن خود را بالا بیاورید. تظاهر کنید که بین دو دست خود یک کتاب دارید و در حالی که سر خود را بالا می‌آورید، می‌خواهید به خواندن کتاب ادامه دهید. انجام اینکار موجب می‌شود که در حینی که ناحیه پایینی گردن را تمرین می‌دهید، ناحیه بالایی گردن را در حالت خنثی نگه دارید.

برای درمان سردرد در پشت سر و گردن روش‌های درمانی دیگری مانند گرما و سرما درمانی، انسداد عصبی و … نیز وجود دارد.


4 36 آرا
امتیاز مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
199 نظر
قدیمی‌ترین
جدیدترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
بهار
بهار
3 ماه قبل

سلام خسته نباشید.من از ۶سالگی چشمام ضعیفه و از عینک استفاده میکنم.آستیگمات هم دارم..حدود ٧ سالی هس که خودسرانه عینک نمیزنم.حالا که عینک جدید گرفتم نمیتونم بزنم.وقتی یک جا ثابت نشستم و روبرو تی وی یا گوشی نگاه میکنم مشکلی ندارم ولی وقتی عینک به چشممه و سرپا هستم و مشغول کار و سرمو دیدمو حرکت میدم سردرد فوق العاده وحشتناکی دوطرف پشت سرم به وجود میاد طوری غیر قابل تحمله که مجبور میشم عینکو دربیارم.یا یک جا بدون حرکت سر بشینم و اون درد شدید همون لحظه از بین میره.و این مشکل باعث شده نتونم عینک بزنم و چشمام و دیدم ضعیف تر میشه…ممنون میشم بگین مشکلم دقیقا چیه؟؟؟

جواد
جواد
3 ماه قبل

سلام
بعد از مطالعه انواع درد دیشب حین انجام رابطه جنسی البته با فشار بالا حس درد در ناحیه پشت سر و گردن تا پشت شانه هام کردم و یه رگه های خونی در چشمم ایجاد شدند
آیا این درد از نوع ارگاسمی است ؟
خطرناکه؟
البته صبح ورزشهای سر و گردن رو انجام دادم با یه مسکن بهتر شدم
ممنون

نفیسه بابایی
نفیسه بابایی
3 ماه قبل

من درد آخرین نقطه گردن متصل به سرم تقریبا هر روز درد میگیره و میزنه به چشم و بعد پیشونی علتش نمیدونم یسره قرص مسکن میخورم ولی زیاد افاقه نمیکنه فوق ش چند ساعت خوب نیشه دوباره شروع میشه باید چیکار کنم علتش چیه پیش چه دکتری باید برم

فاطمه
فاطمه
3 ماه قبل

سلام چندروزه فکرم به شدت درگیره ویه فشار عصبی روم هستش،امروز پشت سرم سمت راست هر از گاهی تیر میکشه اصن انگار فشارش میدن، بخاطر فشارروحیه یا دلایل دیگه ای داره؟

َافسانه
َافسانه
3 ماه قبل

با سلام
درد پشت سر در قسمت چپ و نزدیک گردن نشانه چیست ؟مدت یک هفته ادامه داشته و با مصرف مسکن کمتر میشود و گاهی درد تا سمت چپ گردن هم کشیده میشود ؟

سعید مظفری
سعید مظفری
3 ماه قبل

سلام خسته نباشد من سوال کوتاه داریم پشت سرم خیلی اذیتم میکنه سمت چپم قسمت پایین سر پشت گوشم با دست فشار میدم میره تو ولی سمت راستم اینطور نیست اذیت نمیشم گفتم ببینم درمان دارم و حالمم اورژانسیه کمکک کنید ممنون میشم

علی
علی
3 ماه قبل

سلام من بابام یه سه چهار سالیه سردر داره دکتر هم چند بار رفت ول کرد چون یکی میگه سینوزیت هست یکی میگه میگرن اصلن معلوم نشد چیه چندبار هم دارو دادن خوب نشد نشانه های سردردشم اینه ک گردن درد میگیره سرو صدای ما بودنی سر درد میگیره اما با تلویزیون نه صداشو تا اخر باز میکنه وسط سرش در میکنه میزنه به پیشیونیش و گردنش فقد یکمم که نسیم و سرما بخوره به سرش سردرد میگیره فقد همین نه سرفه نه استفراغ نه چشم درد هیچکدومو نداره هر روزم یکی یا دوتا قرص مسکن میخوره تا خوب شه اما زیاد خوب نمیشه بعد چند سال پیش تو صحرا میموند از اون موقع سر درد گرفته میشه بگید چیکار کنیم؟؟

