لطفا صبر کنید ...

درد مچ دست ، علت و درمان آن

post-3.jpg

منظور از درد مچ دست هر گونه احساس ناراحتی در مچ است، یکی از شایع‌ترین دلایل درد مچ دست، سندروم تونل کارپ یا کارپال است، اما عللی دیگر مانند التهاب مفصل، نقرس، آسیب استخوانی و بافت نرم اطراف مفصل هم در ابتلا به این عارضه نقش دارند.
انجام حرکات مکرر در مچ دست در فعالیت‌هایی مانند خیاطی، نقاشی و تایپ در ایجاد التهاب در مچ دست و فشار بر عصب مدیان که از تونل کارپ عبور می‌کند، دخالت دارد، این عصب حس انگشتان شست، دوم و سوم و بخشی از انگشت چهارم و حرکت عضلات ناحیه کف دست در سمت انگشت شست را تامین می‌کند؛ از دیگر عوامل ایجاد کننده سندروم تونل کارپ می‌توان به چاقی، بارداری، نزدیک شدن به دوران یائسگی، دیابت، کم‌کاری‌تیروئید و التهاب مفصلی اشاره کرد.

در مچ دست انسان، یک مفصل وجود دارد که نقش بسیار مهمی برای حرکت ابتدایی دست ایفا می کند. به طوری که بخش عمده ای از فعالیت ها روزانه انسان، مانند؛ نوشتن، جواب دادن به تلفن، تایپ کردن و… به کمک مفصل مچ دست انجام می شود. از این رو هرگونه درد در مچ دست باعث اخلال در انجام فعالیت های روزانه انسان می شود. بنابراین به محض احساس درد در ناحیه مچ، باید برای درمان آن اقدام کنید و برای این کار لازم است که علت آن را بدانید تا بتوانید از روشی درست برای درمان مچ دست خود استفاده کنید.

دست و مچ دست شما چگونه عمل می‌کنند؟

مچ دست و دست، ساختارهای پیچیده‌ای هستند که از استخوان‌های بیشمار، مفاصل بین این استخوان‌ها، رباط‌هایی که آنها را ثابت نگه می‌دارند و ماهیچه‌هایی که قدرت و حرکت شما را فراهم می‌کنند، تشکیل شده است. شما در طول یک روز، در حین فعالیت‌هایی مانند آماده شدن صبحگاهی، خوردن غذا، تایپ کردن و نوشتن از دست، انگشتان و مچ دست خود استفاده بسیاری می‌کنید. ماهیچه‌هایی که انگشتان شما را حرکت می‌دهند در دست قرار دارند و به سوی مچ دست کشیده شده‌اند که شبکه‌های بسیار پیچیده‌ای را ایجاد می‌کند. مشکلات دست و مچ آن می‌تواند ناشی از استفاده بیش از حد، آسیب دیدگی یا تغییراتی که به طور طبیعی در بدن شما ایجاد می‌شود، باشد.

این ساختار پیچیده را می‌توان به سه قسمت تقسیم کرد:

انگشتان، دست و مچ دست. هر انگشت، از سه استخوان تشکیل شده است؛ به جز انگشت شست که دو استخوان دارد. پنج استخوان متاکارپال، دست را تشکیل می‌دهند. مچ دست از هشت استخوان کوچک تشکیل شده است که در مجموع استخوان‌های کارپال نامیده می‌شوند. استخوان‌های ساعد، یعنی استخوان زند زبرین و زند زیرین، به کارپال متصل می‌شوند و آنچه که ما آن را مفصل مچ دست می‌دانیم را تشکیل می‌دهند.

مچ دست دارای رباط‌های مختلفی است که هر یک از استخوان‌های کارپال را به سایر استخوانهای ساعد و انگشتان متصل می‌کنند. استخوان‌ها با رباط به یکدیگر متصل می‌شوند که به فراهم شدن ثبات کمک می‌کنند. رباط‌های بسیاری وجود دارند که هر یک از استخوان‌ها را به مچ و دست، متصل می‌کنند. هرگونه آسیب به هر یک از این رباط‌ها می‌تواند منجر به درد و بی‌ثباتی در دست یا مچ دست شود.

در درون دست، عضلات بسیاری وجود دارد که به حرکت هر یک از انگشتان دست کمک می‌کنند. برخی از این عضلات دارای تاندون‌هایی هستند که از مچ دست تا استخوانی به نام تونل کارپال کشیده شده‌اند و تونل کارپال با بافت نرمی که می‌تواند التهاب را در این تاندون‌ها به دام بیاندازد، پوشانده شده است. التهاب در این ناحیه می‌تواند منجر به درد، ضعف و حتی بی‌حسی در دست و انگشتان دست شود.

درد مچ دست باعث بروز یک یا چند مورد از علائم ریز می‌شود، چنانکه این عارضه می‌تواند غضروف، تاندون‌ها، عضلات و استخوان‌های موجود در ناحیه مچ دست را درگیر کند.

علائم مچ درد عبارتند از:

• درد استخوان مچ دست
• احساس ضعف در عضلات
• التهاب همراه با قرمزی
• احساس داغی در منطقه ملتهب
• کاهش توانایی حرکت دادن مچ دست
• دردهایی که به انگشتان، شانه یا بازو کشیده می‌شوند
• تغییر شکل مچ دست که به وضوح قابل رؤیت است
• بی‌حسی یا مورمور شدن مچ
• تغییر رنگ ناحیه متورم مچ
• ایجاد یک حس غیرمعمول در دست
• تب بالا (بیش از ۵/۴۰ درجه) به همراه درد مچ

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

تمام درد مچ دست به مراقبت پزشکی نیاز ندارد , کشیدگی عضله و کشیدگی ماهیچه معمولاً با اعمال یخ، استراحت و داروهای ضد درد کاهش می یابد و درمان می شود. اما اگر درد و تورم بیش از چند روز طول بکشد و یا بدتر شود، حتما باید به پزشک خود مراجعه کنید. تشخیص و درمان به تاخیر افتاده می تواند منجر به بهبود ضعیف، کاهش محدوده حرکتی و ناتوانی طولانی مدت شود.

