لطفا صبر کنید ...

درد مچ دست ، علت و درمان آن

post-3.jpg

درد مچ دست

منظور از درد مچ دست هر گونه احساس ناراحتی در مچ است، یکی از شایع‌ترین دلایل درد مچ دست، سندروم تونل کارپ یا کارپال است، اما عللی دیگر مانند التهاب مفصل، نقرس، آسیب استخوانی و بافت نرم اطراف مفصل هم در ابتلا به این عارضه نقش دارند.
انجام حرکات مکرر در مچ دست در فعالیت‌هایی مانند خیاطی، نقاشی و تایپ در ایجاد التهاب در مچ دست و فشار بر عصب مدیان که از تونل کارپ عبور می‌کند، دخالت دارد، این عصب حس انگشتان شست، دوم و سوم و بخشی از انگشت چهارم و حرکت عضلات ناحیه کف دست در سمت انگشت شست را تامین می‌کند؛ از دیگر عوامل ایجاد کننده سندروم تونل کارپ می‌توان به چاقی، بارداری، نزدیک شدن به دوران یائسگی، دیابت، کم‌کاری‌تیروئید و التهاب مفصلی اشاره کرد.

در مچ دست انسان، یک مفصل وجود دارد که نقش بسیار مهمی برای حرکت ابتدایی دست ایفا می کند. به طوری که بخش عمده ای از فعالیت ها روزانه انسان، مانند؛ نوشتن، جواب دادن به تلفن، تایپ کردن و… به کمک مفصل مچ دست انجام می شود. از این رو هرگونه درد در مچ دست باعث اخلال در انجام فعالیت های روزانه انسان می شود. بنابراین به محض احساس درد در ناحیه مچ، باید برای درمان آن اقدام کنید و برای این کار لازم است که علت آن را بدانید تا بتوانید از روشی درست برای درمان مچ دست خود استفاده کنید.

دست و مچ دست شما چگونه عمل می‌کنند؟

مچ دست و دست، ساختارهای پیچیده‌ای هستند که از استخوان‌های بیشمار، مفاصل بین این استخوان‌ها، رباط‌هایی که آنها را ثابت نگه می‌دارند و ماهیچه‌هایی که قدرت و حرکت شما را فراهم می‌کنند، تشکیل شده است. شما در طول یک روز، در حین فعالیت‌هایی مانند آماده شدن صبحگاهی، خوردن غذا، تایپ کردن و نوشتن از دست، انگشتان و مچ دست خود استفاده بسیاری می‌کنید. ماهیچه‌هایی که انگشتان شما را حرکت می‌دهند در دست قرار دارند و به سوی مچ دست کشیده شده‌اند که شبکه‌های بسیار پیچیده‌ای را ایجاد می‌کند. مشکلات دست و مچ آن می‌تواند ناشی از استفاده بیش از حد، آسیب دیدگی یا تغییراتی که به طور طبیعی در بدن شما ایجاد می‌شود، باشد.

این ساختار پیچیده را می‌توان به سه قسمت تقسیم کرد:

انگشتان، دست و مچ دست. هر انگشت، از سه استخوان تشکیل شده است؛ به جز انگشت شست که دو استخوان دارد. پنج استخوان متاکارپال، دست را تشکیل می‌دهند. مچ دست از هشت استخوان کوچک تشکیل شده است که در مجموع استخوان‌های کارپال نامیده می‌شوند. استخوان‌های ساعد، یعنی استخوان زند زبرین و زند زیرین، به کارپال متصل می‌شوند و آنچه که ما آن را مفصل مچ دست می‌دانیم را تشکیل می‌دهند.

مچ دست دارای رباط‌های مختلفی است که هر یک از استخوان‌های کارپال را به سایر استخوانهای ساعد و انگشتان متصل می‌کنند. استخوان‌ها با رباط به یکدیگر متصل می‌شوند که به فراهم شدن ثبات کمک می‌کنند. رباط‌های بسیاری وجود دارند که هر یک از استخوان‌ها را به مچ و دست، متصل می‌کنند. هرگونه آسیب به هر یک از این رباط‌ها می‌تواند منجر به درد و بی‌ثباتی در دست یا مچ دست شود.