محسن طلایی
محسن طلایی
3 ماه قبل

سلام، همسرم(۵۶ ساله) سمت راست سر از بالای ابرو تا گونه تقریبا دو هفته است که وقتی از جایش بلند می شود یا عطسه، سرفه، خنده بلند و یا خم می شود درد شدیدی به مدت تقریبا ده ثانیه تجربه می کند بعد درست می شود البته بعد از درد گاهی بی حسی در نوک زبان و مور مور شدن در گونه راست احساس می کند.با نظر دندانپزشک و متخصص گوش و حلق و بینی او پی جی و اسکن صورت و گردن گرفتند ولی نه مشکل دندان و نه سینوزیت دارند. لطفا راهنمایی بفرمایید.

احسان
احسان
3 ماه قبل

سلام وقت بخیر، چند ماهیه قسمت پشت سرم درد شدید داره علتش چیه؟؟؟

ایلیا
ایلیا
3 ماه قبل

سلام دخترمن ۱۳سالشه ومدتی هست که درددرپشت سرش احساس میکنه وبعصی وقتاسرگیجه داره وقتی راه میره میگه جلوی چشمام سیاه میشه علت چیه

زهرا امیرمجاهدی
زهرا امیرمجاهدی
3 ماه قبل

حدود سه ماه از قرص آملودیپین ۵ وانالاپریل ۲۰ برای فشار خون بالا استفاده میکردم وضعم بد نبود تا اینکه دکتر متخصص آملوپرس ۵ با انالاپریل۲۰ تجویز کرد . از زمان مصرف قرصها درد در پشت سر و احساس سبکی سر داشتم تا اینکه روز ششم ساعت ۲ بامداد که از خواب پاشدم سرگیچه شدید داشتم با عسلاب حالمو بهتر کردم ‌. پیش دکترم رفتم بهم گفت فعلا انالاپریل بخور و در صورت فشار بالا بعد از صبحانهاز قرص تریامترن ۵ استفاده کن. از اون شب ۵ روز میگذره هنوز درد و سرگیچه و سبکی سر حس میکنم . علت هم ضخیم شدن ماهیچه های قلب به خاطر فشار بالا به مدت طولانی بوده. ممنون میشم راهنمایی کنید

S
S
3 ماه قبل

من ۱۵ روز در ماه سردرد دارم از سر شانه هام شروع میشه تا میزنه به چشمم هر دفعه هم یه طرف م درگیر میشه گاهی با مسکن هم خوب نمیشه دستهام بی حس میشن و توان ندارن و چشم راستم خوابیده حین درد بیشر شب هنگام خواب یا اول صبح میاد سراغم دلیلش میتونه تومور باشه آخه خواهرم با تومورمغزی فوت کرد

علی
علی
3 ماه قبل

سلام آقای دکتر،31 سالمه و بخاطر میگرن زیاد مسکن مصرف میکنم حدود 1ساله وقتی دراز میکشم پشت سرم روی بالش درد و فشار زیادی حس میکنم بطوری که مجبور میشم از خواب بلند شم و اختلال خواب و بی حوصلگی پیدا کردم لطفا راهنماییم کنید، با تشکر

فاطمه
فاطمه
3 ماه قبل

سلام وقت بخیر دو روزه پشت سرم فشار احساس میکنم و اینکه تیر میکشه و ول میکنه یه حالت بی حالی بهم دست میده روز اول فشارمو گرفتم ۱۴/۹ بود درد سرم و خستگی و بی حالیم امروزم تکرار شد و اینکه من تا ب این ۲۸ سال رسیدن فشارم از ۹/۶ بالاتر نمیرفته بنظرتون علتش چیه؟!

سعیده
سعیده
3 ماه قبل

سلام.وقت بخیر
من 27سالمه حدود5روزی هست که سردرد شدیدی گرفتم اولش فقط پیشونی بود که خیلی وقته تقریبا هرروز سردرد دارم.اما پشت سرم 5روزه و اصلا قطع نمیشه ..فشارم هم 11-7هستش..گفتن خوبه..علت سردردت از فشار نیس.ممنون میشم راهنماییم کنید

مهتاب
مهتاب
3 ماه قبل

سلام ببخشید من گوش سمت راستم از وقتی زایمان کردم صدای ضربان قلبمومی شنوم و پشت سرم مرتب درد میکنه دیگه کلافه شدم با این صدای گوشم سردردم

امیر
امیر
3 ماه قبل

سلام خسته نباشید.من موقعی که سرمو پایین میکنم به ناحیه پشت سرم فشار میاد علتش چیه؟