علت درد مچ دست

۱. نشانگان مجرای مچ دستی یا سندروم تونل کارپ

درمان درد مچ دست توسط دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد در کلینیک درد راد در تهران

این سندروم وضعیتی است که با ضخیم شدن رباط دست رخ می‌دهد و اعصاب را تحت فشار قرار می‌دهد. وقتی اعصاب تحت فشار قرار می‌گیرند، درد، بی‌حسی و ضعف در دست‌ها به‌وجود می‌آید. افرادی که دچار چاقی مفرط هستند یا به دیابت و آرتروز مبتلا هستند بیشتر در خطر این سندروم هستند. این مشکل به‌خاطر فعالیت‌های زیاد دست نظیر بلند کردن اشیا، تایپ کردن و استفاده از اشیایی که باعث حرکت دست می‌شوند نیز ایجاد می‌شود.

۲. آرتروز

درمان درد مچ دست توسط دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد در کلینیک درد راد در تهران

 

آرتروز نیز باعث التهاب مفاصل می‌شود و نتیجه‌ی ساییدگی غضروف‌ استخوان‌هاست. این موضوع می‌تواند مفاصل بخش‌های مختلفی ازجمله مفصل دست را تحت تأثیر قرار بدهد. این مشکل بیشتر در افراد میان‌سال و مسن دیده می‌شود و سابقه‌ی ارثی آن نیز در ابتلا بی‌اثر نیست.

۳. آرتریت روماتوئید

آرتریت روماتوئید (رماتیسم مفصلی) یکی از بیماری های خودایمنی است که طی آن سیستم ایمنی بدن، بافت‌های سالم را از بین می‌برد و اگر مفاصل دست تحت تأثیر قرار بگیرند، درد مچ دست ایجاد می‌شود.

۴. بیماری دِکوروان

این بیماری باعث می‌شود تا تاندون‌ها و مچ دست در ناحیه‌ی پوشش اطراف شست ملتهب و متورم بشود. علت دقیق دکوروان مشخص نیست، اما در بیشتر موارد به‌خاطر کار کردن زیاد با دست یا صدمه و ضربه دیدن ایجاد می‌شود. از علائم آن می‌توان به صدای مفاصل در قسمت داخل مچ اشاره کرد. تورم و ضعف در مچ، ساعد و شست نیز از سایر نشانه‌ها است.

۵. سندروم آسیب فشار تکراری

همان‌طور که از نام این سندروم مشخص است، علت ابتلا به آن انجام مداوم کارهای دستی مانند تایپ کردن و بافتن و… است. کار کشیدن زیاد از مچ دست باعث تورم و فشار آمدن به اعصاب اطراف آن می‌شود. این سندروم مفاصل مختلفی ازجمله مچ دست را در بدن درگیر می‌کند.

۶. آسیب شدید فیبروکارتیلاژ مثلثی

غضروف رشته‌ای (فیبروکارتیلاژ) در قسمت صورتی مچ دست قرار دارد و مانند لایه‌ یا پوششی حمایتی برای استخوان‌های کوچک عمل می‌کند. ممکن است غضروف در طول زمان ازبین برود یا بر اثر صدمه پاره بشود.

۷. تاندونیت مچ دست

درمان درد مچ دست توسط دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد در کلینیک درد راد در تهران

تاندونیت نیز ازجمله انواع درد مچ دست است که به‌خاطر پارگی‌های جزئی، آزردگی و التهاب مچ ایجاد می‌شود. این وضعیت هم معمولا به‌خاطر کار کشیدن زیاد از مچ دست رخ می‌دهد.

۸. آماس مچ دست

بورس یا کیسه‌ی سینوویال، کیسه‌ای حاوی مایع سینوویال است که بین دو بافت قرار می‌گیرد و حرکت آنها را نسبت به هم ساده می‌کند. وقتی این کیسه‌ها ملتهب می‌شوند، تورم رخ می‌دهد. این مشکل در نقاط مختلف بدن مثل مچ دست رخ می‌دهد. از علائم آن می‌توان به ناراحتی در مچ دست، قرمز شدن این ناحیه و تورم اشاره کرد.

۹. کیست گانگلیون

درمان درد مچ دست توسط دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد در کلینیک درد راد در تهران

درمان درد مچ دست توسط دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد در کلینیک درد راد در تهران

 

 

 

 

 

این درد مچ دست به‌خاطر کیست‌های بافت نرمی است که با مایع پر شده‌اند و اغلب روی مچ دست در مقابل کف دست و ناحیه‌ی مفاصل کف دست ایجاد می‌شوند. کیست‌های کوچک‌تر معمولا بیشتر از کیست‌های بزرگ‌تر آسیب ایجاد می‌کنند.

۱۰. رگ‌به‌رگ شدن مچ دست

رگ‌به‌رگ شدن یا پیچ خوردن مچ دست معمولا زمانی ایجاد می‌شود که مچ به‌شکل برعکس و به‌سمت عقب خم می‌شود و پیچ می خورد. این خمیدگی و پیچ‌خوردگی در برخورد با زمین و سطحی مشخص رخ می‌دهد و باعث کشیدگی رباط دست می‌شود.

درمان درد مچ دست

استراحت و تعدیل و اصلاح حرکتی
اولین اقدام درمانی برای بسیاری از بیماری‌ها که باعث ایجاد درد در مچ دست شده است، استراحت دادن به مچ تا فروکش کردن تورم شدید آن است.

استفاده از حرارت و یخ
درمان با یخ یا گرما برای کاهش درد و افزایش انعطاف‌پذیری مچ دست به کار می‌رود. گرمادرمانی یا سرمادرمانی ممکن است به تمرینات ورزشی که فیزیوتراپیست به شما توصیه می‌کند همراه باشد.

