اخبار و مقالات

وبلاگ

آخرین اخبار و مقالات دکتر سیامک مرادی را میتوانید از این قسمت دنبال کنید

-دیسک-کمر.jpg
۱۰/تیر/۱۳۹۹

بین هر مهره در ستون فقرات و در قسمت انحنای 5 مهر کمری، صفحه غضروفی به نام دیسک قرار گرفته است. هر دیسک متشکل از دو قسمت، یک لایه خارجی یه نام فیبرهای حلقوی و هسته مرکزی ‍‍ژل مانند که قسمت اعظم آن را آب تشکیل داده، است. هنگامی که فتق (بیرون زدگی) دیسک اتفاق می افتد، دیسک ممکن است به طناب نخاعی و یا اعصاب ستون فقرات فشار آورد. در فتق دیسک، با برآمدن و یا پاره شدن لایه خارجی دیسک، مایع و مواد هسته مرکزی بیرون می ریزند. دیسک ناسالم مایع خود را از دست می دهد و حالت اسفنجی و انعطاف پذیری آن کاهش می یابد.

علائم فتق دیسک کمر چیست؟

امکان اینکه بدون هیچ علامتی دچار فتق دیسک شوید وجود دارد اما میتوان با عکسبرداری مشخص نمود. اما بعضی از دیسک های فتقی علامت داشته و علامت آنها درد می باشد. بیشتر دیسک های فتقی در پایین کمر خود را نشان می دهند، هرچند که امکان فتق دیسک های گردن هم وجود دارد. شایع ترین علائم فتق دیسک ها شامل:

 1. درد دست ها و پاها:
  اگر فتق دیسک شما درپایین کمر باشد، عموما شدیدترین میزان درد در باسن، ران و ماهیچه ساق پا خود را نشان می دهد. همچنین این درد ممکن است بخش هایی از پارا نیز شامل شود. اگر دیسک شما در ناحیه گردن دچار فتق شده باشد، عموما در در ناحیه شانه و دست شدیدتر می باشد. این درد عموما هنگام عطسه، سرفه و یا تکان دادن ستون فقرات بیشتر می شود.
 2. بی حسی و یا سوزن سوزن شدن:
  مبتلایان به فتق دیسک کمر عموما احساس بی حسی و سوزن سوزن شدن در بخشی از بدن که تحت تاثیر فتق می باشد، دارند.
 3. ضعف:
  ماهیچه هایی که در رابطه با دیسک هستند، ممکن است ضعیف شوند. این ضعف ماهیچه ها می تواند باعث عدم تعادل و تلوتلو خوردن شود.
 • درد دیسک کمر عموما کم کم شروع شده و در حین نشستن و پاشدن، در شب ها، هنگام سرفه، عطسه و یا خندیدن و یا خم شدن و یا راه رفتن بیش از حد درد شدیدتر می شود.
عواملی که خطر فتق دیسک کمر را افزایش می دهند عبارتند از:
 1. جنسیت:
  مردان نسبت به خانم ها در گروه سنی ۳۵ تا ۵۰ سال بیش تر به این بیماری مبتلا می شوند.
 2. برداشتن اجسام به طور ناصحیح:
  زمانی که از عضلات کمری و ستون فقرات بیش تر از عضلات پا ها برای یرداشتن اجسام سنگین کمک می گیرید و یا حین بلند کردن اجسام چرخشی در ستون فقرات ایجاد شود، مهره های کمر بیش تر مستعد فتق دیسک می باشند.
 3. چاقی:
  داشتن اضافه وزن دیسک های پایینی کمر را در معرض آسیب بیش تری قرار می دهد.
 4. انجام فعالیت های مکرر با نیروهای زیاد:
  خیلی از مشاغل که نیاز به بلندکردن اجسام، کشیدن و نیز خم کردن های مداوم کمر دارند، افراد را بیش تر در معرض آسیب قرار می دهد.
 5. وضعیت نشتن طولانی مدت:
  نشستن های طولانی مدت و یا رانندگی مسافت های زیاد، فشار بسیاری را بر مهره های کمری وارد می کند.
 6. سبک زندگی ساکن:
  ورزش منظم برای جلوگیری بسیاری از مشکلات پزشکی از جمله فتق دیسک پیشنهاد می گردد.
 7. سیگار کشیدن:
  بیان شده است سیگار کشیدن میزان مصرف اکسیژن توسط دیسک را کاهش و سرعت تخریب دیسک را افزایش می دهد.
درمان های فتق دیسک:

درمان فتق دیسک به شدت و وضعیت آن بستگی دارد. درمان ها شامل درمان محافظتی تا جراحی می باشد.