در درون دست، عضلات بسیاری وجود دارد که به حرکت هر یک از انگشتان دست کمک می‌کنند. برخی از این عضلات دارای تاندون‌هایی هستند که از مچ دست تا استخوانی به نام تونل کارپال کشیده شده‌اند و تونل کارپال با بافت نرمی که می‌تواند التهاب را در این تاندون‌ها به دام بیاندازد، پوشانده شده است. التهاب در این ناحیه می‌تواند منجر به درد، ضعف و حتی بی‌حسی در دست و انگشتان دست شود.

درد مچ دست باعث بروز یک یا چند مورد از علائم ریز می‌شود، چنانکه این عارضه می‌تواند غضروف، تاندون‌ها، عضلات و استخوان‌های موجود در ناحیه مچ دست را درگیر کند.

 

بیشتر بخوانید: تزریق زانو و انواع تزریق ژل برای درمان آرتروز و درد زانو

 

علائم مچ درد عبارتند از:

• درد استخوان مچ دست
• احساس ضعف در عضلات
• التهاب همراه با قرمزی
• احساس داغی در منطقه ملتهب
• کاهش توانایی حرکت دادن مچ دست
• دردهایی که به انگشتان، شانه یا بازو کشیده می‌شوند
• تغییر شکل مچ دست که به وضوح قابل رؤیت است
• بی‌حسی یا مورمور شدن مچ
• تغییر رنگ ناحیه متورم مچ
• ایجاد یک حس غیرمعمول در دست
• تب بالا (بیش از ۵/۴۰ درجه) به همراه درد مچ

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

تمام درد مچ دست به مراقبت پزشکی نیاز ندارد , کشیدگی عضله و کشیدگی ماهیچه معمولاً با اعمال یخ، استراحت و داروهای ضد درد کاهش می یابد و درمان می شود. اما اگر درد و تورم بیش از چند روز طول بکشد و یا بدتر شود، حتما باید به پزشک خود مراجعه کنید. تشخیص و درمان به تاخیر افتاده می تواند منجر به بهبود ضعیف، کاهش محدوده حرکتی و ناتوانی طولانی مدت شود.

علت درد مچ دست

۱. نشانگان مجرای مچ دستی یا سندروم تونل کارپ

درمان درد مچ دست توسط دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد در کلینیک درد راد در تهران

این سندروم وضعیتی است که با ضخیم شدن رباط دست رخ می‌دهد و اعصاب را تحت فشار قرار می‌دهد. وقتی اعصاب تحت فشار قرار می‌گیرند، درد، بی‌حسی و ضعف در دست‌ها به‌وجود می‌آید. افرادی که دچار چاقی مفرط هستند یا به دیابت و آرتروز مبتلا هستند بیشتر در خطر این سندروم هستند. این مشکل به‌خاطر فعالیت‌های زیاد دست نظیر بلند کردن اشیا، تایپ کردن و استفاده از اشیایی که باعث حرکت دست می‌شوند نیز ایجاد می‌شود.

۲. آرتروز

درمان درد مچ دست توسط دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد در کلینیک درد راد در تهران

 

آرتروز نیز باعث التهاب مفاصل می‌شود و نتیجه‌ی ساییدگی غضروف‌ استخوان‌هاست. این موضوع می‌تواند مفاصل بخش‌های مختلفی ازجمله مفصل دست را تحت تأثیر قرار بدهد. این مشکل بیشتر در افراد میان‌سال و مسن دیده می‌شود و سابقه‌ی ارثی آن نیز در ابتلا بی‌اثر نیست.