گرما قبل از انجام حرکات و برای افزایش گردش جریان خون به کار می‌رود. با گرمادرمانی حرکات روان‌تر شده، درد در ناحیه مفصل کاهش یافته و عضلات آرام می‌شوند.

سرمادرمانی پس از انجام حرکات برای کاهش گردش جریان خون، کاهش تورم و کاهش درد و التهاب به کار می‌رود.

داروهای ضدالتهاب
بسیاری از داروهایی که برای درمان آرتروز به کار برده می‌شود می‌تواند به عنوان تسکین دهنده درد یا کاهنده تورم و التهاب مورد استفاده قرار گیرد. برخی از این داروها عبارتند از: مسکن تایلنول غیرمخدر، دراوهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAID) و پمادهای موضعی

استفاده از مچ‌بند طبی

درمان درد مچ دست توسط دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد در کلینیک درد راد در تهران
مچ‌بند می‌تواند به بیمارانی که مچ دست آنها رگ به رگ شده و درد می‌کند کمک کند و همچنین استفاده از آن برای کسانی که مچ دست آنها در معرض آسیب است نیز می‌تواند مفید باشد.

درمان‌های جراحی
اگر درمان‌های غیرجراحی نتوانست درد مچ دست را کاهش دهد و کیفیت زندگی شما به دلیل وجود این درد به شدت تحت تأثیر قرار گرفته است ممکن است دکتر وریانی انجام عمل جراحی را توصیه کند.

هدف از انجام عمل جراحی کاهش درد همراه با حفظ و بهبود عملکرد دست است. معمولاً این عمل با حذف یا به حداقل رساندن تماس‌های استخوان روی استخوان انجام می‌شود.

شکستگی شدید استخوان‌ها: جراح ممکن است با استفاده از تجهیزات فلزی قسمت‌های شکسته شده استخوان را در کنار هم قرار داده و به یکدیگر متصل کند.

سندرم تونل کارپال: اگر علائم شما شدید است، ممکن است نیاز به انجام عمل جراحی برای شکافتن تونل کارپال و برداشتن فشار از روی عصب میانی باشد. در خلال این عمل جراحی سقف تونل کارپال که رباط کارپال نامیده می‌شود شکافته شده و عصب میانی مچ دست که تحت فشار قرار دارد آزاد می‌شود.

ترمیم تاندون یا رباط: در بعضی موارد برای ترمیم و اصلاح تاندون یا رباط پاره شده باید از عمل جراحی استفاده کرد.

درمان آرتروز با تعویض مفصل: در روش تعویض مفصل از ایمپلنت‌ها برای جایگزینی قسمت آسیب‌دیده استخوان و غضروف مفصل استفاده می‌شود. هدف از انجام این عمل جراحی بازگرداندن عملکرد و توانایی حرکتی و همچنین کاهش درد مفصل می‌باشد.

عمل جراحی آرتروسکوپی مچ دست: برخی بیماری‌های مچ دست برای شناسایی یا درمان نیاز به انجام عمل جراحی دارند. عمل جراحی آرتروسکوپی یک روش درمانی برای درمان برخی علل ایجاد کننده درد در مچ دست است.

درمان‌های فیزیکی
درمان‌های فیزیکی در افزایش سرعت روند بهبودی نقش بسزایی دارند. فیزیوتراپیست حرکات مختلف و ملایم ورزشی را برای افزایش قدرت عضلات و بهبود دامنه حرکتی مفصل مچ دست طراحی می‌کند. البته شما باید فقط ورزش‌هایی را که جراح به شما اجازه انجام آنها را داده انجام دهید.

ورزشهای مفید در پیشگیری و درمان سندرم تونل کارپال

درمان درد مچ دست توسط دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد در کلینیک درد راد در تهران

قبل از هرچیز باید متذکر شد که چنانچه به سندرم تونل کارپال یا مچ در مبتلا شده اید پیش از هر چیز باید به دست خود استراحت بدهید. این استراحت مادامی که گزگز انگشتان ادامه دارد باید تداوم داشته باشد و پس از آن با نظر پزشک به ورزشهای زیر برای تقویت عضلات مچ دست پرداخت:

– خم نمودن مچ دست به سمت جلو: این حرکت باید به صورت آرام و ملایم بوده و حدود ۵ ثانیه مچ دست را در این وضعیت قرار دهید. این حرکت باید روزی سه بار و هر بار ۱۰ مرتبه تکرار شود.

– خم نمودن مچ دست به سمت عقب: این حرکت باید به صورت ملایم و آرام باشد و ۵ ثانیه در این وضعیت قرار گیرد. این حرکت نیز باید سه بار در روز و هر بار ۱۰ مرتبه تکرار شود.

– حرکت به پهلوی مچ دست: در این حرکت مچ دست آسیب دیده باید به آرامی به پهلو حرکت داده شده و به مدت ۵ ثانیه در این وضعیت بماند و دوباره به حالت اول برگردد. این حرکت را باید فرد سه بار در روز و هر بار ۱۰ مرتبه انجام دهد.

– حرکت کششی مچ دست: در این حرکت لازم است هر دو کف دست را روی یک میز قرار داده و به آرامی وزن خود را به روی مچ دست منتقل نمایید و به دستان خود تکیه دهید. هر با این حرکت را ۱۵ تا ۳۰ ثانیه انجام داده و سه بار در روز این حرکت را تکرار نمایید.

– کشش مچ دست. در این حرکت لازم است مچ آسیب دیده توسط مچ سالم به جلو و عقب کشیده شود و هر کدام ۱۵ تا ۳۰ ثانیه بطول انجامد و هر یک از این حرمتها را دوبار در روز انجام شود.