 1. معاینه و انتظار:
  در مواردی که درد قابل تحمل است و علایم در حال بهبودی می باشند، عموما درمان خاصی را نیاز ندارند.
 2. استراحت:
  مواردی که درد خیلی شدید است ممکن است نیاز شود چندین روز استراحت مطلق باشید و یا پزشک توصیه میکند که سطح فعالیت های خود را محدود نمایید.
 3. درمان داروئی:
  داروهای مسکن و ضد التهابی می تواند در کاهش درد موثر باشد.
 4. فیزیوتراپی:
  تمرینات خاص ورزشی می تواند عضلات پشت و شکم را تقویت نموده و در کاهش درد موثر است.
 5. تزریق استروئید:
  برای درد های خیلی شدید تزریق استروئید جهت کاهش درد انجام می پذیرد.
 6. کمربند یا کرست های کمری:
  کرست کمری ستون فقرات را با انتقال وزن به لگن حمایت می نماید. همچنین حرکات اضافی خم و صاف شدن کمر را محدود نموده و درد را کاهش می دهد. بسته به شدت علائم و نظر پزشک نوع نرم یا سخت کرست کمری قابل استفاده است.
 7. درمان جراحی:
  بسیاری از افراد مبتلا به فتق دیسک کمری نیاز به جراحی ندارند ولی در مواردی که علائم بسیار شدید است و احتمال آسیب نخاع و علایم عصبی وجود دارد، طبق نظر پزشک جراحی اولویت دارد.
برای پیشگیری از فتق دیسک کمر باید چه کنیم؟
 1. ورزش نمایید:
  تقویت ماهیچه های تنه به ثبات ستون فقرات کمک می نماید.
 2. قرار گرفتن در وضعیت مناسب:
  وضعیت مناسب فشار برروی دیسک و ستون فقرات را کاهش می دهد. هنگام نشستن بخصوص در دوره های طولانی مدت پشت خود را صاف و تراز نگه داشته و قوز نکنید. هنگام برداشتن اجسام سنگین فشار را برروی پاهای خود وارد کنید، نه بر کمر خود.
 3. تناسب اندام:
  وزن اضافی باعث فشار بیش از حد برروی ستون فقرات و دیسک ها شده و حفظ تناسب اندام به شما در پیشگیری از ابتلا به دیسک کمر کمک می نماید.

-ژل-زانو،-هیالورونیک-اسید-به-زانو.jpg
۰۲/تیر/۱۳۹۹

ژل هیالورنیک اسید برای درمان دردهای آرتروز مفاصل و در حالت کلی دردهای مفاصل موثر است…

کاهش درد آرتروز با تزریق ژل هیالورونیک اسید

کاربردهای این ژل هر روز در حال افزایش است. در گذشته از این ژل فقط برای رفع چین و چروک پوست استفاده می شد اما امروزه برای درمان بیماری هایی مثل آرتروز هم کاربردی مهم و حیاتی دارد.
آرتروز در قسمت های مختلف مفاصلی بدن همچون زانو، شانه و انگشتان به وجود می آید و با درد مفاصل تعریف می شود. به دلیل رفتارهای نادرست تعداد کسانی که در حال سر و کله زدن با درد آرتروز هستند هر لحظه رو به افزایش است. آرتروز زانو در حال تشدید یافته باعث خستگی، احساس ضعف و ناتوانی در راه رفتن شود .

تزریق ژل زانو

برای درمان بیماری آرتروز در عده ای مشخص از بیماران می توان از تزریق هیالونیک اسید به مفصل استفاده کرد. بدیهی است که با تزریق این ژل به روان شدن مفاصل کمک می کنند و فعالیت های روزانه را برای بیمار بسیار راحت تر می کنند. تنوع این ژل بسیار بالا است که از کل انواع آن برای تزریق به زانو می توان استفاده کرد.
تزریق این ژل به زانو فرایندی غیر تهاجمی است که پس از یک جلسه مشاوره ای انجام می شود. کل زمان تزریق ژل به زانو حدودا 30 دقیقه می باشد که با بی حسی درد بیمار هنگام تزریق از بین می رود.
برای تزریق به زانوی از نوع خاصی از این ژل به نام ژل سینویسک استفاده می شود که از مرغ به دست می اید.