۳. آرتریت روماتوئید

آرتریت روماتوئید (رماتیسم مفصلی) یکی از بیماری های خودایمنی است که طی آن سیستم ایمنی بدن، بافت‌های سالم را از بین می‌برد و اگر مفاصل دست تحت تأثیر قرار بگیرند، درد مچ دست ایجاد می‌شود.

۴. بیماری دِکوروان

این بیماری باعث می‌شود تا تاندون‌ها و مچ دست در ناحیه‌ی پوشش اطراف شست ملتهب و متورم بشود. علت دقیق دکوروان مشخص نیست، اما در بیشتر موارد به‌خاطر کار کردن زیاد با دست یا صدمه و ضربه دیدن ایجاد می‌شود. از علائم آن می‌توان به صدای مفاصل در قسمت داخل مچ اشاره کرد. تورم و ضعف در مچ، ساعد و شست نیز از سایر نشانه‌ها است.

۵. سندروم آسیب فشار تکراری

همان‌طور که از نام این سندروم مشخص است، علت ابتلا به آن انجام مداوم کارهای دستی مانند تایپ کردن و بافتن و… است. کار کشیدن زیاد از مچ دست باعث تورم و فشار آمدن به اعصاب اطراف آن می‌شود. این سندروم مفاصل مختلفی ازجمله مچ دست را در بدن درگیر می‌کند.

۶. آسیب شدید فیبروکارتیلاژ مثلثی

غضروف رشته‌ای (فیبروکارتیلاژ) در قسمت صورتی مچ دست قرار دارد و مانند لایه‌ یا پوششی حمایتی برای استخوان‌های کوچک عمل می‌کند. ممکن است غضروف در طول زمان ازبین برود یا بر اثر صدمه پاره بشود.

۷. تاندونیت مچ دست

درمان درد مچ دست توسط دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد در کلینیک درد راد در تهران

تاندونیت نیز ازجمله انواع درد مچ دست است که به‌خاطر پارگی‌های جزئی، آزردگی و التهاب مچ ایجاد می‌شود. این وضعیت هم معمولا به‌خاطر کار کشیدن زیاد از مچ دست رخ می‌دهد.

۸. آماس مچ دست

بورس یا کیسه‌ی سینوویال، کیسه‌ای حاوی مایع سینوویال است که بین دو بافت قرار می‌گیرد و حرکت آنها را نسبت به هم ساده می‌کند. وقتی این کیسه‌ها ملتهب می‌شوند، تورم رخ می‌دهد. این مشکل در نقاط مختلف بدن مثل مچ دست رخ می‌دهد. از علائم آن می‌توان به ناراحتی در مچ دست، قرمز شدن این ناحیه و تورم اشاره کرد.

۹. کیست گانگلیون

درمان درد مچ دست توسط دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد در کلینیک درد راد در تهران

درمان درد مچ دست توسط دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد در کلینیک درد راد در تهران

 

 

 

 

 

این درد مچ دست به‌خاطر کیست‌های بافت نرمی است که با مایع پر شده‌اند و اغلب روی مچ دست در مقابل کف دست و ناحیه‌ی مفاصل کف دست ایجاد می‌شوند. کیست‌های کوچک‌تر معمولا بیشتر از کیست‌های بزرگ‌تر آسیب ایجاد می‌کنند.

۱۰. رگ‌به‌رگ شدن مچ دست

رگ‌به‌رگ شدن یا پیچ خوردن مچ دست معمولا زمانی ایجاد می‌شود که مچ به‌شکل برعکس و به‌سمت عقب خم می‌شود و پیچ می خورد. این خمیدگی و پیچ‌خوردگی در برخورد با زمین و سطحی مشخص رخ می‌دهد و باعث کشیدگی رباط دست می‌شود.

درمان درد مچ دست

استراحت و تعدیل و اصلاح حرکتی
اولین اقدام درمانی برای بسیاری از بیماری‌ها که باعث ایجاد درد در مچ دست شده است، استراحت دادن به مچ تا فروکش کردن تورم شدید آن است.