– باز کردن و بستن انگشتان: انگشتان در دست آسیب دیده را باز کرده و به نمایید آرامی بر روی مفصل میانی انگشتان خم به طوری که ۵ ثانیه در این حالت قرار گیرد. لازم است این حرکت سه بار و هر بار ۱۰ مرتبه انجام شود.

– خم کردن مچ دست آسیب دیده و جلو و به عقب: در این حرکت لازم است یک لیوان و یا قوطی را با کف دست گرفته و به سمت بالا و پایین نگه دارید. لازم است این حرکت ۵ ثانیه طول بکشد و سه بار در روز و هر بار ۱۰ مرتبه انجام شود.

– تقویت انگشتان دست آسیب دیده: در این حرکت یک توپ پلاستیکی نرم باید به مدت ۵ ثانیه فشرده شود. بهتر است این حرکت ۱۰ بار در روز انجام شود.


ظر

 • .....

  نوامبر 19, 2020 at 10:38 ق.ظ

  سلام روزتون بخیر
  دختری ۱۸ساله هستم که ۴روزه درد در ناحیه خارجی مچ دارم و انگشتان و کف دستم هم درد میکنه و حتی شب گذشته به ساعد و شانه هم درد ادامه پیدا کرد. باید چی کار کنم؟؟

  Reply

  • دکتر سیامک مرادی

   نوامبر 19, 2020 at 8:10 ب.ظ

   سلام
   اگر درد بیشتر از ۱۰ روز شد باید به مطب مراجعه کنید تا بعد از بررسی درمان را شروع کنیم ولی اگر کمتر از ۱۰ روز است با خوردن مسکن میتوانید درد را آرام کنید.

   Reply

 • B

  نوامبر 30, 2020 at 9:29 ب.ظ

  سلام خسته نباشید
  ببخشید میگم من مچ دست رو یکی توی بچگیم کشیده و از اون زمان تا الان من درد مچ رو دارم.(۱۱ سالمه)
  میشه بگید دلیل این درد چیه؟

  Reply

  • دکتر سیامک مرادی

   دسامبر 4, 2020 at 5:07 ب.ظ

   سلام
   شما باید به ارتوپد اطفال مراجعه کنید تا بررسی شود.

   Reply

 • محمدی

  دسامبر 11, 2020 at 7:58 ب.ظ

  سلام وقتتون بخیر،
  ببخشید یک سوال داشتم خدمتتون،

  خانم ۳۵ ساله هستم، قبلا هرزگاهی درد مبهم (مبهم منظورم اینه دقیقا نمیدونم ریشه اش کجا هست) در پشت دست و انگشتان دست چپ داشتم که هر وقت گوشی موبایل زیاد دست میگرفتم شروع میشد و با استراحت رفع میشد.
  الان یک هفته است درد مبهم پشت دست چپ و ۳ انگشت وسط دارم، درد در ناحیه ساعد دست هم پخش میشه و کمی هم در بازو. صبحها که از خواب بلند میشم راحتترم و درد ندارم اما عصرها شروع میشه و حس سوزن سوزن شدن و سرما دارم.
  چند روزی هست درد مشابه در دست راستم هم شروع شده اما از ناحیه مچ و پشت دست.

  خواستم نظر شما رو جویا بشم که علتش چی میتونه باشه و چطور بهتر میشه؟

  متشکرم

  Reply

  • دکتر سیامک مرادی

   دسامبر 19, 2020 at 9:20 ق.ظ

   سلام
   شما باید حتما نوار عصب بگیرید تا بعد از معاینه کامل و دقیق بررسی شود

   Reply

 • حسن ربیعی

  دسامبر 15, 2020 at 8:55 ب.ظ

  سلام جناب دکتر بنده ۴۶سالمه وحدود دوساله مچ دست چپم بعضی مواقع دردمیگیره هنگام درد بابلندکردن اجسام ویا فشاردادن مشکلی ندارم ولی زمانی که بخواهم بافشار مانع چرخیدن مچ دستم بشم ویا هنگام بازکردن درب قوطی وچلاندن لباس شسته دردشدید میشه وبا استفاده ازکلنگ برای کندن زمین دچار درد شده بعضی وقتا حدود یک ماه درد نداره ممنون میشم بفرمایید چه درمانی راپیشنهاد میفرمایید

  Reply

  • دکتر سیامک مرادی

   دسامبر 16, 2020 at 9:18 ب.ظ

   سلام
   با توجه به توضیحات، به نظر مشکل شما عضلات و تاندون دست است.
   ولی برای تشخیص دقیق باید مدارکشما را بررسی کنیم

   Reply

 • محسن منصوری

  دسامبر 19, 2020 at 10:33 ق.ظ

  سلام .خسته نباشی دکتر .مدت ۱۰روزه مچ دست راستم کنار انگشت شستم .درد زیادی داره .مخصوصان وقتی انگشت شستم به طرف داخل دست فشارمیدم دردش خیلی زیادمیشه وتابالای وچ دستم کشیده میشه دردش

  Reply

  • دکتر سیامک مرادی

   دسامبر 21, 2020 at 8:03 ق.ظ

   سلام
   كشيدگي تاندون است که بايد آتل بسته شود و دارو مصرف کنید و تزریق انجام شود.

   Reply

 • سودا

  دسامبر 19, 2020 at 2:46 ب.ظ

  سلام دختر ۲۰ساله هستم و نزدیک ۱ماه هست درد دست دارم اوایل از آرنج تا پایین بود بعدش به بازو سرایت کرد دردش ی مدت کم شد بعد چند روز باز شدیدا مچ دستم درد می‌کنه.و نمیتونم کار کنم باهاش ب شدت درد آزار دهنده ای داره مثل کشیده شدن چیزی تو دستم چیکار باید بکنم به پزشکم مراجعه کردم اما هنوز وضعیتم همینه

  Reply

  • دکتر سیامک مرادی

   دسامبر 21, 2020 at 8:02 ق.ظ

   سلام
   ممكن است درگيري تاندون و يا عصب باشه که برای تشخیص درست و دقیق بايد بررسي شود.