محدودیت های تزریق
 1. بیماری های پوستی
 2. عفونت در مفصل
 3. خانم های باردار
 4. حساسیت به لیدوکایین
هشدار مراقبت بعد از تزریق ژل زانو
 • تا 48 ساعت بعد از تزریق این ژل بیشتر از 20 دقیقه به صورت مداوم روی پاهی خود نایستید.

 

شما می توانید برای مشاوره و یا تعیین وقت قبلی با دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد با شماره های 02188882424 و یا 09339510017 تماس بگیرید


estenose_lombar-تنگی-کانال-نخاعی-1200x984.jpg
۳۱/خرداد/۱۳۹۹

بیماری تنگی کانال نخاع (spinal canal stenosis) یک شرایط غیر طبیعی است که ممکن است در هر قسمتی از کانال نخاعی اتفاق بیفتد. احتمال وقوع این حالت در قسمت کمر بیشتر از سایر قسمتهای ستون فقرات می باشد. کوچک شدن این فضا باعث فشار روی نخاع در داخل کانال شده و علائم این بیماری ایجاد میشود.

علل بیماری تنگ شدن کانال نخاع چیست؟

۱. ضخیم شدن لیگامانهای داخل کانال

۲. برجسته شدن یا بیرون زدگی دیسکها به داخل کانال

۳. ایجاد خارهای استخوانی در داخل کانال

۴. شکستگی مهره ها

۵. تغییر در مفاصل کنار مهرهای (مفاصل فاست)

آیا این بیماری زمینه ارثی دارد؟

در بعضی بیماران بصورت مادرزادی فضای داخل کانال تنگ تر از حالت عادی است این افراد بیشتر از بقیه در معرض ایجاد علائم تنگی کانال میباشند.

بیمارانی که دچار انحراف ستون فقرات یا لغزندگی هستند بیشتر از بقیه در معرض خطر ایجاد تنگی کانال هستند.

علائم تنگی کانال نخاع چیست؟
 1. کمر درد
 2. احساس گزگز – مورمور  و بی حسی در اندام تحتانی
 3. محدودیت در مسافتی که بیمار میتواند پیاده راه برود
 4. خصوصیات درد در این بیماری
 5. درد در کمر و پا بهمراه بی حسی بتدریج و باگذشت زمان زیاد میشود
 6. درد کم و زیاد می شود و ممکن است بعضی روزها نباشد
 7. تشدید درد میتواند بصورت درد سیاتیکی با انتشار به پاها باشد
 8. درد در راه رفتن طولانی یا ایستادن طولانی ایجاد میشود
 9. با ایجاد درد بیمار حالت خم شده به جلو به خود میگیرد
 10. درد ممکن است فقط در طول شب اتفاق بیفتد
 11. در حالت شدید میتواند با ضعف حرکتی یااختلال در کنترل ادرار باشد
تشخیص تنگی کانال نخاعی

با مراجعه بیماران به کلینیک درد و معاینه دقیق صورت میگیرد.شایعترین وسیله تایید این تشخیص انجام MRI میباشد.

درمان تنگی کانال نخاع
الف. درمان غیر جراحی

ارائه ورزشها و تمرینات مخصوص به بیماران جهت جلوگیری از پیشرفت بیماری و درمان علائم آن استفاده از کمربند طبی یا لوازم ارتوپدی فنی حمایت کننده انجام فیزیوتراپی و آب درمانی درمان دارویی با ضد دردهای ساده یا داروهای ضد التهاب

روش انجام تزریق ترانس فورامینال

این کار بدون نیاز به بیهوشی عمومی و پس از بیحس کردن پوست در اتاق عمل انجام میشود  وسیلهای شبیه یک سوزن نازک و بلند تحت مونیتور فلوروسکوپ به محل تنگی فرستاده میشود  پس از اطمینان از محل تزریق داروی مورد نظر تزریق شده و تنگی برطرف میگردد

یکساعت پس از این کار بیمار با پای خود ترخیص میشود چند روز پس از این کاربیمار استراحت نسبی در منزل دارد

این کار تحت فلوروسکوپی انجام میشود. فلوروسکوپ وسیلهای است که توسط اشعه ایکس تصویر مستقیمی را از داخل بدن به ما می دهد.با این روش از عوارضی مانند تزریق داخل نخاع یا داخل عروق جلوگیری میشود