استفاده از حرارت و یخ
درمان با یخ یا گرما برای کاهش درد و افزایش انعطاف‌پذیری مچ دست به کار می‌رود. گرمادرمانی یا سرمادرمانی ممکن است به تمرینات ورزشی که فیزیوتراپیست به شما توصیه می‌کند همراه باشد.

گرما قبل از انجام حرکات و برای افزایش گردش جریان خون به کار می‌رود. با گرمادرمانی حرکات روان‌تر شده، درد در ناحیه مفصل کاهش یافته و عضلات آرام می‌شوند.

سرمادرمانی پس از انجام حرکات برای کاهش گردش جریان خون، کاهش تورم و کاهش درد و التهاب به کار می‌رود.

داروهای ضدالتهاب
بسیاری از داروهایی که برای درمان آرتروز به کار برده می‌شود می‌تواند به عنوان تسکین دهنده درد یا کاهنده تورم و التهاب مورد استفاده قرار گیرد. برخی از این داروها عبارتند از: مسکن تایلنول غیرمخدر، دراوهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAID) و پمادهای موضعی

استفاده از مچ‌بند طبی

درمان درد مچ دست توسط دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد در کلینیک درد راد در تهران
مچ‌بند می‌تواند به بیمارانی که مچ دست آنها رگ به رگ شده و درد می‌کند کمک کند و همچنین استفاده از آن برای کسانی که مچ دست آنها در معرض آسیب است نیز می‌تواند مفید باشد.

درمان‌های جراحی
اگر درمان‌های غیرجراحی نتوانست درد مچ دست را کاهش دهد و کیفیت زندگی شما به دلیل وجود این درد به شدت تحت تأثیر قرار گرفته است ممکن است دکتر وریانی انجام عمل جراحی را توصیه کند.

هدف از انجام عمل جراحی کاهش درد همراه با حفظ و بهبود عملکرد دست است. معمولاً این عمل با حذف یا به حداقل رساندن تماس‌های استخوان روی استخوان انجام می‌شود.

شکستگی شدید استخوان‌ها: جراح ممکن است با استفاده از تجهیزات فلزی قسمت‌های شکسته شده استخوان را در کنار هم قرار داده و به یکدیگر متصل کند.

سندرم تونل کارپال: اگر علائم شما شدید است، ممکن است نیاز به انجام عمل جراحی برای شکافتن تونل کارپال و برداشتن فشار از روی عصب میانی باشد. در خلال این عمل جراحی سقف تونل کارپال که رباط کارپال نامیده می‌شود شکافته شده و عصب میانی مچ دست که تحت فشار قرار دارد آزاد می‌شود.

ترمیم تاندون یا رباط: در بعضی موارد برای ترمیم و اصلاح تاندون یا رباط پاره شده باید از عمل جراحی استفاده کرد.

درمان آرتروز با تعویض مفصل: در روش تعویض مفصل از ایمپلنت‌ها برای جایگزینی قسمت آسیب‌دیده استخوان و غضروف مفصل استفاده می‌شود. هدف از انجام این عمل جراحی بازگرداندن عملکرد و توانایی حرکتی و همچنین کاهش درد مفصل می‌باشد.

عمل جراحی آرتروسکوپی مچ دست: برخی بیماری‌های مچ دست برای شناسایی یا درمان نیاز به انجام عمل جراحی دارند. عمل جراحی آرتروسکوپی یک روش درمانی برای درمان برخی علل ایجاد کننده درد در مچ دست است.

درمان‌های فیزیکی
درمان‌های فیزیکی در افزایش سرعت روند بهبودی نقش بسزایی دارند. فیزیوتراپیست حرکات مختلف و ملایم ورزشی را برای افزایش قدرت عضلات و بهبود دامنه حرکتی مفصل مچ دست طراحی می‌کند. البته شما باید فقط ورزش‌هایی را که جراح به شما اجازه انجام آنها را داده انجام دهید.