   Reply

 • فرهمند

  دسامبر 22, 2020 at 7:26 ب.ظ

  سلام دکتر وقت بخیر.
  یه دختر ۱۸ ساله هستم و مدتیه حدود چند سال مچ دستم درد میکنه و جدیدا حدود چند هفتست انگشت شستم از استخوان تراپزیوم تا نوک انگشتم به شدت درد میگیره و در حین برداشتن وسیله ایی تیر می کشه،و همچنین مفصل های جلویی انگشتام درد دارن.و الان تو وضعیت کرونا نمیدونم مطب برم یا نه،نظر شما چیه؟!

  Reply

  • دکتر سیامک مرادی

   دسامبر 27, 2020 at 12:43 ب.ظ

   سلام
   اگر با مسكن كنترل نميشه حتما براي بررسي دقیق باید حضوری معاینه بشید

   Reply

 • حسین

  دسامبر 24, 2020 at 12:57 ق.ظ

  سلام
  اقای دکتر بیشتر از یک ماه میشه انگشت شصت دست چپم و کمتر دست راستم تا مچ دست یکدفعه تیر میکشه انگشتان دیگر هم همینطور ولی درد کمتر در نقاط مختلف دست چپم این درد میاد از مچ به پایین ایا به قلب مرتبط هست ممنون.

  Reply

  • دکتر سیامک مرادی

   دسامبر 27, 2020 at 12:40 ب.ظ

   سلام
   خير به قلب ارتباطی ندارد.برای تشخیص دقیق بايد نوار عصب از دستها گرفته شود

   Reply

 • الهام

  دسامبر 25, 2020 at 8:51 ق.ظ

  سلام، خانمی ۴۰ ساله هستم و یک هفته گذشته با کف دستم محکم روی قالب شیرینی پزی کوبیدم، کف دستم، سمت انگشت کوچک چند روزی درد داشت ولی روزبه روز دردش شدیدتر شده و مجبور به مصرف مسکن هستم و الان حتی مچ دستم هم درد و ضعف شدید دارم، لطفا راهنماییم کنید

  Reply

  • دکتر سیامک مرادی

   دسامبر 27, 2020 at 12:38 ب.ظ

   سلام
   بايد عكسبرداري بشه تا یک تشخیص درست داده بشه

   Reply

 • حسن

  دسامبر 25, 2020 at 8:58 ق.ظ

  سلام من حدود ۲ماهه که مچ دستم درد میکند شبها هم خیلی درد میکند حالت تب میکنم خابم نمی بره چه کار کنم

  Reply

  • دکتر سیامک مرادی

   دسامبر 27, 2020 at 12:37 ب.ظ

   سلام
   التهاب مفصل باعث اينگونه دردهاست. ابتدا يک روماتولوژيست باید شمارا معاینه کند

   Reply

 • مهسا

  دسامبر 29, 2020 at 9:18 ب.ظ

  سلام من بعد از اینکه خونه تکونی میکنم یا اینکه تو یک روز از،دستم زیاد کار میکشم دست درد شدیدی میگیرم که از شانه شروع میشه تا انگشتهام طوریکه دیگه نمیتونم هیچ کاری انجام بدم حتا پماد ویشکا هم استفاده میکنم بل سشوار گرم میکنم جواب نمیده به نظرتون مشکلش چیه نیازی هست برم دکتر ؟

  Reply

  • دکتر سیامک مرادی

   ژانویه 1, 2021 at 12:55 ب.ظ

   سلام
   با توجه به توضیحات شما بهتره برای تشخیص دقیق به پزشک مراجعه کنید

   Reply

 • مهسا

  دسامبر 29, 2020 at 9:22 ب.ظ

  من چطور،میتونم از جناب دکتر سوال بپرسم

  Reply

  • دکتر سیامک مرادی

   دسامبر 29, 2020 at 10:23 ب.ظ

   سلام
   در صورتی که سوال به اندازه موارد بالا باشه همینجا مطرح کنید

   Reply

 • رادمان

  دسامبر 30, 2020 at 9:39 ب.ظ

  سلام اقای دکتر ورزش بدنسازی انجام میدم هدود یک ماهیست مچ دستم از قصمت سمت انگشت کوچک هنگام چرخش حساس درد دررگ بغل نچ دست دارم الانم یک هفتس اسحراحت دارم بازم کمی درد دارد چکار کنم

  Reply

  • دکتر سیامک مرادی

   ژانویه 1, 2021 at 1:06 ب.ظ

   سلام
   احتمالا كشيدگی تاندون است بايد معاينه شوید

   Reply

 • اعظم

  دسامبر 30, 2020 at 9:52 ب.ظ

  سلام دختر ۱۸ ساله ام حدود دو ماهه هر دو مچ دستش درد داره و به تازگی زانودرد در خواب هم اضافه شده و درد مفاصل هم داره ولی تب نداره و ضعف و خستگی هم ندارن به نظرتون به چه پزشکی مراجعه کنم و آزمایشات پیشنهادی شما چیه چون خیلی نگرانم خدایی ناکرده نکنه روماتیسم مفصلی باشه تو رو خدا یه جواب بدید

  Reply

  • دکتر سیامک مرادی

   ژانویه 1, 2021 at 1:07 ب.ظ

   سلام
   باید به دكتر روماتولوژيست مراجعه کنید

   Reply

 • علی

  دسامبر 30, 2020 at 10:53 ب.ظ

  سلام وقت بخیر
  من ۴۰ سالمه و هر ۶ ماه به مدت ۲۰ روز از ناحیه مچ دست چپ
  قسمت روی دست دچار درد شدیدی می شوم و نمی توانم زیاد خم و راست کنم
  و هیچ گونه برآمدگی تورم و تغییر رنگ ندارد
  در رادیولوژی هم هیچ گونه علامتی مشخص نیست