تزریق ترکیبی از داروها به داخل فضای تنگ شده در کانال نخاعی سبب کاهش التهاب و از بین روتن تورم و کاهش فشار ایجاد شده در داخل کانال نخاعی میگردد و ترمیم قسمتهای اسیب دیده  شروع میشود و درصد موفقیت این روش در بیماران مبتلا به تنگی کانال خفیف تا متوسط بالای 70 درصد می باشد . انجام اب درمانی و تمرینات ورزشی مخصوصی که بعد از تزریق به بیماران داده میشود از عود بیماری جلوگیری مینماید .

در بیمارانی که با این روش رو به بهبود مدروند تکرار این کار در فاصله زمانی 4 تا 6 هفته شرایط درمانی بهتری را فراهم کرده نیاز به جراحی را مرتفع میسازد.

استفاده از  ار اف یا رادیوفرکونسی در بیمارانی مشکل ارتروز ستون فقرات را همراه با تنگی کانال دارتد را میتواند سبب بهبود کامل بیماران گردد

شما می توانید با تماس گرفتن با دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد و انجام مشاوره از بیماری خود آگاه شوید و نسبت به درمان آن اقدام کنید.

تلفن تماس: 02188882424 و 09339510017


-درد.jpg
۲۵/خرداد/۱۳۹۹

متخصص درد کیست؟

برای اینکه به این سوال جواب بدهیم اول باید با مفهوم فلوشیپ اینترونشنال درد آشنا شویم تا بتوانیم با فوق تخصص درد آشنا شویم، این رشته که حدود 12 سال است که در کشور ایران وارد شده است، رشته ای بسیار نوین بر اساس رویکرد غیر تهاجمی و کم تهاجمی درمان دردهای مختلف است و تقریبا تمامی انواع درد را در بر میگیرد، دردهایی مانند سردرد، کمر درد، درد مفاصل ،دردهای سرطانی و درد های صورت و عصب های اندام تهتانی است..

فلوشیپ اینترونشنال درد

این رشته تحصیلی شاخه ای از علم پزشکی است که محور اصلی آن درد است که  مورد مطالعه قرار می گیرد.
در‌واقع بیماریی‌هایی که در آن‌ها بیمار دارای درد‌های مزمن با مدت زمان طولانی است هدف این شاخه تحصیلی از طب خواهند بود. در این شاخه همه ابعاد درد چه روحی و چه جسمی مورد مطالعه و درمان قرار می گیرند.

معرفی فوق تخصص درد

اشخاصی که به صورت دانشگاهی و آکادمیک دوره تحصیلی درد را گذرانده باشند متخصص درد تلقی می شوند.
دانش آموختگان این رشته با همکاری بقیه رشته های طبی اقدام به شناسایی مدیریت و درمان دردهای حاد و مزمن می پردازند.
دکتر سیامک مرادی یکی از بهترین فوق تخصص های درد در کشور ایران است که در مطب خود آمادگی درمان انواع دردهای ذکر شده در فوق را دارا میباشد.
آدرس مطب دکتر مرادی: تهران، نرسیده به میرداماد، خیابان قبادیان غربی، پلاک 9، طبقه اول
شماره تماس: 02188882424 و 09339510017 رزرو وقت الزامی است


-درمانی-آرتروز-زانو.jpg
۰۴/اردیبهشت/۱۳۹۹

اوزون تراپی

استفاده از تزریق داخل مفصلی یا تزریق اطراف بافتها و تاندونهای آسیب دیده روشی است که سالیان متمادی بعنوان روش موثری در کاهش درد و التهاب و درمان بیماران مبتلا به دردهای عضلانی اسکلتی کاربرد داشته و دارد.

کورتون بعنوان یک داروی جادویی امروزه در بسیاری از درمانهای پزشکی جایگاه بی رقیبی دارد و بندرت داروهای دیگر توانسته اند جایگزین مناسبی برای درمان با این داروی نه چندان سالم باشند. افزایش فشار خون – بالا رفتن قند خون – ضایعات پوستی – مشکلات قلبی چشمی و نارسایی غده فوق کلیوی از عوارض استفاده از کورتون می باشد که معمولا در مصرف مزمن این دارو ایجاد می شود.