ورزشهای مفید در پیشگیری و درمان سندرم تونل کارپال

درمان درد مچ دست توسط دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد در کلینیک درد راد در تهران

قبل از هرچیز باید متذکر شد که چنانچه به سندرم تونل کارپال یا مچ در مبتلا شده اید پیش از هر چیز باید به دست خود استراحت بدهید. این استراحت مادامی که گزگز انگشتان ادامه دارد باید تداوم داشته باشد و پس از آن با نظر پزشک به ورزشهای زیر برای تقویت عضلات مچ دست پرداخت:

– خم نمودن مچ دست به سمت جلو: این حرکت باید به صورت آرام و ملایم بوده و حدود 5 ثانیه مچ دست را در این وضعیت قرار دهید. این حرکت باید روزی سه بار و هر بار 10 مرتبه تکرار شود.

– خم نمودن مچ دست به سمت عقب: این حرکت باید به صورت ملایم و آرام باشد و 5 ثانیه در این وضعیت قرار گیرد. این حرکت نیز باید سه بار در روز و هر بار 10 مرتبه تکرار شود.

– حرکت به پهلوی مچ دست: در این حرکت مچ دست آسیب دیده باید به آرامی به پهلو حرکت داده شده و به مدت 5 ثانیه در این وضعیت بماند و دوباره به حالت اول برگردد. این حرکت را باید فرد سه بار در روز و هر بار 10 مرتبه انجام دهد.

– حرکت کششی مچ دست: در این حرکت لازم است هر دو کف دست را روی یک میز قرار داده و به آرامی وزن خود را به روی مچ دست منتقل نمایید و به دستان خود تکیه دهید. هر با این حرکت را 15 تا 30 ثانیه انجام داده و سه بار در روز این حرکت را تکرار نمایید.

– کشش مچ دست. در این حرکت لازم است مچ آسیب دیده توسط مچ سالم به جلو و عقب کشیده شود و هر کدام 15 تا 30 ثانیه بطول انجامد و هر یک از این حرمتها را دوبار در روز انجام شود.

– باز کردن و بستن انگشتان: انگشتان در دست آسیب دیده را باز کرده و به نمایید آرامی بر روی مفصل میانی انگشتان خم به طوری که 5 ثانیه در این حالت قرار گیرد. لازم است این حرکت سه بار و هر بار 10 مرتبه انجام شود.

– خم کردن مچ دست آسیب دیده و جلو و به عقب: در این حرکت لازم است یک لیوان و یا قوطی را با کف دست گرفته و به سمت بالا و پایین نگه دارید. لازم است این حرکت 5 ثانیه طول بکشد و سه بار در روز و هر بار 10 مرتبه انجام شود.

– تقویت انگشتان دست آسیب دیده: در این حرکت یک توپ پلاستیکی نرم باید به مدت 5 ثانیه فشرده شود. بهتر است این حرکت 10 بار در روز انجام شود.


2.8 5 آرا
امتیاز مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
151 نظر
قدیمی‌ترین
جدیدترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
.....
.....
5 ماه قبل

سلام روزتون بخیر
دختری 18ساله هستم که 4روزه درد در ناحیه خارجی مچ دارم و انگشتان و کف دستم هم درد میکنه و حتی شب گذشته به ساعد و شانه هم درد ادامه پیدا کرد. باید چی کار کنم؟؟

B
B
4 ماه قبل

سلام خسته نباشید
ببخشید میگم من مچ دست رو یکی توی بچگیم کشیده و از اون زمان تا الان من درد مچ رو دارم.(۱۱ سالمه)
میشه بگید دلیل این درد چیه؟

محمدی
محمدی
4 ماه قبل

سلام وقتتون بخیر،
ببخشید یک سوال داشتم خدمتتون،

خانم 35 ساله هستم، قبلا هرزگاهی درد مبهم (مبهم منظورم اینه دقیقا نمیدونم ریشه اش کجا هست) در پشت دست و انگشتان دست چپ داشتم که هر وقت گوشی موبایل زیاد دست میگرفتم شروع میشد و با استراحت رفع میشد.
الان یک هفته است درد مبهم پشت دست چپ و 3 انگشت وسط دارم، درد در ناحیه ساعد دست هم پخش میشه و کمی هم در بازو. صبحها که از خواب بلند میشم راحتترم و درد ندارم اما عصرها شروع میشه و حس سوزن سوزن شدن و سرما دارم.
چند روزی هست درد مشابه در دست راستم هم شروع شده اما از ناحیه مچ و پشت دست.