  Reply

  • دکتر سیامک مرادی

   ژانویه 1, 2021 at 1:07 ب.ظ

   سلام
   باید به دكتر روماتولوژيست مراجعه کنید

   Reply

 • هادی

  دسامبر 31, 2020 at 12:55 ق.ظ

  سلام
  حدودا دو ماهه که متوجه شدم که استخوان نخودی دستم بزرگتر شده و خیلی درد می کنه و پوستش قرمز شده و درد داره و واستخوان نحودی دچار برآمدگی شده
  علتش چیه ؟

  Reply

  • دکتر سیامک مرادی

   ژانویه 1, 2021 at 1:11 ب.ظ

   سلام
   بعد از عکس و آزامایش باید مدارک پزشکی شما بررسی شود تا علت آن درست تشخیص داده شود

   Reply

 • دیمن

  دسامبر 31, 2020 at 9:04 ب.ظ

  با سلام خسته نباشید من خانم ۳۸ ساله هستم که مدت ۲۰ سال هست که این بیماری رادارم اما این اوایل درد مچ دست چپم به شدت زیاد شده و به دکتر هم مراجعه کردم و شوک و نوار هم انجام دادم و گفتند که کیست های ریز و درشت به همراه دیسک گردن دارم قرص های زیادی برام نوشتن اما تاثیری نداشته. ممنون میشم که راهنماییم کنید و جوابمو بدین🙏

  Reply

  • دکتر سیامک مرادی

   ژانویه 8, 2021 at 8:49 ب.ظ

   سلام
   گاهی تزريق و ليزر پرتوان كمک كننده است. بايد بررسي بیشتری صورت گیرد

   Reply

 • محمود

  ژانویه 2, 2021 at 1:56 ب.ظ

  سلام همسر من ۴ سال پیش بابت ضربه ای به گردن ،از آن تاریخ مچ دست و رگ گردن درد می کند و با کوچکترین بار مچ درد و گردن درد دارد عکس mri و عکس رادیولوژی و ۱۰ جلسه فیزیوتراپی انجام شد ولی خوب نشد ضمنا با بلندکردن بار سنگین در مچ دست التهاب ایجاد می شود یک بار توسط یک دکتر اعلام گردد که بیماری دکرون هست و گچ گرفته و آمپول به ساق دست زده شد ولی درد ۱۰۰۰برابر بیشتر شد که ما مجبور شدیم به خاطر درد بسیار کچ رو جدا کنیم در ضمن از اون موقع که آمپول زده شده درد دائم دارد که با انواع قرص های که دکتر های ارتوپد داده شده از جمله آلفینیکس و سلوکسیب و غضروف ساز و ویتامین d3و …درد کاهش پیدا نکرده خواهشمندم تمنا دارم راهنمایی نمایید ضمنا دکترآخرین دکتر که آقای دکتر سینا دکتر ارتوپد هست رفتیم ۳ تا آمپول جهت تزریق در مفصل به نام آمپول کورتیکواستروئید استات داده که هنوز تزریق نکردیم

  Reply

  • دکتر سیامک مرادی

   ژانویه 8, 2021 at 8:53 ب.ظ

   سلام
   باید مدارک پزشکی شما بررسی شود. امکان دارد مشکل از گردن باشد.

   Reply

 • Yasna

  ژانویه 4, 2021 at 1:13 ب.ظ

  سلام
  اقای دکتر دختری ۱۷ ساله هستم حدود دوسال پیش استخوان مچ دستم شکست و بعد از دوبار گچ گرفتن هنوز هرچند مدت ی بار دست درد شدید میگیرم و به طوریکه دردش تا شانه و کتفم کشیده میشه البته حس میکنم ماهیچه ای ک بین انگشت شصت و اشارم قرار داره از همون زمان یکم برامده و سفت هستش

  Reply

  • دکتر سیامک مرادی

   ژانویه 8, 2021 at 9:03 ب.ظ

   سلام
   با ارتوپد مشورت كنند

   Reply

 • Mk

  ژانویه 4, 2021 at 2:57 ب.ظ

  سلام وقت بخیر .دیروز که نشسته بودم و فشار بیشتر وزنم رو به یکی از دستام داده بودم مچ دستم درد گرفت و یه مقدار خیلی خیلی کم ورم کرده الان دو روز شده و من هنوز درد دارم و ورمش نخوابیده .علتش چیه آقای دکتر؟

  Reply

  • دکتر سیامک مرادی

   ژانویه 8, 2021 at 9:04 ب.ظ

   سلام
   احتمال زیاد التهاب تاندون است. باید معاینه شوید.

   Reply

 • هلما

  ژانویه 7, 2021 at 1:56 ب.ظ

  سلام من پدرم مچ دستش بعد از چند مدت درد میگیره یا بعضی مواقع پاش درد میگیره باید چی کار کرد دکتر هم رفته اما بازم درست نشده خواهش میکنم بهم راهنمایی بدین

  Reply

  • دکتر سیامک مرادی

   ژانویه 14, 2021 at 8:09 ب.ظ

   سلام
   بهتره آزمايش بدهند و ممكن است نياز به عكسبرداری هم باشد

   Reply

 • مبین

  ژانویه 7, 2021 at 10:36 ب.ظ

  سلام خسته نباشید. چن وقت بدنسازی کار کردم و یه روز مچ دست چپم درد تقریبا شدیدی گرفت و تو جهت بالا و پایین درد نسبتا شدید داشت که با مچبند خوب شد تقریبا ولی وقتی به سمت پایین خم میکردم قسمت مرکزی مچم از سمت بیرون درد میگرفت و یه نطقه بود وسط مچ که با انگشت فشارش میدادم اونجا بیشتر درد میگرفت. و موقع شنا سوئدی خیلی اذیت میشدم و بعد مدت ها الان با مچم شنا میرم و بالانس باز شروع شده و حالت عادی درد نداره ولی بالانسو و حرکات فشاری دیگه نمیتونم برم. یه سال از درد اولیه میگذره. درمانش چیه

