اخبار و مقالات

وبلاگ

آخرین اخبار و مقالات دکتر سیامک مرادی را میتوانید از این قسمت دنبال کنید

1-3.jpg
۲۸/شهر/۱۳۹۹

ضربان‌ساز درد، تحریک طناب نخاعی چیست؟

درد بیمار حتی بعد از روش‌های درمانی هم قطع نشود محرک های نخاعی درد می‌تواند به‌طور چشمگیری میزان درد را کم کند.

ضربان‌ساز درد چیست؟

این دستگاه تکانه‌های انتقال درد به مغز را مهار می‌کند. این روش بیش از 30 سال است که معرفی شده. سالانه حدود چند هزار بیمار با دردهای مزمن در آلمان با این روش درمان می‌شوند.

این روند سیستم محرک های نخاعی نام دارد. بدون‌شک این یکی از رایج‌ترین روش‌های تحریک عصب‌هاست. این روش شامل معرفی چند الکترود به فضای اپیدوارل است. از این طریق تکانه‌های الکتریکی به اپیدورال هدایت می‌شوند. این الکترودها به نورواستیمولاتور یا نورومودولاتور که در زیر پوست شکم هستند وصل می‌شوند. تماس بین این دو قسمت منجر به تحریک بخش‌های پشتی نخاع شده که باعث می‌شود بیمار متوجه احساس سوزن‌سوزن‌شدن شود، درست در جایی که احساس درد می‌کند. در این روش که از تکانه‌های الکتریکی استفاده می‌شود هیچ عصبی آسیب نمی‌بیند. علاوه‌براین، این دستگاه به‌سادگی خاموش و روشن می‌شود و بیمار می‌تواند درجه آن را برای رسیدن به مقدار مطلوب تنظیم کند. افرادی که از دردهای طولانی‌مدت رنج می‌برند اغلب دچار افسردگی می‌شوند یا اینکه دیگر قادر به انجام شغل خود نیستند. این روش باعث‌شده تسکین درد فقط یک رویا نباشد و بیماران بتوانند به کیفیت زندگی خود در گذشته برسند.

محرک نخاع (اس. سی. اس.) دستگاهی شبیه به دستگاه تنظیم ضربان قلب است و مانند آن به طور دائمی زیر پوست قرار داده می‌شود. سیمی بسیار باریک از این دستگاه بیرون می‌آید و به سمت نخاع می‌رود.
به دستگاه قرار گرفته در زیر پوست، مولد نیروی قابل کارگذاری (آی. پی. جی.) گفته می شود و سیم و الکترودها، رابط نامیده می‌شوند.
گونه‌های متفاوتی از آی. پی. جی بسته به نوع باتری آن وجود دارند. عمر باتری معمولی 6 تا 8 سال و عمر باتری قابل شارژ مجدد 12 تا 14 سال است. رابط نیز بسته به تعداد الکترودها گونه‌های مختلفی دارد. در حال حاضر، رابط هشت قطبی با هشت نقطه‌ی تماس رایج‌ترین نوع رابط‌ است.
با کلمات کوتاه


دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد در کلینیک درد راد در تهران است. در کلینیک درد بهترین و مجربترین پزشکان در زمینه کنترل یا درمان انواع دردهای شایع در حال فعالیت هستند.
مشترک ما شوید


با عضویت در لیست مشتریکن ما از آخرین اخبار مطلع شوید و در جریان همه خبرهای قرار بگیرید.