تلاشهای زیادی در بکار گیری روشهایی چون تزریق ژلهای هیالورنیک اسید و اخیرا استفاده از پلاکتهای تغلیظ شده که پی ار پی نامیده میشود بعنوان جایگزینی برای تزریق کورتون صورت گرفته که توانسته اند درمانهایی نسبتا خوبی را برای ارتروز های خفیف تا متوسط داشته باشند.

اوزون تراپی علاوه بر کاهش التهاب سبب تعدیل سیستم ایمنی و فعال سازی مکانیسم های ترمیم بافت در محل تزریق می گردد. فعال شدن سلولهای کندروبلاست یا سازنده مفصل در اثر امکانیسم تحریکی ازون بر بافتهای داخل مفصل ایجاد می شود. اوزون درمانی آرتروز زانو بصورت تزریق داخل مفصلی در مطالعات انجام شده از روشهایی مانند تزریق ژل یا پی آر پی تاثیر بیشتری را در درمان ارتروز زانو داشته است . استفاده از تزریق داخل مفصلی ازون در مطالعات انجام شده علاوه بر اثر ضد التهابی قوی فعالیت سیستم بازسازی را در داخل زانو فعال ساخته و بهبودی سریع و قابل ملاحظه ای را دردرد و خشکی مفصلی بیماران مبتلا به آرتروز زانو داشته است.

ویدیو درمان آرتروز زانو به روش اوزون تراپی توسط دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد در کلینیک درد راد در تهران را میتوانید در کانال آپارات ایشان ببینید. همچین از صفحه تماس با ما میتوانید مشکل خود را با ایشان مطرح کنید.


neck-pain.jpg
۲۵/فروردین/۱۳۹۹

درد گردن

گردن به دلیل اینکه تحرک نسبتا زیادی دارد و در عین حال سر را حمایت می کند مستعد آسیب های زیادی است. عادت های بد وضعیت بدن در منزل و در محیط کار که باعث فشارهای نامناسب و شدیدی بر گردن می شود. حرکات سنگین بدنی، خستگی بیش از حد، افسردگی و مهمتر از همه ضعف عضلات بدن، کم تحرکی و ورزش نکردن در ایجاد آسیب های گردن نقش بسیار مهمی دارد.

3 عامل مهم در ایجاد درد گردن موثرند

 1. اسپاسم های عضلانی
 2. آرتروز مهره های گردن
 3. فتق دیسک بین مهره ای

دردهای گردنی به هر علتی ایجاد شوند با اصلاح الگو زندگی و تقویت عضلات اطراف گردن تا حد زیادی قابل درمان هستند

نکات زیر به بیماران توصیه می شود

 1. استفاده از بالش مناسب
 2. یک بالش نسبتا نرم که ضخامت آن به حدی است که سر را در امتداد گردن قرار میدهد، نه بالاتر نه پایین تر. بالش باید قوس گردن را پر کند و تا روی شانه ها کشیده شود
 3. هنگام مطالعه یا کار سر خود را خم نگه ندارید
 4. با تنظیم ارتفاع میز از خم ماندن طولانی گردن خودداری کنید
 5. در هنگام کار با رایانه صفحه مانیتور باید در امتداد چشم های شما باشد و ارتفاع کیبورد با ارتفاع شانه و مچ دست شما متناسب باش
 6. چه در حالت ایستاده و چه در حالت نشسته سر باید در راستای ستون فقرات باشد
 7. با آویزان کردن سر و شانه ها فشار زیادی به گردن وارد می شود
 8. با غبغب گرفتن به حالت نظامی و صاف قرار بگیرید
 9. اجتناب از خوابیدن به شکم
 10. در هنگام مکالمه با تلفن گوشی تلفن را با شانه خود نگه ندارید و در مکالمه طولانی آرنج خود را بر روی تکیه گاهی قرار دهید
 11. در هنگام مطالعه یا کار هر ساعت یک بار از جای خود بلند شوید و گردن و شانه های خود را حرکت دهید
 12. درمان بیماران مبتلا به درد گردن