  Reply

  • دکتر سیامک مرادی

   ژانویه 14, 2021 at 8:10 ب.ظ

   سلام
   احتمالا كشيدگي تاندون اتفاق افتاده است و نياز به تزريق است

   Reply

 • لیلا

  ژانویه 8, 2021 at 8:54 ب.ظ

  سلام و عرض ادب خانمی ۵۰ ساله هستم مدت سه روزه انتهای انگشت شصت دست راستم تا مچ وحتی ساعد دردناکه طوری که نه چیزی میتوانم بردارم نه حرکت بدم کمی ورم داره و قرمزه … کار زیاد از مچ دستم کشیدم … به نظر شما علت چیست ؟چه اقدامی لازم است ؟ با سپاس

  Reply

  • دکتر سیامک مرادی

   ژانویه 14, 2021 at 8:12 ب.ظ

   سلام
   باید معاینه شوید

   Reply

 • لیلا

  ژانویه 8, 2021 at 8:57 ب.ظ

  سلام و عرض ادب خانمی ۵۰ ساله هستم مدت سه روزه انتهای انگشت شصت دست راستم تا مچ وحتی ساعد دردناکه طوری که نه چیزی میتوانم بردارم نه حرکت بدم کمی ورم داره و قرمزه … کار زیاد از مچ دستم کشیدم … به نظر شما علت چیست ؟چه اقدامی لازم است ؟ با سپاس

  Reply

 • م

  ژانویه 8, 2021 at 11:53 ب.ظ

  سلام
  مچ دست راستم درد میکنه.
  اینقدر که وقتی از جا بلند میشم بزنم زمین ضعف میکنم

  چیکار باید بکنم.

  Reply

  • دکتر سیامک مرادی

   ژانویه 14, 2021 at 8:12 ب.ظ

   سلام
   نیاز به عکسبرداری است.

   Reply

 • پری

  ژانویه 9, 2021 at 12:36 ق.ظ

  سلام خانوم۲۸ساله هستم الان چندین ساله نخودی دست راستم برآمده هست و در اثر کوچکترین ضربه حتی لمس نخودی دست به شدت درد میگیره طوری ک دردش تا عصب های مغزمم میرسه و بعد از دو سه دیقه دردش خوب میشه و نخودی دستم بیشتر برآمده تر میشه و بیرون زدگیش به وضوح دیده میشه عکس برداری انجام شد چیری نشون نمیده میتونم بپرسم علتش چیه؟

  Reply

  • دکتر سیامک مرادی

   ژانویه 14, 2021 at 8:12 ب.ظ

   سلام
   باید به ارتوپد مراجعه کنید.

   Reply

 • آکو

  ژانویه 9, 2021 at 9:37 ب.ظ

  سلام وخسته نباشید من ۱۸ سالمه مچ دست راستم درد می کند شاید ۳ سال میشه ویک برآمدگی روی مچ م دارم که فشارش میدم انگار استخوانه(خیلی سفته)وعکسم گرفتم دکتر گفت مشکلی ندارم واین هم باید اضافه کنم که موقعی فشار برای مچم میارم درد میگیره ودر شرایط عادی درد نمی کنه ومحلش هم درست مانندمحل اون کیست کانگتیون هس که عکس و گذاشتین کوچیکه خیلی بزرگ نیست ممنون میشم راهنمایی کنند

  Reply

  • دکتر سیامک مرادی

   ژانویه 14, 2021 at 8:15 ب.ظ

   سلام
   كيسته ها نرم هستند و سايزشون متغیر است
   با توجه به توضیحات به نظر مفصل دردناك است

   Reply

 • فاطمه

  ژانویه 10, 2021 at 7:42 ق.ظ

  سلام وقتتون بخیر جناب دکتر
  ۲۰ ساله هستم و دو روزه که در مچ دست چپم علاوه بر درد ، احساس ضعف و داغی میکنم ، هر چندماه یکبار این اتفاق میفته ولی این سری درد و ضعف بیشتر دارم ممنون میشم علت و درمانش رو بگید

  Reply

  • دکتر سیامک مرادی

   ژانویه 14, 2021 at 8:16 ب.ظ

   سلام
   برای تشخصی قطعی بهتر است آزمایش بدهید.

   Reply

 • خاطره

  ژانویه 10, 2021 at 8:57 ق.ظ

  سلام آقای دکتر خسته نباشید
  من حدود یکساله مچ هر دو دستم به شدت ضعیفه و کارایی مثل نوشتن و بلند کردن وزن بالای ۱ کیلو خیلی برام سخت شده. احساس ضعف در مچ دست هام دارم و در هنگام صبح و شب موقع خواب درد خیلی شدیدتره.. بین دو کتف و شونه هام احساس سوزش و درد دارم و به طوری که با پوشیدن پالتو دردش بسیار شدید میشه و تحمل نمیکنم.قبلا دکتر ارتوپد رفتم ولی معاینه نکردن و مسکن دادن که هیچ بهبودی حاصل نشد.تشخیص شما چیه؟ پیش چه دکتری مراجعه کنم؟چه عکس برداری انجام بدم.

  Reply

  • دکتر سیامک مرادی

   ژانویه 14, 2021 at 8:17 ب.ظ

   سلام
   بهتر است نوار عصب گرفته شود، شايد نياز به ام ار اي هم باشد.