خواستم نظر شما رو جویا بشم که علتش چی میتونه باشه و چطور بهتر میشه؟

متشکرم

حسن ربیعی
حسن ربیعی
4 ماه قبل

سلام جناب دکتر بنده ۴۶سالمه وحدود دوساله مچ دست چپم بعضی مواقع دردمیگیره هنگام درد بابلندکردن اجسام ویا فشاردادن مشکلی ندارم ولی زمانی که بخواهم بافشار مانع چرخیدن مچ دستم بشم ویا هنگام بازکردن درب قوطی وچلاندن لباس شسته دردشدید میشه وبا استفاده ازکلنگ برای کندن زمین دچار درد شده بعضی وقتا حدود یک ماه درد نداره ممنون میشم بفرمایید چه درمانی راپیشنهاد میفرمایید

محسن منصوری
محسن منصوری
4 ماه قبل

سلام .خسته نباشی دکتر .مدت 10روزه مچ دست راستم کنار انگشت شستم .درد زیادی داره .مخصوصان وقتی انگشت شستم به طرف داخل دست فشارمیدم دردش خیلی زیادمیشه وتابالای وچ دستم کشیده میشه دردش

سودا
سودا
4 ماه قبل

سلام دختر ۲۰ساله هستم و نزدیک ۱ماه هست درد دست دارم اوایل از آرنج تا پایین بود بعدش به بازو سرایت کرد دردش ی مدت کم شد بعد چند روز باز شدیدا مچ دستم درد می‌کنه.و نمیتونم کار کنم باهاش ب شدت درد آزار دهنده ای داره مثل کشیده شدن چیزی تو دستم چیکار باید بکنم به پزشکم مراجعه کردم اما هنوز وضعیتم همینه

فرهمند
فرهمند
3 ماه قبل

سلام دکتر وقت بخیر.
یه دختر ۱۸ ساله هستم و مدتیه حدود چند سال مچ دستم درد میکنه و جدیدا حدود چند هفتست انگشت شستم از استخوان تراپزیوم تا نوک انگشتم به شدت درد میگیره و در حین برداشتن وسیله ایی تیر می کشه،و همچنین مفصل های جلویی انگشتام درد دارن.و الان تو وضعیت کرونا نمیدونم مطب برم یا نه،نظر شما چیه؟!

حسین
حسین
3 ماه قبل

سلام
اقای دکتر بیشتر از یک ماه میشه انگشت شصت دست چپم و کمتر دست راستم تا مچ دست یکدفعه تیر میکشه انگشتان دیگر هم همینطور ولی درد کمتر در نقاط مختلف دست چپم این درد میاد از مچ به پایین ایا به قلب مرتبط هست ممنون.

الهام
الهام
3 ماه قبل

سلام، خانمی 40 ساله هستم و یک هفته گذشته با کف دستم محکم روی قالب شیرینی پزی کوبیدم، کف دستم، سمت انگشت کوچک چند روزی درد داشت ولی روزبه روز دردش شدیدتر شده و مجبور به مصرف مسکن هستم و الان حتی مچ دستم هم درد و ضعف شدید دارم، لطفا راهنماییم کنید

حسن
حسن
3 ماه قبل

سلام من حدود ۲ماهه که مچ دستم درد میکند شبها هم خیلی درد میکند حالت تب میکنم خابم نمی بره چه کار کنم