درمان این بیماران بر اساس علت ایجاد کننده درد گردن متفاوت میباشد

در قدم اول توصیه به انجام ورزش های مناسب توصیه شده و تجویز دارو ها و در برخی از موارد استفاده از گردنبندهای طبی توصیه می شود. در صورتی که موارد گفته شده باعث کاهش درد بیمار نشد بر حسب علت ایجاد کننده درد گردن از تزریقات ناحیه عضلات و یا تزریق اپیدورال در کانال گردنی یا استفاده از لیزر پرتوان یا استفاده از دستگاه های لیزر دیسک گردن و یا دیسکوژل یا رادیوفرکوئنسی مفاصل گردنی جهت کنترل درد استفاده می شود
لازم به توضیح است که استفاده از روش های درمانی قطعا بعد از معاینه پزشک و تشخیص علت ایجاد کننده درد تصمیم گیری و اجرا می گردد


knee-arthritis.jpg
۲۲/فروردین/۱۳۹۹

آرتروز زانو

آرتروز یک بیماری مفصلی است که در آن غضروف مفصل آسیب دیده و تخریب می شود. در نتیجه استخوان مففصل دچار ساییدگی و خوردگی می شود. عموم مردم به این بیماری ساییدگی مفصل نیز می گویند. آرتروز شایع ترین بیماری مفصلی است که از دهه سوم زندگی شروع می شود و در سن 40 سالگی تقریبا تمام افراد جامعه دچار تغییرات آرتروزی می شوند. ولی در بیشتر آنها علائم بالینی مشاهده نمی شود. آرتروز شروعی تدریجی و سیری پیش رونده دارد و سال به سال شدیدتر میشود. مفصل زانو به دلیل اینکه تحمل کننده ی وزن می باشد تحت فشار و آرتروز بیشتری قرار دارد. یکی از علائم آرتروز زانو درد مفصل است که با فعالیت های ایستاده بدتر می شود و با استراحت کمتر می شود. تورم، تغییر شکل مفصل، اشکال در راه رفتن و خشکی صبحگاهی از دیگرعلائم آن می باشد. با پیشرفت آرتروز دامنه حرکات مفصل کاهش یافته و در موارد پیشرفته مفصل خشک و بی حرکت می شود. چاقی و ضعف عضلات از عوامل بسیار مهم تشدید کننده ی بیماری است. بنابراین کاهش وزن و تقویت عضلات با ورزش کردن به خصوص ورزش در آب از علائم آن می کاهد و سیر بیماری را کاهش می دهد. همچنین ژنتیک و جنس مونث بیشترین افرادی هستند که به بیماری آرتروز مبتلا میگردند.

نکات زیر در بیماران مبتلا به آرتروز توصیه می گردد

 1. از نشستن 2زانو و 4زانو اجتناب کنید
 2. در موقع درد از ایستادن و راه رفتن طولانی مدت اجتناب کنید
 3. از توالت فرنگی استفاده کنید
 4. در زیر نور آفتاب زانوهای خود را به آرامی ماساژ دهید
 5. از بلند کردن بار سنگین اجتناب کنید
 6. روزانه به میزان کافی آب بیاشامید
 7. در بالا رفتن از پله ابتدا پای سالم را بالا گذاشته و بعد پای ناسالم را کنار آن قرار دهید و در پایین آمدن ابتدا پای ناسالم را پایین گذاشته و سپس پای سالم را کنار آن قرار دهید

درمان آرتروز زانو

در بیماران مبتلا به آرتروز در قدم اول توصیه به رعایت نکات فوق و همچنین انجام ورزش های مناسب و توصیه شده جهت تقویت مفاصل زانو و عضلات کمک کننده به مفصل زانو می شود. در صورتی که توصیه های انجام شده به میزان کافی باعث کاهش درد بیمار نشد می توان از روش های درمانی مانند تزریق اسید هیالورونیک در داخل مفصل زانو یا تزریق اوزون. و یا در مواردی که شدت آرتروز پیشرفته بوده و انجام عمل جراحی تعویض مفصل پر خطر بوده از رادیوفروکوئنسی یا لیزر مفصل زانو استفاده نمود


Shoulder-pain.jpg
۲۰/فروردین/۱۳۹۹

عواملی که باعث ایجاد درد در ناحیه شانه می شود

عوامل متعددی باعث درد شانه میگردند که به طور کلی عبارتند از التهاب تاندون و بافت های نرم اطراف مفصل، ضعف و آسیب های عضلانی؛ خشک شدن مفصل شانه، گیر افتادن بعضی عناصر بافت نرم در حین حرکت، بی ثباتی و دررفتگی ها، دردهای انتشاری و ارتجاعی، مفصل شانه به دلیل اینکه مفصل تحمل وزن نمی باشد کمتر دچار آرتروز میشود
مهم ترین و شایع ترین نوع درد، دردهای عضلانی و تاندونی هستند که در اثر فعالیت زیاد کتف و کار های تکراری و طولانی مدت به خصوص در کارگران و ورزشکاران ایجاد میشود
برای کاهش درد بهترین روش اصلاح وضعیت و شناخت عواملی است که روی شانه ها فشار وارد می کند. معمولا با بهبود وضعیت کاری، اصلاح شیوه نشستن و ایستادن و پرهیز از فعالیت های تکراری تا حد زیادی بهبود حاصل می گردد.