   Reply

 • سمانه

  ژانویه 11, 2021 at 11:50 ب.ظ

  سلام وقتتون بخیر ببخشید خانمی ۳۴ ساله هستم حدود ۱ ساله مچ دست نمیشه گفت کنار مچ دستم گودی بالای شصت دستم درد میکنه رفتم دکتر عکس گرفتم گفت مشکوکه بعد گفت آمپول باید بزنی تو دستت منم ترسیدم برم، علتش چیه ممنون اگه راهنماییم کنید

  Reply

  • دکتر سیامک مرادی

   ژانویه 14, 2021 at 8:20 ب.ظ

   سلام
   التهاب تاندون هست و اگر با دارو بهتر نشده است بايد تزريق شود

   Reply

 • ارش

  ژانویه 12, 2021 at 1:30 ق.ظ

  سلام وقت بخیر ۳۰ ساله هستم.مچ دستم درد میکنه یک خط کمرنگ قرمز هم روی خط مچم افتاده.مشکل چی هست
  .سپاس.

  Reply

  • دکتر سیامک مرادی

   ژانویه 14, 2021 at 8:20 ب.ظ

   سلام
   بهتر است آزمايش و عكسبرداري انجام شود

   Reply

 • میکائیل

  ژانویه 14, 2021 at 11:42 ب.ظ

  سلام
  خسته نباشین
  چیزی در حدود ۳ یا ۵ روز است که من تو ناحیه ی مچ دست و قسمت های پایینی انگشت شست ام درد زیادی دارم،گاهی اوقات درد کم میشه ولی اکثر مواقع درد شدید است و با کوچکترین حرکت یا چرخش یا فشاری درد شدیدی رو حس میکنم.
  میخواستم بدونم که باید نگران باشم یا نه و اینکه علتش چی است.(۱۶ سالم است)
  ممنون میشم جواب بدین.

  Reply

  • دکتر سیامک مرادی

   ژانویه 17, 2021 at 7:05 ب.ظ

   سلام
   ممكن است التهاب تاندون دست باشد. اگر با مسكن بهتر نشده بايد معاينه شوید

   Reply

 • صدف

  ژانویه 15, 2021 at 11:37 ب.ظ

  سلام من دختر ۱۴ ساله ای هستم از صبح که بیدار شدم مچ دستم به شدت درد میکنه به نظرتون مشکل جی میتونه باشه؟

  Reply

  • دکتر سیامک مرادی

   ژانویه 16, 2021 at 8:38 ق.ظ

   سلام
   با ارتوپد اطفال مشورت كنند.

   Reply

 • فرناز

  ژانویه 16, 2021 at 3:56 ب.ظ

  سلام ، در زمان بارداری دچار سندرم تونل کارپل شدم ولی بعد زایمان برطرف شد، الان بعد از گذشت ۲ سال ، ۳،۴ روز هست که دردی مشابه از انگشت شصت و اشاره تا مچم دارم که دائمیست. لطفا بفرمایید به کدام متخصص باید مراجعه کنم.

  Reply

  • دکتر سیامک مرادی

   ژانویه 17, 2021 at 7:15 ب.ظ

   سلام
   نوار عصب بگيرید ميتوانید به كلينيک راد مراجعه كنید

   Reply

 • علی

  ژانویه 18, 2021 at 9:22 ق.ظ

  سلام من دست خودم را فشار دادم والان روی دستم درد میکنه وزیاد نمیتونم تکونش بدم ورم هم کرده باید چیکارکنم

  Reply

  • دکتر سیامک مرادی

   ژانویه 23, 2021 at 11:20 ق.ظ

   سلام
   باید به یک ارتوپد مراجعه کنید

   Reply

 • محمد

  ژانویه 18, 2021 at 11:34 ق.ظ

  سلام. حدود یک سال است که اگر چند دقیقه با دست هایم چیزی را بلند کنم ( شستن ظرف) از ناحیه مچ دست درد ایجاد میشه و همچنین موقع نوشتن گرفتن خودکار برای من مشکل است و بعد از حدود یک دقیقه در ناحیه مچ دست درد ایجاد می شود. به نظرتون مشکل چی میتونه باشه؟

  Reply

  • دکتر سیامک مرادی

   ژانویه 23, 2021 at 11:20 ق.ظ

   سلام
   ممكن تنگی كانال مچ دست باشد بايد معاينه شوید.

   Reply

 • یوسفی

  ژانویه 20, 2021 at 6:29 ب.ظ

  با سلام خدمت شما بزگوار
  من مغازه داشتم اما مغازه رو جمع کردم.الان سر ساختمون کار میکنم و فشار زیادی روی مچ دست راستم وارد میشه و حدود یک سالی میشه که درگیرم با درد اوضاع اقتصادی خوبی هم ندارم که کارم رو عوض کنم ممنون میشم راهنمایی کنین

  Reply

  • دکتر سیامک مرادی

   ژانویه 23, 2021 at 11:50 ق.ظ

   سلام
   ممکن است النهاب مفصل و تاندون باشد.
   بعد از عکسبرداری نیاز به معاینه است.

   Reply

 • عاطی

  ژانویه 21, 2021 at 2:04 ق.ظ

  سلام من ۲۶ سالمه و و یه کیست گلیگلیون داشتم و دوستان گفتن ماساژ بده با آبگرم میره ولی نرفت ولی بعد یه مدت اقدام کردم برای عمل آزمایشمو دادم ولی یه حسی خالی شدن رو احساس کردم و دستمو نگاه کردم و کیست نبود ولی حالا بعد حدود ی ماه همون ناحیه مدام ک دستمو حرکت میدم درد میکنه نمیتونم حرکت شنا برم یا دستمو بچرخونم بدجور درد میگیره مشکلم چیه چیکار کنم

  Reply

  • دکتر سیامک مرادی

   ژانویه 23, 2021 at 11:59 ق.ظ

   سلام
   التهاب مفصل مچ دست است. نياز به عكسبرداري و معاينه است

   Reply

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های ستاره دار الزامی است.
مشترک ما شوید


با عضویت در لیست مشتریکن ما از آخرین اخبار مطلع شوید و در جریان همه خبرهای قرار بگیرید.