مهسا
مهسا
3 ماه قبل

سلام من بعد از اینکه خونه تکونی میکنم یا اینکه تو یک روز از،دستم زیاد کار میکشم دست درد شدیدی میگیرم که از شانه شروع میشه تا انگشتهام طوریکه دیگه نمیتونم هیچ کاری انجام بدم حتا پماد ویشکا هم استفاده میکنم بل سشوار گرم میکنم جواب نمیده به نظرتون مشکلش چیه نیازی هست برم دکتر ؟

مهسا
مهسا
3 ماه قبل

من چطور،میتونم از جناب دکتر سوال بپرسم

رادمان
3 ماه قبل

سلام اقای دکتر ورزش بدنسازی انجام میدم هدود یک ماهیست مچ دستم از قصمت سمت انگشت کوچک هنگام چرخش حساس درد دررگ بغل نچ دست دارم الانم یک هفتس اسحراحت دارم بازم کمی درد دارد چکار کنم

اعظم
اعظم
3 ماه قبل

سلام دختر ۱۸ ساله ام حدود دو ماهه هر دو مچ دستش درد داره و به تازگی زانودرد در خواب هم اضافه شده و درد مفاصل هم داره ولی تب نداره و ضعف و خستگی هم ندارن به نظرتون به چه پزشکی مراجعه کنم و آزمایشات پیشنهادی شما چیه چون خیلی نگرانم خدایی ناکرده نکنه روماتیسم مفصلی باشه تو رو خدا یه جواب بدید

علی
علی
3 ماه قبل

سلام وقت بخیر
من ۴۰ سالمه و هر ۶ ماه به مدت ۲۰ روز از ناحیه مچ دست چپ
قسمت روی دست دچار درد شدیدی می شوم و نمی توانم زیاد خم و راست کنم
و هیچ گونه برآمدگی تورم و تغییر رنگ ندارد
در رادیولوژی هم هیچ گونه علامتی مشخص نیست

هادی
هادی
3 ماه قبل

سلام
حدودا دو ماهه که متوجه شدم که استخوان نخودی دستم بزرگتر شده و خیلی درد می کنه و پوستش قرمز شده و درد داره و واستخوان نحودی دچار برآمدگی شده
علتش چیه ؟

دیمن
3 ماه قبل

با سلام خسته نباشید من خانم 38 ساله هستم که مدت 20 سال هست که این بیماری رادارم اما این اوایل درد مچ دست چپم به شدت زیاد شده و به دکتر هم مراجعه کردم و شوک و نوار هم انجام دادم و گفتند که کیست های ریز و درشت به همراه دیسک گردن دارم قرص های زیادی برام نوشتن اما تاثیری نداشته. ممنون میشم که راهنماییم کنید و جوابمو بدین🙏

محمود
محمود
3 ماه قبل

سلام همسر من 4 سال پیش بابت ضربه ای به گردن ،از آن تاریخ مچ دست و رگ گردن درد می کند و با کوچکترین بار مچ درد و گردن درد دارد عکس mri و عکس رادیولوژی و 10 جلسه فیزیوتراپی انجام شد ولی خوب نشد ضمنا با بلندکردن بار سنگین در مچ دست التهاب ایجاد می شود یک بار توسط یک دکتر اعلام گردد که بیماری دکرون هست و گچ گرفته و آمپول به ساق دست زده شد ولی درد 1000برابر بیشتر شد که ما مجبور شدیم به خاطر درد بسیار کچ رو جدا کنیم در ضمن از اون موقع که آمپول زده شده درد دائم دارد که با انواع قرص های که دکتر های ارتوپد داده شده از جمله آلفینیکس و سلوکسیب و غضروف ساز و ویتامین d3و …درد کاهش پیدا نکرده خواهشمندم تمنا دارم راهنمایی نمایید ضمنا دکترآخرین دکتر که آقای دکتر سینا دکتر ارتوپد هست رفتیم 3 تا آمپول جهت تزریق در مفصل به نام آمپول کورتیکواستروئید استات داده که هنوز تزریق نکردیم