نکاتی که در بیماران با درد شانه باید رعایت شود

 1. استفاده از بالش مناسب. یک بالش نسبتا نرم که ضخامت آن به حدی باشد که سر را در امتداد گردن قرار دهد نه بالاتر و نه پایین تر. بالش باید قوص گردن را پر کند و تا روی شانه ها کشیده شود
 2. استراحت به شانه. اگر بعد از انجام کاری تکراری یا طولانی دچار درد میشوید شیوه انجام کار را تغییر دهید و در فواصل زمانی به شانه استراحت دهید
 3. از انداختن کیف بر روی شانه دردناک خودداری کنید
 4. هنگام خواب به پهلو بر روی شانه دردناک نخوابید
 5. از بلند کردن بار سنگین خودداری کنید
 6. تقسیم کار با هر دو دست انجام شود
 7. در هنگام صحبت کردن با تلفن گوشی خود را به وسیله شانه نگه ندارید و در مکالمه طولانی آرنج خود را بر روی تکیه گاهی قرار دهید.
 8. در حالت نشسته و ایستاده شانه ها را عقب نگه دارید و از آویزان کردن سر و شانه ها خودداری کنید

درمان

در قدم اول توصیه به انجام فعالیت ها و ورزش های مناسب جهت مفصل شانه میگردد. در قدم بعدی مصرف داروهایی است که توسط پزشک معالج تجویز می شود. و درنهایت در صورتیکه به این روش ها پاسخ مناسب داده نشد برای بهبودی تزریق در ناحیه مفصل و یا لیزر پرتوان توصیه می شود

این تزریقات و یا استفاده از لیزر پرتوان در مفصل شانه باعث کاهش التهاب مفاصل و عضلات صدمه دیده شده و از پیشرفت این بیماری و ایجاد خشکی مفصل یا محدودیت حرکت پیشگیری میکنیم.

درمان و جراحی شانه یخ زده توسط دکتر سیامک مرادی را در لینک زیر میتوانید مشاهده کنید.

شانه یخ زده (مشکل مفصل شانه)


Piriformis-syndrome.jpg
۱۷/فروردین/۱۳۹۹

سندرم پیریفورمیس

عضله پیریفورمیس عضله کوچکی است که در عمق لگن و باسن قرار گرفته است و از یک طرف به استخوان ساکروم یا خاجی و از طرف دیگر به قسمت های بالایی استخوان ران میچسبد.وظیفه عضله پریفرمیس چرخش خارجی استخوار ران و دور کردن آن از محور مرکزی بدن است. عصب سیاتیک در ناحیه کمر از نخاع جدا شده و از کنار این عضله و گاهی از داخل این عضله عبور می کند. و به اندام های تحتانی گسترش پیدا میکند. اهمیت این عضله در دردهای لگن و باسن ناشی از نزدیکی آن با عصب سیاتیک است. سندرم پریفورمیس بیماری است که در آن به علت سفت شدن یا اسپاسم عضله پریفورمیس عصب سیاتیک تحت فشار قرار میگیرد و موجب احساس درد در باسن و انتشار این درد به ناحیه کمر و پشت ران می گردد .درد در ایستادن و نشستن طولانی مدت و یا در چمباتمه زدن تشدید می شود. بیمار در چرخش های اندام تحتانی درد شدید دارد و لمس و فشار موضعی بر روی عضله در ناحیه باسن دردناک است.

علائم بیماری:

 1. بیمار در حین پیاده شدن از ماشین وقتی پای خود را از روی صندلی به خارج میگذارد احساس درد می کند.
 2. بیمار تمایل دارد در حین ایستادن پا را کمی خارج قرار دهد. و به پایین بچرخاند تا احساس درد را کاهش دهد.
 3. بیمار در حین راه رفتن پاشنه خود را خوب زمین نمیگذارد و طول قدم های خود را کوتاه تر میکند.
 4. از نشستن طولانی مدت اجتناب می کند.

نکاتی که در این بیماری باید رعایت شود

 1. قبل از فعالیت های ورزشی بدن خود را با حرکات کششی گرم کند.
 2. از نشستن طولانی مدت اجتناب کنید به طوری که هر ۲۰ دقیقه یکبار چند قدم راه بروید.
 3. بعد از فعالیت ورزشی تا برگشت کامل آرامش عضلات استراحت کنید.
 4. همواره طول عضلات خود را با تمرینات کششی بلند نگه دارید.
 5. آب درمانی و راه رفتن در استخر بسیار مفید است
 6. گرمای موضعی و ماساژ به کاهش درد کمک می کند

در نهایت در صورتیکه درد ناشی از سندرم پریفورمیس به اقدامات ذکر شده پاسخ مناسب نداد می توان از تزریق داخل عضله و یا بلاک عضلانی تحت تصویربراری استفاده نمود و یا اینکه می توان از بوتاکس برای شل کردن این عضله به مدت طولانی تری استفاده کرد.

میتوانید با تماس با کلینیک درد دکتر سیامک مرادی و مشاوره از عارضه خود اطمینان حاصل کنید.همچنین از طریق لینک زیر میتوانید جراحی توسط دکتر سیامک مرادی را مشاهده کنید.

عمل سندروم پیریفورمیس


laser-high-power.jpg
۱۴/فروردین/۱۳۹۹

لیزر پرتوان

کاربردهای لیزردرمانی

لیزر پرتوان در هر دو نوع عارضه مزمن و حادکارآمد است.برخی افراد برای کاهش کمردرد خود بلافاصله سراغ گزینه جراحی میرونداما توصیه پزشکان بر خلاف آن است مگر اینکه شما سایر گزینه های درمانی را امتحان کرده باشید ،با این حال اگر هیچ یک از این روش ها برای شما نتیجه بخش نباشد ما به شما لیزر پرتوان را توصیه می کنیم.
لیزر درمانی مادون قرمز با تحریک آنزیم سیتوکروم اکسیداز در میتوکندری سلول های شما عمل می کند .این عمل موجب افزایش گردش خون میکرو وجریان سلول های قرمز خون در منطقه تحت درمان می شود. لیزر پرتوان به کاهش درد و التهاب کمک می کندوباعث افزایش ترمیم بافت های نرم وسخت از جمله ماهیچه ها استخوان ها و رباط ها می شود هم چنین با اکسیژن رسانی به بافت های شما عملکرد وریدی و لنفاوی را باز می گرداند.

عارضه های درمان شده توسط لیزر درمانی پرتوان

درد حاد(زخم) درد شانه دیسک های بر امده فتق دیسک کمر درد مزمن زونا گردن درد زانو درد نوروپاتی(اسیب عصب) فلج بل خارپاشنه پیچ خوردگی یا کشیدگی تاندونیت بورسیت ارتروز زانو سندرم تونل کارپ درد لگن درد مفاصل درد مچ دست سیاتیک آسیب های ورزشی آرنج تنیس یا گلف بازان فیبرومیالژیا آرتروز روماتوئید استئوآرتریت

درمان با لیزر چه حسی دارد:

بیماران معمولا احساس گرمی و آرامش عمیق را توصیف می کنند.می توان اتنظار داشت نتایج پس از حدود ۳تا۵ جلسه شروع به ظاهر شدن کنند.هر جلسه می تواندبین ۱۰تا۳۰دقیقه به طول بیانجامد.اکثر موارددرد در بین ۵تا۱۰ جلسه از بین می روند. نتایج اغلب دائمی اند.لیزر پر توان بدون درد و ایمن بوده و فاقد. عوارض جانبی است.

از لینک زیر میتوانید انجام این عمل توسط دکتر سیامک مرادی را مشاهده کنید.

عمل بسته دیسک به روش لیزر
با کلمات کوتاه


دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد در کلینیک درد راد در تهران است. در کلینیک درد بهترین و مجربترین پزشکان در زمینه کنترل یا درمان انواع دردهای شایع در حال فعالیت هستند.
مشترک ما شوید


با عضویت در لیست مشتریکن ما از آخرین اخبار مطلع شوید و در جریان همه خبرهای قرار بگیرید.